Ustawienie zaworu

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Ustawienie zaworu

Oglądasz 35 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77043
      kas
      Uczestnik

      Witam,

      proszę o pomoc w ustawieniu wartości temp dla zaworu czterodrożnego

      -10,0,10

      Moje ustawienia są następujące:
      Nastawienie kotła – 56stopni
      CWU – 47st
      Zawór ma temp 44st

      Zawór ustawiony jest:
      -10 – 50
      0 – 48
      +10 – 46

      Obecnie grzeję tylko CWU.

      Pozdrawiam

    • #77079
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z tego co piszesz wnioskuję, że zawór mieszający masz założony na instalacji grzejnikowej.
      W zależności od izolacji cieplnej budynku temepratury te będziesz zmieniał w trakcie sezonu.
      Sugeruję następujące nastawy
      – -10 zew. – 45 zawór
      – 0 zew. – 40 zawór
      – +10 zew. – 35 zawór.

      Jeżeli dom byłby niedogrzany to z 40 zrób 45, a z 45 zrób 55.
      Ponadto sugeruję, abyś temperaturę kotła podniósł na 65 – 70 stopni.

      Pozdrawiam

    • #77078
      kas
      Uczestnik

      Ok poprawiłem, jeszcze jedna kwestia kocioł nastawiony na 65 stopni a nagrzewa się do 76st czy coś powinienem zmienić?

      Dmuchawa na podtrzymaniu – ustawiona na zero, lekko odsłonięta przesłona

      Pozdrawiam

    • #77077
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Świadczy to o tym, że albo masz ustawioną dużą moc, albo bardzo mały rozbiór ciepła, np. tylko dla cwu.
      Napisz mi jaką masz ustawioną pauzę podawania i co masz w popielniku, przypuszczam, że masz niedopalony węgiel.

      Pozdrawiam

    • #77076
      kas
      Uczestnik

      Witam,

      zmieniłem nastawienie temp na 60 st nagrzewa się do 68-70 stopni. Czas pauzy podawania 50sec. Bojler 120L, dmuchawa obecnie całkowicie przesłonięta. Obroty dmuchawy na podtrzymaniu 0, grzeję jedynie CWU.

      Mam rzeczywiście niedopalany węgiel.
      Pozdrawiam

    • #77075
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Napisz mi z jakiej przyczyny masz zamkniętą całkowicie dmuchawę.
      Otwórz dmuchawę i ustaw obroty na 1 jeżeli masz dmuchawę WPA 06 lub 4 jeżeli masz dmuchawę WPA 07.
      Przegrzewa Ci kocioł, bo podczas palenia nie ma energii ze spalania i w tym momencie mamy duży nadmiar rozżarzonego węgla. W końcu po osiągnięciu temperatury podajniki przestaje podawać paliwo, lecz nadmiar zgromadzony w komorze paleniskowej promieniuje (dopala się) i przegrzewa kocioł.

      Pozdrawiam

    • #77074
      kas
      Uczestnik

      Dmuchawa jest przesłonięta gdyż tak polecił mi pracownik Państwa firmy w rozmowie telefonicznej. Nie widzę problemu by ją odsłonić tylko na ile, gdy była odsłonięta na około 3-4cm to kocioł się nagrzewał do 88stopni, podobnie było z obrotami dmuchawy na podtrzymaniu to też zalecenie telefoniczne Waszego pracownika. Mam wysoki komin 10,5m, Państwa pracownik stwierdził że mam zbyt duży ciąg i mam zasłonić dmuchawę i ustawić na zero obroty dmuchawy na podtrzymaniu.

      Jak mocno odsłonić dmuchawę? Jak ustawić obroty dmuchawy na podtrzymaniu 0 czy 1?

      Podaje numer osoby z którą rozmawiałem tel 664 784 500 – swoją drogą bardzo miły człowiek.

    • #77073
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, jest to nasz główny konsultant telefoniczny i rzeczywiście jest dobry zarówno od strony technicznej jak i obsługi.
      Nie wiem, jaki masz palnik, retortowy czy typu BIO w postaci rynny?
      Jeżeli przy tych ustawieniach przegrzewa Ci się kocioł a przy otwartej przepustnicy przegrzewała się jeszcze bardziej to sugeruje, abyś zmniejszył jego moc i wydłuż czas pauzy podawania na początek o 10 sek i zobacz, jaki będzie efekt.

      Pozdrawiam

    • #77072
      kas
      Uczestnik

      Ok, piec @ Eko duo na palnik retortowy.

      Więc zrobię tak odsłonię dmuchawę na około 2cm, obroty dmuchawy na podtrzymaniu ustawię na 1, kocioł ustawię na 55st oraz wydłużę czas pauzy podawania o 10sec.

      Pozdrawiam

    • #77071
      SERWIS
      Uczestnik

      Nie rób jednocześnie zmiany dwóch parametrów, gdyż nie będziesz wiedział który z nich miał wpływ na zmianę spalania. Na początek wydłuż jedynie pauzę bez zmiany na dmuchawie.
      Jutro po południu zobaczysz co to dało i będziemy zmieniać dalej.
      Warto byłoby, abyś w tym momencie wyczyścił popielnik.

      Pozdrawiam

    • #77070
      kas
      Uczestnik

      Cześć,

      Pauza podawania mam na 65s, kocioł nastawiony na 55st nagrzewa się do 63st. Niedopalonych kawałków węgla jakby mniej, nie doczytałem wczoraj Twojego polecenia i odsłoniłem dmuchawę na około 1,5cm.
      Obroty dmuchawy n podt – zero!

    • #77069
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Czyli następuje pewna poprawa.
      W tej chwili zostaw przysłonę na dmuchawie i zwiększ obroty dmuchawy (nie obroty dmuchawy w podtrzymaniu) o jedną jednostkę i jutro ponownie będziemy czekać na efekty.

      Pozdrawiam

    • #77068
      kas
      Uczestnik

      Piec przegrzewa się tak jak wcześniej nastawienie mam na 55st dochodzi do 66st.
      Niedopalonych kawałków groszku trochę mniej ale dalej występują

      Pozdrawiam

    • #77067
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Napisz jakie masz ustawione obroty dmuchawy i co w tej chwili ogrzewasz i o jakiej powierzchni.

      Pozdrawiam

    • #77066
      kas
      Uczestnik

      Ogrzewam bojler 120L w domu mieszkają 4 osoby.
      Obroty dmuchawy – 2
      Dmuchawa na podt – 5s
      Obroty dmuchawy na podt – 0

      Pozdrawiam

    • #77065
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Trzeba było tak od razu.
      Jeżeli ogrzewasz tylko cwu to po wyłączeniu pompy zawsze kocioł będzie miał nadwyżkę ciepła i się przegrzeje.
      Nie martw się tym.
      Napisz mi jedynie jaki masz bojler, poziomy czy pionowy i czy ma wężownicę czy jest dwupłaszczowy.
      Najlepiej podaj typ i producenta.
      Dzięki temu będę wiedział jakie masz zapotrzebowanie mocy dla tego zasobnika.

      Pozdrawiam

    • #77064
      kas
      Uczestnik

      Bojler poziomy 120L firmy Galmet, z wężownicą.

      Sorki jeśli narobiłem problemu powinienem bardziej sprecyzować „problem”.

      Jeśli możesz to napisz jak nastawić kocioł na grzanie cwu i co zbliża się nieuchronnie okres grzewczy 🙂

      Kocioł 17kW, pow do ogrzania 165m2, budynek nowy, dosyć dobrze zaizolowany.

    • #77063
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Dotychczas nie napisałeś jaką masz dmuchawę.
      Na zimę ustaw czas pauzy podajnika na 50 sek. i obroty dmuchawy takie, aby węgiel był spalony, ale żeby też nie było spieków.
      Z dwojga złego lepiej kilka niedopalonych kawałków węgla w popielniku niż szlaka.
      Jak podasz mi typ dmuchawy to podpowiem Ci od jakich obrotów powinieneś zacząć lub przeczytaj poprzednie posty.

      Pozdrawiam

    • #77062
      kas
      Uczestnik

      Cześć,

      Dmuchawa WPA 07, kocioł Q EKO DUO 17kW, palę groszkiem „pieklorz”

      Pozdrawiam

    • #77061
      SERWIS
      Uczestnik

      OK. Przy pauzie 50 sek na początek ustaw obroty dmuchawy na 4 przy całkowicie otwartej przepustnicy na dmuchawie. Oczywiście mowa tu o ustawieniu na zimę i zalecam przez kilka dni obserwację popiołu a następnie postępuj jak opisałem wcześniej.

      Powodzenia

    • #77060
      kas
      Uczestnik

      Ok robię tak:

      odsłaniam dmuchawę na maxa
      obroty dmuchawy – 4
      pauza 50sec
      okres – zima
      nastawienie kotła 60stopni

    • #77059
      SERWIS
      Uczestnik

      OK.
      Jutro sprawdź jaki jest popiół i odpisz.

      Pozdrawiam

    • #77058
      kas
      Uczestnik

      Cześć, po kilku dniowych obserwacjach:

      Przesłona otwarta na 3/4
      Obroty dmuchawy – 3
      pauza 50sec
      okres – zima
      nastawienie kotła 60stopni
      Zawór przy obecnych temp jest nastawiony na 35st

      Kocioł nagrzewa się max do 71stopni, niedopałków nie zauważam, mało spieków

      Coś zmienić czy tak zostawiamy?

      Pozdrawiam

    • #77057
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Zostawiamy takie nastawy parametrów i czekamy na większe obciążenie cieplne.

      Pozdrawiam

    • #77056
      kas
      Uczestnik

      Ok Dzięki a pomoc będę pisał o spostrzeżeniach.

    • #77055
      kas
      Uczestnik

      Cześć,

      Przesłona otwarta na max
      obroty dmuchawy – 3
      pauza 50sec
      okres – zima
      obroty dmuchawy na podt – 1
      nastawienie kotła 65stopni

      Kocioł ma duże spalanie, zasobnik starcz na około 5dni, mniej więcej 30% popiołu to spieki.

      Co zmienić?

    • #77054
      SERWIS
      Uczestnik

      Spieki szlaki czy węgla?
      Zmniejsz najpierw obroty na 2 i po jednej dobie sprawdź jakie masz efekty a następnie przestaw obroty na 4 i porównaj kiedy miałeś lepsze spalanie.
      Za każdym razem wyczyść popielnik abyś miał łatwiejsze porównanie.

      Pozdrawiam

    • #77053
      pps
      Uczestnik

      Cześć,

      spieki szlaki, zmieniłem ustawienia dmuchawy na 1,2,4 i nie widzę żadnej różnicy w ilości spieków w stosunku do popiołu.
      Przesłona otwarta na około 2cm, obroty dmuchawy na podt – 0, nastawienie kotła 65stnagrzwa się nawet do 78, generalnie większość grzejników mam przymknięte, cały zasyp starcza mi na 7 dni.

      Masz jakiś pomysł?

    • #77052
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj PPS

      Nie mam czasu aby szukać poprzednich Twoich wątków dlatego napisz mi jaką masz retortę, stałą czy obrotową?
      Czy na tzw jedynce obrotów dmuchawy spalał Ci się węgiel w całości?

      Czekam na odpowiedź i pozdrawiam

    • #77051
      kas
      Uczestnik

      Witaj,

      obecnie mam ustawiony kocioł na 65 stopni, przesłona otwarta na full, obroty dmuchawy – 4, obroty na podtrzymaniu – 1, krotność podawania – 3, kocioł nagrzewa się do 75, następnie spada do 52!
      Spieki węgla jak były tak są, dużo jest nie dopalonych kawałków węgla, kopiec na palniku mały.

      Mam dosyć tej zabawy, chcę jedynie by to urządzenie spalało węgiel a nie produkowało szlakę!

      Co zmienić ustawieniach?

      Nie ma różnicy czy obroty są na 2 czy 4 szlaka i niedopalony węgiel jest nieodłączny.

    • #77050
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Wydaje mi się że chyba zbyt mocno chcesz dojść do perfekcji.
      Dwa miesiące temu wpisałeś, że masz dobry popiół i niewiele szlaki tylko martwiła cię ilość spalonego paliwa. Nie wiem pl co dalej zmieniałeś ustawienia.
      Z jednej strony masz dość tej zabawy a z drugiej ciągle je zmieniasz.
      Wróć do ustawień z przed dwóch miesięcy i będzie OK.

      Pozdrawiam

    • #77049
      kas
      Uczestnik

      Cześć,
      kolego nie szukam dziury w całym, a moje wcześniejsze zadowolenie wynikało raczej z braku doświadczenia, porównałem efekty spalania mojego kotła i urządzenia kolegi i to spowodowało moje ponowne zajęcie się tym tematem różnic jest kolosalna u niego w popielniku jest popiół!
      Ustawienia zmieniłem za Twoja sugestią by wyeliminować spieki a w zasadzie niedopalone kawałki węgla które są lekko podpalone lub stopione i wyglądają jak spieki, nie są kruche, a w środku jest niespalony węgiel…
      Może jako producent powinniście podać jaki groszek najlepiej się spala Waszych kotłach?!
      Jeszcze jedna kwestia kocioł po wejściu w tryb pracy wychładza się dosyć mocno nawet o 10-15 stopni czym może być to spowodowane?

      Moje obecne ustawienia:
      Obroty dmuchawy – 4
      Przesłona otwarta na max
      Obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 2
      Krotność podawania – 3
      Czas pauzy podajnika – 50s
      Czas dmuchawy na podtrzymaniu – 10s
      Czas oczekiwania – 10min
      Histereza – 2

      Nastawienie kotła – 60 stopni
      Nastawa CWU – 45 stopni

      Zdjęcie popiołu po 4 dniach palenia:
      http://tinypic.com/view.php?pic=2s01ykh&s=6

      ps. Nie obrażaj się tylko doradź.

    • #77048
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie obrażam się tylko czasami mi ręce opadają.
      Zanim spróbujemy coś dalej robić to spróbuj kupić trochę innego węgla. Mam wrażenie że jest z nim coś nie tak, jeśli z zewnątrz oblany jest szlaką a wewnątrz jest niby czarny. Pytanie, czy jest to węgiel czy czarny kamień. Być może też jest to węgiel o wysokiej kaloryczności, który daje wysoką temperaturę spalania powodując topienie popiołu. Węgiel do retorty nie powinien być zbyt kaloryczny. Im ma niższą kaloryczność tym bardziej sypki będzie popiół. Jeszcze jedno, napisz mi jak szybko kocioł dochodzi do temperatury zadanej, może trzeba zmniejszyć jego moc i zmniejszymy wtedy temperaturę spalania. Napisz też na jakiej wysokości wisi deflektor nad paleniskiem.
      Szybkie wychładzanie może być też spowodowane zbyt powolnym przepływem wody. Sprawdź jaka jest temperatura wody powrotnej do kotła.

      Pozdrawiam

    • #77047
      kas
      Uczestnik

      Cześć,

      Wewnątrz jest na pewno węgiel zresztą ten sam groszek(kupowaliśmy razem) ma kolega który pali w innym kotle ma samiuteńki popiół, raczej na pewno ma wysoką kaloryczność dokładnie nie pamiętam, ale powyżej 27MJ.

      Kocioł nastawiony na 60 stopni, nagrzewa się do 70, spada do 47, nagrzewa się do do 60 stopni przez ok 35minut.
      Temperatury wody nie sprawdzę nie mam zamontowanego termometru na powrocie.
      Deflektor wisi 17cm ponad palnikiem

      Pozdrawiam

    • #77046
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do przegrzewania kotła to podobny problem miał kolega Spider. Przeczytaj jego wątki, być może u Ciebie jest podobny problem?
      https://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_kunena&Itemid=16&func=view&catid=6&id=2314&limit=10&limitstart=10&lang=pl
      Jeśli idzie o niedopalanie węgla to napisz do nas na adres serwisowy i skontaktuje się z Tobą ktoś telefonicznie. Nie wykluczone, że będzie konieczna wizyta któregoś z techników.

      Pozdrawiam

    • #77045
      kas
      Uczestnik

      Cześć,

      po kilku tygodniach walk i zmian udało mi się ustawić kocioł wg mnie efektywnie.
      1 zasobnik wystarcza na około 10dni(przy obecnych temp, ogrzewam 170m2), spieków bardzo mało, nie dopalonych kawałków nie ma!
      Temperatura spada o ok 6stopni, nagrzewa się o 10 st więcej.
      Wszystkim użytkownikom polecam obserwować i korygować ustawienia, każdy ma inny dom, instalacje i potrzeby grzewcze…Nie ma uniwersalnych ustawień!

Oglądasz 35 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.