Czy priorytet ciepłej wody (CWU) jest bezpieczny ?

Strona główna Forum Kotły zasypowe Czy priorytet ciepłej wody (CWU) jest bezpieczny ?

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60535
   jtd
   Uczestnik

   Witam.
   Kocioł Q Plus. Sterownik Foster Omega Plus.
   Zastanawiam się czy jest to bezpieczny dla kotła moment w którym sterownik po osiągnięciu temp.zadanej przez zbiornik wody użytkowej przełączy się na drugą pompkę obiegową i ciśnie wode w grzejniki. Powoduje to b.szybki spadek temp. w kotle. To tak jakby do kotła który rozgrzany jest do 70 st C napuszczać zimną wode do układu.
   Fachowcem nie jestem, moze mi ktos wyjaśni czy te kotły są przystosowane do takich nagłych zmian temperatur.
   pzdr

  • #60543
   Łukasz
   Uczestnik

   Witam.
   Nie wiem czy jest to bezpieczny dla kotła moment w którym sterownik po osiągnięciu temp.zadanej przez zbiornik wody użytkowej przełączy się na drugą pompkę obiegową.Ja mam tak ustawione że grzeje mi na grzejniki i na ciepłą wodę równocześnie ,jeśli woda po nocy ma np.temp 45 stopni grzeje najpierw grzejniki a potem włącza 2 pompę na wodę po przekroczeniu w kotle 50 stopni i wodę nagrzewa do 55 stopni równocześnie z grzejnikami a grzejniki nagrzewa do 70 stopni, jeśli woda ciepła ma mniej np25stopni to jak rozpalam chodzą 2 pompy równocześnie aż do osiągnięcia zadanych temperatur. Wydaje mi się że tak jest najlepiej i nie ma takich skoków temperatury.
   Pozdrawiam

  • #60542
   awseba
   Uczestnik

   najlepiej jest za montować zawór 4 drożny w tedy na kotle jest stała temperatura

  • #60541
   jtd
   Uczestnik

   Tak jak ma Łukasz właśnie jest ok. Mój sterownik ma priorytet ciepłej wody i niestety muszę dezaktywować funkcje CWU przy rozpalaniu i dopiero jak ciepłe grzejniki to aktywuje CWU.
   Drugie wyjście jest takie (mam zawór 4d), ze skręcam zawór na 1/4 czyli woda z kotła wraca z powrotem do kotła a tylko troche gorącej wody idzie w grzejniki. Dopiero jak grzejniki ciepłe to wtedy mogę ustawić zawór nawet na max otwarty w/g uznania.
   pzdr

  • #60540
   SERWIS
   Uczestnik

   Panowie, o ile posiadacie kotły stalowe a takimi są kotły naszej produkcji nie musicie obawiać się tzw. szoku termicznego.
   Oczywiście kocioł powinien pracować cały czas na wysokich temperaturach około 60 – 70 st i po to przydatny jest zawór mieszający aby nie przegrzewać pomieszczeń czynnikiem o zbyt wysokiej temperaturze.
   Jeśli idzie o szoki termiczne to tych boją się jedynie kotły żeliwne.
   Reasumując priorytet cwu jest korzystny i wskazany przy małych podgrzewaczach.
   Jednakże jeśli posiadacie podgrzewacze z tzw. podkową, czyli wymiennikiem o małej mocy to przy graniu cwu ustawionym na priorytet kocioł może nigdy nie przełączyć się na centralne ogrzewanie.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #60539
   juli74
   Uczestnik

   ja mam inne pytanie , ja ogrzewanie wody ( czyli bojler ) mam podłączone w obiegu razem z ogrzewaniem grzejników . Nie mam żadnej drugiej pompy do ogrzewania wody , do pieca dostałam sterownik omega plus i teraz niewiem co mam począć z tym CWU ????

  • #60538
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Najzwyklej w świecie ustaw tryb pracy na wyłączony.
   Jeżeli nie wiesz w jaki sposób tego dokonać to najlepiej będąc przy kotle zadzwoń do naszego serwisu i zostaniesz odpowiednio poprowadzony w jego zmianie.
   Co do samego czujnika to zwiń go i zostaw gdzieś za automatyką.

   W razie dalszych pytań pisz i spróbuję Ci pomóc.

   Pozdrawiam

  • #60537
   juli74
   Uczestnik

   Witam i dziękuję za odpowiedz, już skontaktowałam się z serwisem i piec chodzi bez zarzutu. Pozdrawiam

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.