Osiągi efekty naszych kotłów

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Osiągi efekty naszych kotłów

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76156
      awseba
      Uczestnik

      Witam pozwoliłem sobie założyć nowy temat chodzi oto żebyśmy się pochwalili osiągami naszych kotłów mój to jest ht eco duo 17 kw mam 140 m do ogrzania same grzejniki plus baniak 140 litrów wody zawór 4 drożny ,sterownik pokojowy ustawiony od godz 6 rano do godziny 24 jest ustawione 24 stopnie a od 24 do 6 rano 19 stopni ostatni tydzień pogoda była dość mrozno w dzień od minus 2 do 7 a w nocy do minus 14 dobowe z użycie to jest 21,5 kilo węgla dodam że dom jest ocieplony styropianem 10 cm poddasze wełną 25 cm okna plastikowe węgiel mam z piasta retopal myślę że to jest dobry wynik. Pytanie do forumowiczów jakie wy macie osiągi ?
      Pozdrowienia

    • #76167
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      Dzień dobry:-)

      Więc u mnie w kotłowni mam HT EKO DUO 17KW który
      grzeje 200 litrowy baniak i 135 metrów podłogówki.
      Zawór 4 drożny sterowany automatycznie.Ustawiona temperatura zaworu 32 stopnie co daje nam podłogę
      o temperaturze ~23 stopnie.W domu temperatura całą dobę w przedziale 20.5-21.0 stopnia.
      Dom nowy, ogrzewany pierwszy sezon, ocieplony 15 cm
      styro, 25 cm wełny, okna z trzema szybami.
      Palę ekogroszkiem z PG Silesia(ta kopalnia którą kupili pepiki).
      Średnie spalanie od piątku wieczorem wynosi 20kg.
      Dodam że w weekend temperatura w nocy spadła do -15
      stopni.

    • #76166
      justyna
      Uczestnik

      Witam!
      Posiadam piec taki jak kolega Konrad , mogę stwierdzić, że u mnie nie jest tak pięknie, 20 kg ekogroszku było by dobrym wynikiem , mój piec pali ok 30 – 35 kg, tyle tylko, że mieszkam na Podlasiu a tu ostatnio w dzień było minus 15 stopni, w nocy temperatura spadała nawet do minus 28. Ponadto dom jest nowy, ocieplony 15 cm styropianem ok 190 m2, w środku jeszcze nie ma zamontowanych drzwi wewnętrznych, panowie od wykończenia kładą gips no i jest to pierwszy sezon grzewczy , więc myślę, że nie jest źle :), a i jeszcze nie mam zasobnika na wodę, więc tylko podłogówka i kaloryfery. Mam pytanie trochę odbiegające od tematu – czy normalne jest to,że komin jest ciepły , nawet na wysokości poddasza ? Czy coś jest nie tak.

    • #76165
      Anonim
      Gość

      ja też mam ht eko duo 17kW.
      Dom nowy, pierwszy sezon grzewczy 140m^2. 6 grzejników, 3 obiegi podłogówki i bojler 125L. Docieplenie 15 cm styropianu i 25 wełny skalnej na dachu, okna z Krakowa dwuszybowe.

      Spalanie waha się w zależności od temperatur panujących na zewnątrz. Średnio grudniu i początek stycznia 17,5 kg/doba. Ostatnie trzy tygodnie było zimno i spalanie wzrosło do 18,5 kg/doba.
      Wcześniej paliłem słabszy węgiel. Teraz kupiłem lepszy o większej kaloryczności, ale niestety nie opłaca się. Cały kosz starcza na tyle samo czasu.

      Justyna – z tego co mi wiadomo to komin nie powinien się nagrzewać. Tylko zastanawiam się od czego on się nagrzewa? Bo przecież sprawność kotła jest na tyle duża, że spaliny są na prawdę „zimne”.

    • #76164
      konrad.bebenek
      Uczestnik

      ładny wynik. a jakie masz ustawienia jeśli mogę wiedzieć i czym palisz?

    • #76163
      justyna
      Uczestnik

      czyli mamy zagadkę z tym kominem, a wynik ok 18,5 kg to piękny wynik, u mnie 14 lutego skonczy się trzecia tona ekogroszku ,data zakupu 26 październik , to średnia za cały ten okres ok 27 kg ;(

    • #76162
      Anonim
      Gość

      konrad.bebenek napisał:

      ładny wynik. a jakie masz ustawienia jeśli mogę wiedzieć i czym palisz?

      Wcześniej miałem tonę węgla kupionego w Leroy Merlin na promocji. Był pakowany w opakowania z napisem EkoGrosz, 23 kJ. Był to ruski węgiel z firmy Barter. Jest to firma z Białegostoku, która prowadzi wymianę barterową ze wschodem, a wiem to stąd że pochodzę z Białegostoku, choć teraz mieszkam w Małopolsce, w beskidzie żywieckim.
      Teraz palę węglem który ma 27 kJ. Nie wiem jakiego jest producenta, wiem tylko że to węgiel z polskiej kopalni. Kupiłem taki, bo polecił mi go instalator, który robił mi kotłownię. Najważniejsze, że jest suchy. Kupowałem go w jedynym składzie w Suchej Beskidzkiej, gdzie trzymają ekogroszek pod dachem.

      Co do moich ustawień to są opisane w tym wątku:
      LINK

      Generalnie doszedłem do wniosku, że nie ma sensu przepłacać za drogi węgiel. Na tym tanim pojemnik schodzi w takim samym czasie.

      A co do mojego wyniku, to na tak niskie spalanie może mieć wpływ fakt, że posiadam też alternatywne źródło ciepła w domu, jest nim kominek z kanałami do dystrybucji ciepłego powietrza. Trudno mi ocenić na ile ten kominek mi pomógł, ale od czasu kiedy się wprowadziłem (19 listopad), to spaliłem mniej niż pół metra drzewa. W kominku palę dwa razy w tygodniu, czasem tylko raz.

    • #76161
      justyna
      Uczestnik

      Witam, czy Pan z serwisu mógłby się wypowiedzieć na temat ciepłoty komina, jak powinno to wyglądać?

    • #76160
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Justyno, komin niestety musi być ciepły a jego temperatura na zewnątrz wynika tylko z izolacji komina.
      Zauważ, że aby kocioł działał prawidłowo musi mieć temperaturę spalin nominalnie 140 stopni, jednak nie mniej niż 100 stopni bo w innym wypadku wewnątrz komina mógłby wylewać się kondensat. Kondensat ten działałby jak klej dla pyłu wydostającego się z kotła i komin najzwyklej w świecie zapchałby się.
      Po drugie kocioł potrzebuje mieć odpowiedni ciąg kominowy a ten jest wynikiem różnicy temperatur w kominie i na dworze.
      Reasumując, komin może być ciepły, ale bez przesady.

      Pozdrawiam

    • #76159
      justyna
      Uczestnik

      Dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.

    • #76158

      Ja mam 15Kw kocioł Dom 150m2 , podłogówka 80m2 i 8 grzejników 150L zbiornik Eko-Groszek Piekorz i spalanie wacha się do 22kg na dobę . Temperatura 55st ale jak jest -10 to podnoszę do 60st obieg tylko do wymiennika płytowego 2 szt. po 30płyt. Od wymiennika do sprzęgła mam różnice w temperaturze jakieś 6 do 8 st . W sobotę będę montował na czopuchu regulator ciągu kominowego ponoć pomaga zmniejszyć spożycie opału zobaczymy , pozatem wszystko hula poprawnie
      Pozdrawiam

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.