HT BASIC 11 czy 15

Strona główna Forum Kotły zasypowe HT BASIC 11 czy 15

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #59449
   Arek Żywiec
   Uczestnik

   Po przerobieniu ( naprawdę dogłębnie ) tematu „śmieciuchów” zdecydowałem się na wasz piec bo zwyczajnie jest najlepszy do moich celów . Po odsianiu wielu pieców na polu boju pozostał jedynie DEFRO Optima Komfort . Ale poległ ostatecznie ponieważ ma ruszt wodny .Wasz piec go nie ma , co uważam za zaletę a nie wadę . Tak więc jestem już zdecydowany . Model też wybrany . HT Basic . I tu pojawia się problem . 11 czy 15 . Wiem że nikt mi kategorycznie nie odpowie na to pytanie jednak moja dociekliwość nakazuje mi zasięgnąć porady fachowców , których piec chcę kupić . Proszę o jakąś poradę bo mi już zwyczajnie czacha dymi z tego myślenia który kupić 😉

   Więc tak . Dom z lat 50 . Budowany z pustaka popiołowego , ściany od zewnątrz deska elewacyjna 2 cm + docieplenie styropianem 10 cm . Parter 55 m2 , piętro po podłodze też 55m2 ale dach jest dwuspadowy i skosy są do samej podłogi więc kubatura dużo mniejsza . Dom podpiwniczony ( piwnica też ma 55 m2 ) i mam tam 2 grzejniki . Obecnie mam koksiaka Zębca 28kW . Wiem że to jest maksymalny kretynizm , fabryka smoły i dymu , ale taki piec zwyczajnie miałem i taki po zakupie domu wstawiłem na prowizorę . Teraz czas już zrobić porządną kotłownię , dlatego ten temat .

   Za 11 przemawia to że będzie raczej pracować na maksa , nic nie będzie zadławiane . Ale czy da radę jak naprawdę przypizga zimą ? Nowe szkoły mówią że piec ma być najmniejszy jak to możliwe ale czy ta 11 da radę ?!? Trochę mnie też martwi małą komora zasypowa . Ale może mam złe nawyki 😉

   Za 15 przemawia że na pewno mocy nie zbraknie . Ale czy nie będzie za duży na przeciętne u nas temperatury ? Tego to się najbardziej obawiam bo wiem co znaczy zabawa z za dużym piecem .Tego najbardziej chcę uniknąć .

   Zaznaczam , że kwestia paru setek złociszy nie ma absolutnie znaczenia przy moim wyborze pieca . Priorytet to dobrze dobrać piec .Nie szukam psich oszczędności , nie chcę kupować 11 dlatego że jest tańsza .

   Aha , komin murowany 14×14 cm 8m , grzejniki płytkowe , rury PEX 16. Bojler 100. Latem podpalam CWU drewnem ( jestem stolarzem , mam za darmo ) .Zimą raczej węgiel albo groszek .

   PYT 2. Czy jest możliwość zakupu Pieca HT Basic z sterownikiem do 2 pomp , ale bez wiatraka ? Albo czy jest możliwość dokupienia już po zakupie pieca HT Basic jakiegoś fabrycznego sterownika ( bez wentylatora ) aby sterować tylko pompami CO i CWU . Wentylatora nie będę miał , jestem przeciwnikiem stosowania tego patentu w „śmieciuchach” . Jest to głównie kwestia wizualna bo wasze piece są zwyczajnie ładne i wolałbym fabryczne „guziczki” niż jakiś doklejany na siłę sterownik innej firmy .

   PYT 3 . Czy piece HT ( nie BASIC ) mają wspawane i zaślepione jakoś wejście na miarkownik ?

  • #59454
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Zalecam moc 15 kW, ponieważ 11 ma małą komorę zasypową co przy tym obiekcie będzie wymagał częstej obsługi.

   W przypadku nadmiaru mocy kocioł rozpalony od góry na węglu wchodzi do podtrzymania i czeka na odbiory.

   Do kotła można dokupić sterownik HT 300 lub 400 jednakże będzie on stawiany na kotle. Można zamówić wersję HT z zabudowanym sterownikiem i odpiąć dmuchawę.

   Kocioł ma wspawaną mufę 3/4 cala po prawej stronie do montażu miarkownika ciągu.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #59453
   Arek Żywiec
   Uczestnik

   Kocioł ma wspawaną mufę 3/4 cala po prawej stronie do montażu miarkownika ciągu

   HT też ? To ważne bo się zastanawiam na HT w wersji nie Basic tylko z sterowaniem .

  • #59452
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Kocioł HT w standardowej wersji również posiada mufę do miarkownika ciągu. Za drobną dopłatą można zamówić kocioł HT z drzwiami dolnymi posiadającymi klapkę. W przypadku tego typu zamówień należy przy zamówieniu wyszczególnić elementy, które nas interesują.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #59451
   Arek Żywiec
   Uczestnik

   Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.