QPLUS 20 wybuchy

Strona główna Forum Kotły zasypowe QPLUS 20 wybuchy

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60263
   matkie
   Uczestnik

   Dzień dobry nie widziałem podobnych pytań więc postanowiłem założyć nowy wątek.
   Mam kocioł dobowy zasypowy QPLUS 2. Podczas zakładania C.O zrobiono mi zawór, który pozwala na grzanie samego zasobnika z wodą lub ogrzewanie mieszkania razem z zasobnikiem (bojler z wężownicą). Kiedy przyszła zima (ceny miału poszły we górę a spalam około 9 ton rocznie więc wpadłem na pomysł, że kiedy nikogo nie ma w domu to ogrzewamy wodę ( okolo 8 do 10 godzin dziennie, gdy ktoś przychodzi przekręca zawór na ogrzewanie. Wszystko dziala bez zarzutu. Długość palenia znacznie się wydłużyła i spalanie miału spadło (jest rewelacja) tylko, że po przełączeniu na ogrzewanie gazy z miału się kumulują i jest potężny wybuch. Moje pytanie czy tak można robić?? Czy to groźne?? I czy można zainstalować coś aby była możliwość takiego zmiennego ogrzewania. Bardzo dziękuję za odpowiedz

  • #60279
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Wydaje mi się, że Twój sposób obsługi instalacji grzewczej nie jest najgorszy, jedynie trzeba się zastanowić, co byłoby, gdyby kocioł się zagotował a na grzejnikach nie mógłby się schłodzić. Masz automatykę, która obsługuje dwie niezależne pompy, osobna na ogrzewanie i osobna na cwu. Jeżeli nie masz instalacji grawitacyjnej to zamiast przełączania zaworu zmieniałbyś tylko tryb pracy cwu z zimy na lato.
   Co do wybuchu, to spróbuj zwiększyć częstotliwość przedmuchów. Jednak nie przesadzaj z nimi żeby temperatura na kotle nie wzrastała nadmiernie.
   Spróbuj też mocniej zmoczyć miał.

   Pozdrawiam

  • #60278
   matkie
   Uczestnik

   Nie mam osobnej pompy do CWU. O zagotowaniu nie ma mowy. Jak palę tylko ,, na wodę” to maksymalnie temperatura wzrasta o 5 stopni. Miał mam mocno zmoczony. A co do częstotliwości przedmuchu masz jakieś sugestie?? Pytam czy ktoś miał taki problem i już ma sprawdzone ustawienie. Z góry dziękuję

  • #60277
   SERWIS
   Uczestnik

   a czy mógłbyś podać mi jakie masz ustawienia począwszy od mocy dmuchaw i czasów w przedmuchu.

   pozdrawiam

  • #60276
   matkie
   Uczestnik

   Mój piec Q PLUS 25 ( źle w temacie napisałem)
   Dmuchawa WPA 120
   Wydajność 265 m^3/h
   Nastawa Co 55 stopni
   Czas przedmuchu 7
   Między przedmuchami 3
   obroty minimalne 3
   obroty maksymalne 7

  • #60275
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Proponuję, abyś obroty minimalne ustawił na 1 a maksymalne na 5. Powinno to zmnieszyć moc kotła, przez co dłużej będzie się rozpalał i nie powinien strzelać.
   Jeśli będzieszmógł to napisz o efektach.

   Pozdrawiam

  • #60274
   matkie
   Uczestnik

   Niestety jest gorzej. Jeżeli przełączam grzanie na wodę na noc to po 10 godzinach przełączam na ogrzewanie centralne i przy obrotach 5 dochodzi do 4 potężnych strzałów. Czy może masz jakiś inny pomysł??
   Miał jest moczony dzień wcześniej ( postać ciasta) uważam, że jest dobrej jakości. Kupuje na składach węgla oferowanym przez http://www.skladywegla.pl Co robić?

  • #60273
   czester
   Uczestnik

   Witam mam pytanie jak rozpalasz w piecu metodą tradycyjną czy od góry.
   pozdrawiam

  • #60272
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Matkie!

   Wydaje mi się, że ciężko będzie się tego pozbyć. Jedynym rozwiązaniem jest jednoczesne grzanie cwu i co choćby w niewielkim stopniu.
   Jeżeli kocioł przez np. osiem godzin idzie w bardzo niskim obciążeniu (praktycznie nie pali się) i w pewnym momencie występuje zapotrzebowanie ciepła, dmuchawa włącza się z dużą mocą i w chwili pojawienia się pierwszego płomienia dochodzi do detonacji.
   Proponuję, abyś zrobił tak jak należy, czyli osobną pompę na cwu, osobną pompę na co. i zawór mieszający na co.
   Będziesz wtedy grzał pomieszczenia bez przerwy, ale bardzo niskim parametrem nie przegrzewając ich, a kocioł będzie równomiernie obciążony.

   Pozdrawiam

  • #60271
   matkie
   Uczestnik

   Witam,
   palę oczywiście od góry. Z tego co się orientuję nie ma pieców do palenia miałem od dołu. I nawet tak nie można!!

  • #60270
   matkie
   Uczestnik

   Witam,
   a czy palenie które ja stosuję jest ,,niebezpieczne” w sensie czy coś się może stać?? Bardzo dziękuję za próby rozwiązania problemu
   pozdrawiam

  • #60269
   SERWIS
   Uczestnik

   Teoretycznie nic nie powinno się wydarzyć. Jedyny problem to taki, że jest to mało komfortowe.
   Im większe zapotrzebowanie ciepła będziesz posiadał i częściej kocioł pracował będzie na potrzeby ogrzewania tym problem ten będzie mniejszy.

   Pozdrawiam

  • #60268
   czester
   Uczestnik

   Witam posiadam piec Q HIT PLUS20 KW i palę miałem nie mam takich problemów jak ty kolego.U mnie nastawy wyglądają następująco:Ustawiam teperaturę pracy kotła na 60 stopni przedmuch co 5 minut na 20 sekund,przy rozpalaniu obroty minimalne na 1 a maksymalne na 5.Jak już piec osiągnie tęperature 60 stopni to ustawiam obroty maksymalne na 2 i wszystko buja się wspaniale.Przy pełnym załadunku pieca trzyma mi 21 godzin.

   Pozdrawiam

  • #60267
   matkie
   Uczestnik

   Dzięki kolego sprawdzę te ustawienia. Jeżeli palę tylko na centrale ogrzewanie to NIGDY mi nie strzela tylko jak na noc przełączam na zasobnik ciepła i wtedy na centralne to tylko wtedy strzela. Czy Ty też przełączasz??

  • #60266
   czester
   Uczestnik

   Witam ja mam cały czas podłączony zasobnik,i niema żadnych problemów.Napisz czy próbowałeś ustawień takich jak ja pisałem.
   Pozdrawiam

  • #60265
   matkie
   Uczestnik

   Witam,
   próbowałem jednak wybuchy są nadal. Ja też mam podłączony cały czas zasobnik. Przełączam palenie na sam zasobnik w celu wydłużenia palenia ( zazwyczaj na noc) dzięki temu palenie wydłuża mi się z 23- 24 godzin do nawet 35. Takie przestawianie ma charakter czysto oszczędnościowy. Myślę, że jeżeli piec po 8 godzinach pracy się oziębia i przełączam go na centralne to niestety musi sobie strzelić nie ma innej rady. ALe dzięki za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.