Dlugość dogrzewania wody w kotle

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Dlugość dogrzewania wody w kotle

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77334

      Mam pytanie jaki powinien byc czas dogrzewania wody w kotle do zadanej temperatury przy ktorej ma sie wlaczyc pompa?
      Np. Temp. zal. pompy jest 50 stopni. Histereza 5 stopni. Po zalaczeniu pompy spada temp do 45 i pompa sie wylacza. (czasami jeszcze spadnie o 2-3 stopnie) ale w tym czasie kociol zaczyna dogrzewac wode. No i pytanie: w jakim srednio czasie powinien kociol dogrzac do temp 50?
      P.S. W jednym z postow znalazlem infom z serwisu ze piec to nie Formula 1 i lepiej zeby dluzej to trwalo niz krotko ale ile orientacyjnie to jest?

    • #77342
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Po pierwsze uważam, że powinieneś podnieść temperaturę kotła na minimum 60 stopni.
      Co do czasu dogrzewania to takowy nie występuje.
      Najlepiej byłoby, gdybyś znalazł takie ustawienia, przy których kocioł ustawiasz np. na 70 stopni, a on śmiga pomiędzy 60 a 70 i się nie wyłącza.
      Jeżeli kocioł uzyskuje temperaturę zadaną i wyłącza się to znaczy, że w momencie pracy produkował za dużo ciepła w stosunku do jego rozbioru i generował w tym czasie większą stratę kominową.
      Po drugie kocioł stojący w podtrzymaniu generuje jeszcze większą stratę, gdyż rozgrzane paliwo emituje gaz który z powodu braku tlenu wydostaje się przez komin w postaci kolorowego (czarnego) dymu.
      To o czym piszę jest oczywiście bardzo wyidealizowane, ale do tego powinno się dążyć i nad takim sterowaniem pracujemy.
      Natomiast jeżeli odczuwasz dyskomfort z powodu zbyt długiego dogrzewania to zmniejsz o kilka sekund pauzę i po problemie. Popatrz jedynie na ilość powietrza po tej zmianie, czy nie warto podnieść o jeden obrotów dmuchawy.

      Pozdrawiam

    • #77341

      Ok. dziekuje za odpowiedz. Moze powinien dodac ze temp kotla mam na 60, temp zal pommp na 50. I faktycznie jest tak ze temp dochodzi do 52-53 (przy 50 zalacza sie pompa) potem spada do 42-43 (przy 45 pompa sie wylacza) i wtedy po ok 6-8 min znowu temp dochodzi do 52-53.
      I wyglada to wszystko w miare dobrze ale niestety caly czas mam spiekliny zamiast popiolu i to w ilosci takiej ze po 24h (spaleniu ok 50-60kg) cala weglarka (ok. 6 litrow).
      Od miesiaca co 48h robie rozne ustawienia czasu pauzy podawania od 30 do 120 sekund poprzez wszystkie wielksoci obrotow dmuchawy, wszystko w roznych kombinacjach i caly czas spiekliny. (obecnie mam pauze na 100, dmuchawe na 4 zobacze do jutra co bedzie). Ekogroszek Prestige.
      Tlumacze sobie na razie ze dom jest na wygrzewaniu i trwaja roboty wykonaczeniowe i nie miaszkam w nim teraz i dopiero w drugim sezonie ten problem bede probowal rozwiazac, na razie potrzebuje 17-20 stopni w domu do prac bud.

    • #77340
      SERWIS
      Uczestnik

      Kolego, czy wiesz, że w tej chwili masz ustawione około 7 do 8 kW.
      Przy takim podawaniu węgla obroty dmuchawy powinny być na 0 lub 1, przy otwartej przysłonie.
      Napisz, jaki masz duży dom i podejrzewam, że masz stałą retortę, a ją trzeba uszczelniać, czego u Ciebie chyba nie zrobiono.

      Pozdrawiam

    • #77339

      Wielkosc domu 170m2 uzytkowej. Poddasze 4+lazienka w kazdym grzejnik+podlogowka w lazience. Na dole podlogowka.
      Retora stala nieuszczelniona.
      Obecnie ustawienia sa:
      pauza podawania 50 sek, obroty dmuchawy 4, temp zal pomp 50 stopni, nastwa kotla 75 stopni.
      Temp zalaczenia pomp mam taka wysoka poniewaz dom jest na wygrzaniu i przy nizszej temp zalaczenia pomp (tak jak wieszkosc osob ma ok 35-40) to moj piec nie jest w stanie dobic nawet do 45 stopni a potem szybko spada do 37 i grzejniki sa letnie
      Przy temp zalaczenia pomp 50 stopni piec dobija do 56 potem spada do 43 i grzejniki sa cieple.

    • #77338
      SERWIS
      Uczestnik

      Więc jak najprędzej dokonaj uszczelnienia retorty i spalanie spadnie Ci o najmniej 10%, a i spieków będzie mniej. Pod talerzem żeliwnym wydostaje się powietrze, które nie bierze udziału w spalaniu a jedynie wychładza kocioł.
      Po uszczelnieniu przy tym podawaniu zejdziesz z obrotami nawet na 1.

      Pozdrawiam

    • #77337

      Uszczelnilem. Jest lepiej. Plomien zolty, pelny. Spiekow faktycznie mniej.
      Na razie pauza 40sek i obroty dmuchawy na 4. Co 48h bede zmniejszal o 1 obroty dmychawy obserwujac popiol/spieki i zobacze jakie beda najkorzystniejsze. Lepiej utrzymuje temp i szybciej dochodzi do zadanej
      Jedno co musze miec wysoko ustawione to temp zal pompy, w tej chwili 60 stopni, (temp ust kotla 75) ale to dlatego ze na dworze w nocy -21-25 a dom na wygrzaniu bez wewn drzwi. Temp kotla dobija do 69-70 potem spada do 50. Nie moge nizej ustawic temp zal pompy bo bedzie dzialal na nizszych temp ale dzieki temu mam w srodku 19-22 stopnie (oprocz garazu).
      Moje pytanie: histereza c.o. jest ustawiona na 2 a i tak pomiedzy wlaczeniem i wylaczeniem pompy zaobserwowalem ze jest 5 stopni. Dlaczego nie reaguje na te 2? Sterownik HT tronic 500

    • #77336
      SERWIS
      Uczestnik

      Histereza kotła to różnica temperatur pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą ponownego przejścia w tryb pracy po spadku temperatury poniżej zadanej.
      Histereza załączenia pomp jest sztywna i jest ustawiona na 5 stopni.
      Jeżeli chcesz to możesz dalej zwiększyć moc kotła skracając pauzę np. o kolejne 5 stopni.

      Pozdrawiam

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.