Strona główna › Forum › Kotły z podajnikiem › Spalanie trocin w HT EKO DUO NL
- Ten temat ma 9 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 11 lat, 9 miesięcy temu przez SERWIS.
-
AutorWpisy
-
-
18 września 2012 o 00:41 #77104AnonimGość
Witam
Jestem na etapie kupna pieca, 17 kW, do mojego nowo wybudowanego domu. Praktycznie już się zdecydowałem na piec EKO DUO NL. Mam tylko jedno pytanie, na które nie potrafię znaleźć nigdzie odpowiedzi.
Czy kotły z serii EKO DUO NL (zarówno wersja podstawowa, jak i z paleniskiem do spalania miału) mają możliwość spalania ekogroszku zmieszanego z trocinami??Ewentualnie, jeśli nie, to czy potrafi to piec BIO DUO NL? Jak zauważyłem w BIO DUO podstawowym paliwem są ziarna zbóż. Ja raczej będę palić ekogroszkiem. Czy piec ten będzie tak samo wydajny jak wersja EKO DUO, czy też najlepiej radzi sobie spalając ziarna? No i tu też pytanie, czy można w nim mieszać ekogroszek z trocinami??
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź, bowiem już w tym tygodniu będę zamawiać piec.
-
18 września 2012 o 13:20 #77114SERWISUczestnik
Witam
Z samymi trocinami będziesz miał problem, jednak faktem jest że nigdy tego nie testowaliśmy.
Bardziej realne wydaje mi się spalanie mieszanki węgla z trocinami w palniku typu BIO.
Jedyny problem jaki może się pojawić to problem związany ze zbiornikiem paliwa i wielkością otworu wlotowego paliwa do podajnika.
Zastosowanie mieszanki o zbyt dużej ilości trocin może powodować zawieszanie się paliwa w zbiorniku. Nie bez znaczenia jest tu też wilgotność zarówno trocin jak i węgla.
Jeżeli zakupiłbyś nam kocioł to daj znać jak wypadły eksperymenty dotyczące trocin. Myślę, że byłaby to ciekawa informacja dla innych użytkowników naszych kotłówPozdrawiam
-
18 września 2012 o 22:44 #77113AnonimGość
No cóż, chyba jednak zdecyduję się na piec DUO EKO NL, nawet pomimo, że BIO teoretycznie lepiej się nadaje do spalania biomasy. Głównie ze względu na opał, ale także na niższy koszt samego pieca.
Co do trocin, to oczywiście podzielę się doświadczeniami, ale to nie prędko. Do tej pory mieszkałem w bloku i nie miałem nigdy do czynienia z żadnymi piecami. Więc najpierw będę się uczyć na standardowym paliwie. A o trociny pytałem, bo naprodukowałem 7 worków trocin, podczas cięcia twardego drewna do kominka. Nie wiedziałem co z tym zrobić, więc na razie to magazynuję.
Mój sąsiad opowiadał mi, że próbował już palić trocinami w swoim piecu. Jednak przestał, bowiem rozżarzone trociny, pod wpływem ciągu kominowego były zasysane z pieca i wylatywały kominem do góry. Ale On ma piec innej firmy i tylko na ekogroszek, więc na pewno spróbuję spalić swoje trociny.Pozdrawiam
Olaf Meller -
19 września 2012 o 15:57 #77112SERWISUczestnik
OK, czekam na sprawozdanie z rezultatów.
Pozdrawiam
-
9 grudnia 2012 o 02:45 #77111AnonimGość
Witam po przerwie. Z nowego konta, bo przy logowaniu na stare wyrzuca mi błąd, że nie potwierdziłem rejestracji, chociaż ją (chyba) potwierdziłem, nie pamiętam, nie dam rady się zalogować.
A co do tematu, to nie podzielę się doświadczeniami, bowiem nie spalam trocin w piecu.
Instalator, który podpinał mi piec stanowczo mi to odradził. Motywował to faktem, że trociny mają niższą temperaturę zapłonu i teoretycznie żar z paleniska może się cofać do retorty. Więc na wszelki wypadek, dmucham na zimne, a trociny oddałem koledze, który pali w piecu zasypowym.Pozdrawiam
Olaf Meller -
11 grudnia 2012 o 00:50 #77110SERWISUczestnik
OK.
Rozumiem Twój niepokój.Pozdrawiam
-
11 grudnia 2012 o 21:02 #77109SERWISUczestnik
OK.
Rozumiem Twój niepokój.Pozdrawiam
-
17 grudnia 2012 o 16:14 #77108spiderUczestnik
Witam,
ponieważ zostało mi po robieniu schodów kilka worków dębowych trocin postanowiłem spróbować je spalić. Mieszanka w stosunku 50:50 pali sie bez problemów, kocioł zachowuje się identycznie jak przy samym groszku. Jedyne co zauważyłem, to w podtrzymaniu obniża się „kopczyk”. Stąd moje pytanie: czy mogę zmienić krotność podawania na 1? -
20 grudnia 2012 o 00:38 #77107AnonimGość
A ja podam jeszcze jeden argument przeciw trocinom. Mój znajomy pali w piecu zasypowym, mieszanką trocin z węglem, pół na pół. Dowiedziałem się od niego, że trociny wydzielają dużo sadzy podczas spalania. Na tyle dużo, że komin u niego jest czyszczony co miesiąc, czasem co dwa.
-
20 grudnia 2012 o 01:39 #77106SERWISUczestnik
Witam
Spider, tak powinieneś obniżyć krotność aby uzyskać wyższe palenisko.
Faloxx, doradź koledze, aby kocioł każdorazowo czyścił, następnie niech załaduje kocioł do pełna i rozpali od góry. W ten sposób powinien wyeliminować nadmiar sadzy i smoły pogazowej.Pozdrawiam
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.