czyszczenie kotła i korozja ECO DUO 25KW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem czyszczenie kotła i korozja ECO DUO 25KW

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #78211
      grzegorz
      Uczestnik

      witam,
      mam dwa ważne pytania

      1.Jak powinno się prawidłowo czyścić kocioł? czy wszystkie trudno dostępne miejsca (takie jak górna komora, w której są zagłębienia) muszą byś wyczyszczone?
      u mnie po 3 dniach zbiera się bardzo dużo pyłu i sadzy, najwięcej na ruszcie wodnym, także na ściankach i drzwiczkach jest sporo,
      czyszczę go porządnie przynajmniej raz na tydzień (czasami częściej) i mam tego syfu prawie pełne 5 kg wiaderko.

      2. Przy czyszczeniu zauważyłem ślady korozji, najwięcej na tylnej ścianie, mniej na bocznych.
      Wiem, że głównie dzieje się to przy paleniu na niskich temp. i przy mokrym opale więc zawsze tego przestrzegam.
      Ja mam temp. 65 stopni (teraz podniosłem nawet na 67), a opał tak suchy, że jak dosypuję to wyglądam jakbym wyszedł z kopalni.
      Więc skąd ta korozja?

      pozdrawiam Grzegorz

    • #78219
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do pylenia i sadzy to podaj jakie masz ustawienia czasu pracy podajnika, czasu pauzy podajnika i obroty dmuchawy. Pylenie następuje przy zbyt dużych obrotach dmuchawy, gdyż przepływające powietrze przepływając z dużą prędkością podrywa pył.
      Co do korozji to bym się nie obawiał. To co widzisz to jest raczej nagar o rdzawej barwie. Cięliśmy kiedyś kocioł po trzech latach eksploatacji i nie było nawet grama zużycia materiału.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78218
      grzegorz
      Uczestnik

      witam,

      dzięki za odpowiedź, podaję ustawienia:
      obroty dm -2 (miałem też obroty 1 i pyłu było tyle samo)
      czas pracy -10
      czas oczekiwania -40
      przesłona otwarta w 1/4,
      a może mam za mocny kominowy?

      proszę jeszcze o odpowiedź czy trzeba czyścić te wszystkie zagłębienia z górnej komorze

      pozdrawiam Grzegorz

    • #78217
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z tego co piszesz masz prawdopodobnie poprawne nastawy. Co do pyłu i czyszczenia kotła to warto czyścić w miarę dokładnie i jak najczęściej z zachowaniem zdrowego rozsądku, wydaje mi się że raz na tydzień wystarczy. Każdy kocioł badany jest pod kątem również emisji pyłu i zależy nam na tym aby była ona jak najniższa. W przypadku naszego wymiennika jest ona bardzo niska bo zostaje na częściach poziomych wymiennika. Niestety jest mankament w postaci konieczności czyszczenia, ale niestety nigdy nie ma ideału. Nasz kocioł ma układ poziomy i jest łatwy w czyszczeniu co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Kotły z wymiennikiem pionowym zabrudzają się trudniej jednak też pył przykleja się do ścianek. Natomiast czyszczenie kotła w układzie pionowym to masakra połączona z koniecznością malowania bądź mycia kotłowni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #78216
      grzegorz
      Uczestnik

      a co z ciągiem kominowym? czy jeśli jest za duży to może przez to mam tyle pyłu??

      Dodam jeszcze, że nie mam zainstalowanego zaworu 3D, ani 4D, nie mam też pompy CWU (mimo, że zamierzam w lato ogrzewać wodę). Mam tylko dwupłaszczowy wymiennik firmy Galmet – Instalator który instalował kocioł powiedział, że to w zupełności wystarczy i że zawsze tak robił, a zainstalował już nie jeden Waszej firmy.

      pozdrawiam Grzegorz

    • #78215
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Masz rację, ciąg kominowy ma ogromne znaczenie, a bez niego prawidłowe spalanie byłoby utrudnione i byy problem z dymem. Jednakże gdyby występował nadmiar ciągu kominowego to w trybie praca i tak regulujesz ilość powietrza obrotami dmuchawy zawsze zwiększając wydatek powietrza. Tak więc w Twoim przypadku ci nie ma znaczenia.
      Co do Twej instalacji to nie chcę podważać intencji i fachowości instalatora ale uważam że automatyka jest po to aby ją wykorzystywać.
      Obawiam się że możesz mieć problem bądź z przegrzewaniem wody użytkowej w czasie dużych mrozów i wysokich nastaw temperatury na kotle, zaś drugi problem to okres letni. Dla potrzeb przygotowania wody użytkowej będziesz prawdopodobnie musiał mieć włączoną pompę a to może powodować przesył gorącego czynnika do grzejników. Aby to zniwelować prawdopodobnie będziesz musiał zamknąć jakiś zawór. Obawiam się że po zamknięciu takiego zaworu nawet po przegrzaniu kotła woda nie popłynie do grzejników i nie odbierze ciepła od gotującego się kotła a jest to podstawowa jego ochrona przed przegrzaniem.

      Jak napisałem nie widzę instalacji więc nie chciałbym siać paniki.

      Pozdrawiam

    • #78214
      grzegorz
      Uczestnik

      w kotłowni mam możliwość zamknięcia wyjścia na grzejniki więc z tym przepływem ciepła na grzejniki może nie będzie problemu.

      Chodzi mi też o to, czy brak zaworu 3D lub 4D nie zmniejsza żywotności kotła, stąd też były moje wcześniejsze pytania o korozję.
      Jak miałem montowany kocioł nie za bardzo byłem obeznany w tych wszystkich zaworach, sterownikach, czujnikach – zdałem się na poleconego instalatora, teraz na pewno nie pozwoliłbym sobie zrobić kotłowni bez zaworu 4D.
      Kotłownie mam w piwnicy.

      pozdrawiam Grzegorz

    • #78213
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Właśnie o to mi chodziło, jeśli zamkniesz zaworem przepływ wody do grzejników to pomyśl co będzie jeśli kocioł się wzbudzi i będzie gotował wodę. Dlatego też powinna być osobna pompa na cwu. W tym momencie latem byłaby ona wyłączona i grzejniki miałbyś zimne ale w momencie przegrzania kotła (załóżmy że wrzucisz śmieci do spalenia a woda użytkowa będzie gorąca) załączy się pompa centralnego i ciepło rozładuje się na grzejniki nie doprowadzając do wrzenia w kotle.
      Co do zaworu to jest on wskazany. Dzięki niemu w sytuacji gdy na kotle powinno być minimum 650C to na instalacji też będziesz miał to samo, a tak na instalację grzejnikową możesz puścić wodę o temperaturze 35 0C, a nie walić wysokim parametrem przegrzewając pomieszczenia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.