Q EKO 15 popiol spieki ilosci

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q EKO 15 popiol spieki ilosci

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77421

      Witam,posiadam ustawienia:
      czas pauzy podaj 50
      czas dmuchawy podt 10
      krotnosc podawania 2
      czas oczekiwania 10
      obroty dmuch 4 mam dmuchawe WPA 07
      obroty dmuch podt. 1
      klapa went calkowicie otwarta
      ekogroszek 26 MJ, oczekuje na transport 28 MJ
      PYTANIA:
      1. w popielniku mam 60% spiekow a 40% popiolu, co nalezy zrobic zeby wiecej bylo popiolu, czy tylko od jakosci groszku zalezy ilosc spiekow (im lepszy groszek tym mniej spiekow?)
      2. spieki i popiol opadaja do popielnika w taki sposob ze wszystko jest zaraz przy drzwiczkach a tylnia czesc jest pusta. Po otwarciu drzwiczek spora ilosc od razu wysypuje sie od razu na zewnatrz przy czym ilosc w popielniku jest ok 30% mozliwosci pomieszczenia. Co jest powodem tego ze prawie zadna ilosc popiolu i spiekow nie opadaja w tylna czesc pieca?. Jest jakas mozliwosc ustawnienia palnika zeby ten problem wyeliminowac?

    • #77432
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do ilości spieków to teoretycznie jest to bardzo zależne od jakości ekogroszku. Jednak duże znaczenie ma ilość powietrza. Proponuję, abyś zmniejszył jego ilość i obroty dmuchawy ustaw na 3. Jeżeli nastąpi poprawa możesz czynność tą powtórzyć aż do uzyskania żądanego efektu.
      Nie zawsze nasze propozycje nastaw są idealne ze względu na różne parametry komina, paliwa, napowietrzania kotłowni itp.
      Co do kaloryczności węgla uważam że nie ma sensu przesadzać ze zbyt kalorycznym paliwem.
      Jeżeli kaloryczność jest zbyt duża możesz mieć problem z jego dopaleniem. W kotłach niskotemperaturowych temperatura spalania jest zbyt niska i podczas spalania może zacząć wytrącać się sadza. Niestety próba dopalenia tej sadzy może skończyć się spadkiem sprawności wywołany zbyt dużym nadmiarem powietrza.
      W tej sytuacji należy podwyższyć temperaturę na kotle do około 75 stopnie.
      Co do popiołu to muszę się temu przyjrzeć.

      Pozdrawiam

    • #77431

      Mam ustawienia:
      – czas pauzy podajnika 50s
      – temp zal pomp 50 stopni
      pozostale ustawienia fabrycznie i mam caly czas spieki. W domu temp ustabilizowana na poziomie 20 stopni. W momencie ustabilizowania temp zew -4 do +4 zrobilem aksperyment z obortami dmuchami i co 48 godzin zmniejszalem ilosci zeby zobaczyc czy spieki zamienia sie w popiol.
      Zaczalem od otwartej przeslony 50% i obrotach dmuchawy na 3. Spieki byly
      Potem przeslona na 50% i obroty 2. Spieki byly.
      kolejny krok to przeslona otwarta na 25% i obroty na 1. Spieki dalej sa takie same.
      Piec ustawiony jest na 65 stopni. Dochodzi do tej temp 66 stopni i pozostaje jakies 5-10 min potem po spadku do 60 stopni pracuje w trybie praca przez jakies 30 min zeby znowu osiagnac zadana temp. na kotle.
      Ekogorszek Prestige 28MJ/Ekobran 26MJ.
      Co jest nie tak ze spieki ciagle takie same sa?

    • #77430
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Rzeczywiście trochę dziwne, że nie ma zauważalnej zmiany jakości spalania mimo tak znacznej zmiany ilości powietrza.
      A czy widziałeś w tym czasie różnice w zanieczyszczeniu wymiennika ciepła w górnych drzwiach. Czy podczas zmniejszania ilości powietrza nie zaczęła się wytrącać sadza?
      Proponuję, abyś jeszcze bardziej zmniejszył obroty i ustaw je na „0”.
      Być może masz tak duży ciąg kominowy, że wysysa Ci powietrze przez kocioł.
      Proszę jeszcze raz, abyś zmniejszył obroty i sprawdź, co masz w wymienniku na górze, bo to będzie świadczyło o jakości spalania.

      Pozdrawiam

    • #77429

      U gory od samego poczatku nawet przy wysokich obrotach dmuchawy i otwartej 50% przeslonie wytraca mi sie sadza i musze to czyscic 1 raz w tygodniu. Pod tym wzgledem tez sie nic nie zmienilo. Ilosc tej sadzy taka sama sie osadza ok. 2mm na tydzien. Podobnie na deflektorze, jest on dosc mocno oblepiony. Jak byly obroty na 3 to nawet od dolu raz zrobil mi sie grzybek na deflektorze. Teraz tego juz nie ma. Komin h=8,5m. Wystaje ok. 40cm ponad kalenice. Srednica komina 180 firma schiedel rondo plus z pojemnikiem na skropliny oraz rewizja na dole. Rewizja zamknieta. Skropliny podlaczone do inst kanalizacji (bo piec mialbyc inny nie weglowy). Moze to podlaczenie ciagnie dodatkowe powietrze do komina i robi zbyt duzy ciag?

    • #77428
      SERWIS
      Uczestnik

      Pytanie, czy to co widzisz to czarna sadza czy szary pył?
      Komin masz rzeczywiście dobry.
      Jeżeli to o co pytałem wyżej to pył a nie sadza, to spróbuj uchylić drzwi wyczystki i w ten sposób zmniejszysz podciśnienie w kotle i spieki powinny się zmniejszyć

      Pozdrawiam

    • #77427

      Czarna jak wegiel sadza.

    • #77426
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z tego jednoznacznie wynika, że masz kiepskie spalanie i zmniejszanie ilości powietrza mija się z celem.
      Napisz mi, jaką masz ustawioną temperaturę na kotle.

      Pozdrawiam

    • #77425

      65 stopni na kotle, temp zal pomp 50 stopi

    • #77424
      SERWIS
      Uczestnik

      Spróbuj podnieść na 75 stopni i spalanie powinno się polepszyć.

      Pozdrawiam

    • #77423

      Polepszylo sie ale jeszcze do prawdziwego popiolu to troche brakuje. Obroty mam na 1 a pokrywe wentylatora minimalnie otwarta. Zobaze teraz na obrotach 0 i dam znac.

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.