Q Pellets Duo

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q Pellets Duo

Oglądasz 71 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #78284
      Tomek
      Uczestnik

      No właśnie – macie, używacie, jak oceniacie?

    • #78356
      Kamil Gołdowski
      Uczestnik

      Witam
      Jestem posiadaczem takiego pieca o mocy 25kW i mogę szczerze polecić. Użytkuje go dopiero pierwszy sezon i jak do tej pory nie było wiekszych problemów z jego obsługą. Systematycznie kontroluję jego prace co powoduje uniknianie kłopotów z jego działaniem.

      Dom jest wielkości 300 m2 nie ocieplany,ze starą instalacią( grzejniki żeliwne) jednak piec daje sobie radę. W porównaniu do piecy konwencjonalnych na drzewo i węgiel jest to jedyna słuszna alternatywa,która działa podobnie jak drogie piece olejowe. Przy tym nie traci się czasu na rozpalanie,czyszczenie i ogólne problemy ze składowaniem opału.Piec czyszczę w zależności od warunków panujących na zewnatrz im zimniej tym częsciej.Zazwyczaj raz na dwa tygodnie.Czyszczenie zajmuje 30min(jedno wiaderko popiołu)

      Jak do tej pory zużyłem 4 tony pelletu. Spalanie przy takich mrozach(dzień -8/noc -15) wynosi 3 worki po 15kg.

      Polecam wszystkim,którzy cenią sobie wygodę obsługi i oszczędność czasu.

      pozdr
      Kamil

    • #78355
      Aro
      Uczestnik

      Do Kamila
      Czy twój piec wygasza się po osiągnięciu zadanej temperatury czy też pozostaje w stanie podtrzymania? Czy obsługa sterownika posiada ustawienia typu lato, zima, samo CWU, pogodowe lub pełny manual?

    • #78354
      Aro
      Uczestnik

      Do administratora
      co wchodzi w skład kotła chodzi mi o czujniki, co trzeba dokupić, jak wygląda uruchomienie kotła kto je może wykonać?

    • #78353
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam Aro

      Kocioł Q PELlET DUO jest w pełni wyposażonym kotłem bez konieczności dodatkowych opcji z naszej strony.
      Kocioł posiada tryb pogodowy i czujnik temperatury zewnętrznej jest w standardzie.
      Posiada również czujnik cwu. Oprócz tych czujników posiada jeszcze czujnik temperatury kotła, podajnika paliwa, zaworu mieszającego i czujnik jasności płomienia.
      Kocioł posiada możliwość pracy automatycznej z palnika pelletowego w trybie regulacji automatycznej bądź ręcznej, pracy na ruszcie zastępczym z wykorzystaniem wentylatora nadmuchowego.
      Podczas pracy w trybie automatycznym kocioł po uzyskaniu temperatury wygasza się aby po spadku temperatury o 20 stopni w dół przejść do ponownego trybu rozpalania.
      Rozwiązanie to idealnie pasuje do trybu letniego.

      Pozdrawiam

    • #78352
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam ponownie

      Uruchomienie kotła może wykonać każdy instalator przy naszej telefonicznej pomocy co do kilku nastaw.

      Pozdrawiam

    • #78351
      Aro
      Uczestnik

      Witam
      W moim domu będzie tylko ogrzewanie podłogowe czy niezbędny jest w tym przypadku bufor, czy można wykonać instalację bez niego.
      Jaki rodzaj instalacji będzie najbardziej efektywny dla kotła?

    • #78350
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Oczywiście bufor zawsze poprawia pracę całego układu grzewczego, zwłaszcza dotyczy to kotłów, które pracują albo pełną mocą lub nie pracują.
      Q PELLET DUO posiada palnik z modulacją mocy i łatwo dostosowuje się do różnych rozbiorów mocy.
      To, że będziesz miał na całości podłogówkę to nie stanowi problemu. Zrobisz cały układ na zaworze mieszającym podłączonym pod automatykę i wszystko będzie śmigać.
      Porozmawiaj jedynie z instalatorem, aby zastosować jakieś zabezpieczenie powrotu, bo woda wracająca z podłogi będzie miała jakieś 20 stopni i może się coś na dole wykraplać, choć nie powinno ale lepiej zapobiegać niż leczyć.
      Reasumując, uważam ze bufor jest zbytecznym kosztem, lepiej zamontuj dobre zabezpieczenie powrotu.

      Pozdrawiam

    • #78349
      Aro
      Uczestnik

      Do Kamila
      Czy możesz zamieścić zdjęcia ze swojej kotłowni bądź przesłać link?
      Do admina
      Czy kocioł w rzeczywistości stoi bezpośrednio przy zasobniku czy też musi być od niego oddalony?
      Pozdrawiam Aro

    • #78348
      jmarkow
      Uczestnik

      Witam,

      Myślę o piecu Q pellet duo.

      Martwi mnie jednak kwestia doboru mocy. Dom 156 m2 + garaż, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Teoretycznie powinno się zastosować piec 25 kW, przynajmniej tak jest w projekcie, ale czy nie będzie on nieco przewymiarowany ?

      Proszę o odpowiedź, czas decyzji się zbliża 🙂

    • #78347
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Cieszę się z zainteresowania właśnie tym kotłem bo mam go u siebie w domu.
      Teoretycznie dla firmy lepiej byłoby gdybyś kupił 25 kW, ale nie pracuję w dziale handlowym i dlatego proponuję Ci 15 kW.
      Osobiście mam dom około 200 m2 i używam pelletówki 15 kW. Radzi sobie bardzo dobrze i chyba jeszcze nigdy do tej pory nie pracował na pełnej mocy.

      Pozdrawiam

    • #78346
      jmarkow
      Uczestnik

      To samo (15 kW na 150 m2) mówi mój dobry kolega, instalator.

      Dziękuję za dobre słowo 🙂

    • #78345
      SERWIS
      Uczestnik

      OK

      Powodzenia i napisz o efektach po ewentualnym zakupie i montażu.

      Pozdrawim

    • #78344
      Aro
      Uczestnik

      Witam
      Jestem po zakupie i uruchomieniu kociołka 15 kw.
      Mam pytanie co może być przyczyną rozbieżności we wskazaniu temperatury: kocioł pokazuje 40oC a przed wymiennikiem jest prawie 50?

    • #78343
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Sprawdź, czy czujnik wody kotłowej włożony jest do końca w tuleję kotła.
      Jeżeli tak i wskazanie nadal będzie na tyle różne to będziemy musieli sprawdzić czujnik.

      Pozdrawiam

    • #78342
      jmarkow
      Uczestnik

      SERWIS napisał:

      OK

      Powodzenia i napisz o efektach po ewentualnym zakupie i montażu.

      Pozdrawim

      Efekty są całkowicie zadowalające. 🙂

      Piec chodzi już dwa miesiące, po wygrzaniu budynku zużycie, co prawda przy łagodnej zimie, kształtuje się na poziomie 18 kg pelletu na dobę (temperatura w domu 20-21 oC, dom niezamieszkały).

      Jak do tej pory trzy razy wybierałem popiół, ostatnim razem 3 dni temu przy użyciu separatora popiołu – jakieś 5 minut pracy odkurzacza i piec czyściutki. Polecam!

      Pozdrawiam,

    • #78341
      SERWIS
      Uczestnik

      No cóż, cieszę się że mogłem pomóc.
      W razie czego pisz.

    • #78340
      Aro
      Uczestnik

      Czujnik wsadzony był do końca, po rozmowie z konsultantem wymieniłem czujnik na nowy który dostałem od Was ale problem pozostał dalej zaniżenie temperatury przez kocioł o jakieś 13oC czyli to nie wina czujnika! Automatyka wymieniona, czujnik też więc gdzie może być problem. Co więcej wsadzając czujnik temperatury wody CO z kotła w gniazdo termometru na wymienniku temperatura wzrasta o 5oC!

    • #78339
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Rozmawiałem z konsultantem technicznym / koordynatorem serwisu i ustaliliśmy, że któryś z naszych kolegów będzie musiał do Ciebie podjechać.
      Temperatury wody w instalacji i na czujniku mogą się różnić nieznacznie z powodu pewnej odległości pomiędzy pochwą czujnika temperatury a wyjściem gorącej wody. Jednak różnica ta nie powinna być wyższa niż 2 – 5 stopni.
      Istnieją dwie możliwości, albo pochwa czujnika jest zbyt głęboka, lub zbyt płytka.
      W tej chwili ciężko jest nam to określić.

      Pozdrawiam

    • #78338
      orson
      Uczestnik

      Witam,stawiam pierwsze kroki w użytkowaniu pieca z podajnikiem,posiadam Q Pellets Duo 25 kW do ogrzewania 190 m2,grzejniki + podłogówka + podgrzewanie wody użytkowej.Na chwilę obecną budynek jest świeży i niezamieszkany,sterowanie ogrzewania termostatem pokojowym,temperatura zadana na termostacie 17*C po osiągnięciu tej temperatury piec się wygasza,odpala się ponownie gdy na termostacie temperatura spada do 16*C.Teoretycznie wszystko jest ok,zastanawia mnie tylko czy nie szkodzi to,że piec nie osiąga temperatury zadanej,a mianowicie 60*C.Piec cały czas pracuje na pellecie w trybie FUZZY LOGIC.Proszę o podpowiedzi w kwestii ewentualnych ustawień kotła.Pozdrawiam.

    • #78337
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie obawiaj się, wszystko jest w porządku.
      Jak napisałeś, kocioł pracuje w trybie FUZZY LOGIC. Istotą tego programu jest, aby tak dostosować produkcję ciepła do jego zapotrzebowania, aby kocioł pracował w trybie ciągłym z optymalną mocą.
      Kocioł zacznie się wyłączać w momencie, gdy zapotrzebowanie na ciepło w obiekcie będzie niższe niż minimalna moc kotła i wtedy to temperatura zadana zostanie przekroczona a kocioł się wyłączy.

      Pozdrawiam

    • #78336
      gustdelf
      Uczestnik

      Witam,

      Czy kocioł q pellet duo posiada opcje automatycznego przejścia ze spalania na ruszcie wodnym do spalania pelletem

      I przy okazji kocioł q bio duo w opisie jako głowne paliwo jest podane zboże i pellet kocioł wyglada na konstukcje z podajnkiem ślimakowym jakie jest w takim razie zabezpieczenie przed tzw cofką czy ten piec będzie palił pellety tak samo dobrze jak q pellet duo czy ma zapalarkę a jeśli ma to podobnie jak q pellet duo czy możne automatycznie przechodzić ze spalania na ruszcie do spalania pelletu?

    • #78335
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Tak, automatyka kotła pelletowego pozwala na automatyczne przejście z trybu ruszt do trybu pellet.

      Kocioł Q BIO wyposażony jest w palnik rynnowy z podajnikiem ślimakowym bezpośredniego działania. Zabezpieczenie przed cofnięciem żaru wykonane jest w formie strażaka z zaworem termicznym i gaszeniem wodnym na rurze podajnika.
      Do spalania pelletu lepiej nadaje się kocioł Q PELLET DUO, lecz w nim można spalać tylko pellet drewniany dobrej jakości. W Q BIO można palić każdym pelletem bez zwracania uwagi na pochodzenie, jak również można spalać zboża i w przypadku kotłów do 25 kW można spalać także węgiel groszek o granulacji do 31 mm.

      Pozdrawiam

    • #78334
      gustdelf
      Uczestnik

      SERWIS napisał:

      Witam

      Tak, automatyka kotła pelletowego pozwala na automatyczne przejście z trybu ruszt do trybu pellet.

      Pozdrawiam

      Super wiadomość, jeszcze tylko jedno czy można w przypadku q pellet duo stosować instalacje z buforem tzw. 2 w 1 (miałby to być w przyszłości łacznik z instalacją solarą). Jeśli tak czy w przypadku zakupu serwis będzie konsultowal z instalatorem jak to jalepiej połaczyć bo z tego zo się orientuje rozwiązań jest kilka.

      Pozdrawiam

    • #78333
      SERWIS
      Uczestnik

      Nie widzę żadnych przeciwwskazań dla montażu kotła w układzie z buforem.

      Pozdrawiam

    • #78332
      gustdelf
      Uczestnik

      Witam

      Niestety kocioł Q Pellet służy tylko do spalania pelletu i to bardzo dobrej jakości gdyż posiada on palnik tzw. wrzutkowy i problemem jest szlaka.
      Owies wytwarza bardzo dużo szlaki i palnik zapchałby się.
      Do spalania owsa służy palnik BIO w kotłach typu BIO EKO lub BIO EKO Duo.
      Co do zużycia pelletu to zależne jest to od wielkości rozbioru ciepła. Kocioł spali tyle paliwa ile potrzebujesz energii. Średnio z kilograma pelletu pozyskujesz około 4 do 4,5 kWh. Sprawność naszych kotłów pelletowych waha się około 90%.
      Kocioł nie jest w stanie sam przejść z opalania ręcznego w automatyczne.
      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      A oto odpowiedz z tego watku:

      Tak, automatyka kotła pelletowego pozwala na automatyczne przejście z trybu ruszt do trybu pellet.

      Wiec prosze to teraz dokladnie wyjasnic jak jest w rzeczywistosci i jesli mozna autopmatycznie przejsc do opalania pelletem jak to sie odbywa, poza tym przy zakupie tego kotla, mialo to sie odbyc jutro ale w tym wypadku poczekam, bede wymagal pisemnego potwierdzenia.

    • #78331
      SERWIS
      Uczestnik

      Źle mnie zrozumiałeś.
      Q PELLET DUO posiada możliwość przejścia z pracy ruszt na pracę pellet.
      Jednak bardzo ważna uwaga, kocioł typu BIO o którym była mowa w poprzednim poście posiada inną automatykę, nie posiada zapalarki i nie wygasza się samoczynnie.

      Pozdrawiam

    • #78330
      gustdelf
      Uczestnik

      Raczej zle nie zrozumialem w jednym z moich postow zadalem pytanie w dwoch akapitach jedno dotyczylo q pellet duo odpisal Pan,ze ten kociol moze AUTOMATYCZNIE przejsc z opalania na ruszczie do pracy z pelletem.
      W ostatnim moim poscie przytoczylem Pana wypowiedz na pytanie innej osoby o q pellet duo, gdzie odpowiedzil Pan,ze automatycznie nie przechodzi.
      Prosze tylko napisac jak sie to automatyczne przechodzenie odbywa? Bo wiekszosc kotlow na pellet duo nie moze przejsc automatycznie dzwonilem do producentow i dostalem odpowiedz,ze aby opalac na gornym ruszczie trzeba zaslonic palnik pelletowy jesli sie tego nie zrobi to ten zasypie sie popiolem i nie zapali pelletu.
      Do tej pory znalazlem tylko jednego producenta tam ponoc palnik jest z boku osloniety na stale a automatyczne przejscie ma nawet swoja funkcje w sterowniku.
      Jesli Panstwa piec ma mozliwosc przejscia automatycznego to bedziecie drugim producentem ktorego udalo mi sie znalesc na wasza korzysc przemawiaja rozmiary i cena kotla oraz opinie uzytkownikow.
      Pozdrawiam

    • #78329
      orson
      Uczestnik

      Witam, przyłączam się do pytania kol.gustdelf, ponieważ próbowałem tego manewru, przełączyłem piec na tryb pracy RUSZT, rozpaliłem drzewem na ruszcie, wentylator pracował, kiedy mimo pracy wentylatora temperatura spadła poniżej zadanej nie nastąpiło przejście pracy na tryb pellet, może coś zrobiłem nie tak??

    • #78328
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Rzeczywiście, nastąpiło małe przeoczenie z mojej strony.
      Jednak, chcąc udzielić konkretnej i pewnej informacji muszę napisać, że automatyka, tak jak pisałem posiada możliwość automatycznego przejścia do pracy automatycznej.
      Muszę jednak zaznaczyć, że po długim paleniu na ruszcie może nastąpić zanieczyszczenie palnika (palnik jest częściowo od góry otwarty) i aby przejść na spalanie automatyczne należałoby palnik oczyścić.

      Pozdrawiam

    • #78327
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj Orson.

      Automatyczna zmiana trybu jest możliwość po jej aktywowaniu w ustawieniach kotła w MENU SERWIS.
      Standardowo program zmiany trybu jest wyłączony.

      Pozdrawiam

    • #78326
      orson
      Uczestnik

      Witam.
      Czym różni się Q PELLET DUO od RED PELLET DUO ?? Pytam ponieważ mam instrukcję do Q, a na karcie gwarancyjnej mam RED.

      I jeszcze jedna kwestia co do ustawień.
      Cały rok paliłem w piecu w trybie lato, FUZZY LOGIC, teraz rozpocząłem sezon grzewczy i chciałbym ustawić piec, tak żeby pracował w optymalnych warunkach, ogrzewanie mieszane, czyli podłogówka i grzejniki oraz CWU, czy dla pewności przywrócić nastawy fabryczne,czy na coś szczególnie zwrócić uwagę??

      Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • #78325
      SERWIS
      Uczestnik

      Jest to ten sam kocioł a do ustawień to nic nie zmieniaj.

      Pozdrawiam

    • #78324
      SERWIS
      Uczestnik

      Jest to ten sam kocioł a do ustawień to nic nie zmieniaj.

      Pozdrawiam

    • #78323
      orson
      Uczestnik

      Wciąż mnie coś drąży, był u mnie taki znajomy pseudofachowiec i coś mi na kotle ustawiał i nie podoba mi się, że albo zimne są grzejniki albo leci letnia woda z kranu. Poszperałem troszkę w tym moim kociołku i wyczytałem kilka nastawów, proszę je przeanalizować i ewentualnie podpowiedzieć czy wszystko jest jak trzeba. Chcę nadmienić, że w ciągu 48 godzin spaliłem około 1/2 zasobnika peletu. Poniżej wymieniam nastawy, które odczytałem:
      – temp. zadana CO 60*C
      – temp. zadana CWU 40*C
      – temp. zadana miesz. 40*C
      – trub pracy CWU – PRIORYTET
      – tryb pracy kotła – pellet
      – tryb regulacji – Fuzzy Logic
      – min. temp. CO 55*C
      – max. temp. CO 85*C
      – temperatura kotła załączenia pompy CO 40*C
      – max. temp. podajnika 60*C
      – włączenie mieszacza – wł. CO
      – obniżenie Tzm od termostatu 2*C
      – min. temp. zadana mieszacza 25*C
      – max. temp. zadana mieszacza 85*C
      – KP PID 3
      – TI PID 110
      – TD PID 0
      – podwyższenie temp. kotła od miesz. 5*C
      – podwyższenie temp. CO od CWU 5*C
      – histereza zasobnika CWU 5*C
      – max. temp. CWU 70*C
      Do tej pory podgrzewałem albo dom ( zeszłej zimy ), albo CWU ( od wiosny ), dlatego dopytuję bo zdziwiła mnie ilość zużytego paliwa, do utrzymania temperatury około 17*C w nieocieplonym wtedy domu w trakcie budowy potrzebowałem 1 zasobnika na 7 dni, pózniej do CWU wystarczył mi zasobnik na około 2 tygodnie, na chwilę obecną, zasobnik na około 4 doby. Dom jest ocieplony, okna jedne z lepszych i nie ma dużych mrozów. Może taka ilość paliwa jest normą, jeśli tak to sorry, że zawracam gitarę, ale będę spokojniejszy jak ktoś mądry mi odpowie.
      Pozdrawiam.

    • #78322
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Po pierwsze zmień temperaturę kotła na 70 stopni a cwu na 45.
      Co do ilości paliwa to wydaje mi się że jest to norma.

      Pozdrawiam

    • #78321
      Aro
      Uczestnik

      Witam
      Czy posiadacie instrukcję wymiany grzałki?
      Pozdrawiam Aro

    • #78320
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Napisz w tej sprawie na serwis@heiztechnik.pl

      Pozdrawiam

    • #78319
      marek76
      Uczestnik

      Witam mam pytanie co może być przyczyną dużego spalania w 65godz. 105kg pelletu (Lava Premium).
      Podaje kilka danych:
      Kocioł 15KW Pellet Duo
      sterowanie pogodowe
      tryb pracy FL
      temp. zadana kotła 70
      histereza kotła 15
      nadzór 40min.
      korekta nadmuchu FL 70%
      korekta podawania FL 70%
      temp. zadana CWU 50 bez priorytetu
      krzywa grzewcza 1.1

      Dom budowany z keramzytu, ocieplenie 15cm styropian, okna z Krakowa, temp śr. na zewnątrz minus 7 stopni, śr. temp. w domu 22 stopnie, dom zamieszkały. Proszę o odpowiedż.
      Pozdrawiam

    • #78318
      marek76
      Uczestnik

      Dodam jeszcze, że powierzchnia ogrzewana domu 150m ogrzewanie mieszane łazienki, kuchnia, przedpokój podłogówka pozostałe pomieszczenia grzejniki.

    • #78317
      benik
      Uczestnik

      Witam mi sie wydaje ze spalanie przy tej temp . jest ok ja obecnie spalam co prawda piec 25kw q eko duo palnik bio…ok 35-40kg pelletu na 24h wiec na 3 dni wychodzi 120kg….dom 156m +42garaz 24Gazobeton +15styropian Okna duze 2szybowe 1.1 – 3 sezon grzania i grzeje we wszystkich pomieszczeniach…podlogowka na dole gora w grzejnikach 🙂 pozdrawiam Tomek

    • #78316
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Cichy, a od kiedy masz dom zamieszkały?
      Ja mam Pellet Duo 15, dom około 180 metrów i spalam na dobę około 40 kg, czyli wynik mam podobny.
      Tak jak pisze Benik Twoje spalanie to raczej norma.

      Pozdrawiam

    • #78315
      marek76
      Uczestnik

      Witam.
      Dom zamieszkały od lipca 2012r. Jeśli chodzi o duże spalanie to przyczyną mogło być zbyt niskie ustawienie korekty nadmuchu i podawania FL to które wcześniej podałem czyli 70% było już po korekcie. Trzy dni wcześniej ustawiełem 50% co powodowało wolniejsze dochodzenie do zadanej temp. kotła a z komina leciał ciemny dym. Kiedy wróciełm do 70% zauważełem po trzech dniach że spalanie wróciło do poprzedniego czyli ok 180kg. na tydzień przy śr temp -7. Dodam jeszcze że w dni powszednie stosuję nocne obniżanie mieszcza, od 22.00 do 06.00 -10 stopni i od 09.00 do 16.00 -15stopni.

    • #78314
      Aro
      Uczestnik

      A ja się zamartwiałem jak kocioł łykał mi 25 kg na dobę:)

    • #78313
      orson
      Uczestnik

      Witam, czy powodem powstawania tak zwanej zgorzeli czy jak kto woli szlaki, jest jakość paliwa, czy mogą być inne przyczyny??
      Jak już pisałem wcześniej, posiadam Q Pellets Duo 25 kW, ogólnie jestem przezadowolony z wyboru kotła, palę cały rok, ponieważ podgrzewam wodę użytkową, w trybie lato spalam około 15 kg pelletu na 48 godzin, w trybie zimowym, z priorytetem CWU około 15 kg na 24 godziny. W zasadzie, gdyby nie zgorzel, to do kotłowni chodziłbym raz w tygodniu, dosypać paliwa i ewentualnie wysypać z popielnika. Dokładne sprzątanie pieca przeprowadzam raz w miesiącu.

    • #78312
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Szlaka powstaje poprzez stopienie niepalnych cząstek z pelletu sklejając je z popiołem. Jest to kwestia jakości pelletu. Aby zmniejszyć ilość zgorzeli na palniku spróbuj zmniejszyć ilość powietrza (w sterowniku EcoMax 800P w trybie FuzzyLogic parametrem Korekta nadmuchu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78311
      orson
      Uczestnik

      Wiem, że jedną z przyczyn powstawania szlaki jest jakość paliwa, nawet w związku z tym zmieniłem dostawcę, jest dużo lepiej, ale niestety problem wciąż istnieje. Stąd moje pytanie, czy jakość paliwa jest jedynym czynnikiem. Już teraz wiem, że moc nadmuchu może mieć wpływ, bardzo dziękuję za odpowiedź. Posiadam sterownik EcoMax 750 P, czy przy takim sterowniku należy postępować tak jak przy EcoMax 800 P ?? Trochę się rozglądałem i na moim sterowniku, moc nadmuch można ustawić z menu ustawienia serwisowe, ale tam jest kilka tych mocy nadmuchu, w menu podstawowym jest regulacja mocy nadmuchu, ale przy spalaniu na ruszcie.

      Pozdrawiam Orson.

    • #78310
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W sterowniku EcoMax 750P funkcjonują dwa tryby regulacji – FuzzyLogic i Standardowy. W przypadku FuzzyLogic nie mamy tutaj korekt nadmuchu i podawania tak jak to jest w EcoMax 800P. W przypadku niepoprawnego spalania musimy przełączyć się na tryb Standardowy. W tym trybie ustawiamy trzy progi mocy (100%, 50%, 30%). W każdym progu ustawiamy czas podawania podajnika, czas przerwy podawania oraz moc nadmuchu. Poszczególne moce są przełączane za pośrednictwem Histerezy H1 i H2 (wartości temperatur od zadanej, przy której następuje zmiana progu mocy).
      Nadmiar powietrza w procesie spalania potęguje ilość gromadzącej się szlaki na palniku – niepalne cząstki stapiają się z popiołem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78309
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      a jak wygląda ta zgorzel ? u mnie raz w tygodniu z palnika skrobakiem wyrzucam skałkę około 5x5x5 cm to to ?

    • #78308
      orson
      Uczestnik

      To jest właśnie zgorzel, podobne troszkę do żużlu, ale nie tak twarde.
      Jeśli raz w tygodniu to wyrzucasz, to nie jest źle, ja czasami muszę wyrzucać codziennie, bo piec mi się nie chce odpalić.

    • #78307
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      w trybie zimowym, z priorytetem CWU około 15 kg na 24 godziny. .

      możliwe o ile:
      – na dworze temperatura grubo powyżej 0 st.C
      – grzejesz albo udajesz że grzejesz domeczek a nie dom
      – kąpiesz się sporadycznie

    • #78306
      orson
      Uczestnik

      przemal00, sugerujesz, że kłamię??, to Ci powiem, że jeśli masz jakiekolwiek pojęcie na temat rozsądnego gospodarowania energią to powinieneś wiedzieć, że się da. Dom jest dobrze ocieplony, okna bardzo dobrej jakości, słońce wpada przez okna cały dzień, prysznic zużywa dużo mniej wody niż wanna, podczas wietrzenia pokoi, zamyka się grzejniki, temperatura w mieszkaniu jest ustawiona w zależności od pory dnia i obecności domowników, zmywanie wykonuje zmywarka, jeśli temperatura na to pozwala, wyłączana jest sekcja w piwnicy ( pralnia, garaż ). Nie należę do ludzi, którzy palą drewnem w kominku, po to, żeby zaoszczędzić na paliwie do pieca. Pozdrawiam i proponuję popróbować, rozsądnego grzania, gwarantuję, że wyniki Cię zaskoczą.

    • #78305
      marek76
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu, Gdzie można kupic grzałkę i jakie są koszty?
      Co może byc przyczyną głośnej pracy podajnika chodzi o silnik, wygląda na to jakby jakies łożysko wymagało posmarowania

      Pozdrawiam

    • #78304
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Grzałkę można zamówić wysyłając zamówienie poprzez email na zamowienia@heiztechnik.pl lub u naszych dystrybutorów sprzedających kotły. Do końca stycznia grzałka jest w cenie 50 zł netto, od 1 lutego jej.cena wzrośnie do 75 zł netto. Do ceny należy doliczyć koszt przesyłki kurierskiej 20 zł netto.

      Napisz z którego roku masz kocioł a postaram się podpowiedzieć coś na temat motoreduktora.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78303
      marek76
      Uczestnik

      Q PELLET DUO 15 (800P) z 2011r. Czy mogłby Pan mi podac jakiegoś dystrybutora w okolicy Stargardu Szczecińskiego żebym mógł kupic grzałke. Grzałka jeszcze działa ale chcę miec jedną w zapasie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • #78302
      andrzej k
      Uczestnik

      chciałym zapytać od kilku dni obserwuję że mój piec nie zawsze może się uruchomić grzałka wraz z palnikiem została wymieniona kilka miesięcy temu na gwarancji. Nie ma szlaki co może być przyczyną. Palę dobrym pelletem lava lub olimp andrzej

    • #78301
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Cichy 0307 grzałkę możesz zamówić poprzez dystrybutora u którego zakupiłeś kocioł lub wysyłając zamówienie emailem na zamowienia@heiztechnik.pl.

      Andrzejk popraw ustawienia rozpalania w Ustawieniach serwisowych:

      Nadmuch rozpalania – 23%
      Czas rozgrzewania – 220 s

      Jeżeli to nie pomoże to podnieś o 5 s parametr czas podawania w rozpalaniu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78300
      andrzej k
      Uczestnik

      dzięki spróbuję jw. zwiększyłem minimalną moc kotła do 40 % i problem ustąpił ale zrobię jak napisałes

    • #78299
      Maciej I
      Uczestnik

      Witam
      Panowie ja pale już drugi sezon pierwszy były niecałe 4 tony ale to był świezy dom i zima też była niczego sobie , natomiast w tym roku do obecnej chwili od listopada spaliłem 2 tony a chodzi i CO i CWU także jest ok tymbarrdziej że co jest podstawą jest czysto a piec mam praktycznie w domu w jednym z pomieszczeń.
      Panowie czy robicie przeglądy waszych piecy?
      Ja zrobiłem nowy wątek w tej sprawie jedna nikt jeszcze nie odpisał
      https://www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3232-przeglad-q-pellet-duo

      Pozdr.

    • #78298
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      ja po 1 szej zimie. Od pażdziernika poszło 3,4 tony peletu. Dom 165 m2 mieszkalna 23st.C trochę podgrzewana piwnica 65m2 20st.C i niestety troche garaż 30m2 (całą zimę około 14 st.C). Dom na górce na niezłym wygwizdowie i geograficznie polska syberia.
      Znajomy ostatnio przekonywał mnie, że dużo zaoszczedziłbym montując również mieszacz na podłogówkę. Całą zimę jechałem na podłogę 48-50 st.C i podobno był to wielki błąd – jazda na full i postój. Jednak za tym przemawiało mniej startów kotła – bo początkowo odpalał się co godzinę.

      Pytanie do serwisu:
      Do ilu kW można obniżyć moc kotła, obecnie przy ustawionych parametrach pracuje z mocą minimalną około 5kW ale i to za dużo jak brak przynajmniej 2 rozbiorów np. CWU i CO lub podłoga ?
      Jak obniżyć podawanie i nadmuch w fuzzy logic 30%?
      W jaki sposób można dołożyć 2-gi mieszacz do kotła aby sterował podłogówką w zależności od pogody ? Co potrzeba dokupić do Pelet Duo 15 kW ?

    • #78297
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł niezależnie z od ustawionej mocy dąży do osiągnięcia temperatury zadanej. Zalecana minimalna moc kotła to 30% mocy nominalnej. Praktycznie obniżenie mocy wiąże się z bardzo dokładnym wyregulowaniem spalania oraz montażem regulatora ciągu kominowego – w przeciwnym wypadku spalanie wzrośnie.
      W sterowniku Eco Max 800 tryb FuzzyLogic regulujemy Korektą podawania i Korektą nadmuchu. W Sterowniku RControl 890 tryb FuzzyLogic regulujemy Pracą podajnika i Mocą nadmuchu w progach 100%, 50% i 30%.
      W przypadku sterowania dodatkowymi obiegami należy zamontować moduł B do sterownika.

      pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78296
      Maciej I
      Uczestnik

      h02a0970.jpg
      Witam
      Pytanie do serwisu.
      Czytając w/w wątek chciałbym się dowiedzieć jak mógłbym rozwiązać mój problem-tzn. chciałbym sterować niezależnie 3 grzejnikami i rozdzielaczem podłogówki. Na rysunku widać to najlepiej (przepraszam że podręczny) Aktualnie ecoster steruje mi wszytkim naraz gdzie nie zawze jest to dobre rozwiąznie gdyż jw. pokoju robi się chłodno a jak wiadomo podłogówka chłodzi się wolniej a tam właśnie jest termostat.
      Czy na grzejniki zastosować osobną pompę i termostat w jednym z pokoi? i dodatkowy moduł B aby obsługiwał dodatkową pompę?
      Z góry dziękuję za sugestie i pomoc…

    • #78295
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najprostszym rozwiązaniem byłby montaż głowic termostatycznych na grzejnikach co zapewniłoby niezależne sterowanie każdym grzejnikiem.
      Na mieszaczu podłogówki warto zamontować siłownik (chyba że już jest) i ustawić termostat pokojowy na sterowanie mieszaczem podłogówki zamiast pompą CO poprzez zastosowanie obniżeń na mieszaczu w przypadku osiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniu.
      W przypadku takim pompa CO będzie pracowała cały czas więc grzejniki będą mogły pracować w razie potrzeby, a temperatura podłogi będzie zależna od odczytów termostatu pokojowego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78294
      Krzysiek2018
      Uczestnik

      Witam . Mam problem z kotłem Heiztechnik 35kw , chodzi bardzo ładnie ale pożera strasznie dużo pelletu. Do ogrzania Jest 340 M2 z czego 150 M2 narazie nie jest ogrzewana wcale. Całość Jest w ogrzewaniu podłogowym.150 M2 to będzie lokal handlowy w którym prawdopodobnie nie będzie potrzebne ogrzewanie dlatego jest odłączone. Budynek Jest również podpiwniczony 160 M2 piwnicy w której mam na wszelki wypadek 3 grzejniki jakby kiedyś wilgoć weszła ale jest sucho więc mam wyłączone.Podsumujac narazie ogrzewam 200 M2 wszystko w podlogowce, woda c.w.u narazie nie włączona, budynek ocieplony 15 cm gruby styropian , poddasze ocieplone wełną dobrej jakości 25 cm gruba. Jestem przerażony bo kocioł spala 3,5- 4 worków 15kg pelletu na dobę (52,5-60kg). Ja uważałem że kocioł 25 kw wystarczyłby ale hydraulik uparł się na 35 kw i teraz pali jak głupi. Proszę o pomoc co mam teraz zrobić? Jak poprawić spalanie na mniejsze, czy kocioł Jest przewymiarowany i nic nie zrobię? Pozdrawiam

    • #78293
      Markus
      Uczestnik

      Troszkę więcej danych poprosimy:
      – jaka instalacja, z zaworem 3D czy 4D, czy z siłownikami
      – czy został przeważony pellet ( tzn ile w ciągu godziny pobiera podajnik ślimakowy)
      – czy pracuje na Fuzzy Logic, czy standard
      – jaki komin (średnica)

      Pozdrawiam

    • #78292
      Krzysiek2018
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedź:) a więc tak powiem tyle co wiem.
      – prawdopodobnie 2 sztuki zawory 3d ,jeden zwykły drugi z siłownikiem
      – średnica komina fi 200
      – nie wiem czy pellet był przewazony dlatego nie znam spalania na godzinę, wiem tyle że spisuję godzinę kiedy wsypuję pellet jak jest pusty podajnik i jak się kończy pellet w tym samym miejscu to też spisuję i wychodzi na 24 godziny raz 3 i pół worka a raz 4 worki
      – pracuję na fuzzy logic
      Jak mi pan poda maila lub Whatsapto wyślę kilka fotek

    • #78291
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Krzysiek2018 poczytaj ten wątek FAQ

      a przede wszystkim przeważ pellet przeważenie

      Powodzenia

    • #78290
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł o mocy 25 kW wcale nie paliłby mniej. W pierwszej kolejności należy sprawdzić nastawy i sterowanie ogrzewaniem.
      Warto również zauważyć, że nieogrzewanie pomieszczeń wcale nie oznacza iż nie jest na nie marnowana energia – musiałyby być odizolowane od pomieszczeń ogrzewanych.

      Z obliczeń wynika, że jeżeli spalasz 60 kg na dobę to średnia moc kotła wynosi około 11 kW. Zimny budynek musi pochłonąć sporo energii na wygrzanie ścian, stropów itp.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78289
      Krzysiek2018
      Uczestnik

      Witam. Hydraulik doradził aby jeszcze założyć jakiś regulator aby mniej ciepła uciekało kominem. Może też rozmiar Komina Jest za duży. W sumie w piwnicy mam małą kotłownie w której jeszcze drzwi nie ma więc może mi kocioł też wychładzac. Pozdrawiam

    • #78288
      Markus
      Uczestnik

      Tu chodzi o wychładzanie kotła przez przepływające przez niego powietrze podczas postoju- zbyt duży ciąg.

      Na rynku są regulatory ciągu RCK oraz nasady komniowe (np. SMARTFLOW).
      Ja mam nasadę. Do końca nie jestem zadowolony, mam b.wysoki komin około 11m . Może powinienem mieć jedno i drugie.

      Czy masz w kotłowni napowietrzanie Z-etką.
      Jej bark też może wpływać na małą sprawność kotła.

    • #78287
      Markus
      Uczestnik

      Tu chodzi o wychładzanie kotła przez przepływające przez niego powietrze podczas postoju- zbyt duży ciąg.

      Na rynku są regulatory ciągu RCK oraz nasady komniowe (np. SMARTFLOW).
      Ja mam nasadę. Do końca nie jestem zadowolony, mam b.wysoki komin około 11m . Może powinienem mieć jedno i drugie.

      Czy masz w kotłowni napowietrzanie Z-etką.
      Jej bark też może wpływać na małą sprawność kotła.

    • #78286
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.
      Brak z-tki raczej nie ma wpływu na sprawność pieca.
      Wpływa na szybkość wychładzania kotłowni wiec i czas postoju pieca.
      Istotne aby była odpowiednia ilość powietrza dostarczanego do kotła.
      Tu rozszczelnione okno czy nieszczelności drzwi nie wystarczy.

      Ja mam RCK oraz zawirowywacz spalin.
      Komin mam pod piec węglowy wiec nie odpowiedni.
      Dodatkowo wentylacja wywiewna także zabiera ciepło z kotłowni ale to jest ważny element bezpieczeństwa.

      A dodatkowo ocieplilem kotłownie od nie ogrzewane go garażu.
      Z tym, że zima nas narazie oszczędza wiec nie mogę stwierdzić czy coś to dało.

Oglądasz 71 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.