Problem z przegrzewaniem się podajnika

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Problem z przegrzewaniem się podajnika

 • Ten temat ma 14 odpowiedzi, 7 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 2 lata temu przez SERWIS1.
Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #76321
   pucek
   Uczestnik

   Witam,posiadam piec Q pellet duo 15kw, zakupiony miesiąc temu, wiecznym problemem jest przegrzewanie się podajnika, osiąga temperaturę 90 C i rozłącza automatycznie piec, zastosowałem się do waszych wskazówek telefonicznych i zmieniłem nadmuch Fl na 110%, oraz korektę podajnika na 50 %, niżej się nie da! podajnik cały czas się przegrzewa przy temperaturach zadanych na piecu 70 c a podawania na dom 47, przy tym spala prawie cały zasobnik pelletu na dobę. Bardzo proszę o pomoc.

   ps, dostęp powietrza jest zapewniony.

   Pozdrawiam

  • #76336
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   W zakresie ustawień napisze jutro.
   Napisz mi jednak czy masz nawiew świeżego powietrza do kotłowni i czy posiadasz kanał wentylacyjny.
   Jestem użytkownikiem takiego samego kotła i czasami przegrzewa mi się podajnik bo nie mam nawiewu. Jak mi się przegrzewa to uchylam delikatnie okno.
   Wczoraj też mi się przegrzał ale to z powodu szlaki w palniku. Długo nie czyściłem palnika i miałem w nim dużo popiołu.

   Pozdrawiam

  • #76335
   pucek
   Uczestnik

   Witam,
   Tak posiadam nawiew świeżego powietrza do kotłowni, jest to rura 160 tka, skierowana bezpośrednio pod podajnik, kanał wentylacyjny również jest.
   dziś postanowiłem zresetować ustawienia pieca na standardowe, podajnik się nie przegrzał ale pzestał podawać wodę na grzejniki podaje tylko na podłogówkę…
   Dom jest nie ocieplony z zewnątrz ale to raczej wpływu nie ma.

  • #76334
   EMPLAT
   Uczestnik

   Panowie – postaram się Wam pomóc, gdyż miałem ten sam problem. Nabyłem piec 2 m-ce temu, jednak wyczułem przyczynę przegrzewania się palnika i mam święty spokój. Mianowicie wystarczy wykonać prosta czynność np.co drugi dzień – tj. sięgnąć do palnika i ręką zgarnąć nagromadzona szlakę, która toruję drogę i odbija płomień. Po wyciągnięciu szlaki jak ręką odjął. Szlaka powstaję z peletu np. z dodatkiem żywicy bo mój pelet, którym obecnie palę jest z drewna iglastego. Przyczyna takiego szlakowania może być też lepiszcze, które dodaję się w produkcji peletu a może i nawet wilgotność samego poletu. Nie próbowałem peletu liściastego z domieszką drewna iglastego, który ponoć jest najlepszy. Taki pelet moim zdaniem będzie produkował mniej kłopotliwej szlaki. Jestem ciekaw, czy pomogłem – proszę o odpowiedź.

  • #76333
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Co do pompy to najlepiej zadzwoń do serwisu. Poproś też o pomoc w zmniejszeniu ilości powietrza.
   Nadmiar powietrza powoduje odbicie płomienia i przegrzewanie podajnika.
   Rację ma też kolega Mirimax, szlaka powoduje ten sam problem. Jednakże sama szlaka jest też wynikiem nadmiaru powietrza lub kiepskiej jakości pelletu z dużą zawartością paisku.
   Kolego Mirimax, obniż obroty dmuchawy i szlaka nie powinna występować w takiej ilości.

   Pozdrawiam

  • #76332
   pucek
   Uczestnik

   Dzięki WIELKIE! zastosowałem się do zaleceń i wyczyściłem palnik ze szlaki, i problem jak ręką odjął 😉 Z tym że piec za taką kasę miał być teoretycznie bezobsługowy wychodzi nieco inaczej. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

  • #76331
   EMPLAT
   Uczestnik

   Cieszę się, że mogłem pomóc. Potwierdzam, że piec nie należy do najtańszych ale mam nadzieje, że sprawdzi się na dłuższą metę. Poza tą wyczystką bezpośrednio z palnika nie mam żadnych uwag. Rewaluacyjne jest to, że sam się rozpala – piec praktycznie jest bezobsługowy i cicho pracuje. U mnie kotłownia graniczy z salonem, także absolutnie praca pieca niesłyszalna. Jedyna wada to cena dobrej klasy peletu ale myślę, że z czasem będzie bardziej dostępny i tańszy.

  • #76330
   pucek
   Uczestnik

   Dokładnie już teraz wiem, że trzeba zainwestować również w pellet dobrej jakości,ale za wygodę trzeba płacic.

   Pozdrawiam
   Wesołych Świąt …

  • #76329
   kbwm
   Uczestnik

   Witam.
   Mam podobny problem.Jak spalałem pellet z trociny to musiałem codziennie czyścić palnik ze szlaki.Więc kupiłem pellet z łuski słonecznika i tragedia.Zapychała się rura zasypowa(wrzutkowa), powstawało dużo popiołu, do tego stopnia że piec nie chciał sam odpalać zanim się nie przeczyści palnika.A dziś spaliła się harmonijka łącząca zasobnik z palnikiem i stopił sie czujnik podajnika.Z harmonijką sobie poradziłem ale czym zastąpić cujnik podajnika bo bez niego piec chyba nie ruszy.Czy idzie jakoś ją oszukać a jak nie to jaki kupić.Na przewodzie jest KTY81/2 0/+100 ale takiego nie mogę namierzyć w necie.

  • #76328
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   U nas ten czujnik kosztuje 30 zł netto plus koszt wysyłki. Dziś zamówienie jutro realizacja.
   Palnik ten służy do spalania pelletu tylko i wyłącznie drewnianego i to dobrej jakości.
   Jeśli zamierzałeś palić inną biomasą należało kupić kocioł typu BIO. W nim spaliłbyś wszystko, jednakże nie posiada on zapalarki i pracuje jak retorta, czyli ma podawanie paliwa bezpośrednie.

   Pozdrawiam

  • #76327
   Grzegorz
   Uczestnik

   mam 2 piece Qpellet duo 15 , jeden kupiłem w 2011 roku do domu , drugi z nowszym programatorem w 2012 do firmy , i powiem że z pierwszym miałem cuda na kiju na początku , przede wszystkim z przegrzewaniem podajnika , blokowaniem podajnika , straciłem dużo czasu na rozpracowanie pieca i przy drugim już wydawało mi się że dam radę z palcem w nosie, ale też potrzebowałem pomocy serwisu (ukłony dla Panów z serwisu za info przez telefon) , powiem jedno podstawą w tych piecach jest dobra jakość peletu , to nie może być jakiś wynalazek bo traci się wtedy kompletnie sens używania takiego pieca , ponieważ trzeba przy nim chodzić na okrągło , ale po zastosowaniu peletu dobrej jakości (niestety droższego) piec śmiga jak ta lala . Nie jest to w 100% porównywalne z piecem gazowym , bo trzeba go czyścić , dokładać pelet do zasobnika ale jak się zadba to jest to naprawdę wygodne rozwiązanie

   pozdrawiam

  • #76326
   Anonim
   Gość

   Możesz powiedzeć co zrobiłeś aby nie mieć kłopotu z przegrzewajacą się czujką podajnika i jakiego pelettu używasz.

  • #76325
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Może to nie do końca pytanie do mnie, ale jeśli idzie o przegrzewającą się rurę podajnika to należy posiadać nawiew do kotłowni, regularnie czyścić zgorzel i ewentualnie, jeżeli masz kocioł pracujący na FL to zmniejsz jego maksymalną moc w FL.

   Pozdrawiam

  • #76324

   Dzień dobry,

   posiadam kocioł RED DASPELL Green Line 20 kW. Od trzech miesięcy pojawia się komunikat „przegrzanie podajnika” i piec się wyłącza. O ile na początku zdarzało się to raz na tydzień, to w tej chwili piec wyłącza się po kilka razy dziennie. Mam cały czas uchylone okno(choć przez pierwsze półtora roku było to zbędne i wystarczała kratka wentylacyjna). Używam dobrego pelletu, czyszczę palnik codziennie i efekt jest ten sam. Piszecie Panowie o szlace. Czym ją usuwać, bo rozumiem, że chodzi o substancję, która przylepia się do palnika, a nie o pył na nim?

   Pozdrawiam

  • #76323
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Warto zweryfikować drożność i czystość komina oraz samego kotła.

   Kotłownia musi być wyposażona w napowietrzenie kotłowni (kratka wentylacyjna wyciągowa nie doprowadza powietrza do kotłowni, a okno musiałoby być cały czas otwarte).

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.