palenie drewnem

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem palenie drewnem

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #78363
      roman
      Uczestnik

      posiadam piec Q EKO-DUO25,w dzień palę drzewem a w nocy ekogroszkiem i czy muszę zmieniać jakieś ustawienia na sterowniku np.zmiana zaworu,temp.zadanej,dmuchawa,itd.Czy takie palenie drewnem przez całą zimę nie ma wpływu na żywotność pieca?Przypomne że temp. zadaną na piecu mam 55stopni.

    • #78370
      SERWIS
      Uczestnik

      witam

      Nie ma problemu z paleniem drewnem w tym kotle i nie wpływa to ujemnie na żywotność kotła o ile drewno spalane będzie suche.
      Nie musisz zmieniać żadnych nastaw poza przysłonięciem przysłony metalowej na dmuchawie aby ograniczyć możliwość przepływu powietrza mimo wyłączonej dmuchawy co może spowodować przegrzanie kotła.
      Co do temperatury to sugeruję aby nie schodzić poniżej 650C w celu żywotności kotła jak i polepszenia spalania a przez to zmniejszenia zużycia paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78369
      Adam Pawłowski
      Uczestnik

      Witam,
      Ja równiez mam EkoDuo 25 ze sterownikiem Eco Max 700 i pale drewnem (w ubiegłym roku pelletem). Zaobserwowalem ze na sciankach komory spalania zbiera mi sie dużo „szlamu”. Czy masz ten problem, a drugie pytanie to jaka masz ustawiona moc nadmuchu dmuchawy i na ile otwarta przysłone? Pozdrawiam

    • #78368
      roman
      Uczestnik

      miałem ten problem rok temu i był to problem mokrego drewna. w tym roku jest lepiej bo zostało mi jeszcze tego samego drzewa z zeszłego roku i właśnie nim palę.Teraz na ścianach komory zostaje sama sadza czy coś w tym rodzaju.Jeżeli chodzi o wentylator to jest cały czas osłona otwarta a na sterowniku mam w tej chwili obroty na 0(miałem też na 1 ale wydaje mi się że na 1obr.spalanie było szybsze drewna i tym samym szybciej osiągał temp.gdy piec przechodził w stan czuwania to w piecu robiło sie coś w rodzaju wędzarni.

    • #78367
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Panowie, szlam w wymienniku może być efektem wilgoci ale i efektem braku świeżego powietrza do spalania.
      Co do dmuchawy to sugeruję zwiększyć obroty na „2” tylko proszę przymknąć przysłonę tak aby została około 1 centymetrowa szczelina.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78366
      roman
      Uczestnik

      jeżeli zwiększe obroty na 2 i przymknę osłonę dmuchawy tak jak pan napisał to czy nie wpłynie to negatywnie na pracę wentylatora co wiąże sie z uznaniem gwarancji np.to tak jakby włączyć odkurzacz i zamknąć mu wlot i zostawić na cały dzień wiadomo że silnik się przegrzeje i padnie.

    • #78365
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      W czasie mojej pracy z kotłami na paliwa stałe(około 10 lat) rzadko spotykałem się ze spalonym wentylatorem i zawsze reklamacja była rozpatrzona na korzyść użytkownika.
      Główne awarie wentylatorów to wibracje spowodowane nagromadzonym kurzem i utrata wyważenia. Należy wtedy dmuchawę przeczyścić najlepiej sprężonym powietrzem.
      Przymknięcie dmuchawy powoduje zmniejszenie jej obciążenia, a przez to pobiera mniej prądu i się mniej nagrzewa a ilość powietrza która przez nią przepływa w zupełności wystarcza na jej chłodzenie.

      Pozdrawiam
      Serwis heiztechnik

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.