Red Eko 25 stała retorta

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Red Eko 25 stała retorta

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76447
      Anonim
      Gość

      Cieszę się, że pomagacie swoim klientom. To forum było dla mnie bardzo ważnym argumentem przy wyborze producenta pieca.

      Przesiadłem się z pieca olejowego na Red Eko 25 ze stałą retortą do ogrzania 180mkw piętrowego domu.

      Testowałem kilka groszków przed zakupem i choć najlepiej spalał się 19MJ suchy czeski groszek z Arnoltic (mieszkam niedaleko granicy) w cenie 500 zł za tonę, to zdecydowałem się na Retopal.

      Po ok 2 miesiącach ogrzewania domu pojawiło mi się kilka pytań i sugestii dotyczących pieca, dlatego bardzo proszę techników o ustosunkowanie się do mojego posta:

      1. Mój Red Eko 25 ma powiększony zbiornik do 500 l, do którego wchodzi 8 worków węgla.

      Wszystko pracuje w pełnej w moim przekonaniu automatyce. Przenośny kontroler reguluje temperaturę w domu i zarządza otwieraniem i zamykaniem pompy

      Układ otwarty ma zbiornik zainstalowany na użytkowym poddaszu, a od wyjścia z pieca do przewodu w piwnicy nie jest ograniczone żadnymi zaworami.

      Za klika złotych zdecydowałem się na sprawienie sobie lepszej szufladki u miejscowego kowala i takim sposobem płytka szufladka zamieniła się w elegancką wysoką i w dodatku z przegrodą. Efekt jest taki, że przy wysuwaniu jej z pieca wkładam całość do worka wyciągając wcześniej przegrodę, a następnie wysypuję zmniejszając do minimum zanieczyszczenia w kotłowni. Sugeruję także, żeby firma tworzyła taką szufladkę w standardzie, bo dzięki temu Wasi klienci będą małym kosztem wniebowzięci. A tak to wygląda:

      Nie rozumiem jednak w jakim celu po lewej i prawej stronie (zwłaszczaa po lewej) znajduje się wnęka, w którą wpada popiół. Widoczna na poniższym zdjęciu:

      Wracając jednak do powodu z którego zdecydowałem się napisać tą wiadomość chcę zapytać o spalanie. Zauważyłem, że przy temperaturze na zewnątrz 0 oraz poniżej (różnica w odczycie czujnika to ok 3 st Celsjusza) kocioł nie może dogrzać do zadanej temperatury, a zamiast tego utrzymuje temperaturę około 46-49 st. Celsjusza?

      Temperatura w domu jest co prawda utrzymywana na poziomie 20 – 21 st Celsjusza, ale nie wiem czy przy takim spalaniu uda się ją utrzymać w trakcie mrozów.

      Dom jest ocieplony wełną mineralną i sidingiem. Okna co prawda są plastikowe, ale szyby to chyba prehistoria, bo były razem z oknami montowane jako jedne z pierwszych wypustów w Polsce 🙂 Mogę co prawda wymienić je, bo koszt nie będzie zbyt wysoki (ok 2000 zł za cały dom z szybami o współczynniku 1,1) nie wiem jednak czy to może dużo dać. Okna są szczelne.

      Zgodnie z zaleceniami instalatora poziom węgla jest ok 5 cm nad retortą,






      Czy ogień na powyższych zdjęciach jest odpowiedni? Czy powinien tylko „muskać” ruszt nad tym z hakiem czy też powinien go opalać?

      Czy wysokość dzwona jest odpowiednia?

      Czy w końcu popiół jest odpowiedni?

      Widoczne na zdjęciu „kalafiorki” są lekkie jak piórko i rozpadają się po dotknięciu pogrzebaczem.

      Obecne ustawienia pieca to

      – 10 s czas pracy podajnika (którego nie wiedzieć czemu nie mogę zmienić i co więcej opcja jest widoczna tylko w trybie serwis, a nie widać jej w menu podajnik)
      – 85 s pauzy przy podawaniu węgla
      – krotność podawania: 2

    • #76466

      https://heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=63&lang=pl

      Wybierz rodzaj sterownika i dmuchawy i będziesz miał parametry wyjściowe i popalisz tak kilka dni i zaobserwujesz co się dzieje. Następnie opiszesz co się dzieje i serwis postara Ci się pomóc.

    • #76465
      Anonim
      Gość

      Pobrałem plik „kotły z podajnikiem – HT tronic 500/520 – Went. WPA-07 i jedyne zmiany jakie wprowadziłem (bo pozostałe parametry były ustawione dobrze) to:

      TEMP. ZAŁ. POMP. CO: było 40 jest 45 st C.
      CZAS DMUCH. PODT. było 12 jest 10 s
      CZAS OCZEKIWANIA było 8 jest 10 min
      OBROTY DMUCH. PODT. było 3 jest 1
      CZAS ODŁ. POMPY CO było 10 jest 20 min.
      CZAS PRZESYP. było 10 jest 5 min
      OBR. DM. WZROST było 2 jest 1

      CZAS PRACY CWU nie jest ustawiony, bo nie korzystam z CWU, dlatego ta opcja jest wyłączona. Nie sądzę, żeby te zmiany mocno wpłynęły na pracę kotła, ale mimo wszystko bardzo dziękuję Czaja, za szybką wstępną poradę 🙂 Widać jesteś tu już stałym bywalcem…

    • #76464

      Najważniejsze jak dla mnie parametry do osiągnięcia temp na piecu to są:
      czas pauzy pod który ustawiamy na 50s lub 5x10s
      czas pracy podajnika 10s
      obroty dmuchawy 3-5

      obserwuj przy takich parametrach piec jak się zachowuje i jak wygląda węgiel. Jeśli masz czarne grudki w popielniku dmuchawa o jednostkę w górę jeśli posklejane kawały popiołu to obroty w dół. Ja nie wierzę w węgiel który idealnie spala się na popiół jak z papierosa, palę trzema różnymi groszkami najtańszy za 630zł droższy za 790zł i najdroższy za 920zł i nie mam takiego popiołu.

    • #76463
      Anonim
      Gość

      Mam teraz ustawione 85s czas pauzy podajnika i spala się elegancko bez schodzenia płomienia wgłąb retorty.

      Do tego 10 s podawania i 3 z 5 stopnia obrotów dmuchawy z odsłoniętą na centymetr zasłonką,

      40s to miałem ustawione na ekogroszku czeskim, bo jest mniej kaloryczny i szybciej się spalał, ale też zostawał popiół. Warto też zaznaczyć, że w obu przypadkach węgiel jest suchy i to nawet bardzo.

      Mokry miałem pakowany w workach plastikowych Solaris czy jakoś tak i ekogroszek z firmy Tani Opał, który nie nadawał się do niczego, bo i mokry i w dodatku oszukany bo z dużą dawką miału węglowego.

    • #76462

      czas między kolejnymi podawaniami groszku jest to czas przez który zmieniamy to zwiększamy moc kotła. jeśli kocioł nie osiąga u Ciebie zadanej temp to oznacza że masz za mała moc kotła. Zmniejszasz na 50s i próbujesz uzyskać dobry popiół korygując to nadmuchem (obrotami dmuchawy).

      U mnie w tej chwili piec 25KW spala około 1,5 worka ekogroszku na ogrzanie domu piętrowego około 200-200 metrów kwadratowych. Wcześniej jak było trochę cieplej uzyskiwałem spalanie 6 worków na 5 dni.

      jak widzisz nawet w instrukcji którą podałeś są zaznaczone na niebiesko i czerwono parametry podawania i dmuchawy na okres zimowy i letni.

    • #76461
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam koledzy

      Kolego Aptekarzu, tak jak pisał kolega Czaja, musisz zmniejszyć czas pauzy i nieznacznie, na początek o jeden podnieś obroty dmuchawy.
      Przy pauzie 85 sekund miałeś ustawioną moc około 6 kW. Nie dziwne więc że kocioł nie był w stanie osiągnąć temperatury.

      Pozdrawiam

    • #76460
      Anonim
      Gość

      Gotowe, dmuchawa 3, szczelina 1,5 cm, czas 80. Zmniejszyć go jeszcze?

    • #76459
      SERWIS
      Uczestnik

      Skróciłbym ją jeszcze bardziej, nawet do 60 sekund

      Pozdrawiam

    • #76458
      Anonim
      Gość

      przerwa podawania: 40 s.
      wiatrak: 3

      Niestety tworzą się kalafiory tym razem już trudne ro rozbicia, które potrafią blokować się opierając na ściankach. Myślałem, że to za wysoka temperatura, więc zmniejszyłem 2 dni temu z 4 do 3 wiatrak i zamknąłem nieco blaszkę na wiatraku do 1 cm. Niestety jak pokazuje zdjęcie z dzisiaj problem nie ustąpił, choć piec dogrzewa do zadanej temperaury 67 st. Celsjusza.

    • #76457
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Proponuję abyśmy zaczęli od nowa.
      Ustaw pauzę na 50 sekund, obroty dmuchawy na 2 i otwórz całkowicie przysłonę.
      Po każdym dniu rób zdjęcie i przesyłaj a a będę pisał co masz dalej robić. Sam nie dokonuj żadnych zmian.
      Napisz też ile metrów ogrzewasz i jak szybko kocioł dochodzi do temperatury zadanej.

      Ponownie kontaktujemy się jutro i czekam na zdjęcia.

      Pozdrawiam

    • #76456
      Anonim
      Gość

      Ustawiłem wszytko zgodnie ze wskazówkami:

      Przysłona otwarta maksymalnie:

      Retorta w stanie spoczynku na chwilę przed uruchomieniem pieca:

      Retorta chwilę po uruchomieniu pieca, ogień niemal biały, podmuch ogromny jak w palniku do cięcia stali.

      30 minut później… ogień schodzi coraz niżej aż w chwili pisania tego posta palił się ok 5 cm poniżej poziomu retorty.

    • #76455
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Obawiam się że masz zbyt duży ciąg kominowy, a widać to po bardzo intensywnym płomieniu w podtrzymaniu, mimo wyłączonego w tym czasie nadmuchu.
      Proszę abyś zapoznał się z postami kolegi Spidera na naszym forum, on miał podobny problem.
      https://heiztechnik.pl/index.php?option=com_kunena&Itemid=16&func=view&catid=6&id=2314&lang=pl

      Pozdrawiam

    • #76454
      Anonim
      Gość

      Płomień pojawił się dopiero kiedy otworzyłem maksymalnie przysłonę wiatraka. Wcześniej nie było z tym problemu, ale już sprawdzam link.

    • #76453
      Anonim
      Gość

      Rozmawiałem wczoraj z technologiem z firmy Darco Piotrem Lipą, który polecił mi zakup takiego oto regulatora. Podobno to jedyny regulator do eko-groszku, bo pozostałe po sezonie użytkowania mogą zakończyć swój żywot i żaden producent nie chce dawać gwarancji. Przy spalaniu eko-groszku rzecz jasna. Jak tylko zamontuję zainstaluję go w wyczystce możemy wrócić do tematu.

      Czy są jakieś ustawienia do tego mechanizmu jeżeli chodzi o ilość Pa?

    • #76452
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Zacznij od ustawienia 15 Pa i próbuj schodzić niżej.
      Zresztą napisz na wątku Spidera i zapytaj go o jego ustawienia.

      Pozdrawiam

    • #76451
      spider
      Uczestnik

      Witam,
      miałem podobny problem, ale dzięki pomocy serwisu został on rozwiązany, więc chętnie podzielę się informacjami o swoich ustawieniach.

      Zakupiłem regulator ciągu, taki jak na Twoim zdjęciu i działa on bez zarzutu. Ciśnienie mam 20Pa, przy mniejszym kocioł miał problem z osiągnięciem zadanej temp. Jeśli chodzi o przysłonę na dmuchawie to mam ją niemal całkowicie zamkniętą (u mnie podmuchy wiatru są tak silne, że mimo regulatora ciągu przy otwartej całkowicie przysłonie ogień palił się, gdy kocioł pracował w podtrzymaniu.

      Czas pauzy: 50 sek.
      obroty dmuchawy (WPA 07): 2

    • #76450
      Anonim
      Gość

      Dzień dobry 🙂

      Spider, dzięki za pomoc, bo właśnie zaczynam swoją zabawę.

      Zakupiłem regulator i go zainstalowałem.

      Ustawiłem ciśnienie na jak najmniejszy opór (10 Pa) i czekałem na efekt.

      Przysłona była otwarta tyle:

      Ale po osiągnięciu temperatury i odczekaniu kilku minut efekt w piecu był taki:

      a temperatura po kilku minutach:

      Spider, zgodnie z Twoją sugestią idę zamknąć całkiem przysłonę i zobaczę czy to pomoże.

    • #76449
      spider
      Uczestnik

      Witam,
      ja mam ustawioną temp. zadaną 65 stopni i kocioł nagrzewa się maksymalnie do 70 stopni. Przysłonę mam w takim samym położeniu jak na Twoim zdjęciu.
      U mnie w podtrzymaniu groszek tylko się żarzy, nie pali się jak u Ciebie.

      Czas pauzy mam ustawiony 50, dmuchawa 2. U mnie takie ustawienia zdają egzamin. Masz takie same?

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.