Q eko duo 48 kw-ustawienia

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q eko duo 48 kw-ustawienia

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76380
      Jacek
      Uczestnik

      Witam:)
      Proszę o pomoc w ustawieniu parametrów pieca.

      1)Piec Q EKO Duo 48kw, sterownik ht tronic 500, sterowanie pogodowe
      2)W piecu mam ustawione następujące parametry sterownika:
      Czas p.podtrzymującej 18s
      Obroty dmuch. podt. 1
      Czas dmuchawy podt 12
      krotność podawania 1
      Obroty dmuchawy 3
      3)Budynek słabo docieplony, żeliwna instalacja c.o.
      ————————————————–
      Problem pojawił się po zmianie opału(inny ekogroszek). Piec ma zadaną temperaturę 65 stopni(temp kotła) i przy temperaturach dodatnich na zewnątrz nie było problemu. Przy minus 5 piec ma problem z osiągnięciem zadanej temperatura(temperatura około 55-60 stopni)- piec pracuje cały czas.

      Reguluję tylko 2 parametry : czas podawania węgla oraz obroty dmuchawy. Pomimo zmian (skrócony czas podawania oraz zwiększenie obrotów) nie mogę osiągnąć wyższej temp.

    • #76385
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie podajesz jakiej wielkości obiekt ogrzewasz.
      Oprócz parametrów napisz mi jeszcze jaki masz typ dmuchawy. Podejrzewam że masz słabej kaloryczności paliwo, gdyż przy tak dużym podawaniu musiałbyś mieć dużo większe obroty dmuchawy. Oczywiście rozumiem, że węgiel spala Ci się w ładny, sypki popiół?
      Gdybyśmy jednak założyli, że węgiel jest dobrej jakości to w tym momencie masz ustawioną moc około 20 – 25 kW.
      Dla zwiększenia mocy dalej musisz skracać przerwę podawania i nieznacznie zwiększać obroty dmuchawy
      Napisz mi jeszcze jaki masz typ dmuchawy.

      Pozdrawiam

    • #76384
      Jacek
      Uczestnik

      1)dom o powierzchni 320 m2
      2)Palę jaretem plus 25kj
      3)piec z roku 2011, grudnia, z 10 stopniową regulacją wydajności dmuchawy(nic nowszego nie było wtedy, niestety nazwy nie mogę odczytać)

      Pytałeś o spalanie, i tu pojawia się problem- w sytuacji gdy piec długo dochodzi do zadanej temp. 65 stopni nie jest do końca wypalany węgiel, zwiększając podmuch następuje zapadanie się „kopca”.
      Czy mógłbyś podać mi ogólne zasady kiedy dochodzi do spieków oraz niedopalania opału? Z góry dzięki . Jac:)

    • #76383
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      320 metrów i średnio ocieplony dom to rzeczywiście może potrzebować przy -5 na dworze około 25 kW.
      Jeżeli chcesz zwiększyć moc kotła to skróć pauzę o 3 sekundy na początek i zwiększ obroty dmuchawy o 1.
      Napisz czy masz retortę stałą czy obrotową.
      Jeszcze kilka słów o regulacji. Ilością paliwa ustawiasz moc kotła a ilością powietrza ustawiasz jakość spalania. za mało powietrza to niespalony węgiel i sadza na wymienniku, nadmiar powietrza to szlaka w popielniku.

      Pozdrawiam

    • #76382
      Jacek
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedz:) w tej chwili powoli dogaduję się z opałem. W piecu jest zamontowana retorta obrotowa.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.