PROSZĘ O POMOC -Q HIT PLUS 7 – temp. kotła 98 stop

Strona główna Forum Kotły zasypowe PROSZĘ O POMOC -Q HIT PLUS 7 – temp. kotła 98 stop

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60291
      Dominika Maj
      Uczestnik

      Posiadam kocioł Q HIT PLUS 7, regulator ht tronic od około miesiąca.Palę węglem kamiennym (orzech) i drzewem.Stare budownictwo,pierwsze piętro,bojler 140 l,metraż 70m kw, grzejniki aluminiowe, zawory termostatyczne, dwie pompy: jedna do co, druga do bojlera.

      Ustawienia:

      Temperatura 62 stopnie
      czas przedmuchu 4
      czas między przedmuchami 5
      obroty min. 1
      obroty max. 6

      Problem:

      1.Kocioł dwukrotnie, w odstępie tygodnia,przy nastawionej temp. 62stopni, osiągnął temperaturę 98 stopni po zasypaniu na noc. Temp. wody w bojlerze 85 stopni. Naczynie rozszerzalne zaczęło świszczeć, dudnić. Na regulatorze zapaliła się lampka alarm ale na czujniku termicznym Foster nie.

      2.Gdy zasypię go częściowo, temperatura wzrasta do 68-69 stopni, by po pół godzinie spaść poniżej 60.Wtedy włącza się dmuchawa.Temperatura się podnosi, osiągając 68-69 stopni itd.

      3.Węgiel nie wypala się do końca.

      Proszę o wskazówki dotyczące użytkowania.
      Co robić w sytuacji alarmowej?

    • #60300
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z chęcią bym coś Ci napisał, ale to chyba nie będzie zbyt obiektywne, dlatego cierpliwie poczekaj na któregoś z użytkowników naszych kotłów lub poczytaj posty na info-ogrzewanie, tam było kilka ciekawych opinii.
      Poniżej podrzucę Ci jeden z tematów:
      http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8605-kociol-heiztechnika/page__p__73187__hl__heiztechnik__fromsearch__1#entry73187

      Pozdrawiam

    • #60299
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Wydaje mi się, że masz zbyt duży ciąg kominowy. Przy tak dużych obrotach dmuchawy kocioł musi Ci się przegrzewać. Możesz zostawić takie ustawienia, ale przysłonę na dmuchawie przymknij tak, aby została tylko 5 milimetrowa szczelin i kocioł nie będzie zasysał powietrza i wzbudzał się nadmiernie.
      Napisz mi, czy moje rady przyniosły jakiś rezultat.

      Pozdrawiam

    • #60298
      Dominika Maj
      Uczestnik

      Witam
      Dziękuję za pomoc.

      Przymknęłam zasłonę na dmuchawie do 5 milimetrów, temperatura na kotle doszła do 75-78 stopni . A więc wciąż za wysoko.

      Wczoraj, instalator c.o. zmniejszył ustawienia

      czas przedmuchu 3
      między przedmuchami 9.9
      obroty min.1
      obroty max.2

      i przymknął przysłonę całkowicie.
      Czas pokaże czy jest to właściwe.

      Jeszcze raz dziękuję.
      Pozdrawiam

    • #60297
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Czyli moje rady okazały się skuteczne.
      Napisz jak będzie się zachowywał kocioł po zmianach dokonanych przez instalatora.
      Gdyby kocioł zaczął dymić lub wytrącać sadzę to zwiększ obroty dmuchawy maksymalne, gdyż przy całkowicie zamkniętej przysłonie może mu brakować tlenu do spalania.

      Pozdrawiam

    • #60296
      Dominika Maj
      Uczestnik

      Witam
      Chodzi o sadzę wytrącającą się na ściankach wewnątrz pieca?

    • #60295
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, jeżeli masz dużo sadzy to albo uchyl delikatnie przysłonę na dmuchawie lub zwiększ obroty dmuchaw.
      Palisz węglem, więc od czasu do czasu po wyczyszczeniu kotła warto jest zasypać go węglem i rozpalić od góry. Kocioł dłużej będzie palił się na jednym załadunku a i sadza się dopali.

      Pozdrawiam

    • #60294
      Dominika Maj
      Uczestnik

      Witam
      Wytrąca się sporo sadzy i węgiel nie wypala się do końca. Więc uchyliłam przysłonę dmuchawy. A później zmieniłam ustawienia – 4s co 9min, zwiększyłam obroty max. do 4. Może to jeszcze za mało?
      Choć sadzy jest znacznie mniej.

    • #60293
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam
      Jak widac, moje rady przyniosły pozytywny skutek. Jeżeli jeszcze spalanie nie spełnia Twoich oczekiwań, to musisz postępować dalej tak, jak proponowałem.

      Pozdrawiam

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.