Prędkość pomp w instalcaji.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Prędkość pomp w instalcaji.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76184
      akone
      Uczestnik

      Witam.

      Czy jest ktoś w stanie mnie doinformować, czy prędkość pomp ma jakieś zasadnicze znaczenie na wydajność ogrzewania, przy podłogówce przy grzejnikach. Typowa pompa ma 3 prędkości po coś ich wybór jest zdefiniowany :).

      Pozdrawiam.

    • #76187
      Anonim
      Gość

      Prędkość działania pompy to wypadkowa pomiędzy jak najniższym zużyciem prądu (na pierwszym biegu), a jednocześnie na tyle intensywnym przepływem wody, żeby podłoga była równomiernie nagrzana i aby różnica w temperaturze wody wchodzącej do podłogówki, a wychodzącej była jak najmniejsza.

      Ja na przykład mam 3 obiegi, a pompa chodzi na najniższym biegu. W takiej konfiguracji w kuchni i łazience mam równo nagrzaną podłogę, ale w hollu już są wyczuwalne różnice. Różnica temperatur we/wy wynosi maksymalnie do 2 stopni.
      Mi to nie przeszkadza, w domu jest ciepło i przyjemnie, nawet hollu, więc nie przełączam na drugi bieg.
      Temperaturę podłogi mierzyłem termometrem na podczerwień i w kuchni i łazience podłoga jest nagrzana równomiernie.

    • #76186
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Prędkość przepływu wody wpływa na wielkość wymiany ciepła.
      Jeżeli przez grzejnik woda przepływa szybko to jest on gorący na całej wysokości, a jeśli powoli to gorący jest tylko na górze i oddaje mniej ciepła.

      Pozdrawiam

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.