Pomoc z ustawieniem podlogowki…

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pomoc z ustawieniem podlogowki…

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77097
      benik
      Uczestnik

      Witam posiadam Wasz piecyk (Q EKO BIO 25kw) z podajnikiem szufladowym z sterowaniem pokojowym i pogodowym….juz 2 zimy za mnaale ja nie o tym…Mam na dole podlogowke na calym dole chyba z 5 petli powiedzmy 70m na gorze mam 3 pokoje gdzie sa gdziejniki i holl + 2 lazienki gdzie jest takze poglogowka ..i tu jest prpoblem niewiem czy dobrze =opisze ale prosze o pytania bo laik zemnie troszke…Sterownik manuet piec ma 3 lata wiec wersja starsza..na serwis nie moge narzekac zawsze pomocny 🙂 Wszystko dziala niby ok ale…podlogowka w/g nastawien manueta zalacza sie co 10min na 30s i wylacza sie oczywiscie sterownik pokojowy tez bada czy w salonie jest powiedzmy 20st ale gdy spadnie mi tem w salonie to piec dostaje full wody zimnej u musi pare godzin nadganiac z 65 spada mi do 30-35.Hydraulik zapszyjazniony mowil ze pompy podlogowki powinienem miec wlaczone caly czas ? (jak to sie ma do zuzycia prady?) chyba ze zalozy sie jakis timer ale znowy sie wychlodiz podlogowka jak np nie bedzie mnie w domu…pozatym mowil ze nie mam zadnego na powrocie czujnika ktory by sprawdzal temp…czy trzeba to zalozyc mam tylko 3dr sbs ale niewiem czy on dziala dobrze …kurcze niewiem czy nie namieszalem prosze o pomoc albo schemat jak to zrobic zeby podlogowka dziala.Moge podeslac zdjecia rozdzialczy mam jeden na gorze i na dole w garazu maja kryze i do ustawienia temp.manometr i sa pompy kroe sa podlaoczne do manueta , moze trzeba je odlaczyc jak to zgrac prosze o pomoc…kafle mam zimnawe w niekrtorych miejscach i to jest problem wychaldzania wody i duzej ilosci wpadajacej do piweca zmnej wody…

    • #77103
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Twój instalator ma rację co do pompy na podłogówce.
      Mimo, że temperatura w pomieszczeniach jest osiągnięta to pompa podłogówki powinna pracować cały czas. Powinien zamknąć się tylko zawór. Dzięki temu temperatura podłogi się wyrównuje i nie ma miejsc gorących i zimnych.
      Co do zaworu 3-dr to jest pewien problem.
      Jeżeli w dużej części ogrzewania masz podłogówkę (a jest tak u Ciebie) to kocioł dostaje mocno po tyłku. Z podłogówki wraca woda o temperaturze około 20 stopni i może następować korozja w dolnej części kotła.
      Dlatego też proponujemy dać tzw. bay-pas w postaci małej pompy pomiędzy zasilaniem a powrotem w celu podniesienia temperatury powrotu.
      Kiedyś nikt o tym nie myślał, bo podłogówka nie cieszyłą się aż tak dużą popularnością. Dziś nawet całe obiekty robi się w podłogówkach.

      Co do pompy i zużycia energi to musisz się liczyć, że w zależności od jej typu i producenta może ona ciągnąć od kilkunastu do około 100 Watt-ów, czyli maksymalnie około 5 groszy na godzinę.

      Pozdrawiam

    • #77102
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Kolego, musimy zacząć od początku bo wydaje mi się że wspólnie trochę namieszaliśmy.
      Masz dwa obiegi grzewcze z czego jeden jest podłogowym a drugi grzejnikowym. W związku z tym są dwie możliwości.
      Najpierw najbardziej popularne rozwiązanie (schemat nr 7 z naszych schematów hydraulicznych) w którym na grzejniki dajesz pompę bezpośrednią a na podłogówkę dajesz mieszacz wraz z pompą mieszacza. Wszystko łączysz pod automatykę i podłączasz dwa niezależne termostaty pokojowe, jeden do podłogówki a drógi do grzejników. W MENU ZAWÓR wybierasz tryb pracy zaworu PODŁOGOWY i możesz wybrać NORMALNY lub POGODOWY. Przy takim podłączeniu na grzejnikach masz wodę o temperaturze takiej jak na kotle a termostat załącza lub wyłącza pompę obiegową na grzejniki. W podłogówce jest podobnie, po zadziałaniu termostatu pokojowego zamyka lub otwiera zawór a pompa pracuje cały czas.
      Drugie rozwiązanie, o ile możesz je zastosować przedstawia schemat nr 8. W tym przypadku mieszacz działa na grzejnikach, dzięki czemu możesz dodatkowo regulować temperaturą wody w grzejnikach a na podłogówce dajesz zawór mieszający termostatyczny i temperaturę podłogi ustawiasz ręcznie. Niestety w tym przypadku termostat będzie wyłączał pompę podłogówki.

      Pozdrawiam

    • #77101
      benik
      Uczestnik

      Witam dziekuje za porady ale…w sobote moj znajomy przerobil mi tak instalacje zeby z zaworu SBS 3dr szla bypass na powrot (cala sobota za nami ale..) gdy robilismy testy nie wiemy gdzie czujke od zaworu zamontowac czy nas powrocie? czy przed pompa ktora daje wode na gore …poniewaz podobno mam jedna pompe ktora pcha wode na gore a tam jest rozdzielacz na grzejniki i na podlogowke , podbno lepiej zeby osobno to szlo ale tak nie jest czy bedzie to dzialac , czy mozna sie z WAMI jakos umowic na spotkanie na godzinke aby moj znajomy hydraulik przyszedl i ja nie bede robil za posrednika , on jest dobrym hydraulikiem ale te sterowniki i automatyka to nie dla kazdego wsz jest zrozumiale mam ogromna prosbe aby do Koleczkowa podjechac na mala konsultacje bo zima za pasem…dalo by rade.Mamy niby zorbione w/g schematy 7 ale tak nie dokonca.Jak ustawialismy menu zawor i zadana tem to niby to dziala i zamyka albo otwiera na zadanej ale woda idzie na gore a na powrot nie czy mozliwe ze trzeba zawor 3dr odwrocic ? kurcze niebedziemy zlewac znowu 140l wody zeby przerabiac wole sie zapytac , pozatyj pozostaje kwestia tych pomp od podlogowek jak zrobic zeby dzialaly caly czas (czy jak piec jest w potrzymaniu ) to tez one dzialaja ? czy mozna w menu czas odloczenia pomp zrobic 0 ? za duzo pytan dlatego moja ogromna prosba o przyjazd czy da sie to zalatwic? pozdrawiam Tomek Koleczkowo

    • #77100
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Myślę, że jest to możliwe, jednak aby było to bezkosztowe musisz poczekać na okazyjny przyjazd.
      Wyślij prośbę na nasz adres serwisowy z opisem swego problemu.
      Czujnik zaworu montujesz na tym odejściu, na którym chcesz uzyskać żądaną temperaturę, czyli w Twoim przypadku na wyjściu na ogrzewanie.
      Jeżeli chcesz, aby pompa podłogówki chodziła cały czas to podłącz ją pod wyjście pompy kotłowej i ustaw brak termostatu pokojowego kotła. W tym momencie pompa będzie pracowała zawsze po przekroczeniu temperatury załączenia pompy CO, czyli zawsze niezależnie od trybu praca/podtrzymanie.

      Pozdrawiam

    • #77099
      benik
      Uczestnik

      Dziekuje za informacje , zgloszenie zrobiłem , i czekam z niecieprliwoscia na serwis mam nadzieje ze gdzies w poblizu bedzie cos do zrobienia i mnie odwiedzi 🙂

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.