ZA DUZE SPALANIE

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem ZA DUZE SPALANIE

Oglądasz 151 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #76639
   APON
   Uczestnik

   Witam mam problem, ze spalaniem ekogroszku. Był u mnie człowiek który niby ustawił wszystko super ale jednak na dobę (gdzie nie ma jeszcze mrozów na zewnątrz) idzie mi worek 25kg. lub więcej wydaje mi się, że jest coś nadal nie tak. Bardzo proszę o pomoc i szybko odpowiedź

  • #76791
   APON
   Uczestnik

   Przepraszam zapomniałem dodac, że posiadam piec RED EKO DUO 17 KW Z PODAJNIKIEM, STEROWNIK HT TRONIC 500, DMUCHAWA WPA 07

  • #76790
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Napisz mi jakie masz parametry w MENU UŻYTKOWNIKA i jak wygląda popiół, czy masz grudy szlaki czy niedopalony węgiel i czy wymiennik nie jest pokryty sadzą.
   Jeszcze jedno, jaką masz temperaturę w pomieszczeniach.

   Pozdrawiam

  • #76789
   APON
   Uczestnik

   Witam czas pauzy 47 s dmuchawa na 4, dmuchawa jest odkryta około 2 cm popiół jak czyszcze piec regularnie to jest sypki wydaje mi się ze spala dobrze. Mam jeszcze pytanie co to sa szlaki i o jakim wymienniku mówimy. Temperatura w domu około 20 stopni która, reguluje termostat pokojowy.

  • #76788
   SERWIS
   Uczestnik

   OK! napisz mi jakiej wielkości posiadasz dom i czy jest to dom nowy czy stary, chodzi mi o jego wilgotność.

   Pozdrawiam

  • #76787
   APON
   Uczestnik

   Dom 210 m2 około 25 letni murowany ocieplony za dawnych czasów

  • #76786
   SERWIS
   Uczestnik

   Spróbuj całkowicie otworzyć przysłonę dmuchawy i napisz mi po jednej dobie jak zmienił się popiół. Wyczyść wcześniej popielnik.

   Pozdrawiam

  • #76785
   APON
   Uczestnik

   Ok dzięki tak zrobię i się odezwę

  • #76784
   APON
   Uczestnik

   Witam. W nawiązaniu do wczorajszej rozmowy – odsłoniłem całą dmuchawę no i węgiel wyglądał troszkę gorzej było sporo (nie wiem jak to nazwać) „spieków” no i wcale mniej nie poszło mi ekogroszku, nie wiem co robić bo już powoli idą mrozy, a jeden worek starcza na coraz mniej. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • #76783
   Wiewiur
   Uczestnik

   Moim zdaniem masz trochę za mały kocioł jak na 210m2. Jeśli masz sypki popiół bez spieków czy niedopalonego węgla to niewiele poprawisz. No może ew. za dużo ciepła ucieka w komin albo masz węgiel bardzo niskiej kaloryczności.

  • #76782
   APON
   Uczestnik

   Z piecem to zostałem tak zrobiony w balona przez hydraulików no i teraz już nic nie można zrobić? A jakiej kaloryczności powinien być dobry węgiel, ponieważ ja mam coś takiego jak 26 mj chyba oto chodzi, i mam pytanie czy mogę w tym piecu palić miałem węglowym, jeżeli tak to kolejne pytanie czy odbywa się to na takiej samej zasadzie jak palenie ekogroszku.

  • #76781
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Apon!

   Bez przesady, jeżeli masz ocieplony dom to kocioł taki w zupełności powinien Ci wystarczyć.
   Pisałeś o spiekach, czy spieki te są koloru szarego czy są czarne jak to węgiel?
   Jeśli idzie o spalanie miału to odbywa się to dokładnie tak samo. Prawdopodobnie będziesz musiał dodać trochę więcej powietrza gdyż przedmuchanie miału może być nieco trudniejsze.
   Pytałeś o jakość węgla, czy posiadasz wiedzę jakiego pochodzenia jest ten węgiel, polski czy czeski i czy ma idealnie czarny kolor czy wchodzi w brunatny oraz czy jest bardzo twardy czy raczej kruchy i łatwo go rozłupać?

   Pozdrawiam

  • #76780
   APON
   Uczestnik

   Witam, węgiel jest ponoć bardzo dobry ale prawdopodobnie ruski – ADIPOL czy coś takiego jak bede w domu napiszę dokładną nazwę. Powiem szczerze że się nie przyglądałem ale wydaje mi się że czarny a czy łatwo go rozłupać też nie sprawdzałem, ale zajadę do domku sprawdzę to wszystko i dam znać. Spieki koloru szaro białego z naciskiem na szary. POzdrawiam

  • #76779
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Jeżeli masz szare spieki to świadczą one o nieznacznie zawyżonej ilości powietrza. Obniżyć obroty dmuchawy o jedną jednostkę. Niestety nic więcej nie jesteśmy w stanie zrobić i chyba musisz się pogodzić z takim spaleniem.
   Tak na marginesie jeżeli w tym czasie spalasz około 25 kg węgla na dobę to wychodzi na to, że produkujesz jedyne 5,5 kWh ciepła.

   Pozdrawiam

  • #76778
   APON
   Uczestnik

   a więc tak węgiel to APODIS jest czarny i w miarę twardy. i dzisiaj siedziałem dość długo i obserwowałem spalanie eko no i jednak na tych ustawieniach które miałem także są sporo spieki może trochę jak by mniej gdy była otwarta cała dmuchawa ale jednak całkiem ich sporo więc ustawiłem czas pauzy na 50s. A mam pytanie to ile produkuje ciepła na dobę to dobrze 5,5kWh czy raczej źle. Pozdrawiam

  • #76777
   SERWIS
   Uczestnik

   Ilość produkowanego ciepła nie ma tu większego znaczenia, a chciałem jedynie uzmysłowić, że ilość ta nie jest aż tak duża.

   Pozdrawiam

  • #76776
   APON
   Uczestnik

   Dobrze rozumiem teraz jeszcze tylko pytanie co mam podregulować aby nie było tych spieków ponieważ przy zwiększeniu pauzy na 50s. i dmuchawie 4 dalej one występują

  • #76775
   APON
   Uczestnik

   Czy mógłbym prosić o pomoc z tymi spiekami

  • #76774
   Wojtol
   Uczestnik

   Witam.
   Ja u siebie póki co mam ustawione podawanie na 72s Obroty na 0. Przesłona odsłonięta na ok 1 cm dmuchawa WPA 07. Spalanie mam 120 kg na ok 10/11 dni. Grzeje teraz 180 m2. Cały dom 280m2 piec 25KW. Jak za dużo dasz powietrza to ciepło pójdzie w komin. Sprawdź czy takie ustawienie u Ciebie się sprawdzą. Czy piec osiągnie temperaturę zadaną.
   Pozdrawiam

  • #76773
   APON
   Uczestnik

   Dziękuje bardzo spróbuje i napisze jakie sa efekty

  • #76772
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Moc regulujesz długością pauzy a jakość spalania ilością powietrza. Mała ilość powietrza powoduje wydzielanie sadzy na wymienniku i niespalony węgiel w popielniku. Nadmiar powietrza powoduje występowanie szlaki.

   Pozdrawiam

  • #76771
   APON
   Uczestnik

   Mam jeszcze pytanie co to jest ten wymiennik???????????

  • #76770
   APON
   Uczestnik

   Witam Wojtol, ustawiłem takie parametry jak mi podałeś i jeżeli chodzi o samo podtrzymanie to szybko łapie temp. ale jeżeli załącza się pompa co to tem. spada z 60 do 40 i trochę się męczy żeby dobić do 60 ponownie, więc nie wiem czy nie zmienić pauzy do 62 sekund ale poczekam sprawdzę jak spalanie. Powiem szczerze, że jestem pod wrażeniem dmuchawy jest ustawiona na zero a i tak wieje konkretnie, może dla tego że mam dość wysoki komin, ale do rzeczy. Czy u ciebie podobnie wygląda sytuacja przy tych ustawieniach. Mam jeszcze prośbę mógłbyś napisać jakie masz pozostałe ustawienia, np.: czas pracy podajnika, krotność podawania, histereza co, temp. załączania pomp co i cwu., czas oczekiwania oraz inne ważne ustawienia. Dziękuje bardzo, czekam na odpowiedź i pozdrawiam.

  • #76769
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Wymiennik to ogólnie mówiąc korpus kotła. Mi głównie chodzi o część wymiennika widoczna po otwarciu górnych drzwi kotła.

   Pozdrawiam

  • #76768
   Wojtol
   Uczestnik

   Witam.
   Czyli wychodzi na to, że Twój piec produkuje wystarczająco mocy, gdyż wchodzi w podtrzymanie mimo iż rozbiór ciepła jest spory po załączeniu pompy co. (Jak dla mnie ok). Dla samego pieca jest lepiej jak dłużej popracuje gdyż jak chodzi to następuje spalanie bez zakłóceń z dostępem tlenu. A w podtrzymaniu węgiel spala się beztlenowo i piec łapie sadzę U mnie jak jest duży pobór wody CWU oraz załączy się pompa co (sterownik pokojowy) to tez mija trochę czasu zanim się wszystko ponagrzewa. CWU mam na razie bez priorytetu. Czas pauzy podajnika mam ustawiony na 72 sek. Przesłona dmuchawy odsłonięta na ok 1 cm. Dodatkowo mam założony na czopuchu regulator ciągu kominowego firmy „darco” który zmniejsza mi podciśnienie w kominie i nie wyciąga ciepłego powietrza z pieca (polecam). Praca podajnika 10s, Obroty dmuchawy 0, Czas oczekiwania 10min, Krotność podawania 3, Histereza 2st, Piec ustawiony na 60st. w podtrzymaniu dobija do 67. Trzyma różnie w zależności od zapotrzebowania na ciepło (1-2 godz). Wodę CWU mam ustawioną na 50s. Pompy na 45st, Zawór mieszający jest sterowany przez czujkę pogodową. Puszcza mi w zależności od temperatury na zewnątrz od 35 do 50 st. Profilaktycznie co jakiś czas sypię „SADPAL” na żar, jest to środek na sadzę, (mimo iż za dużo jej nie mam). Przy każdym zasypie podajnika czyszczę cały piec od wymiennika po wyczystkę dolną . Uważam że jest to ważne bo czym więcej pyłu na wymienniku tym gorsza sprawność pieca. Retorę posiadam obrotową, płomień jest koloru niebiesko żółtego (opływający jak się bujnie cały deflektor).
   Jak przyjdą niższe temperatury to będę zmniejszał czas pauzy oraz bardzo delikatnie dawkował powietrze prawdopodobnie przez zwiększenie obrotów a nie przez otwieranie przesłony. Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam

  • #76767
   APON
   Uczestnik

   Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, będę stosował się do twoich rad i jeśli jest możliwość to bym prosił przy mniejszych temp., abyś dał znać jak zmienisz coś w ustawieniach. Jeszcze raz dziękuje bardzo i pozdrawiam.

  • #76766
   APON
   Uczestnik

   Przepraszam, że meczę ale mam Jeszcze pytanie ten regulator ciągu kominowego można zamontować samemu czy jednak trzeba mieć jakiegoś specjalistę????

  • #76765
   Wojtol
   Uczestnik

   Spoko jak pomogłem to się cieszę. Regulator montowałem sam. Myślę że też dasz radę. Będziesz potrzebował fleksa do wycięcia dziury w czopuchu oraz silikonu odpornego na temperaturę do uszczelnienia regulatora z czopuchem i troszkę czasu oraz chęci do pracy 🙂
   Pozdrawiam

   [/URL]

   Uploaded with ImageShack.us

   [/URL]

   Uploaded with ImageShack.us

   A tu regulator w akcji podczas wietrznej pogody:

  • #76764
   melu23
   Uczestnik

   Witam! Apon ja też miałem podobny jak nie taki sam problem ze spalaniem ekogroszku. Mam piec eko duo 25 kw z podajnikiem i takim samym co Ty sterowaniem i ogrzewam 170 metrow. Dom jest ocieplony itd.
   Kiedy na dworzu jest między +7 a +5 stopni na plusie mój kocioł spala mi 30 kg. ekogroszku na ogrzewanie CWU i CO na 3 osoby. Kiedy uświadomiłem sobie że zimą kiedy bedą faktycznie mrozy będę musiał jeszcze więcej palić zadzwoniłem do serwisu technicznego. Nie będę pisał jakie mam ustawienia nadmuchu bo mamy inne wersje, ja mam wpa 06 nie będę mieszał. Aktualnie testuję nowe ustawienia i za 2 dni napiszę czy są tego efekty ale po 1 dniu widzę już poprawę. Jeżeli masz zawór czterodrożny sterowany ręcznie(tak jest w moim przypadku) to ustaw go na czwartą kreskę( od 0 do 10). Podnieś temperaturę pieca do 65 stopni( jeżeli masz wątpliwości co do 65 napiszę to co wytłumaczył mi serwisant całkiem logicznie), wodę ile chcesz 50-55. Kiedy piec dojdzie do nadzoru zobacz jaką masz temperature na powrocie (w moim przypadku podłogówki) albo grzejniki jak grzeją. Ustaw zawór czterodrożny tak zebyś miał odpowiednią temperature na powrocie (ok 43-44 stopni na podłogówce).
   Teoretycznie ma to być teraz tak że cześć nagrzanej wody z pieca zostaje w nim i przez to nie musi podgrzewać tak czesto wystudzonej wpody przez co mniej pobiera ekogroszku. Jeżeli zaczną się mrozy wtedy zawór odkręcasz i więcej idzie na podłogówke czy grzejniki.

  • #76763
   APON
   Uczestnik

   Dziękuje bardzo za odpowiedź Wojtol, będę próbował zamontowac. Pozdrawiam

  • #76762
   APON
   Uczestnik

   Witam, Marcin dziękuję za radę, ja mam mieszacz automatyczny więc jest u mnie trochę inaczej. Ja także próbowałem interwewniowac poprzez serwis i wytłumaczyli dla mnie tak samo jak tobie z tą temp. na piecu, no i niestety powiem szczerze,że u mnie przyniosło to marne efekty. Dlatego próbuje już wszystkiego, zobaczymy jakie będą efekty. Napisz czy u ciebie się coś zmieniło na nowych ustawieniach. Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie tematem.

  • #76761
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Panowie!

   Wojtol, wielki szacun, oby więcej tak świadomych użytkowników kotłów.
   Dzięki za posty i obrazowe wyjaśnianie regulacji kotła.
   Co do tego regulatora ciągu kominowego to można powiedzieć, że powinien on być standardem w każdej kotłowni, a zwłaszcza w przypadku stosowania wszelkich algorytmów typu PiD, Fuzzy Logic itp.
   Dpbra regulacja tylko wtedy ma sens, gdy mamy stabilizację po stronie ciągu kominowego.

   Pozdrawiam

  • #76760
   melu23
   Uczestnik

   Zastanawia mnie ten regulator? Czy on zmniejszył spalanie ekogroszku?
   I jeszcze pytanie do serwisu czy fuzzy logic (sterownik eco max 800) też ma wpływ na zmniejszenie spalania?

  • #76759
   APON
   Uczestnik

   Powiem szczerze, że może tylko troszkę. A jak u ciebie wygląda sytuacja po zmianie temp. pieca i cwu?????????

  • #76758
   APON
   Uczestnik

   witam, mam jeszcze jedną prośbę do serwisu, a mianowicie przy tych ustawieniach od wojtola niestety wyszło, że piec spala więcej eko żeby osiągnąc tem. zadaną czyli 60 stopni i ogrzac dom. W związku z czym wróciłem do ustawień, tj.
   czas pauzy podajnika – 50
   krotnośc podawania – 3
   Obroty dmuchawy – 3
   amplituda zawór 5 stopni
   histereza zawór – 2 stopnie
   czas pauzy zawór – 20 sec
   czas pracy zawór 3 sec
   obr.dm.wzrost – 2
   nast co wzrost – 10 stopni
   czas przesypywania 5 min
   czas odł pomp co 0 min
   obr.dmu.podt – 0
   czas oczekiwania 8 min
   czas dm. podt. 10sec
   czas pracy podajnika 10 sec
   algorytm pracy 2
   kocioł ustawiony na 60 stopni, woda na 40 stopni, dmuchawa odsłonięta na 2cm.
   Wciąż dużo mi spala tylko, że teraz występuje bardzo dużo spieków i popiół wygląda jak żużel. Jeśli trzeba zamieszczę zdjęcia. Proszę o poradę

  • #76757
   melu23
   Uczestnik

   Apon kiedy piec osiągnie już zadaną temp. to jak długo jest w nadzorze i na ile podbija temperature ponad? Aha czy możesz sprawdzić na ile otwiera się ten zawór czterodróżny?
   Czytałem trochę opinii na temat tego regulatora i za miesiąc też sobie taki sprawię bo faktycznie wyrównuję ciśnienie w kominie i nie jest to żadna ściema:-)
   Sam jestem ciekawy jaki będzie wyniki nowych ustawień ale musimy poczekać do poniedziałku i napewno dam znać. Zasypałem 5 worków (150kg) i teraz cieżko jest stwierdzić ile już spalił.

  • #76756
   SERWIS
   Uczestnik

   Witaj Apon

   Jeżeli masz szlakę to zmniejsz obroty o 1. Pozostałe ustawienia są w porządku.
   Co do spalania i ilości zużytego paliwa to widocznie inaczej się nie da.

   Pozdrawiam

  • #76755
   melu23
   Uczestnik

   Witam! Mam 1 pytania do serwisu.
   Zauważyłem, że piec dobijając do zadanej temp. wchodząc w nadzór przebija max temp. o 3 stopnie ( zadana 65 i dochodzi do 68 ).
   1) Czy winą tego jest brak szybra w rurze łączącej piec a wejściem do komina i przez to ciepło ucieka?
   Posiadam piec Q Eko Duo 25 kw.

   Pozdrawiam!

  • #76754
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Napisz mi czy te 3 stopnie to według Ciebie za mało czy za dużo?
   Moja opinia jest taka, że kocioł powinien być tak ustawiony, aby te przekroczenia temperatury były jak najniższe, a wręcz aby dążył i zbliżał się do temperatury zadanej, ale nie był w stanie jej osiągnąć.
   Kocioł tak jak samochód, powinien jechać cały czas bez zatrzymywania się i gazownia na starcie.

   Pozdrawiam

  • #76753
   APON
   Uczestnik

   Witam marcin u mnie kocioł potrafi czasami przebić temp. zadana o 10 st i właśnie dlatego muszę zmienić ustawienia a jak u ciebie ze spalaniem jest mniejsze czy nic się nie zmieniło po zmianie ustawień?

  • #76752
   APON
   Uczestnik

   A i zawor regulowany jest automatycznie_ na piecu ustawiam temp. jaka ma być na zaworze i otwiera się w zależności od spadku temp. zadanej na Zaworze

  • #76751
   melu23
   Uczestnik

   Panie serwisancie jako laik wychodzi na to,iż źle rozumowałem zasadę nadzoru. Myślałem, że piec stojąc dłużej w nadzorze pobiera mniej groszku bo samochód na luzie też mniej bierze paliwa niż w czasie jazdy;-)
   Apon a co do moich ustawień to zasypałem cały podajnik (150kg ) 15.11 o godz. 23 na dzień dzisiejszy jeszcze nie muszę dorzucać ale już znacznie go ubyło. Dam znać Apon jak się skończy ile poszło ale jakąś już poprawę widzę.
   U mnie jeszcze minusem jest to, że mój dom stoi 2 lata i to jest pierwsza zima gdzie grzeje cały czas, monitorzyści mówią, że też dla tego więcej będę palił w tym roku.

  • #76750
   melu23
   Uczestnik

   Apon no to faktycznie z zaworem nic nie zrobisz ale myślę, że nie masz się co martwić bo mi spalał ( piszę w czasie przeszłym bo mam nadzieje ze nowe ustawienia coś dadzą 😉 ok. 35kg na dobę to chyba więcej niż u Ciebie ?

  • #76749
   SERWIS
   Uczestnik

   Tak, pierwszy rok ogrzewania wymaga spalenia czasami nawet dwukrotnie większej ilości paliwa niż w kolejnych latach. Wiąże się to z nagrzaniem ścian i odparowaniem wilgoci, które pobiera bardzo dużo ciepła.
   W podtrzymaniu z kotła wydostaje się cenny węgiel w postaci odgazowanego węgla nie spalonego na skutek braku tlenu. Jest to bardzo duża strata.
   Jeżeli by to porównać do samochodu to wyglądałoby następująco: założenie – mamy do pokonania odcinek 100 km
   – pierwszy przypadek – jedziemy z prędkością 100 km/h i pokonujemy ten odcinek w jedną godzinę,
   – drugi przypadek – jedziemy przez 10 minut z prędkością 150 km/h, następnie hamujesz i stoisz z włączonym silnikiem i tak cztery razy,
   – trzeci przypadek – jedziesz pół godziny z prędkością 200 km/h a następnie pół godziny stoisz z włączonym silnikiem.
   Myślę że odpowiedź nasuwa się sama kiedy spalanie będzie najmniejsze.

   Pozdrawiam

  • #76748
   melu23
   Uczestnik

   Ok. Wyjaśnienie bardzo obrazowe i rzeczowe. Idąc tym tropem rozumiem, że mogę być zadowolony z tego małego przebicia temp. w nadzorze.
   A podwrotnie jak powinna wyglądać sytuacja gdy temperatura zaczyna spadać i poniżej 2 stopni od temp. zadanej piec wychodzi z nadzoru ale za nim piec sie „rozbuja „temperaura spada do 48 C czy to nie za nisko?( tak jest w moim przypadku).
   Do ilu w tej sytuacji prawidłowo temp. może spaść zanim zacznie rosnąć do zadanej.
   Pozdrawiam i czękuję za cierpliwość:-)

  • #76747
   SERWIS
   Uczestnik

   Marcinie G., napisz mi jeszcze jaki masz stosunek podłogówki do tradycyjnej instalacji. Sprawdź też jakiej temperatury masz powrót wody do kotła, bo obawiam się że jest on dość niski i to może powodować znaczny spadek temperatury po wyjściu z podtrzymania.

   Pozdrawiam

  • #76746
   melu23
   Uczestnik

   Stosunek podłogówki do tradycyjnej instalacji to
   80 m2 podłogówki 5 grzejników po jednym w każdym z pokoi. Powrót wody na podłogówce reguluję tym zawrem czterodrogowym ( mam wersje manualną ). Temperaturę powrotu z zaworu czterodrogowego… to jak mam sprawdzić – gdzieś na sterowniku można?
   Może lepiej kupić z siłownikiem ten zawór i byłby temat załatwiony ? Czy w czymś innym jest problem.

   Nie wiem co ustawić żeby temperatura tak nisko nie spadała ale widzę że wkońcu ktoś znalazł przycznę tego spalania. Teraz tylko jak to ustawić;-(

  • #76745
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Marcinie!

   Nie pamiętam wszystkich Twych wpisów, ale wydaje mi się że masz regulator HT tronic 500. Jeśli tak i nie wykorzystujesz wyjścia na mieszacz to do rury powrotnej do kotła przytwierdź czujnik temperatury zaworu i w będziesz mógł podejrzeć temperaturę powrotu w automatyce.
   Zwrócę jednak uwagę, że zawór czterodrogowy głównie służy do regulacji temperatury na instalacji, temperatura powrotu jest wynikową temperatury kotła i instalacji.

   Pozdrawiam

  • #76744
   melu23
   Uczestnik

   Tak mam ht tronic 500. Sprawdzę tak jak napisałeś i się odezwę. Mam nadzieję że da się to ustawić jeżeli będzie za niska:-)
   Pozdrawiam!

  • #76743
   melu23
   Uczestnik

   Jest tak, że teraz po wejściu w nadzór temp. rośnie max 4 stopnie wyżej i po wyjściu z nadzoru spada max. 5 stopni poniżej zadanej. Dziwne jest tylko to, że temp. na powrocie do pieca z zaworu jest niska- czujnik pokazał tylko 38 stopni. Nic z tego nie rozumiem a serwis?

   Apon mam dobre wiadomości. Nowe ustawienia przekazane przez serwis telefoniczny dają widoczne w zasobniku efekty. Normalnie musiałbym już ładować worki bo by już brakowało. Na oko myślę, że jeszcze mam ok. 45kg w zasobniku i jeżeli starczy to na 2 dni to będzie dobry wynik myślę. A u Ciebie jak teraz wygląda sytuacja?

  • #76742
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   38 na powrocie to nie jest tragedia, żeby wszyscy mieli taką temperaturę to byłby sukces.

   Pozdrawiam

  • #76741
   melu23
   Uczestnik

   Witam!
   Chciałbym trochę ulepszyć swoją kotłownie i zastanawiam się nad kupnem siłownika do zaworu trójdrożnego albo zakupić termostat pokojowy bezprzewodowy.
   Kiedy jest sens kupowania jednego i drugiego czy jest to tylko wygoda czy też oszczedność w spalaniu eko.
   Która opcja wyszła by korzystniej i zmniejszyła by spalanie eko jeszcze bardziej?

  • #76740
   SERWIS
   Uczestnik

   Bezwarunkowo zalecam zakup termostatu pokojowego. Zapewnia on z jednej strony komfort cieplny ogrzewanych pomieszczeń, z drugiej zaś poprzez czasowe odłączanie dopływu ciepła do systemu ogranicza zużycie paliwa. Można też pokusić się o wprowadzanie stref czasowych obniżonej temperatury, ma to sens zwłaszcza przy budynkach o małej pojemności cieplnej.
   Napęd mieszacza pozwoli Tobie bez chodzenia do kotłowni mieć stałą wartość temperatury czynnika grzewczego, niezależnie od zamknięcia się zawórów termostatycznych i skoków wielkości rozbioru ciepłą. Ponadto możesz wykorzystać czujnik temperatury zewnętrznej do płynnej zmiany temperatury czynnika grzewczego w odniesieniu do zmian temperatury zewnętrznej bez ręcznej ingerencji w zawór i bez konieczności pamiętania o ustawieniu zaworu.

   Pozdrawiam

  • #76739
   APON
   Uczestnik

   No u mnie bez szału, dalej tak samo jak i było. A mam pyatnko o co chodzi z tym powrotem temperatury, ponieważ u mnie też piec spada do około 45-48 stopni. Cieszę się, że u ciebie Marcin jest poprawa, z tego co zrobiłeś to tak naprawdę zwiększyłeś temp. zadaną pieca i coś jeszcze? Bo u mnie temp. pieca, 60, wody 40, podłogówka 40-45 stopnie. Może trochę pozwiększam.

  • #76738
   melu23
   Uczestnik

   Tak jak napisałeś zwiększyłem temperaturę zadaną z 50 na 65. Serwisant jeszcze zmienił ustawienia dmuchawy i ilość podawania. U mnie też był głównym problemem był źle ustawiony zawór mieszający. Podałbym Tobie moje ustawienia ale mamy inne dmuchawy. Ja mam 06 a Ty 07 (nie wiem czym się różnią). U Ciebie problem jest widzę inny niż u mnie choć efekt taki sam – duże spalanie.
   Ja ma piec ustawiony na 65, wodę na 40 bo dobija mi do 62 przesłonę dmuchawy mam cała otwartą.
   Apon w tym przypadku chodziło o powrót z zaworu trój bądź czterodrożnego do pieca ( jest jedno odejście od zaworu co wraca do pieca i o tą temperaturę chodziło). Ja mam na podłogówce na powrocie 35.W środku zimy zawór otwieram bardziej, wtedy mam tak jak Ty 45 ale wtedy więcej pali eko czyli ok.30 kg na dobę. Tak właśnie było u mnie wcześniej.
   Masz termostat pokojowy i zawór z siłownikiem wiec powinieneś jeszcze mniej spalać niż normalnie bez tych dodatków.
   Serwisant coś wymyśli i odpisze w końcu to są fachowcy i nie jeden skomplikowany problem rozwiązali.

  • #76737
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Panowie!

   Nie wiem czy dobrze czytam, ale na podłogówkę macie ustawioną temperaturę 45 stopni? Rozumiem że w domu w tym czasie macie saunę a po podłodze nie da się chodzić.
   Normalnie, choćby u mnie teraz mam stawione 25 stopni i w pomieszczeniu mam 22.
   W takiej sytuacji nie dziwcie się co do ilości spalania, o ile rzeczywiście macie tak ustawione.
   Czekam na odpowiedzi.

   Pozdrawiam

  • #76736
   melu23
   Uczestnik

   yyyyyy……. 😉
   Na powrocie poodłogówki w rozdzielni tyle mamy.
   Czuję, że coś jest nie tak 😉

  • #76735
   APON
   Uczestnik

   No podłogówke jest na 40 i temp na termostacie 21 i zimno w domu

  • #76734
   SERWIS
   Uczestnik

   No to albo macie schrzanioną podłogówkę albo coś innego. Zapytajcie na innych forach jaka powinna być temperatura podłogówki i temperatura samej podłogi.
   U mnie w domu nawet w największe mrozy nie byłbym w stanie położyć się gołymi plecami na podłogę bo byłaby zbyt zimna.
   W tej chwili sprawdziłem temperaturę powierzchni podłogi i wynosi ona od 23,5 do 25 w niektórych miejscach. w pomieszczeniu z podłogówką mam 23 stopnie.
   Mam też dużą powierzchnię przeszkleń w salonie czyli i stratę mam podwyższoną.

   Pozdrawiam

  • #76733
   melu23
   Uczestnik

   Teraz to ja chyba coś źle czytam. Apon podał temeraturę powrotu na podłodze 40 C.
   A jaką ma kolega z serwisu?
   Ile teraz spala Tobie eko?

   Apon własnie zmierz jaką masz temperturę powierzchyni podłogi??

  • #76732
   APON
   Uczestnik

   A mi mówiono ze podłogówka ma być gorąca a tu chodzi oto żeby nie była zima poprostu ? u mnie podłogowe włączam tylko na kilka godzin tzw. Wyłącznikiem czasowym , a z tego co rozumiem to ona ma chodzić cały czas tylko na niskiej temp.?

  • #76731
   benik
   Uczestnik

   Witam juz kiedys pisałem o swoim problemie i chyba macie to samo…tzn. mi pompa co zalacza sie przez sterownik HT500 (czas odl. pomp co) czyli np.8min i co ….kicha grzniejniki ok..ale podlogowka powinn a z tego co wime dzialac pompa caly czas i np. na 25-30st…i bedzie w pomieszczeniu 23 i wiecej ….ale jesli tak ja mam na jednej nitce pociagniete to sterownik zalacza i wylacza pompe i dlatego podloga sie wychladza. Kiedys zrobilem eksperyment i podlaczylem pompe na przedluzaczu na gorze i pompa chodzila caly czas bylo oniebo lepiej…tylko jakios piec czesto sie zalaczal i wode wyciagala pompa z dolu na gore i…zuzywal wtedy wiecej paliwe o okolo 40% , myslalem ze powinno byc inaczej , tylko ze wracala powiedzmy woda o temp.25 do pieca i mieszacz pownien ja mieszczac zeby na powrocie bylo powiedzmy 40-50…prosze o serwis o poprawienie mnie jesli sie myle…Ja niewiem jak to u siebie poprawic chyba ze jak radzil mi serwis kiedys…osobna nitke zrobie na gore gdzie mam pompe do rodzielacza na grzniejniki i pompe na rozdzielacz podlogowki.(i mozna 2 sterowonik pokojowy pod HT500 dac na podlogowke np. w lazience…)

  • #76730
   APON
   Uczestnik

   Ja dopiero próbuje z tą podłogówka mam teraz temp. podłogi 20 stopni , u mnie niestety jest tylko jedną pompa na podłogowe i jedną pompa na grzejniki no i jedną na wodę wszystkie oddzielnie. A podłogowe tym wyłącznikiem czasowym reguluje.no a grzejniki termostatem pokojowym .

  • #76729
   benik
   Uczestnik

   Czyli pompe od podlogowki masz nie pod HT500 tylko pod gniazdko z wylacznikiem ..no to sie wychladza napewno gorzej bedzie w mrozy..Ja tez mam osobne na co na podlogowke i cwu ale na gore idzie z pieca na 1 lini a powinno byc osobno na grzeniki i osobno na podglowke Ja mam na dole wszystko w podlogowce , na gorze 7grzniekow i 2 lazienki i holl na podlogowce.Mysle ze jak zalaczasz czasowy programator to tez woda caly czas idzie do piec wychladzajac go …ale moge sie mylic..

  • #76728
   APON
   Uczestnik

   To co sądzisz żeby podłączyć bezpośrednio pod gniazdo i żeby chodziło cały czas. Co na to administrator?

  • #76727
   melu23
   Uczestnik

   Ja mam pompę na cwu pompę na podłogówkę i na grzejniki. Pompę na podłogówkę mam podłączoną pod gniazdo elektryczne i chodzi mi cały czas( są na niej 3 biegi, mam ustawione na najwolniejszy).
   Mnie się wydaje, że powinna cały czas chodzić.
   Właśnie skręciłem podłogówkę i mam 25 ale żeby to zrobić prawie zamknąłem manualny zawór mieszający.

  • #76726
   APON
   Uczestnik

   No ja zrobiłem tak samo prawie całkowicie zamknąłem. Może u nas jest lipa ze ta podłogówka nie jest podłączona bezpośrednio do pieca czekam na wypowiedź specjalisty z firmy.

  • #76725
   melu23
   Uczestnik

   Musimy poczekać na kolegę z serwisu. A swoja drogą co oznacza biegi na pompie zakres 1 -3 ?? Jam mam teraz na 1. Ale co dają nam te biegi?

  • #76724
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Panowie!

   Dziś trochę późno jestem na forum, ale musiałem trochę podreperować zdrowie.
   Jeżeli idzie o pompy i różne obiegi grzewcze, to najlepiej byłoby, gdyby każdy z nich regulowany był niezależnie.
   Występują dwa sposoby regulacji, regulacja temperatury czynnika grzewczego i regulacja intensywności przepływu czynnika poprzez zmianę prędkości przepływu lub poprzez załączanie i rozłączanie przepływu.
   Ideałem jest połączenie obu sposobów.
   W przypadku występowania trzech obiegów grzewczych, czyli cwu, grzejników i podłogówki proponuję skorzystanie z naszych schematów nr 6 i nr 8. Schematy te są do pobrania z naszej strony z zakładki DO POBRANIA / SCHEMATY HYDRAULICZNE.
   Najlepszym rozwiązaniem byłby schemat nr 6, tyle że przy tym schemacie trzeba mieć dwa mieszacze z napędami i możliwości od strony automatyki.
   Prostszym układem jest schemat nr 8, tu zamiast mieszacza z napędem zaproponowano zawór mieszający termostatyczny. Zawór termostatyczny jest na podłogówce, gdyż tu zakres temperatur jest znacznie mniejszy (23 – 35) niż na grzejnikach (30 – 60).
   Schemat nr 6 mam zastosowany u siebie w domu. Oprócz tego mam zastosowane dwa termostaty pokojowe osobny do podłogówki i osobny do grzejników.
   Marcinie, pytasz o stopnie na pompie. Rzuć okiem na wykres wydajności pompy i zauważysz, że w miarę zmiany biegu na większy wzrasta wydajność pompy z powodu wzrostu prędkości obrotowej wirnika. Im szybciej woda przepływa przez wymiennik, a tak można by nazwać każdy grzejnik, wymiana ciepła będzie inna.
   Patrząc na grzejnik płaski, panelowy zauważysz, że na górze jest cieplejszy niż na dole i skuteczność grzania części górnej jest znacznie wyższa. Gdyby spowodować bardzo duży przepływ to różnica ta zacierałaby się i dół grzejnika byłby równie gorący jak góra, a tym samym jego wydajność byłaby wyższa.
   Pytaliście mnie o zużycie paliwa. Mam dom o powierzchni około 150 metrów o średniej izolacji i w tej chwili spalam pod 20 kg pelletu, co odpowiada około 15 kilogramom węgla.
   Tak jak pisałem, na podłodze mam ustawione 25 – 26 stopni, a na grzejnikach 39.

   Pozdrawiam

  • #76723
   melu23
   Uczestnik

   a czy to prawda, że na przykładzie pompy podłogowej im większy bieg tym szybciej woda krąży i się bardziej wychładza?
   Tak, zdrowie najważniejsze i trzeba o nie dbać;-)

  • #76722
   SERWIS
   Uczestnik

   Dla przykładu, w domu mam sześć grzejników tradycyjnych i dwie drabinki.
   Podłogówkę mam w salonie i kuchni czyli na około 80 metrach. Na grzejnikach pompa pracuje mi na pierwszym biegu, inaczej szumią mi zawory, a na podłogówce śmiga pompa na biegu 3.
   Woda w podłodze musi dość szybko krążyć a by temperatur podłogi miała w miarę wyrównaną temperaturę.

   Pozdrawiam

  • #76721
   melu23
   Uczestnik

   Czyli mamy podobny stosunek podłogówki 80m2i grzejników( 5 grzejników i 1 drabinka). Ustawie pompy tak jak kolega.
   Pozdrawiam!

  • #76720
   APON
   Uczestnik

   witam nic się nie stało trzeba szanowac swoje zdrowie. Z tego co rozumiem lepiej ustawic na 2 pompy. A mam jeszcze prośbę do kolegi z serwisu. Czy jest róznica gdy pompa podłogowa jest podłączona bezpośrednio do pieca bądź do prądu. Ponieważ ja mam bezpośrednio do prądu (wyłącznik czasowy). I jeszcze jedno pytanie czy podłogówka ma chodzic 24h, ponieważ narazie włączam poprzez wyłącznik czasowy na kilka godzin. a dzisiaj testuje cały dzień na temp.25 stopnie

  • #76719
   APON
   Uczestnik

   przepraszam z pompami nie doczytałem dałem na podłogówce na 3 a na grzejnikach jest dalej 1

  • #76718
   APON
   Uczestnik

   A jeszcze jedno nie wiem czy to ważne ale podłogówka u mnie w tomu to 20m, oraz 2 drabinki i 11tradycyjnych.

  • #76717
   SERWIS
   Uczestnik

   Apon, zawsze, ale to zawsze pompy powinny być podłączone do kotła bezpośrednio. Jeżeli jakiekolwiek wyłączniki, czy to termostaty, czy czasówki muszą być podłączone w linię termostatyczną regulatora.
   Pomyśl. co stałoby się gdyby czasówka rozłączyła pompę a w tym czasie kocioł zagotowałby się, nie ma żadnych szans na schłodzenie, a gdyby była podpięta pod kocioł to w tym czasie regulator włączyłby ją w trybie awaryjnym.
   Jeżeli masz mało podłogówki to nie musisz przywiązywać do niej aż takiej wagi, skup się bardziej na grzejnikach, ale w ich przypadku postępowanie jest podobne.
   Podłogówka ma tak dużą bezwładność że można ją włączać czasowo, ale jednak lepszy będzie jej efekt w przypadku ciągłej pracy pompy przy niższej temperaturze czynnika.

   Pozdrawiam

  • #76716
   APON
   Uczestnik

   Dziękuję bardzo za radę

  • #76715
   APON
   Uczestnik

   Witam mam jeszcze pytanie. Gdy załącza się pompa co temp. pieca spada do 42 stopni i grzeje się około 30 minut do temp zadanej czyli 60 stopni . Czy tak powinno być.

  • #76714
   benik
   Uczestnik

   Witam a ja mam pytanie do serwisu o (czas odl.pomp co) obecnie mam na 8min zalecacie 20min…JA niechcac jak koledzy podlaczenia pod gniazdko pompy od podlogowki wszytskie pompy mam pod HT500 piec 25kw palnik bio na pellet. Chce zmiejszyc na 1min zeby woda krazyla caly czas, czy mozna to zrobic co to zmieni? czy moge uszkodzic HT500 przez tak czeste zalaczanie…chodzi mi o to poniewaz w domu mam wiekszosc podlogowki caly dol…i na gorze 2 lazienki + holl i sie ona wychladza poniewaz teraz zalaczas sie cvo 8min..pozdrawiam Obecne spalanie przy domie 150+40garaz+100l cwu wszytskio grzane jest okolo 23-27kg pelletu.

  • #76713
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Apon, myślę że na tą chwilę powinieneś tak zostawić, jak kocioł będzie miał większe obciążenie to będzie częściej pracował i temperatury te się bardziej wyrównają.
   Benik, czas odłączenia pompy ma znaczenie tylko przy aktywnym termostacie pokojowym w momencie, gdy pomieszczenie ma przekroczoną zadaną temperaturę.
   Czy masz podłączony taki termostat? Jeżeli tak to pompa powinna się wyłączyć nawet na dłużej aby nie przegrzewać pomieszczenia. Jeżeli nie masz takiego termostatu to po prostu wyłącz go w MENU TERMOSTATY
   Bądź też jeżeli tak jak piszesz masz podłogówkę to wybierz tryb pracy zawory podłogowy. Pompę podepnij pod pompę zawór a termostat pod termostat zaworu. W tym czasie po nagrzaniu pomieszczenia termostat spowoduje zamknięcie zaworu a pompa będzie pracowała ciągle.

   Pozdrawiam

  • #76712
   APON
   Uczestnik

   Dzieje bardzo tak też zrobię

  • #76711
   melu23
   Uczestnik

   Witam! Czy odłączając pompę od gniazdka i podłączając pod ht tronic muszę na coś uważać?

  • #76710
   benik
   Uczestnik

   SERWIS napisał:

   Witam
   Benik, czas odłączenia pompy ma znaczenie tylko przy aktywnym termostacie pokojowym w momencie, gdy pomieszczenie ma przekroczoną zadaną temperaturę.
   Czy masz podłączony taki termostat? Jeżeli tak to pompa powinna się wyłączyć nawet na dłużej aby nie przegrzewać pomieszczenia. Jeżeli nie masz takiego termostatu to po prostu wyłącz go w MENU TERMOSTATY
   Bądź też jeżeli tak jak piszesz masz podłogówkę to wybierz tryb pracy zawory podłogowy. Pompę podepnij pod pompę zawór a termostat pod termostat zaworu. W tym czasie po nagrzaniu pomieszczenia termostat spowoduje zamknięcie zaworu a pompa będzie pracowała ciągle.

   Pozdrawiam

   Witam czy dobrze zrozumialem..Obecnie mam termostat pokojowy na dole w salonie ktory dziala ok..wszystkie pompy mam pod HT500- czyli mam przelaczyc pompe co i podlaczyc pod wejscie zawor a termostat pok. pod – wejscie termostat zaworu ? moge tak zrobic.Co do testow to przykrecalem sobie zawor 3dr recznie ,zeby miec wieksza ochrone powrotu ale wiedze ze trzeba sie nim pobawic bo za mocno skrecilem i tak ustawilem ze grzejniki byly letnie a podlogowka dzialala bez problemy bo na niej mam obecnie 30st.Tylko ciagle podlogowka dziala nie na stale tylko przez HT500 zalacza sie co czas odlo. pompy co….pozdrawiam

  • #76709
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Kolego Leszku, wydaje mi się, że jednak mamy poważny problem i wizyta serwisu będzie raczej konieczna. Niestety prawdopodobnie zarżnąłeś palnik.
   Jak piszesz masz problem ze zrywaniem zawleczek i szlaką zamiast sypkiego popiołu. Wszystko to jest następstwem zbyt dużej ilości powietrza. Krótko mówią z palnika zrobiłeś „rakietę” która daje dynamiczny i hałaśliwy płomień.
   Proponuję abyś otworzył przysłonę i obroty dmuchawy ustaw na 4. Pozostałe parametry ustaw następująco:
   1. czas pracy podajnika 10 s
   2. czas pauzy podajnika w stanie praca – 40 s
   3. czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu – 10 s
   4. krotność podawania paliwa w podtrzymaniu – 3
   5. czas oczekiwania w podtrzymaniu – 10 min
   6. bieg dmuchawy w podtrzymaniu 4
   7. temperatura ustawienia pieca 60C

   Powietrze musisz ustawić tak aby w popielniku nie było szlaki. Szlaka jest stopionym popiołem na skutek zbyt wysokiej temperatury, a wszystko to jest efektem zbyt dużych obrotów dmuchawy.

   Pozdrawiam

  • #76708
   melu23
   Uczestnik

   Pyt. do serwisu. Wczoraj podłączyłem czujnik pogodowy, ale na sterowniku mam temp. 0 C cały czas. Czy czujnik jest zepsuty?

  • #76707
   SERWIS
   Uczestnik

   Wartość 0 świadczy o zwarciu przewodu od czujnika, no chyba że jest akurat taka temperatura na zewnątrz.
   Na próbę spróbuj w to miejsce wpiąć czujnik np. od zaworu lub cwu i sprawdź wartość wskazaną, a następnie czujnik temp. zewn. na krótkim przewodzie wepnij raz w wejście temp. zewn. a raz w np. cwu.
   W ten sposób sprawdzisz co jest nie tak jak należy.
   Oczywiście nie wykluczam również uszkodzenia czujnika.

   Pozdrawiam

  • #76706
   melu23
   Uczestnik

   Witam Serwis! Zastanawiam sie nad kupnem tego termostatu pokojowego ale mam watpliwosci po pierwsze czy bedzie on dziala z moim ht 500 , po drugie czy warto w ogole kupowac ten model zwazywszy na cene.
   Pozdrawiam!
   link
   http://allegro.pl/sterownik-zaworu-st-430-tech-regulator-st-290-v1-i2813620099.html?source=oo

   Drugie pyt. to czy dobrze rozumiem ze zawor trojdrozny steruje powrotem cieplej wody do pieca i tylko tym?
   Posiadam rozdzielnie firmy tece
   link
   http://allegro.pl/tece-c-o-3-8-o-p-rozdzielacz-dwuparametrowy-2w1-i2813189690.html

   Czy tym danfosem reguluje cieplo podłogowki?
   Chodz o to ze sam juz nie wiem czym mam ustawiac temp. w pomieszczeniu.
   Pozdrawiam !

  • #76705
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam.

   Albo jestem za głupi albo rozdzielacz ten jest dla mnie zbyt skomplikowany.
   Sugerowałbym Ci zakup termostatu firmy EUROSTER, jest to dobry produkt i łatwy w obsłudze.
   Twój regulator może współpracować z każdym prokuratorem typu ON/OFF.

   Pozdrawiam.

  • #76704
   melu23
   Uczestnik

   hehehehe no wlasnie mam ten wynalazek w domu i kazdy robi wielkie oczy. Ok zastosuje sie do wskazowek i zakupie regulator EUROSTER 2006. Pozdrawiam!

  • #76703
   SERWIS
   Uczestnik

   Tak jak napisałem w innym poście pomyśl też o programatorach adaptacyjnych.

   Pozdrawiam

  • #76702
   melu23
   Uczestnik

   Kurde szczerze nie mam pojecia co to jest programator adaptacyjny.
   A tak poza tym jak Apon ogarneles juz swoja kotlownie?
   Pozdrawiam!

  • #76701
   melu23
   Uczestnik

   Kupiłem sterownik pokojowy euroster 2026.Do firmy przekonal mnie serwis hiztehnika. Chce teraz kupic silownik zaworu trojdrogowego ale nie wiem jaki parametr jest lepszy w przypadku sterownika ht 500. Parametr otawrcia, chodzi o czas obrotu o 90°: 120 sekund i druga wersja 60sekund która mam wybrac??
   Lepiej 2 czy 3 punktowy?
   Pozdrawiam!

  • #76700
   SERWIS
   Uczestnik

   Polecam napęd SM 4.6 firmy HEL WITA.
   Z reguły stosuje się czas 120 sek.
   Musisz jedynie pamiętać o odpowiednim adapterze do swojego zaworu.

   Pozdrawiam

  • #76699
   melu23
   Uczestnik

   Witam Serwis!
   Przed zakupem zaworu trojdroznego prosze o opinie jaka opcja jest najlepsza i pasuje do sterownika ht500. Sterowanie 2 punktowe z wylacznikiem pomocniczym czy 3 punktowe. Posiadam termostat euroster 2026.
   Pozdrawiam|!

  • #76698
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Według mnie trzypunktowy.

   Pozdrawiam

  • #76697
   APON
   Uczestnik

   Witam, zaczynając temat myślałem ze piec dużo pali ekogroszku ale dopiero teraz się zaczęło masakra cały podajnik starcza mi na nie całe dwie doby. Więc moje pytanie może głupie ale czy jak piec jest na gwarancji to można go zwrócić bo nie wiem jak takie gowno można ludziom wciskać. za dużo zdrowia zjadłem przez ten piec i łatwo nie odpuszczę.

  • #76696
   SERWIS
   Uczestnik

   Apon napisał:

   Dom 210 m2 około 25 letni murowany ocieplony za dawnych czasów

   Kolego Apon, teraz to przesadziłeś, wyprowadź się do bloku na 45 metrów i wtedy zużyjesz mniej ciepła
   Masz ponad dwieście metrów kiepsko ocieplonego domu i dziwi Cię spalanie?
   „Gówno” – mógłbym przywalić też Tobie jakiś epitet, ale jestem zbyt dobrze wychowany.
   Myślę, że szkoda mi czasu, który Tobie poświęciłem.

   Mimo wszystko – pozdrawiam

  • #76695
   SERWIS
   Uczestnik

   Przepraszam pozostałych forumowiczów, ale poniosło mnie.

   Jeszcze raz pozdrawiam

  • #76694
   APON
   Uczestnik

   Dobrze na wiosne ocieplam dom zobaczymy co sie zmieni moi koledzy także mają domy ponad dwieście metrów i z normalnymi piecami spalają sporo mniej ale to nie jest miejsce do kłótni, na temat pieca zdania nie zmienię ponieważ nie tylko ja mam problem z tym piecem bo jak sam administrator widzi kilka osób się dołączył do wątku o czymś to świadczy. A teraz ogrzewać około 150 m i bez zmian . Przykro mi za poświęcony czas ale dziękuję.

  • #76693
   melu23
   Uczestnik

   Czesc Apon! Minelo juz troche czasu i emocje juz opadly. Powiedz jak teraz smiga Tobie piec? Jestes przygotowany na zime?

  • #76692
   APON
   Uczestnik

   Witam Marcin przepraszam ,że wcześniej się nie odzywałem ale kończyłem elewację teraz ogólnie ściany są pokryte styropianem łącznie 17 cm. Zobaczymy jaka teraz będzie różnica, ponieważ jeszcze nie palę ekogroszkiem, aktualnie jeszcze drewnem palę. Wiem jedno, że pierwsze nastawy jakie zarzucę to te które podawałeś mi wcześniej. Dziękuje i pozdrawiam.

  • #76691
   melu23
   Uczestnik

   Ja tez do tej pory pale drewnem ale juz niedlugo bedzie trzeba znowu walczyc z piecem 😉 Ja usprawnilem troche moja kotlownie. Piec sterowany jest przez pogodynke ktora mam na zewnatrz i kupilem na zawor trojdrogowy silownik. Mam nadziej ze to cos pomoze bo jak pomysle o 1 tonie na miesiac to az caly sie trzese
   ;-P. Wstawilem parapety na zawnarz zrobilem baranek i docieplilem jeszcze 15cm welna na poddaszu.Oby to cos mi dalo. Pozdrwiam Apon!

  • #76690
   APON
   Uczestnik

   Witam, wiesz co też się boję tego pieca jak znowu będzie mi szło tyle węgla co w zeszłym roku to chyba oszaleje, ponieważ wydałem ponad 30 tys. na elewację w tym roku. Mam nadzieję, że będzie trochę lepiej, a jeżeli nie to wyrzucam piec i kupuje jakiś normalny. Prosiłem ludzi którzy robili u mnie hydraulikę aby wstawili dla mnie piec Zębiec, Sokół lub Elektromet(właśnie takie piece mają moi koledzy i im się super sprawdzają, każdy który widział co ja mam za piec pytał się co to za dziwny wynalazek). Nie to oni musieli po swojemu i dlatego jak w tym roku będzie to samo to nie daruję i będę wiedział że to na pewno wina tego szajsu co mi wstawili. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • #76689
   melu23
   Uczestnik

   Apon ja ciagle mysle ze cos nie tak jest z naszymi ustawieniami 😉
   Sasiad kupil taki sam 17 kw i pomagalem mu go uruchomic i ustawic. bylo to jego pierwsze grzanie.Nie ogrzewalismy wody tylko sama podlogowke i jeden grzejnik drabinke. Przez tydzien srednie spalanie to 30 kg na dobe. Mysle ze to dobry wynik jak na rozruch. Szkoda ze sobie nie moge pomoc hehe 😉

  • #76688
   Olaf Meller
   Uczestnik

   30kg to dobry wynik?? I do tego na samej podłogówce, bez bojlera?? Wolne żarty.
   Mój piec zimą, gdy jest zimno, średnio spala do 21-22 kg/dobę. W zeszłym roku, w okresie późnej jesieni brał do 18 kg na dobę, przy włączonej podłogówce i grzaniu ciepłej wody dla 4 osób.

  • #76687
   melu23
   Uczestnik

   Tak masz racje ze nie bylby to dobry wynik gdby nie fakt ze dom nie byl ocieplony i bylo to pierwsze uruchomienie podlogowki. Aponowi i mi pali tyle albo i wiecej (35 kg) na dobe i to jest dramat bo tak przez cala zime jest.

   Pytanie do SERWISU !
   Jakie ustawienia dac na zawor mieszajacy trojdrogowy sterowany automatycznie pogodynka
   na temp
   10C
   0C
   -10C
   Dla przypomienia mam 85 m2 podlogowki i 4 grzejniki
   Pozdrawiam!

  • #76686
   melu23
   Uczestnik

   Apon chcialem zauwazyc ze mamy najwieksza liczbe odslon 😉

  • #76685
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Jeżeli zawór pracuje dla całej instalacji (grzejniki i podłoga) ustaw następujące parametry:

   Nastawa -10 – 50 stopni C
   Nastawa 0 – 45 stopni C
   Nastawa +10 – 38 stopni C

   Temperaturę zadaną na kotle ustaw na 65 stopni C.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #76684
   melu23
   Uczestnik

   Tak dla calej instalacji.
   Dzieki Serwis!

  • #76683
   melu23
   Uczestnik

   Czy ustawic priorytet na cwu jak przejde na funkcje zima. Szare spieki swiadcza o nadmiarze powietrza?? Pozdrawiam!

  • #76682
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Kwestia ustawienia priorytetu CWU zależy od ilości ciepłej wody jakie zużywamy. Standardowo warto ustawić priorytet na wyłączony. Priorytet warto włączyć w przypadku gdy zużywamy duże ilości ciepłej wody.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #76681
   APON
   Uczestnik

   Marcin, zacząłęs już grzać eko czy jeszcze trochę strach:) Ja mam jeszcze końcówkę drzewa to tym naganiam ciepło w domu. Możliwe, że liczba odsłon świadczy o tym , iz nie tylko my mamy problemy z dużym spalaniem. Pozdro

  • #76680
   melu23
   Uczestnik

   Dokladnie tez tak pomyslalem – nie jestesmy jak widac jedyni w tej kwestii.
   Zaczelem palic eko od 31.10 godzinie 16:00 ;-):-);-)
   Kupilem ekogroszek z castoramy workowany za 760 tona. kalorycznosc 25,5.
   Wsypalem 125 kg zeby zobaczyc czy eko jest dobre i jak na razie nie moge narzekac. Jezeli chodzi o spalanie to w podajniku nie widze jeszcze dna. Temperature w domu po 8 godzinach mialem 22 C a zaczynalem z 18.5 C.
   Kiedy temperatura w domu zaczela dalej rosnac (powyzej 22 C) termostat pokojowy wylaczyl pompe, woda CWU osiagnela zadane 50 stopni bez piorytetu i piec ustawion na 57 C zaczol wchodzic w nadzor. Z zegarkiem w reku zaczelem zapisywac to co sie dziej na piecu i oto wyniki:
   1) Piec wszedl w nadzor i byl w nim 52 min
   2) Maxymalnie doszedl do temp. 62 C
   3) Po wyjsciu z nadzoru temperatura spadala 15 min. osiagajac najnizsza temp. 48C
   4) Od najnizszej temp. 48C do zadanej 57 C piec porzebowal 9 minut

   Pozniej wylaczylem CWU i co ciekawe dla laika jak ja woda i tak sie nagrzewala do 52 C.

   Pytanie do SERWISU1 co zmienic zeby nie bylo takiego spadku temperatury??
   Dla czego woda Cwu i tak sie nagrzewa mimo ze wylaczylem CWU?
   Pozdro!

  • #76679
   melu23
   Uczestnik

   Aha jeszcze tylko dopisze ze powrot jest kontrolowany przez automat na zaworze trojdrogowym.

  • #76678
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Na początek sprawdź czy na palniku podczas normalnej pracy jest kopiec z żaru wysokości około 3-4 cm. W przypadku braku węgla na palniku po przejściu kotła z trybu podtrzymania do pracy nadmiar powietrza wychładza wymiennik.

   Ustawienia do podtrzymania:
   Czas oczekiwania – 10 min
   Krotność podawania – 2
   Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
   Czas dmuchawy podtrzymania – 5

   W przypadku gdy Tryb Pracy CWU jest Wyłączony, a ciepła woda jest podgrzewana sprawdź czy pompa pracuje. W przypadku, gdy pompa nie pracuje, a woda jest podgrzewana można to wytłumaczyć tylko grawitacyjnym przepływem wody w układzie.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #76677
   melu23
   Uczestnik

   A z tymi ustawieniami na ile otworzyc dmuchawe bo teraz mam do polowy otwarta ( 06 dmuchawa).

  • #76676
   benik
   Uczestnik

   Witam mam pytanie do serwisu – niechce zakladac dodatkowego watku wiec napisze chodzi mi o spalanie i ilosc paliwa spalanego w piecu podczas podtrzymania-stanu czuwania:-)
   Tak wiec mam piec HT Q BIO Duo 25kw pond 3 letni z palnikiem na pellet (szuflada) pale pelletem- obecnie piec ma zadana temp.62 stopnie mam sterownik pokojowy ustawiony na 21.2 st. i mam pytanie od 5dni piec w zasadzie nie zalaczyl sie poniewaz caly czas pokazuje mi n w salonie pond 21.2 wiec piec dziala do 62 pozniej spoada mu temp i dalej podbija do 62 – pokazuje ok 65-66 i spada niewiem ile to trwa ale…..spalanie w takim stanie jest na poziomie 25kg+ pelletu dziennie – czy to normalne bo zglupialem – .Dodam tylko ze piec grzeje takze CWU ustawione n 45 – ale pokazuje mi 55caly czas nie wiem czemu ale to osobny temat – w domu nie ma dzieci wiec narazie moze 2-3 razy musial po kapieli dogrzac do tych 45st w ciagu 5dni…….Dodatm takze ze mam dom 156m2+garaz42m2 razem ponad 200m2 garaz takze ogrzewany grzejnkiem. Dol domu sama podlogowka – gora poglogowka 2 lazienkach + 3pokoje 5 grzejnikow + drabinka w lazience – w pokojach na grzejnikach ustawione na termostacie 3″ czyli ok 21st – i pompe ma Manuecie (dmuchawa WP06)mam ustwiona ze zalacza sie co 10min na 30sek…..chcialbym poznac zdanie serwisu – DOM ogrzewany juz 4 zime ocieplenie gazobeton 24+styro15cm na gorze 10+5 welna….pozdrawiam i czekam na informacje Tomek

  • #76675
   melu23
   Uczestnik

   Zeby kopiec zaru byl wiekszy to jaki parametr za to odpowiada?

  • #76674
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Marcinie G. przysłonę dmuchawy otwórz całkowicie.

   Benik napisz jakie masz ustawienie parametrów: Czas oczekiwania, krotność podawania. W przypadku ustawienia czasu oczekiwania na 6 min i krotności podawania na1 podajnik w trybie podtrzymania żaru poda około 7 kg paliwa (pelletu) na dobę, pozostała ilość paliwa musi zostać zatem podana w trybie praca (w przypadku gdy temperatura spadnie poniżej zadanej).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #76673
   melu23
   Uczestnik

   Mam za maly kopiec zaru wiec co mam ziewkszyc. Podawanie mam na 50 s.

  • #76672
   benik
   Uczestnik

   Witam

   Benik napisz jakie masz ustawienie parametrów: Czas oczekiwania, krotność podawania. W przypadku ustawienia czasu oczekiwania na 6 min i krotności podawania na1 podajnik w trybie podtrzymania żaru poda około 7 kg paliwa (pelletu) na dobę, pozostała ilość paliwa musi zostać zatem podana w trybie praca (w przypadku gdy temperatura spadnie poniżej zadanej).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

   Witam dziekuje za reakcje wlasnie zgłupiałem bo kiedys zdawało mi sie ze zuzywał ok 15kg a teraz jakos dziwnie dlatego pytam podaje jakie mam paramentry (moge sie myslic po podaje z głowy ale po pracy sprawdze ale moze jakies podpowiedzi) zdawało mi sie ze juz ustawiam piec dobrze ale zawsze cos mozna sie nauczyć – myślałem ze pellet takze jakis słaby kalorycznie ale spala sie w miare dobrze i nawet spieków duzych niema podczas podtrzymania- bo wtedy widac najlepiej jakiej jakosci jest pellet…:-)

   Manuet 520 ale stara wersja gdzie mozna ustawiac jeszcze wszystkie parametry dmuchawa itd….czy jest sens do Was przesyłac na upgrade programu ? cos to zmienia ? ulepszy ?

   1 TRYB PRACY DM………………..?
   2 HISTEREZA CO ………………….2
   3 TEMP. ZA£. POMP. CO ……….50
   4 CZAS PRACY POD.: ……………6
   5 CZAS PAUZY POD.: ……………25
   6 CZAS DMUCH. PODT. …………5 (chyba?)
   7 KROTN. PODAWANIA ………….2 (tu mam dylemat nie wiem moze 1) ale chyba nie
   8 CZAS OCZEKIWANIA MIN ……10
   9 OBROTY DMUCHAWY: …………1
   10 OBROTY DMUCH. PODT. …..0
   11 CZAS ODł. POMPY CO MIN ..15
   12 CZAS PRZESYP. MIN………….. 5
   13 CZAS PRACY CWU MIN ……30
   14 OBR. DM. WZROST ……………1

   KOSZ temp. ok 45stopni jak jest wiecej przesuwam zar tak zeby bylo widac jak wychodzi z „szuflady” – poprzez zmiejszenie pauzy podajnika.
   CWU mam ustawione na 45-50stopni.Menu Termostaty wlaczone na pokojowy – zeby podawało z czujnika z salonu…tyk jak napisałem w zasadzie nie zauważyłem zeby piec wchodził w tryb pracy ciagły (obserwacje w weekend kiedy bylem w domu) tylko siebie podgrzewa,,,i CWU..,ale jakos szybko mu ta woda sie ochładza., tak mi sie wydaje.
   Mam zawor 3-dr ale ustwaiony recznie na srodek tak miej wiecej – bo sterowanie pogodowa czujka sie nie sprawdzało itd…

  • #76671
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Benik ustaw Krotność podawania na 1, czas oczekiwania na 8 min.

   Aktualizacja zmieni tylko dostępność do części parametrów więc samo sterowanie zostaje bez zmian.

   Marcinie G. w pierwszej kolejności zmniejsz obroty dmuchawy na 1 lub nawet na 0. Jeżeli to nie pomoże to zmniejsz czas pauzy podajnika na 45s.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #76670
   benik
   Uczestnik

   Jednak miałem Krotność podawania mam na 1 – wiec zmienilem tylko czas oczekiwania z 10 na 8 ale to nie spowoduje zmniejszenia spalania pelletu….zerkne do niedzieli ile spali i podam ,,,zobaczymy wyglada na to ze ma tak byc 😉

  • #76669
   melu23
   Uczestnik

   Ustawienia do podtrzymania:
   Czas oczekiwania – 10 min
   Krotność podawania – 2
   Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
   Czas dmuchawy podtrzymania – 5
   Czas pauzy podajnika na 48s.Otwarta na maxa oslona wentylatora.

   Dalem powyzsze ustawienia dane przez SERWIS1 wczesniej mialem
   czas dm. podt.-10 s.
   krotnośc pod. -3
   i teraz ustawiony piec na 55 przebija w nadzorze 61 i spada do 48 czy jeszcze cos zmienic czy to juz jest optymalne ustawienie.
   SERWIS1 czy jeszcze moge zmniejszyc spadek temperatury?
   Pozdrawiam!

   Apon a co z toba palisz juz eko?

  • #76668
   melu23
   Uczestnik

   Witam! Serwis1!
   Nadal piec spada mi po wyjsciu z nadzoru o 8 stopni w dol zaslonicc troche przyslone?
   Pozdrawiam!

  • #76667
   APON
   Uczestnik

   Witam Marcin, a właściwie o ile myślisz, że powinna spaść temperatura przy samym nadzorze gdy piec nie puszcz na Co i Cwu(poni9eważ o to chyba tobie chodzi tak??) Sam jestem tego ciekaw ponieważ u mnie także pewnie spada o 8. Chociaż nie sprawdzałem dokładnie tego ale dzisiaj sprawdzę. Pozdrawiam

  • #76666
   benik
   Uczestnik

   HEj – nie wiem jak u Was ale u mnie to piec jak jest w stanie „nadzoru” i jak ma np 62stopnie to piec po jakims czasie spada do ok 58 czyli 3-4 stopnie maksymalnie wiec 4stopnie – potem włacza sie i podbija do do 65-66 czyli na +3-4 ja mam jak pisalem piec na pellet – ale to chyba nie roznica..pozdrawiam

  • #76665
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam Panowie!

   Nie ma sprecyzowanej wartości temperatury minimalnej ani maksymalnej przy rozpalaniu i wygaszaniu.
   Dużo zależy od mocy ustawionej kotła i prędkości jego wzbudzenia, ale i co za tym idzie prędkości wypalenia węgla po osiągnięciu temperatury.
   Największe jednak znaczenie ma to, jaka jest wartość temperatury wody powracającej z instalacji.
   Im niższa będzie temperatura wody powracającej z instalacji tym spadki temperatur będą wyższe.
   Prawdopodobnie kolega Benik ma cieplejszy powrót niż kolega Apon.
   Większe spadki temperatur można zaobserwować w przypadku przeważającej ilości podłogówki, której temperatura jest bardzo niska, zwłaszcza jeśli nie ma żadnej ochrony powrotu.
   Ponadto, jeśli niektórzy użytkownicy starają się mieć wyścigówkę i chcą, aby kocioł szybko osiągał temperaturę i długo był w podtrzymaniu to zapas mocy i nadmiar węgla w palniku może powodować zbyt duży przyrost temperatury ponad temperaturę zadaną. Po takiej sytuacji gdy kocioł wychodzi z dość długiego stanu podtrzymania nie ma możliwości szybkiego nagrzania wody i jego temperatura w tym momencie spada dość nisko.

   Pozdrawiam

  • #76664
   melu23
   Uczestnik

   Dalem te samo ustawienia co ja mam ktore dal mi SERWIS1 na forum. On ma taki sam piec co ty APON z ta sama dmuchawa 07. On ma dom 130m2 i caly w podlogowce i jedna drabinka. U niego piec tez jest nastawiony jak u mnie na 55 i wahania temp. max 57 min. 52C, Nie ma takich duzych rozpietosci i tylko porownalem do swoich 😉

  • #76663
   APON
   Uczestnik

   Aha rozumiem u mnie temperatura w nadzorze spada o około 5 stopni. mam nastawiony piec na 65 stopnie przebija mi do 67 i spada w nadzorze do 62 lub 63. Nastawiłem piec na 65, ponieważ tak powiedział dla mnie człowiek z serwisu i powiem tobie, że widzę różnicę, jest naprawdę dobrze. Ale nie powiedziane, że ustawię tak z ciekawości na 55 i zobaczę co się będzie działo.

  • #76662
   melu23
   Uczestnik

   Siemka! Jak spalanie eko u Ciebie Apon?
   Mi na razie wychodzi 14kg na dobę. Rożnica po zeszłorocznej zimie niesamowita. Na razie nie ma mrozów ale pierwszy śnieg właśnie pada za oknem 😉

  • #76661
   APON
   Uczestnik

   Siema U mnie też jak na razie na dwie doby starcza worek 25 kg. Ale tak jak już wspomniałeś nie było jeszcze tak naprawdę mrozów. Zobaczymy jak będzie dalej. Tak z ciekawości masz całyczas ustawiony piec na 55 stopni?, i jeszcze jedno ile ustawiłeś na zaworze żeby puszczało na dom ja mam ustawione 40 stopni co w zeszłym roku było nie realne, aby dom się nagrzał przy takiej temp. na zaworze. Pozdro

  • #76660
   melu23
   Uczestnik

   Ja tez mam nastawiony zawór na 40 C. Aktualnie mam 57 na piecu. Pozdro!
   P.S Dzisiaj miałem taka niespodziankę ze przez takie małe spalanie przestałem chodzić do kotłowni.Dzisiaj wygasł mi piec bo nie dosypałem eko heheh.W zeszłym roku latałem kilka razy dziennie a teraz zapominam tam zerknąć heheh!
   Pozdro!

  • #76659
   APON
   Uczestnik

   Mam jeszcze pytanie, może ktoś będzie znał odpowiedź. Wczoraj poszedłem na górę w domu i zauważyłem że grzejniki w dwóch pokojach nie grzeją, chociaż ustawione są na 3, może ktoś będzie wiedział o co chodzi. Oczywiście jeśli wrzucę na 4 lub 5 to grzeją bez problemu, ale wydaje mi się, że na 2 czy 3 też powinny grzać chyba, że się mylę. Dziękuje za odpowiedź.

  • #76658
   Patrol
   Uczestnik

   Apon: grzejnik zimny, ale w pokoju ciepło – to normalne, bo w danej chwili nie było zapotrzebowania na wyższą temp., a jak podkręciłeś termostat to zwiększyłeś temp zadaną, więc dopuścił ciepłej wody

  • #76657
   APON
   Uczestnik

   Właśnie chodzi mi o to, że nawet jak termostat pokojowy pracuje, to grzejniki te na górze nastawione na 3 nie grzeją no i trochę te dwa pokoje się wychłodziły. Termostat pokojowy jest zamontowany na dole.

  • #76656
   Olaf Meller
   Uczestnik

   Grzejnikowe głowice termostatyczne działają niezależnie od termostatu pokojowego i pieca. Jeśli są ustawione na 3, a dajmy na to wartość ta odpowiada np 20 stopniom. To dopóki w pokoju temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni, to zawory w grzejnikach będą zamknięte. Jak chcesz żeby się otwierały wcześniej, to ustaw je na 4, albo 5. Sprawdź w instrukcji jaka wartość temperatury w pokoju, jakiej odpowiada liczbie na termostacie i wtedy sobie ustaw tak jak ci pasuje.

  • #76655
   APON
   Uczestnik

   Dziękuje bardzo faloxx

  • #76654
   Patrol
   Uczestnik

   pisząc skrótowo termostat miałem na myśli właśnie głowicę, a nie pokojówkę, ale faloxx już to doprecyzował :]

  • #76653
   APON
   Uczestnik

   hej Marcin i jak tam spalanie, ponieważ u mnie już zaczęło spalać 25kg. na dobę(zaczyna się dziać to samo co w zeszłym roku, chyba bez sensu ocieplałem chatę) nie wiem o co chodzi, chyba już nic z tym nie zrobię nie wiem gdzie może tkwić problem, trudno trzeba jakoś żyć. Pozdrawiam

  • #76652
   melu23
   Uczestnik

   Apon a z jakiego regionu jestes? Ja z powiatu bygdoskiego i w tym rejonie temp. wynosi w dzien 4 a w nocy -2. Na ta chwile nie widze wiekszego spalania ale silownik otwiera zawor caraz mocniej. Pozdrawiam!

  • #76651
   APON
   Uczestnik

   Ja jestem z podlasia i tutaj podobne temp. i jest tragedia ze spalaniem. Mam jeszcze pytanie ile razy w ciągu dnia włącza się tobie termostat pokojowy do grzania

  • #76650
   APON
   Uczestnik

   Zastanawiam się nad zainstalowaniem regulatora ciągu kominowego może to coś pomoże brak już pomysłów.

  • #76649
   APON
   Uczestnik

   A jeszcze jedno pytanie, ile czasu potrzebuje u ciebie Marcin piec aby nagrzać dom do temperatury zadanej na termostacie?? U mnie jest nastawiona temp 22.2 stopnie, termostat załącza się gdy temp. spadnie do 21.8 stopnia i dom nagrzewa się około półtorej godziny. w nocy mam nastawione na równo 22 stopnie, może to przy bogato ale boje się że jak nastawie na 21 to mi w ciągu dnia dużo pójdzie eko na dobicie do 22. A co na to serwis???

  • #76648
   melu23
   Uczestnik

   Mysle ze nie potrzebujesz ciagu kominowego bo zadana temp. na piecu jest utrzymana i nie przebija ci za duzo do gory i tez nie gasnie piec.
   Mam ustwione na termostacie 22 i tak przez 24h. podlogowka jest bezwladna i nie ma co skakac z temp.
   Sam jestem ciekaw opinii SERWISU1. Pozdrawiam!

  • #76647
   melu23
   Uczestnik

   Jezeli mam 21 i ma dojsc do 22 zajmuje to okolo 3 godzin ale tym sie nie kieruj bo u mnie zawsze bedzie dlugo nagrzewac bo mam duzo okien i 80 m2 otwartej przestrzeni na dole do nagrzania.

  • #76646
   APON
   Uczestnik

   Dzięki bardzo za odpowiedź

  • #76645
   Olaf Meller
   Uczestnik

   hej Marcin i jak tam spalanie, ponieważ u mnie już zaczęło spalać 25kg. na dobę(zaczyna się dziać to samo co w zeszłym roku, chyba bez sensu ocieplałem chatę) nie wiem o co chodzi, chyba już nic z tym nie zrobię nie wiem gdzie może tkwić problem, trudno trzeba jakoś żyć. Pozdrawiam

   Tak sobie czytam ten wątek, o problemach ze spalaniem i narzekania na piece i napiszę tu coś, moim zdaniem ciekawego i uderzającego w sedno problemu. Opiszę to na przykładzie z mojego własnego życia:

   Mój dom ma dopiero rok i to mój drugi sezon grzewczy. Mam sąsiada, który wybudował się 4 lata wcześniej. Generalnie technologia ta sama, powierzchnia i kubatura prawie identyczna. Oba domy proste w budowie, w podstawie prostokąt, żadnych balkonów, nawisów ani innych mostków termicznych. Na dachu u mnie i u niego po 25 cm wełny. Jedyna różnica to elewacja, u mnie 15, u niego 12. Piece podobnej mocy, u mnie heiztechnik, u niego roca. I teraz najciekawsze, u sąsiada zużycie groszku o 50% większe. Jak to możliwe? Pewnie piec zły?

   Odpowiedź na to pytanie najlepiej jest widoczna kiedy spadnie śnieg, a temperatura na zewnątrz oscyluje około zera stopni. Na moim dachu śnieg leży i przykrywa go równą kołderką, aż do momentu kiedy temperatura wzrośnie powyżej zera, albo przypiecze ostro słońce. A co u sąsiada. Widać pola i pasy gdzie śnieg topnieje szybciej i takie gdzie topnieje wolniej. Ciepło ucieka przez dach i to na potęgę.

   Sprawa elewacji. Tu akurat nie da się tak łatwo stwierdzić jak jest zrobiona. Trzeba użyć kamery termowizyjnej. Ale widziałem parę elewacji podczas klejenia i widziałem jak „fachowcy” to robią. Szpara między styropianami?? To nic, zapcha się klejem, przecież my tak zawsze robimy i jest dobrze……

   A potem jest płacz, że piec za dużo spala. Fizyki się nie oszuka, żeby oszczędzać, trzeba mieć dobrze docieplony dom, bo inaczej kilowaty lecą sobie w powietrze 🙂

  • #76644
   Wojtek
   Uczestnik

   Wszystko możliwe.
   Apon, jeżeli już tyle rzeczy próbowałeś i ni pomogło, to zamów sobie kogoś od pomiarów termowizyjnych i usuń mostki termiczne. Wtedy będziesz mądrzejszy o kolejną próbę i możesz myśleć dalej:)
   Pozdrawiam

  • #76643
   melu23
   Uczestnik

   Siemka Apon! Sorki ze nie odpisywalem ale nie mialem dostepu do internetu. Kiedy byly troche mrozniejsze dni – 5 w nocy to tez wiecej mi spalal. Teraz pali na pozomie 18kg. na dobe. Mimo to jestem zadowolony bo pale eko ktory ma max 22 kalorycznosci za tone 630zl. workowany z castoramyl. Miesiecznie wychodzi to ok. 400zl przy -5 w nocy a w dzien 0.
   Co do ocieplenia domu to racja ze jest wazne ale sasiad ktory kupil za mna piec Heiztehnika 17kw ocieplil dom na teraz jesienia.Uruchomilismy nowy piec. Dalem mu swoje ustawienia i ma podobne spalanie jak ja..
   Takiej wilgoci na scianach jescze nie widzialem. Doslownie cieklo z nich. Dom ma 120m2 i przy pierwszym grzaniu domu pelnym wilgoci mysle ze 20kg. to nie jest zly wynik.
   A rozmawiales z innymi instalatorami ogrzewania?
   Mysle ze piec robi co trzeba ale instalacja gdzies nie dziala jak powinna?!

  • #76642
   pps
   Uczestnik

   Mam problem z temperaturą kotła – ustawiony na 65st nagrzewa się do 75-78st, opada do 55-60st, mam wrażenie że nie jest to wina kotła a zaworu i sterownika, mam zawór 4drożny i napęd SM 4.6 firmy HEL WITA czy można zmienić ustawienia napędu a jeśli tak jak to zrobić.
   Przy obecnych temp zasyp starcza mi na około 11dni, są spieki ale mam wrażenie, że powstają podczas zbyt długiej pracy w podtrzymaniu.

   Pozdrawiam

  • #76641
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   W pierwszej kolejności sprawdź czas zamknięcia zaworu z tabliczki siłownika (np.120 s na 90 stopni). W przypadku gdy będzie mniejszy od 100 s ustaw Czas pracy zaworu na 4 s.

   Histerezę zaworu zmniejsz na 1 stopień C (poprawi to dokładność pracy).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 151 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.