Mój efekt spalania ekogroszku – pomocy

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Mój efekt spalania ekogroszku – pomocy

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76477
      misiek
      Uczestnik

      Witam
      Rozpaliłem w piecu z podajnikiem na ekogroszek;
      – Piec nowej generacji 48 kW,
      – palnik stały, uszczelniony wg instrukcji
      – tem. na kotle 64 stopnie
      – tem. na grzejniki 48 stopni (sterowana zaw. czterodrogowy)

      – Czas przerwy podajnika 25 s
      – Czas Pracy podajnika 10 s
      – Obroty dmuchawy – 10

      Po spaleniu ok 35 – 40 kg groszku taki efekt:

      https://lh3.googleusercontent.com/-kutpUVE6kdA/ULxItrR08fI/AAAAAAAAllc/_hje6SY-LqM/s800/2012-12-02%252013.44.56.jpg

      https://lh5.googleusercontent.com/-gDq4ppJ4FL8/ULxItp3K4vI/AAAAAAAAllc/zerFlFnONRU/s512/2012-12-02%252013.45.01.jpg

      Dodam, że popiołu takiego „sypkiego” jest tam minimalnie. Proszę o informację co to się w popielniku „wyprodukowało” i czy można spalać efektywniej.

    • #76500
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Kolego, zwiększ czas pauzy podajnika na 35 sekund i problem powinien ustąpić.
      Z tego co widać masz albo za mało powietrza do ilości paliwa, lub odwrotnie, za dużo paliwa do ilości powietrza. Dlatego po wydłużeniu pauzy zmniejszysz ilość paliwa i węgiel powinien spalić się w całości.
      Gdyby jednak kocioł nie dogrzewała to wróć do pauzy 30 a może nawet 25 i zwiększ obroty dmuchawy.

      Pozdrawiam i napisz o wynikach.

    • #76499
      misiek
      Uczestnik

      Dzięki za szybką odpowiedź. Zwiększyłem czas pauzy do 30 sek a dmuchawa została na 10. Zobacze jutro rano co tam się wypaliło.

    • #76498
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Wracam z ustawieniami:

      – Czas przerwy podajnika 40 s
      – Czas Pracy podajnika 10 s
      – Obroty dmuchawy – 12 (na maxa)

      Po spaleniu ok 35 – 40 kg groszku taki efekt

      Co jeszcze mogę z tym fantem zrobić? A dodam jeszcze że pomimo ostrego palenia nie widze specjalnie dymu lecącego z komina, tzn mniejszy jest niz u sąsiada z gazówki. Komin na pewno czysty i drożny.

    • #76497
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z efektów spalania w popielniku wynika, jakbyś miał kiepskie spalanie z niedoborem powietrza, lecz dziwi mnie niby czysty dym. Przy niezupełnym spalaniu z brakiem tlenu dym powinien być ciemny.
      Zastanawiam się czy oby na pewno odpowiednio uszczelniłeś palnik?.
      Napisz jaki masz regulator, bo z tego co pamiętam to maksymalnie można ustawić obroty 24 a nie dwanaście.

      Pozdrawiam

    • #76496
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Regulator ma symbol z końcówką 520; obroty na początku mogłem ustawić tylko do 6 a po pomocy z serwisu odblokowałem do 12. Dym bezbarwny właściwie, już nawet podczas palenia odkręciłem dekiel z kolanka którym podłączyłem piec do komina i śladu dymu – czyściutko. Dodatkowo ten kolektor który łączy piec z kominem jest chłodniejszy niż rura zasilająca grzejniki – wydaje mi się że wydajność pieca jest rewelacyjna. Groszek też mam suchy bo kupiony pół roku wcześniej i trzymany w kotłowni przy piecu z tym że kupiłem go na miejscowym składzie węgla. Dziś albo jutro przyjedzie tona:

      Ekogroszek wysokoenergetyczny

      Może to wina złej jakości groszku. Wczoraj wydłużyłem czas przerwy w podawaniu i efekt bez zmian. Co bym nie robił to węgielki w palniku sklejają się w grudke, która nie zdąża się wypalić i spada do popielnika a wydłużanie czasu skutkuje niedogrzaniem pieca.

      Podajcie może jeszcze recepte na odblokowanie odbrotów dmuchawy do 24.

      Palnik uszczelniałem osobiście i wydaje mi się że „wkleiłem” go odpowiednio.
      Pozdrawiam

    • #76495
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie wydłużaj pauzy bo tak jak napisałeś, spada moc i kocioł przestaje osiągać temperaturę zadaną.
      Zadzwoń ponownie do serwisu i poproś, aby podpowiedzieli Ci jak należy powiększyć zakres regulacji do 24. Powiedz że masz retortę stałą i z tej przyczyny możesz mieć maksymalny zakres prędkości obrotowej dmuchawy.

      Pozdrawiam

    • #76494
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Jestem po zmianie groszku na ten co podałem powyżej. Od wczoraj piec pracuje na tym nowym paliwie a z ustawieniami wróciłem do źródła czyli:

      Czas podawania – 10 s
      Czas przerywy – 30 s
      Obroty dmuchawy – 10
      Wzrost obrotów przy podawaniu – 4
      Temp pieca – 65 stopni C
      Temp na grzejniki z 4d – 45 stopni C (na razie wystarcza)

      Efekt przedstawiam poniżej, proszę o informację czy to jet już to co ma być.

      Na tym ostatnim zdjęciu widać pozostałości spalania po poprzednim groszku.

    • #76493
      Wojtol
      Uczestnik

      Witam.
      Jak dla mnie mało powietrza. Czy ten płomień to piec dopiero startował z podtrzymania ?

    • #76492
      misiek
      Uczestnik

      Ten płomień na zdjęciu widok palnika tuż po przejściu pieca w stan podtrzymania.

    • #76491
      SERWIS
      Uczestnik

      Według mnie OK, lepiej nie przesadzać z ilością powietrza.

      Pozdrawiam

    • #76490
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Proszę mi jeszcze powiedzieć co to za wytwór jest na poniższych zdjęciach? Dodam, że jest to przesiany popielnik przez sito.
      Nie widzę tam żadnych czarnych węgielków, tylko brązowo – pomarańczowe (czasem błyszczące) kawałki kształtem przypominające albo kamyczek albo popcorn.

      I czy da się to jeszcze spalić? Mieszając w rozsądnych proporcjach z groszkiem w zasobniku?

    • #76489
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Tego nie da się już spalić gdyż jest to tyko popiół

      Pozdrawiam

    • #76488
      PZ
      Uczestnik

      To nie jest popiół , tylko szlaka z nie dopalonym węglem.

    • #76487
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      OK, widzę tam kawałki szlaki ale nie są one zbyt duże.
      Co do węgla to są to chyba śladowe ilości i nie martw się tym. Według mnie wynikać mogą one z granulacji paliwa. Duże kawałki mogą nie zdążyć się spalić.
      Jeżeli chcesz jeszcze zmniejszyć ilość szlaki to skróć pauzę o dwie sekundy.

      Pozdrawiam

    • #76486
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      OK, widzę tam kawałki szlaki ale nie są one zbyt duże.
      Co do węgla to są to chyba śladowe ilości i nie martw się tym. Według mnie wynikać mogą one z granulacji paliwa. Duże kawałki mogą nie zdążyć się spalić.
      Jeżeli chcesz jeszcze zmniejszyć ilość szlaki to skróć pauzę o dwie sekundy.

      Pozdrawiam

    • #76485
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Na razie idę w kierunku zmniejszania jednak obrotów dmuchawy. Na wczoraj miałem przy czasie przerwy 30 s, obroty na 8 ze wzrostem o 2. Dzisiaj rano zaryzykowałem i zmniejszyłem do 7. Popiół coraz fajniejszy mi wychodzi. Zobaczę jutro co mi tam ciekawego wyszło.

    • #76484
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Czekam na dalsze rezultaty.

      Pozdrawiam

    • #76483
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Przetestowałem właściwie dwie opcje; jedna wersja z nadmuchem 6, druga z nadmuchem 7.

      Przy „7” więcej spieków i szlaki, minimalnie większe spalanie ale dym z komina bezbarwny i temperatura zasobnika na poziomie 36-38 stopni.

      Przy „6” popiół drobniejszy, odnoszę wrażenie że spalanie mniejsze ale dym z komina już widać (oczywiście bez przesadnego kopcenia), pojawia się 3-5 mm osad wewnątrz pieca a zasobnik ma temperaturę około 38-42 stopni.
      Popiół nie jest niestety pozbawiony spkieków i szlaki ale obawiam się że to wina groszku.

      Na razie zostawiłem wersje z dmuchawą 6 i czasem podawania 30 sekund.

      P.S.

      Mam jakieś 700 kg zwykłego węgla poworkowanego, czy mogę go spalić bez ryzyka na ruszcie (tych rurkach) w piecu?

      Pozdrawiam

    • #76482
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Bez problemu możesz spalić ten węgiel na ruszcie. Pamiętaj jedynie żeby nie wrzucać go za dużo i przymknij przysłonę na dmuchawie. Niekontrolowany dopływ powietrza mógłby zagotować kocioł.
      Mam jeszcze jedną propozycję. Na próbę, po wypaleniu węgla ze zbiornika spróbuj kilka kawałków węgla wrzucić do podajnika. Jeżeli będzie to w miarę miękki węgiel to powinien pójść na podajniku.

      Pozdrawiam

    • #76481

      To nie jest eko-groszek , to jest kamień po prostu podsypka pod kostkę brukową zebrana i zmieszana z eko -groszkiem . Kup 4 worki eko groszku PIEKLORZ ja mam taki i nie narzekam a to co ty masz to kamień w 70%

    • #76480
      misiek
      Uczestnik

      Witam

      Nie jest tak źle z tym moim groszkiem, zapomniałem wspomnieć że ten „żwirek” ze zdjęcia to już po przesianiu popiołu przez sito po kilku dniach palenia. Na tą chwilę ciągle jeszcze szukam odpowiednich parametrów minimalnie korygując ustawy w przedziale dobowym.
      Przy temperaturze -5 – 0 stopni na zewnątrz i nagrzaniu domu do 24 stopni (500 m^2) – uzyskałem zużycie 25 kg groszku na dobę. Pozostaje jeszcze tylko obniżyć ilość spieków.
      Ale żeby nie było tak kolorowo to przy temperaturach ok -20 stopni na zewnątrz, żeby utrzymać ciepło wewnątrz rzędu 23-24 stopni to niestety mój Red zażarł ok 45-50 kg / dobę ;-).

    • #76479
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Misiek, dla 500 m2 to masz zajefajne zużycie paliwa. Nie jeden z posiadaczy tego typu kotłów chciałby mieć takie spalanie.
      Porównaj samochód z pięciolitrowym silnikiem do dwulitrowego.

      Pozdrawiam

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.