Sterownik pokojowy czy warto?

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Sterownik pokojowy czy warto?

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76501
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      Cześć.
      Posiadam kocioł HT Eko Duo 17 KW grzejący około 130 m2 ogrzewania podłogowego, zasobnik CWU 200 l plus dwa grzejniki łazienkowe.Całość sprawuje się ok przy obecnych temperaturach i temperaturze w całym domu 22 stopnie średnia spalania z ostatnich dwóch tygodni to 13 kilo/dobę. Pompa CO pracuję bez ustannie i dlatego myślę czy warto zamontować sterownik pokojowy który tę pompę by wyłączał.
      Chciałbym w ten sposób zaoszczędzić prąd czy jednak nie odbije się to na zwiększeniu spalania?

      PZDR

    • #76515
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Powinno wręcz zmniejszyć zużycie paliwa ponieważ w tym momencie udało Ci się ustawić optymalnie temperaturę kotła aby w pomieszczeniach mieć odpowiednią temperaturę. Jednak gdy zdarzy się, że istniałoby ryzyko przegrzania pomieszczeń to termostat w tym czasie rozłączy pompę i nie przegrzeje pomieszczenia a Ty nie będziesz musiał otwierać okna lub rozbierać się jak do rosołu.

      Pozdrawiam

    • #76514
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      A czy w związku z dużą bezwładnością podłogówki

      możliwe jest obniżenie temperatury pomieszczeń na

      noc powiedzmy o 2 stopnie???

    • #76513
      SERWIS
      Uczestnik

      W przypadku podłogówki dążyłbym tylko do stabilizacji a nie korzystałbym z obniżeń na czas krótszy niż jedna doba.

      Pozdrawiam

    • #76512
      Anonim
      Gość

      Witam
      Konrad czy możesz podać swoje ustawienia pieca bo mamy podobne parametry domu a ja spalam 25 kg na dobę.
      Z góry dziękuję

    • #76511
      Anonim
      Gość

      Ja też poproszę o te ustawienia. Bo brzmi to rewelacyjnie. Jakbym nie miał sterownika pokojowego to spalałbym na pewno więcej, niż spalam, a i tak spalam więcej niż Ty.

    • #76510
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nawiążę do tego co napisałem na innym wątku.
      Z waszym ogrzewaniem jest jak ze spalaniem w samochodzie.
      Jedni jeżdżą maksymalnie 100 km/h i mają mniejsze spalanie od tych, którzy spieszą się i jeżdżą z prędkością 150 km/h. A teoretycznie mają takie same samochody.

      Pozdrawiam

    • #76509
      justyna
      Uczestnik

      Witam, mam pytanie odnośnie sterownika pokojowego , w jakim miejscu powinno się go umieszczać , u nas jest zamontowany na poddaszu na korytarzu , czy to jest dobry punkt, dodam że poddasze i dół domu łączy antresola, czy to ma jakieś znaczenie czy nie , z góry dziękuje za odpowiedź.

    • #76508
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli ma to być jedyny termostat w Twoim domu to sugerowałbym jego montaż w salonie na wysokości około 1,2 – 1,5 m w miejscu nienasłonecznionym.
      Ciepło, jak wiadomo unosi się do góry i na antresoli na poddaszu temperatura ta może być wyższa, niż w pomieszczeniach na dole.

      Pozdrawiam

    • #76507
      Anonim
      Gość

      SERWIS napisał:

      Witam

      Nawiążę do tego co napisałem na innym wątku.
      Z waszym ogrzewaniem jest jak ze spalaniem w samochodzie.
      Jedni jeżdżą maksymalnie 100 km/h i mają mniejsze spalanie od tych, którzy spieszą się i jeżdżą z prędkością 150 km/h. A teoretycznie mają takie same samochody.

      Pozdrawiam

      Jestem wzorowym kierowcą i nie łamię przepisów, proszę więc nie powodować takich insynuacji względem mojej osoby 😉

    • #76506
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak mi się wymsknęło.

      Pozdrawiam

    • #76505
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      Potrzebuję pomocy przy wyborze sterownika pokojowego.

      Temperatura w domu jest ustabilizowana na poziomie
      21 stopni +/- 0.5 stopnia.
      Całość podłogówka.
      Powodem założenia sterownika będzie chęć oszczędzania opału i prądu przez przerwy w pracy pompy.
      Czy ma to sens??

      Który sterownik będzie lepszy:

      http://www.e-heat.pl/regulator-euroster-e3000-p-83.html

      czy:

      http://allegro.pl/sterownik-immergas-radiowy-delta-dore-tybox-810-i2956057083.html

      PZDR

    • #76504
      Wiewiur
      Uczestnik

      Jeżeli masz stałą temperaturę w domu, nie masz objawu przegrzewania, lub niedogrzania to regulator wpłynie na spalanie w mniejszym stopniu. Gdyż zadasz mu 21st i on będzie to utrzymywał – a teraz bez regulatora też masz 21st cały czas. Zyskasz tylko możliwość obniżenia temp. na noc, co może dać oszczędności.
      Z drugiej strony wyłączanie pompy na długi czas przy podłogówce może przynieść efekt odwrotny do zamierzanego. Z powodu dużej bezwładności jeśli pompa zostanie wyłączona na długi czas (bo sterownik pokojowy ją rozłączy – uzyskana temp. w pomieszczeniu) wychłodzi się. Gdy temp w pomieszczeniu spadnie i pompa wróci do pracy będzie potrzeba dużo energii aby ponownie ją nagrzać.
      Ze sterowników które pokazałeś wybrałbym Immergasa.
      Jest ładniejszy i bezprzewodowy.

    • #76503
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Abu nie było problemu z wychładzaniem pomieszczeń po rozłączeniu przez termostat pokojowy należy ustawić czas odłączenia pompy co na czas do 30 minut.
      Pompa co ten czas będzie załączać się na jedną minutę i poprzez delikatne wymieszanie wody nie doprowadzi do całkowitego wystudzenia systemu.
      W zależności od systemu czas ten należy ustawiać od 10 do 30 minut.

      Pozdrawiam

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.