Q pellet duo 15kW – czy da radę?

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q pellet duo 15kW – czy da radę?

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77213
      Patrol
      Uczestnik

      Witam!
      Zadałem już to pytanie na innym forum, ale pozostało bez odp. – może tu uzyskam jakieś informacje :]
      Mam zamiar kupić kocioł Q pellet duo o mocy 15kW do nowo wybudowanego domu.
      Na wstępie kilka informacji o budynku: ściany z ceramiki, ocieplenie zewn. to styro 15cm, a powierzchnie to:

      parter: 109m2 (z tego kotłownia, garaż, wiatrołap, spiżarnia zajmują 36m2), grzejniki w salonie 3szt., w garażu 1 szt., natomiast kuchnia, wc i wiatrołap – podłogówka, w salonie dodatkowym źródłem ciepła będzie kominek (ale bez płaszcza); okna 3-szybówki;

      poddasze 111m2 – 4 pokoje z grzejnikami, 1 łazienka z ogrzew. podłogowym + drabinka – izolacja poddasza to wełna 28cm.

      Nie mam w projekcie żadnych informacji dot. zapotrzebowania na ciepło, dlatego pytanie do praktyków/użytkowników czy wspomniany wyżej kocioł uciągnie potrzeby c.o. i cwu? Wg danych katalogowych powinienem iść w moce rzędu 25kW, ale to chyba nie żadnego realnego uzasadnienia..

      Pytanie kolejne dot. doboru UPS’a do takiego kotła – jaki mają pobór mocy wszystkie urządzenia elektryczne w tym kotle, tj. silnik napędzający ślimak, wentylatory, itp?

      z góry dzięki za odp., pozdrawiam!

    • #77225
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Widziałem zapytanie na tamtym forum.
      Mam pewien dylemat.
      Dla siebie wybrałem kocioł o mocy 15 kW też pellet przy podobnym obiekcie. Niestety jednak nie możemy dobierać wielkości urządzeń. Mamy taki zakaz w firmie.
      Często zdarza się, że klienci czegoś niedopowiedzą lub coś w tym stylu i później mamy problem.
      U mnie taki kocioł przy podobnej powierzchni nigdy jeszcze nie pracował na maksymalnej mocy, as mam go trzy lata.

      Co do UPS-a to więcej energii pobierają pompy niż sam kocioł.
      Musiałbyś kupić UPS o mocy min 500 W, bo sama grzałka chwilowo pobiera 400 W.
      Co do producenta to nie wybieraj żadnego „Chińczyka”, wybierz któregoś z polskich producentów.

      Pozdrawiam

    • #77224
      Patrol
      Uczestnik

      Właśnie poza Twoją opinią ciężko znaleźć tego typu informacje – być może większość klientów poddaje się tym magicznym tabelkom różnych producentów z relacją mocy do powierzchni. Można z drugiej strony zrozumieć ochronę sprzedawcy, do którego klient nie wróci z pretensjami, że mu kocioł za mały dali, a w drugą stronę to już mniej istotne przecież.
      Co do zasilania awaryjnego myślałem o inwerterze + aku i ze wzgl. na pozytywne opinie skupiłem się na tym produkcie:
      http://www.mse.pl/awaryjne-zasilanie/44-orvaldi-inverter-inv-12v-500w-sinus-z-funkcja-ups-3104.html
      jednak do wyboru jest opcja właśnie 500W, a potem 1kW już na 24V (dwa aku 12);
      nie mam tylko pewności czy 500W starczy, czy nie dojdzie do przeciążenia – masz może dokładniejsze info ile wszystkie odbiory tego kotła mogą pożreć w szczycie, a ile nominalnie?
      dzięki i pozdrawiam

    • #77223

      Mam QEKO 15 na wegiel. Powierzchnia piwnicy 30m2 2 grzejniki, parter wraz lazienka 90m2 cala w podlogowce + garaz 1 grzejnik. Poddasza 4 pokoje ok 95m2 wszedzie grzejnik + lazienka w podlogowce. Ocieplenie 20cm. okna 3 szybowe 6 komorowe.
      Dom na wykonaczeniu, niezamieszkany bez drzwi wewnetrznych. Piec uruchomilem 22 grudnia. Chodzil na maxa nie utrzymywal temp, uczylem sie go uruchamiac, okazalo sie ze trzeba uszczelnic retore silikonem, po uszczelnieniu calkiem inne dobre spalanie, utrzymuje temp. Dom generlanie caly czas sie wysusza. Na poczatku bylem zalamany tym ze nie potrafi utrzymac tem. 19-20 st wewn a w tym czasie tez przyszly mrozy -25. W koncu zaczelo sie stabilizowac i teraz jest b.dobrze i cieplo. Wszystko zostalo przeliczone przez firme wykonawcza i daje gwarancje ze moc jest wystarczajaca. Na poczatku nie wygladalo na to, teraz jest lepiej.
      Dodatkowo bedzie kominek z plaszczem + DGP graw tak wiec jeszcze polepszy.
      Mam tez zasilanie awaryjne ale jak spradze dokladnie co mam to napisze. Wiem tylko ze jest to caly komplet z firmy TATAREK.

    • #77222
      Patrol
      Uczestnik

      Dzięki za zainteresowanie. Zdaję sobie sprawę, że początki będą trudne, ale jestem przekonany że 15kW podoła zadaniu, zresztą mrozów nie mamy cały rok, a tak jak piszesz będzie do dyspozycji jeszcze kominek. Daj znać jak u Ciebie wygląda to zasilanie awaryjne,
      pozdrawiam

    • #77221
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Trudno jest mi tu faworyzować któregokolwiek z producentów awaryjnych zasilaczy, jednak ja miałem tez na myśli TATARKA.
      Co do poboru mocy to szczytowo sam kocioł pobiera: 400 W grzałka, 40 W dmuchawa, 25 W podajnik, w sumie 465 W.
      Do tego wszystkiego musisz doliczyć obciążenie od pomp.

      Pozdrawiam

    • #77220
      Patrol
      Uczestnik

      Witam ponownie i na wstępie dzięki za informacje dot. poboru mocy.
      Znalazłem zasilacz awaryjny Tatarka TZA3 – nie jestem pewien, czy o tego typu konstrukcji mowa:
      http://insbud-mikula.pl/akcesoria-kominkowe/tatarek-zasilacz-awaryjny-a-600-wac,1217s
      z tego co piszą nie ma czystego sinusa na wyjściu przy zasilaniu bateryjnym;
      są z tego tytułu jakieś problemy typu buczenie pompek?
      pozdrawiam

    • #77219

      Ja ma TATARKA A 200 VAC i daje spokojnie rade jak na razie. Docelowo ma podtrzymac podajnik Q Eko 15, pompe co pieca, pompe co kominek, pompe cwu od pieca i pompe cwu od kominka (wszystko wykonane i przeliczone przez firme inst C.O i wod-kan). Wszystko razem nie bedzie uruchomione. To zasilanie awaryjne przede wszystkim bedzie po to zeby kominek zdarzyl sie wypalic w takcie podtrzymania (w nocy lub podczas chwilowej nieobecnosci), piec spokojnie bez podawania po ok 2 godz sam sie wygasi a temp w tym czasie nie przekroczy max jezeli bedzie chodzic pompa co (ktorakolwiek). Docelowo i tak bede mial agregat w garazu i kotlownia wraz z kuchania jest na osobnym dodatkowym obiegu zasilane z agregatu (w przypadku dlugiej przerwy dostawy pradu).
      O jakiej grzalce 400W pisze SERWIC? W piecach na pelety takowe jest? Ja mam na ekogroszek i chyba zadnej grzalki nie mam? Jezeli w peletach jest cos takiego to pewnie AC 200 jest za male, wtedy pewnie AC 600 jest odpowiednim.

    • #77218
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, Q Pellet Duo ma grzałkę jako zapalarkę o mocy 400 W.

      Pozdrawiam

    • #77217
      jmarkow
      Uczestnik

      Patrol napisał:

      Witam!
      Zadałem już to pytanie na innym forum, ale pozostało bez odp. – może tu uzyskam jakieś informacje :]

      parter: 109m2
      poddasze 111m2

      Mam dom 156 m2 + garaż w bryle, razem będzie około 190 m2, 15 cm styro, 25 cm wełny Ursa Gold. Do tego Pellet Duo 15 kW zainstalowany jesienią 2011 roku.
      Cały sezon pracuje bez zarzutu, moc wystarcza z naddatkiem – często pracuje na zmodulowanej mocy 2/3 lub 1/3.

      Uważam że jest absolutnie wystarczający.

      BTW, spalanie do końca lutego to około 4 tony pelletu Lava – Stelmet – żadnych spieków ani problemów.
      Temperatura w domu 23oC nawet w największe mrozy.

      Pozdrawiam,

    • #77216
      Patrol
      Uczestnik

      dziękuję wszystkim za informacje
      pozdrawiam!

    • #77215
      Tomek
      Uczestnik

      Trochę odświeżę – samemu trudno mi dobierać moc do powierzchni.
      Ostatnio klient nie chciał zapłacić za kocioł, bo „nie dogrzewa domu”.
      Przyjeżdżam, a tam po nogach wieje (jakaś dziura w piwnicy), klatka zupełnie otwarta do samego dachu, zresztą nie do końca ocieplonego(z dołu widać dechy), no i węgiel – podsuszyłem i zmienił kolor na brązowy. Na sugestię o zakupie porządnego ekogroszku usłyszałem tylko „za drogo, nie opłaca się”…
      Wtedy zawsze winien jest kocioł i instalator ;).

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.