Hit Pellet 20 Jakie nastawy i czy dobra instalacja

Strona główna Forum Kotły zasypowe Hit Pellet 20 Jakie nastawy i czy dobra instalacja

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59291
      Dżorcz
      Uczestnik

      Witam, proszę o poradę najlepiej serwis ale również użytkowników. W naszej gminie są montowane z dotacji kotły na Pellet Hit Pellet ze sterownik ht tronic 900.
      W projekcie instalacji jest pompa zdotacji na powrocie w kierunku pieca i jeżeli ktoś ma swoją pompę to jeszcze montują to na ogrzewanie centralne. Monterzy średnio ogarniają temat zwłaszcza nastaw kotła, dzwoniłem do serwisu i powiedziano mi że te kotły mają pracować w temp zadanej 70 stopni spadać do 55 i się uruchamiać, niestety monterów to nie przekonało i wczoraj zrobili coś takiego na piecu 20 kW

      Odwrócili pompę powrotu to znaczy pompa teraz pracuje w kierunku instalacji nie pieca, w opisywanym przypadku nie założyli pompy CO( ta pompa zawsze była wpinana w pompę zaworu 1) powiedzieli że jedna wystarczy, nie wątpię ale zmienili nastawę pieca na:
      Temp zadana kotła 60 stopni
      Temp powrotu 62 stopnie
      Temp zaw 1 45 stopni (zawór trójdrożny termostatyczny)

      W palniku to już chyba całkiem głupoty są bo
      Max moc palnika 19 kW
      Pośrednia moc palnika 19 kW !!
      Minimalna moc palnika 7 kW

      Kocioł przy 60 się wyłącza i dochodzi do nawet 70 przypuszczam że to w wyniku mocy pośredniej palnika tak dużej a przy 45 odpala. Czy to ma jakiś sens ?? Biorąc pod uwagę słowa serwisu że kotły mają mieć temperaturę zadaną 70 stopni.

    • #59301
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, proszę o poradę najlepiej serwis ale również użytkowników. W naszej gminie są montowane z dotacji kotły na Pellet Hit Pellet ze sterownik ht tronic 900.
      W projekcie instalacji jest pompa zdotacji na powrocie w kierunku pieca i jeżeli ktoś ma swoją pompę to jeszcze montują to na ogrzewanie centralne. Monterzy średnio ogarniają temat zwłaszcza nastaw kotła, dzwoniłem do serwisu i powiedziano mi że te kotły mają pracować w temp zadanej 70 stopni spadać do 55 i się uruchamiać, niestety monterów to nie przekonało i wczoraj zrobili coś takiego na piecu 20 kW

      Odwrócili pompę powrotu to znaczy pompa teraz pracuje w kierunku instalacji nie pieca, w opisywanym przypadku nie założyli pompy CO( ta pompa zawsze była wpinana w pompę zaworu 1) powiedzieli że jedna wystarczy, nie wątpię ale zmienili nastawę pieca na:
      Temp zadana kotła 60 stopni
      Temp powrotu 62 stopnie
      Temp zaw 1 45 stopni (zawór trójdrożny termostatyczny)

      W palniku to już chyba całkiem głupoty są bo
      Max moc palnika 19 kW
      Pośrednia moc palnika 19 kW !!
      Minimalna moc palnika 7 kW

      Kocioł przy 60 się wyłącza i dochodzi do nawet 70 przypuszczam że to w wyniku mocy pośredniej palnika tak dużej a przy 45 odpala. Czy to ma jakiś sens ?? Biorąc pod uwagę słowa serwisu że kotły mają mieć temperaturę zadaną 70 stopni.

      Tak, kotły mają pracować w zakresie 55 – 70 stopni.
      Sugerowane nastawy możesz na przykład znaleźć w Sugerowane nastawy – kotły peletowe.

      Zrób zdjęcia samej instalacji z zaznaczeniem co gdzie płynie. Tak będzie prościej ci pomóc.
      Te nastawy są dziwne. Ucieli ci jeden próg mocy.
      Piec będzie dobrze działał ale będziesz miał mniejszy zakres modulacji mocy.

      Pompa pieca zabezpiecza piec przed niską temperaturą powrotu a pompę CO wrzuca się za mieszaczem. Jak masz tylko jedną pompę to nie masz zabezpieczenia powrotu. Pytanie czy masz mieszacz (zawór 3d lub 4d) i gdzie znajduje się ta pompa.
      Wrzuć zdjęcia

    • #59300
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Według mnie kocioł powinien byc ustawiony na 70 stopni temp zadanej. Jeśli masz ustawione 60 stopni a dobija Ci do 70 to zapewne jest to złe ustawienie histerezy ( poprostu piec za długo pracuje z wyższą mocą ) więc też podaje i więcej pelletu, po wygaszeniu zostaje go sporo na palniku no i temperatura podbija. Przeważali Ci pellet i ustawiali wszystko? czy tylko podłączyli zasypali i pojechali ? Nie wiem jak dokładnie jest to wszystko zrobione na tym sterowniku.

    • #59299
      Dżorcz
      Uczestnik

      Górny prawy róg wyjście z pieca tu gdzie widzimy zawór zamykania i otwierania to idzie do pompy następnie po prawej stronie zdj to szare to zawór termostatyczny sterowany piecem gdy jest otwarty to ciepło idzie na grzejniki wejściem. po lewej stronie zdj rurka z wodą chyba z sieci?? . Na zdj nie widać ale powrót w piecu jest podpięty do naczynia wyrównawczego ? (jest tam zegar który pokazuje ciśnienie w instalacji na podstawie tej dobija się wody do instalacji np po odpowietrzeniu grzejników) i do pompy od dołu.

    • #59298
      Dżorcz
      Uczestnik

      Przeważyli ale do niedawna tego u innych ludzi nie robili. I palnikiem się pobawili tak jak pisałem moc pośrednia 19 kW!

    • #59297
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Górny prawy róg wyjście z pieca tu gdzie widzimy zawór zamykania i otwierania to idzie do pompy następnie po prawej stronie zdj to szare to zawór termostatyczny sterowany piecem gdy jest otwarty to ciepło idzie na grzejniki wejściem. po lewej stronie zdj rurka z wodą chyba z sieci?? . Na zdj nie widać ale powrót w piecu jest podpięty do naczynia wyrównawczego ? (jest tam zegar który pokazuje ciśnienie w instalacji na podstawie tej dobija się wody do instalacji np po odpowietrzeniu grzejników) i do pompy od dołu.

      To szare wygląda na zawór 3d. Jeżeli pompa jest przed nim. Czyli pompuje ciepłą wodę na zawór zamiast być za nim to po zamknięciu zaworu 3d woda będzie tylko na krótkim obiegu krążyć i nie będzie cyrkulacji w kaloryferach.

      Trochę to zdjęcie wiele nie pokazuje.
      Może jakbyś zrobił zdjęcie z innego konta lub narysował schemat.

      Przykładowe schematy instalacji znajdziesz tutaj, natomiast samą ochronę pieca pompą kotła znajdziesz tutaj.

      Ogólnie twoja instalacja powinna być zbliżona do tej.

      Przeszczelenie temperatury zadanej zdarza się jak masz za dużo mocy na palniku.
      Panowie ustawili ci 19kW ale nie masz pewności, że to jest poprawne wskazanie.
      Może być tak, że pokazuje ci 19kW a rzeczywiście jest na przykład 22kW.

      Musisz:
      – przeważyć podawanie i wprowadzić to w sterownik
      – wprowadzić kaloryczność paliwa. Jeżeli znasz to podaj rzeczywistą, jeżeli nie znasz to ustaw 4.8 kW
      – zmienić konfiguracje mocy według podanego wcześniej dokumentu z nastawami sugerowanymi. Pamiętaj, że ten dokument zakłada jakieś tam podawanie więc musisz przeliczyć sobie czasy na twoje podawanie.
      Możesz to zrobić wykorzystując excel przygotowany przez Patrol wątek Parametry pracy – obliczanie mocy palnika pellas X

      Jeszcze jedno. Czy panowie monterzy odwracając ci tą pompę pieca odwrócili także zawór zwrotny, który jest nad pompą oraz filtr który jest poniżej (choć tu nie wiem czy jest on kierunkowy)?

      Pozdrawiam

    • #59296
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Górny prawy róg wyjście z pieca tu gdzie widzimy zawór zamykania i otwierania to idzie do pompy następnie po prawej stronie zdj to szare to zawór termostatyczny sterowany piecem gdy jest otwarty to ciepło idzie na grzejniki wejściem. po lewej stronie zdj rurka z wodą chyba z sieci?? . Na zdj nie widać ale powrót w piecu jest podpięty do naczynia wyrównawczego ? (jest tam zegar który pokazuje ciśnienie w instalacji na podstawie tej dobija się wody do instalacji np po odpowietrzeniu grzejników) i do pompy od dołu.

      To szare wygląda na zawór 3d. Jeżeli pompa jest przed nim. Czyli pompuje ciepłą wodę na zawór zamiast być za nim to po zamknięciu zaworu 3d woda będzie tylko na krótkim obiegu krążyć i nie będzie cyrkulacji w kaloryferach.

      Trochę to zdjęcie wiele nie pokazuje.
      Może jakbyś zrobił zdjęcie z innego konta lub narysował schemat.

      Przykładowe schematy instalacji znajdziesz tutaj, natomiast samą ochronę pieca pompą kotła znajdziesz tutaj.

      Ogólnie twoja instalacja powinna być zbliżona do tej.

      Przeszczelenie temperatury zadanej zdarza się jak masz za dużo mocy na palniku i do tego małe histerezy i piec nie jest w stanie wypalić całości paliwa przed osiągnięciem temperatury zadanej.
      Moce pośrednie pozwalają także wychować piec.
      Panowie ustawili ci 19kW ale nie masz pewności, że to jest poprawne wskazanie.
      Może być tak, że pokazuje ci 19kW a rzeczywiście jest na przykład 22kW.

      Musisz:
      – przeważyć podawanie i wprowadzić to w sterownik
      – wprowadzić kaloryczność paliwa. Jeżeli znasz to podaj rzeczywistą, jeżeli nie znasz to ustaw 4.8 kW
      – zmienić konfiguracje mocy według podanego wcześniej dokumentu z nastawami sugerowanymi. Pamiętaj, że ten dokument zakłada jakieś tam podawanie więc musisz przeliczyć sobie czasy na twoje podawanie.
      Możesz to zrobić wykorzystując excel przygotowany przez Patrol wątek Parametry pracy – obliczanie mocy palnika pellas X

      Jeszcze jedno. Czy panowie monterzy odwracając ci tą pompę pieca odwrócili także zawór zwrotny, który jest nad pompą oraz filtr który jest poniżej (choć tu nie wiem czy jest on kierunkowy)?

      Pozdrawiam[/quote]

    • #59295
      Dżorcz
      Uczestnik

      Kolega nastawy które podałeś też znalazłem ale podczas rozmowy z serwisem powiedzieli mi że te nastawy nie pasują do tych kotłów z dotacji. Dlatego proszę SERWIS o wypowiedzenie się. Postaram się jak najszybciej dodać więcej foto. Czy mogę dowiedzieć się coś więcej o ochronie powrotu ?

    • #59294
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Kolega nastawy które podałeś też znalazłem ale podczas rozmowy z serwisem powiedzieli mi że te nastawy nie pasują do tych kotłów z dotacji. Dlatego proszę SERWIS o wypowiedzenie się. Postaram się jak najszybciej dodać więcej foto. Czy mogę dowiedzieć się coś więcej o ochronie powrotu ?

      Ciekawi mnie dlaczego twierdzą, że się nie nadają.
      Nastawy mocy się raczej nie zmieniają.
      powietrze trzeba dostosować.

      Skoro się nie nadają to niech dostarczą plik z sugerowanymi nastawami oraz instrukcję.
      Tak swoją drogą. Ktoś powinien ci powiedzieć jak konfigurować ten piec.
      Ciekawe, że tego pieca nie ma na stronie HT. Został wycofany, czy jest oferowany tylko w dotacji?
      A skoro to jest z dotacji to firma montująca te piece powinna się zastosować do wytycznych zapisanych w projekcie.
      Czy nikt nie pomyślał o kompleksowym rozwiązaniu wykonanym zgodnie ze sztuką?
      Czy ktoś sprawdza wynik takiej instalacji?

      W ochronie powrotu ogólnie chodzi o to aby nie dopuścić zimnej wody do pieca.
      Jest parę rozwiązań aby to osiągnąć.
      Ja mam pompę pieca, która część ciepłej wody zawraca do pieca. To powoduje zmieszanie zimnej wody wracającej z instalacji CO lub zasobnika CWU z ciepłą wodą idącą z pieca.
      Chroni to piec przed skraplaniem się wody w komorze spalania i szybszej korozji.
      Przedłuża żywotność pieca.

      Serwis opisze to lepiej i może dostarczy jakieś wytyczne jak ma być skonfigurowany ten piec.

      Pozdrawiam

    • #59293
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Każdy model i moc kotła posiada fabryczne nastawy, które są optymalne. W sterownikach HT 900 po wykonaniu przeważenia wpisujemy wydajność podajnika i sterownik samoczynnie przelicza sobie dawki podawanego paliwa. Jedyną regulacja jest korekta nadmuchu – w zależności od ciągu kominowego – zazwyczaj nadmuch należy zmniejszyć.

      Po przywróceniu ustawień w serwisie ustawiają się nastawy fabryczne dla konkretnej mocy kotła – w informacjach sterownika (lub w wersji programu) możesz odczytać wersję konfiguracji i porównać ją z modelem i mocą kotła).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.