CWU latem – jakie rozwiązania

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem CWU latem – jakie rozwiązania

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #77185
   Anonim
   Gość

   Witam,

   z racji tego, że zbliża się wiosna i lato chciałbym podpytać Was jakie macie rozwiązania odnośnie trybu pracy kotła z podajnikiem tylko do podgrzewania wody użytkowej? Nie mam na myśli ustawień sterownika.

   Chodzi mi o to czy np. latem podgrzewacie wodę do wyższej temperatury, wyłączacie ręcznie pracę pompy CWU, ewentualnie wyłączacie kocioł na kilka godzin? W celu zmniejszenia zużycia węgla oraz prądu.

   Zauważyłem u mnie, że zasobnik – 300 litrów – trzyma temperaturę wody bardzo długo powyżej 12 godzin bez podgrzewania – woda jest wystarczająco ciepła.

   A może jakieś inne alternatywy macie?

   Pozdrawiam,
   Bartek.

  • #77191
   Anonim
   Gość

   Ja nic nie zmieniam w ustawieniach na lato. Mam sterownik pokojowy pompy CO i jak jest zadana temperatura to się po prostu ona nie włącza. Temp. CWU mam na 42 i cyrkulację która jest włączana zegarem rano i popołudniu do wieczora (wtedy kiedy jest potrzebna szybko woda w kranie). W okresie letnim piec jest w większości czasu na podtrzymaniu (temp. pieca 65) i spala bardzo mało. Co za tym idzie rzadko uruchamia pompy, dmuchawę, podajnik i tym samym mało zużywa prądu. Okresowe wyłączanie pieca spowoduje że będziesz musiał go rozpalać. Mi wystarczy że w zimie muszę w miarę często dosypywać paliwo i sprzątać popielnik. Latem mi się już nie chce i przy takim użytkowaniu robię to bardzo rzadko.
   Nawiasem mówiąc, z tego co wiem schładzanie pieca szkodzi i dlatego zakłada się „bajpas” na powrocie który utrzymuje min 60 st. Ja tak ma zrobione.
   pozdrawiam
   Marcin

  • #77190
   Anonim
   Gość

   Hej,

   dzięki za odpowiedź. Nie mam cyrkulacji na CWU. Ewentualnie zwiększę histerezę na CWU o ile jest taka możliwość – nie pamiętam teraz.

   Co do bypass`u to już wcześniej poruszałem ten temat, bo na powrocie woda z podłogówki mocno wychładza mi piec. Więc muszę to zrobić.

   Pozdrawiam,
   Bartek.

  • #77189
   krist
   Uczestnik

   Witam wszystkich serdecznie, dołączam się poniekąd do tematu i proszę o pomoc. Mam kocioł Red Pellet Duo 25 i sterownik ecoMax 750P1, nie pytajcie mnie jakie mam pompy itp. – jestem totalnym laikiem, mogę wykonać zdjęcia. Mój problem jest taki, że przestawiłem na tryb lato i na sterowniku pokazuje mi temperaturę pieca ok 60stopni, natomiast CWU 9-12stopni, jeśli odkręcam kran to leci gorąca woda i na pewno nie ma 12 stopni, natomiast nie starcza jej nawet na napełnienie wanny gorącą wodą. Proszę o pomoc o co może chodzić.

  • #77188
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Musiałby obejrzeć to Twój instalator i ewentualnie skontaktować się telefonicznie z naszym serwisem.
   Prawdopodobnie nie masz odpowiednio włożonego czujnika cwu.
   Napisz jaką masz pojemność zasobnika cwu.

   Pozdrawiam

  • #77187
   Anonim
   Gość

   Witam,

   czy można ustawić sterownik tak, żeby nie grzał ani CWU ani CO, tylko utrzymywał ogień w palenisku? Chodzi mi o to, że latem strata ciepła w zasobniku CWU jest mała. I chcę, żeby CWU była grzana tylko 2 razy na dobę.

   Ogólnie piec ciągnie sporo prądu … a prąd budowlany drogi 🙂

   Pozdrawiam,
   Bartek.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.