duze spalanie q eko duo 17

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem duze spalanie q eko duo 17

  • Ten temat ma 8 odpowiedzi, 5 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 11 lat temu przez mixerman.
Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76393
      tomek6855
      Uczestnik

      Prosze o pomoc, posiadam kocioł q eko duo 17. Spalanie ekogroszku 40 kg na dobe!!! Groszek polski z sosnowca 26 kalorii. Sterownik menuet firmy foster (HT tronic). Dom o pow 126 m2(jeden poziom), 50m2 podlogowka, 8 grzejników. Zawor na grzejniki czterodrożny(skala 0-6). Na podlogowke zawor termostatyczny trojdrozny (skala od 24 C do 43 C), . Zasobnik CW 120 L. Proszę o jakies optymalne ustawienia tego sterownika. Z gory dziekuje za pomoc

    • #76402
      Wiewiur
      Uczestnik

      Może bym Ci zaproponował jakieś ustawienia ale nie wiem jakie masz teraz…
      Poza tym jak wygląda popiół? Są w nim kawałki niedopalonego węgla, spieki czy może jest czysty o konsystencji przypominającej piasek?
      Ten twój węgiel jakoś się nazywa czy nie? Workowany czy luzem? Skąd wiesz, że ma 26kj?
      Jak z ociepleniem domu? Czy to dom nowy (wygrzewający się) czy już zamieszkany 2 sezony temu?
      Więcej szczegółów nie ma jednego przepisu na sukces…:-)

    • #76401
      tomek6855
      Uczestnik

      Dom nowy pierwszy sezon grzewczy, docieplony, tylko strych(poddasze) nie do konca, tak 2/3 stropu docieplone. w popiole sa zlepy typu zuzel.
      a oto ustawienia obecne:
      czas pauzy podajnika: 40 s
      reg. obr. dmuch. : wylaczona
      obroty dmuchawy : 4
      czas pracy CWU: 30 min
      nast. CO. wzrost: 10 C
      priorytet CWU: wylaczony
      czas dmuch. podtrz. : 10 s
      czas przesyp. : 5 min
      krot. podawania : 2
      czas oczekiwania: 10 min

      A jesli chodzi o ekogroszek to facio od ktorego kupowalem przedstawil mi „testy laboratoryjne kalorycznosci ekogroszku”.

    • #76400
      tomek6855
      Uczestnik

      jeszcze dodam ze ekogroszek kupiony luzem, magazynuje w budynku gospodarczym, budunek nie ogrzewany.

    • #76399
      benik
      Uczestnik

      Witam tak jak pisal „Wiewur” bardzo wazne sa 2 parametry czy dom nowy…jak u Ciebie i jakos paliwa!!! Niestety ,masz nowy dom (wygrzewa sie – duza wilgoc) i musisz sie liczyc z czasami 2 krotnym wiekszym spalaniem no i pomysl o sterowniku pokojowym ogranicza on dzialanie bez przerwy pieca i utrzymuje temp. zadana w pomieszczeniu.Dalsze parametry pewnie poda ci serwis , napewno nastawy pomoga ograniczyc spalanie , co do wydrukow i papierkow od sprzedajacych to bym do konca nie dawał wiary w ich super parametry sprzedawanego „paliwa” – wystarczy ze groszek polezy na dworze a oni potem laduja w worki i jest sama wilgoc…pozdrawia i zycze udanych nastawów i zmiejszonego zuzycia Tomek.

    • #76398
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam koledzy!

      Tomku, bardzo dobrze że napisałeś o swoich problemach. Po miesiącu takiej eksploatacji konieczny byłby remont palnika, niestety odpłatny.
      Jak piszesz występuje u Ciebie duża ilość szlaki. Jest to efektem za dużej ilości powietrza. Napisz, kto był na tyle mądry i wyłączył regulację obrotów dmuchawy. Ilość powietrza to najważniejszy parametr dla poprawnego i bezpiecznego działania kotła. Podobnie jak silnik tak i kocioł musi do prawidłowej pracy posiadać optymalną ilość powietrza, inaczej można go zniszczyć.
      Wprowadź następujące ustawienia:
      – czas pauzy podajnika: 50 s
      – reg. obr. dmuch. : załączona
      – obroty dmuchawy : 3
      – czas dmuch. podtrz. : 10 s
      – czas przesyp. : 5 min
      – krot. podawania : 2
      – czas oczekiwania: 10 min
      Po dwóch dniach napisz o efektach spalania.
      Koledzy mają rację o wielkości spalania w pierwszym sezonie grzewczym.

      Pozdrawiam

    • #76397
      mixerman
      Uczestnik

      Witam Panów.
      Tak z ciekawości zajrzałem na ustawienia mojego Q EKO Duo 17 KW i okazało się, że miałem następujące ustawienia :
      czas pauzy podajnika 65
      obroty dmuchawy na 15,
      krotność podawania 1,
      czas oczekiwania 10 min.

      Płomień z palnika był naprawdę mocny przy otwartej do końca przesłonie wentylatora. Dlatego też pan instalator polecił przysłonić wentylator w 2/3 i paliło się fajnie.
      Po zmianie ustawień na polecane przez Was płomień w palniku jest delikatny, nie wiem, czy ogrzeje dostatecznie piec na zadane 40 stopni .

      Tu pytanie : czy przesłona wentylatora powinna być całkowicie otwarta, czy też częściowo przysłonięta ?

      Dodam, że palę eko-groszkiem od 3 miesięcy. Eko-groszek pieklorz 29KJ. Nigdy nie miałem spieków ani też żużlu. Spalanie na dom 170 m2 ( około 70m2 podłogówki + grzejniki + zasobnik CWU 200 litrów) w granicach 600kg miesięcznie.

    • #76396
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Dobrze że zmniejszyłeś ilość powietrza bo za moment palnik byłby do wymiany.
      Powietrza ma być jak najmniej, ale na tyle dużo aby spalić cały węgiel.

      Pozdrawiam

    • #76395
      mixerman
      Uczestnik

      Witam ponownie.
      Zmiana ustawień wyszła na dobre. Czas palenia na zasobniku wydłużył się o 2 dni. Dziękuje za pomoc.
      Mam pytanie czy do grzania CWU jest potrzebna zmiana ustawień . Mam zasobnik 200 litrów Elektromet. Na chwilę obecną palę drewnem co 2 – 3 dni grzejąc wodę na około 60 stopni.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.