zbyt wysoka temperatura pracy w podtrzymaniu

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem zbyt wysoka temperatura pracy w podtrzymaniu

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76516
      spider
      Uczestnik

      Witam,
      od miesiąca jestem użytkownikiem kotła Q EKO DUO 25 KW.Ustawienia sterownika zgodne z tymi,które podawane były we wcześniejszych wątkach. Sterownik współpracuje z termostatem pokojowym zaworu oraz z czujnikiem pogodowym. Przy dość wysokich temperaturach, jakie obecnie mamy na zewnątrz kocioł w większości czasu pracuje w podtrzymaniu. Zauważyłem, że temperatura kotła wzrasta nawet do 85 stopni, temp. zadana to 65 stopni. Proszę o informację, czy ta sytuacja jest normalna, czy powinienem zmienić któryś z parametrów.

    • #76532
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Jeśli możesz to sprawdź w jakim czasie kocioł podchodzi pod te 85 stopni, Musimy wiedzieć, czy jest to efekt przegrzania w trybie praca czy przegrzewanie na skutek wysokiej mocy w podtrzymaniu.
      Napisz jak długo kocioł stoi w podtrzymaniu i czy palenisko się mocno zapada w podtrzymaniu.

      Pozdrawiam

    • #76531
      spider
      Uczestnik

      Witam ponownie,
      w trybie pracy przy wyłączonych pompach i zamkniętym zaworze kocioł nagrzał się od 47 do 65 stopni w ciągu 13 min. Następnie będąc w podtrzymaniu w ciągu 30 min osiągnął temperaturę 81 stopni. Temperatura cały czas będzie rosła aż do momentu, gdy termostat pokojowy otworzy zawór i uruchomi pompę.

      Palenisko zapada się, jednak nie zbyt mocno.

    • #76530
      spider
      Uczestnik

      dodam jeszcze, że przysłonę dmuchawy mam prawie całkowicie zamknietą, może to jest powodem?

    • #76529
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Dobrze byłoby, gdybyś podał mi dane z menu użytkownika.
      Napisz mi jeszcze, jakiej średnicy i wysokości masz komin i czy kotłownia jest w piwnicy czy na parterze.

      Pozdrawiam

    • #76528
      spider
      Uczestnik

      Menu użytkownika:
      czas pauzy 50 sek.
      obroty dmuchawy (WPA 07)- 0

      Komin ma średnicę 200 cm i wysokość ok. 6,5 m. Kotłownia znajduje się na parterze

    • #76527
      SERWIS
      Uczestnik

      Napisz mi jeszcze, czy spala Ci cały węgiel. Według mnie na początek powinieneś podnieść obroty dmuchawy na 3

      Pozdrawiam

    • #76526
      spider
      Uczestnik

      Węgiel spala się całkowicie, wręcz tworzą się spieki, dlatego obniżyłem obroty dmuchawy. W piecu nie zbiera się tez sadza.

    • #76525
      SERWIS
      Uczestnik

      Węgiel ten jest polskiego pochodzenia czy czeskiego. Napisz gdzie go nabyłeś?
      Z Twego opisu pasuje mi jakby miał on dość niską kaloryczność.

      Pozdrawiam

    • #76524
      spider
      Uczestnik

      Mam rosyjski węgiel kamienny, kaloryczność ma podobno zbliżoną do polskiego, tylko większą spiekalność.

      Mam kilka worków polskiego, więc go zasypie i zobaczę co się będzie działo. Napisz mi tylko proszę, czy zwiększyć obroty dmuchawy i czy otworzyć przesłonę dmuchawy. Sąsiad polecił mi by ją przymknąć, gdyż mieszkam na wzniesieniu i często wieją wiatry.

    • #76523
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Twój sąsiad poniekąd ma rację, ale nie do końca.
      Zalecałbym montaż kominowego przerywacza ciągu w celu stabilizacji podciśnienia w kominie, gdyż parametry komina będą Ci się ciągle zmieniać w zależności od aury.
      Na tę chwilę zostaw przysłonę tak jak masz a jedynie zwiększ obroty na 3 tak jak pisałem wcześniej i spróbuj przepalić węglem polskim.
      Rosyjski węgiel pochodzenia syberyjskiego jest pośredniej jakości węglem miedzy naszym kamiennym a brunatnym.
      Większość kopalni węgla na Syberii to odkrywka.

      Pozdrawiam

    • #76522
      spider
      Uczestnik

      Witam ponownie,
      zakupiłem polski ekogroszek i faktycznie jest on dużo lepszy. Z dmuchawą miałeś rację, aby węgiel się wypalał całkowicie potrzebne są obroty dmuchawy – 2. Przy wcześniejszych ustawieniach węgiel nie dopalał się do końca.

      Problem przegrzewania kotła jednak pozostał. Zakupiłem więc regulator ciągu i w weekend zamontuję.Dam znać czy to pomoże. Narazie ratuję się otwartymi drzwiczkami od wyczystki i zauważyłem poprawę. Napisz tylko proszę jakie powinno być optymalne ciśnienie w kominie dla mojego kotła. W instrukcji wyczytałem, że min 18 Pa.

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #76521
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Na początek ustaw 15 Pa i schodź do 10 a powinieneś zauważyć efekt, zresztą już go zauważyłeś z tego co piszesz.

      Pozdrawiam

    • #76520
      spider
      Uczestnik

      Witam,
      zamontowałem regulator ciągu i przyniosło to oczekiwany efekt. Kocioł pracuje teraz w zakresie temperatur od 55 do 70 stopni.

      Dziękuję więc za pomoc i cieszę się, że nabyłem kocioł Waszej firmy. Pozdrawiam

    • #76519
      spider
      Uczestnik

      Witam ponownie,
      ostatnio zmieniłem węgiel i zauważyłem, że w podtrzymaniu dość znacznie obniża mi się palenisko.
      Skracanie czasu pauzy podajnika niewiele pomaga.
      Proszę o sugestię, czy powinienem zmienić z 2 na 1 krotność podawanie, czy raczej próbować zmieniać parametry dmuchawy w podtrzymaniu?

    • #76518
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Zmień krotność gdyż pauza ma wpływ jedynie na jakość spalania w trybie praca. Ustaw krotność na 1.
      Nie tylko dmuchawa powoduje przepływ powietrza przez palnik. W podtrzymaniu duży wpływ ma ciąg kominowy.
      Gdyby przy krotności 1 było zbyt dużo węgla w palniku to wtedy wydłuż czas oczekiwania na 15 minut.

      Pozdrawiam

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.