Czy priorytet ciepłej wody (CWU) jest bezpieczny ?

Strona główna Forum Kotły zasypowe Czy priorytet ciepłej wody (CWU) jest bezpieczny ?

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60535
      jtd
      Uczestnik

      Witam.
      Kocioł Q Plus. Sterownik Foster Omega Plus.
      Zastanawiam się czy jest to bezpieczny dla kotła moment w którym sterownik po osiągnięciu temp.zadanej przez zbiornik wody użytkowej przełączy się na drugą pompkę obiegową i ciśnie wode w grzejniki. Powoduje to b.szybki spadek temp. w kotle. To tak jakby do kotła który rozgrzany jest do 70 st C napuszczać zimną wode do układu.
      Fachowcem nie jestem, moze mi ktos wyjaśni czy te kotły są przystosowane do takich nagłych zmian temperatur.
      pzdr

    • #60543
      Łukasz
      Uczestnik

      Witam.
      Nie wiem czy jest to bezpieczny dla kotła moment w którym sterownik po osiągnięciu temp.zadanej przez zbiornik wody użytkowej przełączy się na drugą pompkę obiegową.Ja mam tak ustawione że grzeje mi na grzejniki i na ciepłą wodę równocześnie ,jeśli woda po nocy ma np.temp 45 stopni grzeje najpierw grzejniki a potem włącza 2 pompę na wodę po przekroczeniu w kotle 50 stopni i wodę nagrzewa do 55 stopni równocześnie z grzejnikami a grzejniki nagrzewa do 70 stopni, jeśli woda ciepła ma mniej np25stopni to jak rozpalam chodzą 2 pompy równocześnie aż do osiągnięcia zadanych temperatur. Wydaje mi się że tak jest najlepiej i nie ma takich skoków temperatury.
      Pozdrawiam

    • #60542
      awseba
      Uczestnik

      najlepiej jest za montować zawór 4 drożny w tedy na kotle jest stała temperatura

    • #60541
      jtd
      Uczestnik

      Tak jak ma Łukasz właśnie jest ok. Mój sterownik ma priorytet ciepłej wody i niestety muszę dezaktywować funkcje CWU przy rozpalaniu i dopiero jak ciepłe grzejniki to aktywuje CWU.
      Drugie wyjście jest takie (mam zawór 4d), ze skręcam zawór na 1/4 czyli woda z kotła wraca z powrotem do kotła a tylko troche gorącej wody idzie w grzejniki. Dopiero jak grzejniki ciepłe to wtedy mogę ustawić zawór nawet na max otwarty w/g uznania.
      pzdr

    • #60540
      SERWIS
      Uczestnik

      Panowie, o ile posiadacie kotły stalowe a takimi są kotły naszej produkcji nie musicie obawiać się tzw. szoku termicznego.
      Oczywiście kocioł powinien pracować cały czas na wysokich temperaturach około 60 – 70 st i po to przydatny jest zawór mieszający aby nie przegrzewać pomieszczeń czynnikiem o zbyt wysokiej temperaturze.
      Jeśli idzie o szoki termiczne to tych boją się jedynie kotły żeliwne.
      Reasumując priorytet cwu jest korzystny i wskazany przy małych podgrzewaczach.
      Jednakże jeśli posiadacie podgrzewacze z tzw. podkową, czyli wymiennikiem o małej mocy to przy graniu cwu ustawionym na priorytet kocioł może nigdy nie przełączyć się na centralne ogrzewanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #60539
      juli74
      Uczestnik

      ja mam inne pytanie , ja ogrzewanie wody ( czyli bojler ) mam podłączone w obiegu razem z ogrzewaniem grzejników . Nie mam żadnej drugiej pompy do ogrzewania wody , do pieca dostałam sterownik omega plus i teraz niewiem co mam począć z tym CWU ????

    • #60538
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Najzwyklej w świecie ustaw tryb pracy na wyłączony.
      Jeżeli nie wiesz w jaki sposób tego dokonać to najlepiej będąc przy kotle zadzwoń do naszego serwisu i zostaniesz odpowiednio poprowadzony w jego zmianie.
      Co do samego czujnika to zwiń go i zostaw gdzieś za automatyką.

      W razie dalszych pytań pisz i spróbuję Ci pomóc.

      Pozdrawiam

    • #60537
      juli74
      Uczestnik

      Witam i dziękuję za odpowiedz, już skontaktowałam się z serwisem i piec chodzi bez zarzutu. Pozdrawiam

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.