Red Eko 25 stała retorta

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Red Eko 25 stała retorta

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #76447
   Anonim
   Gość

   Cieszę się, że pomagacie swoim klientom. To forum było dla mnie bardzo ważnym argumentem przy wyborze producenta pieca.

   Przesiadłem się z pieca olejowego na Red Eko 25 ze stałą retortą do ogrzania 180mkw piętrowego domu.

   Testowałem kilka groszków przed zakupem i choć najlepiej spalał się 19MJ suchy czeski groszek z Arnoltic (mieszkam niedaleko granicy) w cenie 500 zł za tonę, to zdecydowałem się na Retopal.

   Po ok 2 miesiącach ogrzewania domu pojawiło mi się kilka pytań i sugestii dotyczących pieca, dlatego bardzo proszę techników o ustosunkowanie się do mojego posta:

   1. Mój Red Eko 25 ma powiększony zbiornik do 500 l, do którego wchodzi 8 worków węgla.

   Wszystko pracuje w pełnej w moim przekonaniu automatyce. Przenośny kontroler reguluje temperaturę w domu i zarządza otwieraniem i zamykaniem pompy

   Układ otwarty ma zbiornik zainstalowany na użytkowym poddaszu, a od wyjścia z pieca do przewodu w piwnicy nie jest ograniczone żadnymi zaworami.

   Za klika złotych zdecydowałem się na sprawienie sobie lepszej szufladki u miejscowego kowala i takim sposobem płytka szufladka zamieniła się w elegancką wysoką i w dodatku z przegrodą. Efekt jest taki, że przy wysuwaniu jej z pieca wkładam całość do worka wyciągając wcześniej przegrodę, a następnie wysypuję zmniejszając do minimum zanieczyszczenia w kotłowni. Sugeruję także, żeby firma tworzyła taką szufladkę w standardzie, bo dzięki temu Wasi klienci będą małym kosztem wniebowzięci. A tak to wygląda:

   Nie rozumiem jednak w jakim celu po lewej i prawej stronie (zwłaszczaa po lewej) znajduje się wnęka, w którą wpada popiół. Widoczna na poniższym zdjęciu:

   Wracając jednak do powodu z którego zdecydowałem się napisać tą wiadomość chcę zapytać o spalanie. Zauważyłem, że przy temperaturze na zewnątrz 0 oraz poniżej (różnica w odczycie czujnika to ok 3 st Celsjusza) kocioł nie może dogrzać do zadanej temperatury, a zamiast tego utrzymuje temperaturę około 46-49 st. Celsjusza?

   Temperatura w domu jest co prawda utrzymywana na poziomie 20 – 21 st Celsjusza, ale nie wiem czy przy takim spalaniu uda się ją utrzymać w trakcie mrozów.

   Dom jest ocieplony wełną mineralną i sidingiem. Okna co prawda są plastikowe, ale szyby to chyba prehistoria, bo były razem z oknami montowane jako jedne z pierwszych wypustów w Polsce 🙂 Mogę co prawda wymienić je, bo koszt nie będzie zbyt wysoki (ok 2000 zł za cały dom z szybami o współczynniku 1,1) nie wiem jednak czy to może dużo dać. Okna są szczelne.

   Zgodnie z zaleceniami instalatora poziom węgla jest ok 5 cm nad retortą,


   Czy ogień na powyższych zdjęciach jest odpowiedni? Czy powinien tylko „muskać” ruszt nad tym z hakiem czy też powinien go opalać?

   Czy wysokość dzwona jest odpowiednia?

   Czy w końcu popiół jest odpowiedni?

   Widoczne na zdjęciu „kalafiorki” są lekkie jak piórko i rozpadają się po dotknięciu pogrzebaczem.

   Obecne ustawienia pieca to

   – 10 s czas pracy podajnika (którego nie wiedzieć czemu nie mogę zmienić i co więcej opcja jest widoczna tylko w trybie serwis, a nie widać jej w menu podajnik)
   – 85 s pauzy przy podawaniu węgla
   – krotność podawania: 2

  • #76466

   https://heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=63&lang=pl

   Wybierz rodzaj sterownika i dmuchawy i będziesz miał parametry wyjściowe i popalisz tak kilka dni i zaobserwujesz co się dzieje. Następnie opiszesz co się dzieje i serwis postara Ci się pomóc.

  • #76465
   Anonim
   Gość

   Pobrałem plik „kotły z podajnikiem – HT tronic 500/520 – Went. WPA-07 i jedyne zmiany jakie wprowadziłem (bo pozostałe parametry były ustawione dobrze) to:

   TEMP. ZAŁ. POMP. CO: było 40 jest 45 st C.
   CZAS DMUCH. PODT. było 12 jest 10 s
   CZAS OCZEKIWANIA było 8 jest 10 min
   OBROTY DMUCH. PODT. było 3 jest 1
   CZAS ODŁ. POMPY CO było 10 jest 20 min.
   CZAS PRZESYP. było 10 jest 5 min
   OBR. DM. WZROST było 2 jest 1

   CZAS PRACY CWU nie jest ustawiony, bo nie korzystam z CWU, dlatego ta opcja jest wyłączona. Nie sądzę, żeby te zmiany mocno wpłynęły na pracę kotła, ale mimo wszystko bardzo dziękuję Czaja, za szybką wstępną poradę 🙂 Widać jesteś tu już stałym bywalcem…

  • #76464

   Najważniejsze jak dla mnie parametry do osiągnięcia temp na piecu to są:
   czas pauzy pod który ustawiamy na 50s lub 5x10s
   czas pracy podajnika 10s
   obroty dmuchawy 3-5

   obserwuj przy takich parametrach piec jak się zachowuje i jak wygląda węgiel. Jeśli masz czarne grudki w popielniku dmuchawa o jednostkę w górę jeśli posklejane kawały popiołu to obroty w dół. Ja nie wierzę w węgiel który idealnie spala się na popiół jak z papierosa, palę trzema różnymi groszkami najtańszy za 630zł droższy za 790zł i najdroższy za 920zł i nie mam takiego popiołu.

  • #76463
   Anonim
   Gość

   Mam teraz ustawione 85s czas pauzy podajnika i spala się elegancko bez schodzenia płomienia wgłąb retorty.

   Do tego 10 s podawania i 3 z 5 stopnia obrotów dmuchawy z odsłoniętą na centymetr zasłonką,

   40s to miałem ustawione na ekogroszku czeskim, bo jest mniej kaloryczny i szybciej się spalał, ale też zostawał popiół. Warto też zaznaczyć, że w obu przypadkach węgiel jest suchy i to nawet bardzo.

   Mokry miałem pakowany w workach plastikowych Solaris czy jakoś tak i ekogroszek z firmy Tani Opał, który nie nadawał się do niczego, bo i mokry i w dodatku oszukany bo z dużą dawką miału węglowego.

  • #76462

   czas między kolejnymi podawaniami groszku jest to czas przez który zmieniamy to zwiększamy moc kotła. jeśli kocioł nie osiąga u Ciebie zadanej temp to oznacza że masz za mała moc kotła. Zmniejszasz na 50s i próbujesz uzyskać dobry popiół korygując to nadmuchem (obrotami dmuchawy).

   U mnie w tej chwili piec 25KW spala około 1,5 worka ekogroszku na ogrzanie domu piętrowego około 200-200 metrów kwadratowych. Wcześniej jak było trochę cieplej uzyskiwałem spalanie 6 worków na 5 dni.

   jak widzisz nawet w instrukcji którą podałeś są zaznaczone na niebiesko i czerwono parametry podawania i dmuchawy na okres zimowy i letni.

  • #76461
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam koledzy

   Kolego Aptekarzu, tak jak pisał kolega Czaja, musisz zmniejszyć czas pauzy i nieznacznie, na początek o jeden podnieś obroty dmuchawy.
   Przy pauzie 85 sekund miałeś ustawioną moc około 6 kW. Nie dziwne więc że kocioł nie był w stanie osiągnąć temperatury.

   Pozdrawiam

  • #76460
   Anonim
   Gość

   Gotowe, dmuchawa 3, szczelina 1,5 cm, czas 80. Zmniejszyć go jeszcze?

  • #76459
   SERWIS
   Uczestnik

   Skróciłbym ją jeszcze bardziej, nawet do 60 sekund

   Pozdrawiam

  • #76458
   Anonim
   Gość

   przerwa podawania: 40 s.
   wiatrak: 3

   Niestety tworzą się kalafiory tym razem już trudne ro rozbicia, które potrafią blokować się opierając na ściankach. Myślałem, że to za wysoka temperatura, więc zmniejszyłem 2 dni temu z 4 do 3 wiatrak i zamknąłem nieco blaszkę na wiatraku do 1 cm. Niestety jak pokazuje zdjęcie z dzisiaj problem nie ustąpił, choć piec dogrzewa do zadanej temperaury 67 st. Celsjusza.

  • #76457
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Proponuję abyśmy zaczęli od nowa.
   Ustaw pauzę na 50 sekund, obroty dmuchawy na 2 i otwórz całkowicie przysłonę.
   Po każdym dniu rób zdjęcie i przesyłaj a a będę pisał co masz dalej robić. Sam nie dokonuj żadnych zmian.
   Napisz też ile metrów ogrzewasz i jak szybko kocioł dochodzi do temperatury zadanej.

   Ponownie kontaktujemy się jutro i czekam na zdjęcia.

   Pozdrawiam

  • #76456
   Anonim
   Gość

   Ustawiłem wszytko zgodnie ze wskazówkami:

   Przysłona otwarta maksymalnie:

   Retorta w stanie spoczynku na chwilę przed uruchomieniem pieca:

   Retorta chwilę po uruchomieniu pieca, ogień niemal biały, podmuch ogromny jak w palniku do cięcia stali.

   30 minut później… ogień schodzi coraz niżej aż w chwili pisania tego posta palił się ok 5 cm poniżej poziomu retorty.

  • #76455
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Obawiam się że masz zbyt duży ciąg kominowy, a widać to po bardzo intensywnym płomieniu w podtrzymaniu, mimo wyłączonego w tym czasie nadmuchu.
   Proszę abyś zapoznał się z postami kolegi Spidera na naszym forum, on miał podobny problem.
   https://heiztechnik.pl/index.php?option=com_kunena&Itemid=16&func=view&catid=6&id=2314&lang=pl

   Pozdrawiam

  • #76454
   Anonim
   Gość

   Płomień pojawił się dopiero kiedy otworzyłem maksymalnie przysłonę wiatraka. Wcześniej nie było z tym problemu, ale już sprawdzam link.

  • #76453
   Anonim
   Gość

   Rozmawiałem wczoraj z technologiem z firmy Darco Piotrem Lipą, który polecił mi zakup takiego oto regulatora. Podobno to jedyny regulator do eko-groszku, bo pozostałe po sezonie użytkowania mogą zakończyć swój żywot i żaden producent nie chce dawać gwarancji. Przy spalaniu eko-groszku rzecz jasna. Jak tylko zamontuję zainstaluję go w wyczystce możemy wrócić do tematu.

   Czy są jakieś ustawienia do tego mechanizmu jeżeli chodzi o ilość Pa?

  • #76452
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Zacznij od ustawienia 15 Pa i próbuj schodzić niżej.
   Zresztą napisz na wątku Spidera i zapytaj go o jego ustawienia.

   Pozdrawiam

  • #76451
   spider
   Uczestnik

   Witam,
   miałem podobny problem, ale dzięki pomocy serwisu został on rozwiązany, więc chętnie podzielę się informacjami o swoich ustawieniach.

   Zakupiłem regulator ciągu, taki jak na Twoim zdjęciu i działa on bez zarzutu. Ciśnienie mam 20Pa, przy mniejszym kocioł miał problem z osiągnięciem zadanej temp. Jeśli chodzi o przysłonę na dmuchawie to mam ją niemal całkowicie zamkniętą (u mnie podmuchy wiatru są tak silne, że mimo regulatora ciągu przy otwartej całkowicie przysłonie ogień palił się, gdy kocioł pracował w podtrzymaniu.

   Czas pauzy: 50 sek.
   obroty dmuchawy (WPA 07): 2

  • #76450
   Anonim
   Gość

   Dzień dobry 🙂

   Spider, dzięki za pomoc, bo właśnie zaczynam swoją zabawę.

   Zakupiłem regulator i go zainstalowałem.

   Ustawiłem ciśnienie na jak najmniejszy opór (10 Pa) i czekałem na efekt.

   Przysłona była otwarta tyle:

   Ale po osiągnięciu temperatury i odczekaniu kilku minut efekt w piecu był taki:

   a temperatura po kilku minutach:

   Spider, zgodnie z Twoją sugestią idę zamknąć całkiem przysłonę i zobaczę czy to pomoże.

  • #76449
   spider
   Uczestnik

   Witam,
   ja mam ustawioną temp. zadaną 65 stopni i kocioł nagrzewa się maksymalnie do 70 stopni. Przysłonę mam w takim samym położeniu jak na Twoim zdjęciu.
   U mnie w podtrzymaniu groszek tylko się żarzy, nie pali się jak u Ciebie.

   Czas pauzy mam ustawiony 50, dmuchawa 2. U mnie takie ustawienia zdają egzamin. Masz takie same?

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.