Instalacja Z Zaworem 4D I 3D, Q pellet Duo 15KW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Instalacja Z Zaworem 4D I 3D, Q pellet Duo 15KW

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77115
      gapek
      Uczestnik

      Witam,
      Wykańczamy właśnie dom kupiony w stanie deweloperskim. Zastaliśmy tam już częściowo zrobioną instalację CO i CWU. Wybraliśmy piec Heiztechnik Q Pellet Duo 15KW ze sterowaniem ecoMax 800, model P1. Mam problem z instalatorami, zaproponowali rozwiązanie które nie jest moim (laickim) zdaniem do końca prawidłowe. Poniżej rysunek obecnie tworzonej instalacji:

      Zwróćcie proszę uwagę na to że za zaworem 4D jest podłączenie do zasobnika z wodą bieżącą… chyba tak nie powinno być. Do tego, podłogówka ma tylko pompę (14) i swój rozdzielacz (17). Mogę tam jeszcze podłączyć czujnik temp (15) ale nie wiem jaki to ma sens bez dodatkowego mieszacza 3D, bo piec jest w stanie obsługiwać dodatkowy mieszacz… niekoniecznie sam zestaw pompa + rozdzielacz.

      Poczytałem trochę i według mojego rozumowania powinno to wyglądać co najmniej tak, co wy na to?

      Bardzo proszę o pomoc. Moi fachowcy coś nie koniecznie wiedzą jak zabrać się za montaż tego pieca.

      Pozdrawiam
      Gapek

    • #77126
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Masz rację, według mnie odejście na cwu należy dać przed zaworem.
      Jeżeli będziesz posiadał niezależny obieg grzejnikowy i podłogówkę to sugeruję, abyś je rozdzielił niezależnymi zaworami i chociaż jeden z nich powinien być czterodrogowym lub zrób niezależne podwyższenie temperatury na powrocie np. poprzez dodatkową pompę kotłową jak na naszych schematach będących w zakładce DO POBRANIA / SCHEMATY HYDRAULICZNE.

      Pozdrawiam

    • #77125
      gapek
      Uczestnik

      Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. W tej chwili na wyjściu do podłogówki zamiast zestawu mieszacz + pompa + czujnik temp. posiadam specjalny rozdzielacz podłogowy.

      Jest to model serii 75A firmy SYSTEM KAN-therm. Posiada on możliwość instalacji siłowników sterowanych elektrycznie na górnych zaworach rozdzielacza. Siłowniki potrafią współpracować z termostatami
      a) bimetalicznymi pokojowymi 230V (0.6106, 0.6107)
      b) elektornicznymi z didodą 230V (K-800100)
      c) elektornicznymi z didoą 24V (K-800101)

      Czy mogę te siłowniki podłączyć do sterowania ecoMAX 800 analogicznie jak mieszacz?

      Czy piec Q Pellet Duo obsługuje takie rozdzielacze podłogowe z siłownikami jak KAN-Therm 75A?

      Pozdrawiam
      Wojtek

      Ps. Mój numer pieca to: 2934512

    • #77124
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Wdaje mi się, że e będzie to możliwe.
      Sygnał na zawór idzie jako dwubiegunowy, zamknięcie / otwarcie.
      Głowice na rozdzielaczu mają się otwierać w zależności od temperatury pomieszczeń a nie temperatury czynnika. W związku z tym proponuję, abyś w pomieszczeniach założył termostaty pokojowe i podłączył je bezpośrednio do głowic.

      Pozdrawiam

    • #77123
      gapek
      Uczestnik

      Jeśli dobrze rozumiem…
      Mam w tej chwili sterowanie pokojowe ecoSter200 podłączone do mieszacza wspólnego obwodu za zaworem 4D (grzejniki + rozdzielacz podłogowy).

      Na rozdzielaczu mam 3 obwody podłogówki (2x łazienka + kuchnia). Dla każdego z obwodu mam podłączyć siłownik z indywidualnym termostatem pokojowym? Rozumiem że w takim przypadku każdy obieg ma oddzielne sterowanie.

      A czy mogę to podzielić na dwa obiegi tylko przy pomocy ecoSter200?
      ecoSter200 nie może sterować dwoma obiegami (mieszacz 4D + 3 x siłownik na podłogówkę)?

    • #77122
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Ecoster steruje do trzech obiegów jednak robi to za pośrednictwem pomp lub zaworów podłączonych do kotła.
      Nie wiem jak mogłoby to zadziałać w przypadku siłowników zamknij / otwórz.

      Mam propozycję abyś w takim przypadku skontaktował się z naszym konsultantem pod numerem 664 784 500 i on postara się Tobie pomóc lub skontaktuje Cię z kimś z Plum-a.

      Pozdrawiam

    • #77121
      Marcin
      Uczestnik

      Siłowniki montowane w systemie KAN-therm 75A posiadają sterowanie dwupunktowe (napięcie od listwy zasilającej otwiera zawór, natomiast po zaniku napięcia zawór samoistnie się zamyka). Termostat pokojowy podłączony do siłownika sygnałem włącz/wyłącz uruchamia siłownik.

      Sterownik EcoMax800 obsługuje tylko siłowniki trzypunktowe (zamykanie i otwieranie jest realizowane przez sterownik — zawór może zatrzymać się w pozycji pośredniej między otwarty – zamkniety). Sterownik EcoSter200 pracuje również jako termostat pokojowy jedynie z regulatorem Eco Max 800 więc nie obsłuży siłowników w tym układzie.

      Siłownikami, które chce Pan podłączyć do rozdzielacza może sterować każdy termostat pokojowy działający na zasadzie włącz/wyłącz podłączony bezpośrednio do siłownika.

    • #77120
      gapek
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź.

      Czy termostat pokojowy taki jak EUROSTER 2026 będzie współpracował z tymi siłownikami?

    • #77119
      Marcin
      Uczestnik

      Witam

      Termostat Euroster 2026 będzie współpracował z tymi siłownikami.

      Pozdrawiam

    • #77118
      gapek
      Uczestnik

      No i stało się, piec uruchomiony.
      Teraz mam problem z zaworem 4D.
      W przypadku ustawienia temp. zadanej pieca na 65 stopni i obiegu grzewczego (jak na rysunku, grzejniki + podłogówka) na 35 stopni (letnie kaloryfery, 18 stopni w domu) wszystko jest ok, zawór istawia się na 25% otwarcia. Powrót 52 ma wtedy 52 stopnie.

      Kiedy podnoszę temperaturę na obieg grzewczy, np. na 45 stopni. Zawór zaczyna szaleć, albo zbyt szybko nagrzewa obieg, albo wychładza, w międzyczasie non- stop włącza się ochrona temp. powrotu, ustawiona na 42 stopnie (przy podglądzie spada do 34 stopni). Zawór pracuje cały czas od 24h.

      CWU cały czas mam wyłączone.

      Czy pompa kotłowa podnosząca temp. obiegu kotła rozwiążę ten problem, czy mam po prostu ustawić np. większą temp. na kotle?

    • #77117
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Odłącz na kilka dni ochronę powrotu i wszystko będzie OK.
      Napisz później czy miałem rację i pomyślimy co zrobić z ochroną powrotu.

      Pozdrawiam

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.