DasPell 15kW – co wyzwala procedurę rozpalania pieca?

Strona główna Forum Kotły zasypowe DasPell 15kW – co wyzwala procedurę rozpalania pieca?

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59275
      YAQB
      Uczestnik

      Witam.

      Użytkuję DasPella od 7 lat, ale niedawno zauważyłem coś, co wydaje się wcześniej nie miało miejsca. Otóż jestem/byłem przekonany, iz piec zacznie się rozpalać dopiero, gdy (używam bufora) temperatura w buforze spadnie poniżej dolnego progu lub temperatura CWU spadnie poniżej zadanej temperatury.

      Ostatnio natomiast zauważyłem, że pomimo, iż do wartości graniczych było jeszcze „daleko” to piec zaczał rozruch. Co może wyzwalać uruchomienie rozpalania (oprócz przekroczenia dolej granicy Tbg lub Tcwu)? Moje przypuszczenia jakby się pokrywają z tym, że musiałem zasypać podajnik pelletu juz po około 3 dniach, a nie jak zwykle (przy obecnych temperaturach) po około 6.

    • #59283
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł pomimo pracy z buforem chroni sam siebie i rozpalanie po spadku temperatury do minimalnej temperatury kotła (50 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59282
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak jak pisze kolega, kocioł najprawdopodobniej załączył się, bo temperatura na nim była poniżej histerezy.
      Co do zużycia paliwa, to jeśli zwiększyło się zużycie, to tylko i wyłącznie poszło to do budynku, innej możliwości nie widzę.
      Musisz zastanowić się, co mogłoby być przyczyną zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, aura, zwiększone zapotrzebowanie na cwu, wyższa temperatura w pomieszczeniach?

    • #59281
      YAQB
      Uczestnik

      Czy ten parametr jest konfigurowalny?  Zakładam, że to jest inny parametr niż ten w ustawieniach pieca (ustawienia kotła > minimalna temperatura) gdzie mam obecnie 30*C, więc ciężko sobie wyobrazić (chociaż tego nie sprawdziłem jeszcze na żywo), aby piec miał szansę przy obecnych temperaturach zewnętrznych (odpala się kilka razy dziennie) aż tak się ostudzić.

      Ponad to akurat wczoraj, nieco zirytowany tym że chciał się odpalić (byłem wówczas w kotłowni) przerwałem mu procedurę „startu” (wciskając gałkę i akceptując wyłaczenie sterownika) i po wygaszeniu i wyłączeniu, odłączyłem go od prądu, po kilku chwilach podłączyłem, włączyłem regulator i … już nie chciał się odpalać.

    • #59280
      SERWIS
      Uczestnik

      W ustawieniach modulacji palnika masz parametr HK, czyli histereza kotła. Ten parametr oznacza, po spadku o ile stopni od temperatury zadanej kocioł włączy się ponownie.

    • #59279
      YAQB
      Uczestnik

      Ustawienia kotła > Modulacja mocy > Histereza kotła  ?
      Tam mam ustawione 2*C.

      Mógłbym z tego wniioskować, że temperaturą, która wyzwoli odpalenie się pieca jest albo 40*C (Tbg) albo minimalna temperatura CWU (tutaj nie widoczna, ale mam ją ustawioną na 20) lub minimalna temperatura kotła (30) ? ht_temps.jpg

    • #59278
      Patrol
      Uczestnik

      Serwisowi chodziło o warunek kiedy temp. zadana kotła spada o wartość histerezy kotła – czyli jak masz zadaną 65st i histerezę kotła 2st to załączenie nastąpi po przekroczeniu progu 63st

    • #59277
      YAQB
      Uczestnik

      Witam.

      Wydaje mi się, iż słusznie rozumuje, iż piec się uruchomi po przekroczeniu wartośći histerezy (2*C) od wartości zadnej (65*C) tylko jaki to ma sens? Chodził by praktycznie na okrągło to raz, a dwa to po przerwaniu rozpalania, wygaszeniu, wyłączeniu, odłączeniu od zasilanai i ponownym włączeniu już się rozpalać nie chce ..

      Poza tym niedawno doświadczyłem ekstremanlnie dziwnej sytuacji (jestem po modernizacji kotłowni z racji uszkodzenia bufora 500/150L i montażu dwóch zbiorników 400L CO i 200L CWU), gdzie piec sekundę po normalnym wygaszeniu zaczął się rozpalać na nowo – foto w załąćzeniu (widać na nim nieco inne nastawy temperaturowe niż wcześniej, ponieważ musiałem dostosować parametry po zmianie instalacji).

      Na foto co prawda widać „WYGASZANIE” a nie „ROZPALANIE”, ale to efekt tego, iż przerwałem proces rozpalania i zdjęcie zrobiłem dopiero po chwili.

      Załączniki:
Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.