Algorytm 0 a algorytm 2

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Algorytm 0 a algorytm 2

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76797

      Próbuję zrozumieć różnicę w diagramach pracy pomiędzy algorytmem 0 a 2. Czy ktoś może mi wytłumaczyć w prosty sposób jaka jest podstawowa różnica?
      Wg mnie to w alg. 0 piec pracuje pomiędzy Tp (temp zał. pomp) a Tp-5 (temp. zał. pomp -5 stopni.
      a w alg. 2 praca jest pomiędzy Tz (temp. zadanej na kotle) a Tz-H (temp. zadana – stopnie histerezy)
      Z tym że ja mam teraz ustawiony alg. 0 a wydaje mi się piec pracuje jak w alg. 2 tzn dochodzi do Tz=60 i przechodzi w stan zatrzymania (pompa cały czas chodzi) jeżeli temp. spada o 2 stopnie to włacza sie dmuchawa i podajnik i próbuje dojśc z powrotem do 60 podczas gdy pompa zawsze cały czas pracuje, no chyba ze temp pieca spadnie (jeszcze sie to sie stalo nigdy) ponizej Tp=45 stopni to wtedy pompa sie wylaczy i czeka az piec osiagnie z powrotem 45 to sie wlaczy pompa i chodzi caly czas a piec po czasie dochodzi do 60 i przechodzi w podtrzymanie.

    • #76802

      Dodam jeszcze ze instalacja pieca jest polaczona z instalacja kominka z plaszczem wodnym i przy osiagnieciu TP na kominku to pompa CO od kominka przejmuje pompowanie wody i przekaznik wylacza pompe CO ktora steruje piec. Nie mam wymiennika ani zaworu czwodroznego. Jaki algorytm w tym wypadku jest odpowiedni?

    • #76801
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Algorytm dotyczy reakcji kotła na zadziałąnie termostatu pokojowego.
      W przypadku zera kocioł po nagrzaniu pomieszczenia wyłączy pompę obiegową i przejdzie w podtrzymanie niezależnie od osiągniętej temperatury wychładzając się do temperatury załączenia pompy. Przy tej temperaturze rozblokowuje się i zaczyna się nagrzewać aby znów przejść w podtrzymanie.
      Przy algorytmie 2 kocioł po nagrzaniu pomieszczenia wyłącza pompę a sam próbuje utrzymywać temperaturę zadaną. Polecamy stosowanie ustawienia algorytmu na wielkość 2

      Pozdrawiam

    • #76800

      Nie posiadam termostatu pokojowego podlaczonego do pieca to nie ma znaczenia jaki jest ustawiony algorytm? Wydaje mi sie mialem algorytm 0 ale dzialalo tak jakby byl algorytm 2 wg opisu przedtawionego przez Serwis powyzej. Czy tak to dziala, ze jezeli nie ma termostatu to obojetnie jaki jest ustawiony algorytm zawsze bedzie dzialal jakby byla 2?

    • #76799
      SERWIS
      Uczestnik

      Algorytm odnosi się tylko i wyłącznie do pracy w odniesieniu do termostatu po rozwarciu jego styków, czyli po nagrzaniu pomieszczenia i z reguły powoduje on wyłączenie pompy obiegowej.

      Pozdrawiam

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.