wahania temperatury

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem wahania temperatury

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #76071
   justine79
   Uczestnik

   Witam, mam prosbe o jakieś sensowne ustawienia kotła red eco duo 25 kw. Przy terazniejszych znacznych wahaniach temperatury (około 12 stopni między dniem a nocą) mam spore spalanie węgla. Mam ustawiony zawór na podłogowe pogodowe dla 10 stopni 35, a dla 0 i -10 – 40 stopni. W dzień piec jest sporo czasu w podtrzymaniu. Termperatura na piecu spada do 58 stopni i szybko wraca do 60 zadanej. A nocami spada do 48 i długo wraca do 60. Dogrzewa wtedy długo i sporo pali. Powstaja spieki i węgiel nie spala się całkowicie na popiół. W dzień nie ma tego problemu i gdy nie było takich wahań temperatury na zewnątrz też było ok. Nawet w nocy. Jak ustawić teraz piec?

  • #76076
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Na początku, czy nie masz za gorąco w pomieszczeniach?
   Jeśli rzeczywiście masz podłogówkę z zaworem mieszającym to zmień ustawienia na pogodówce na następujące:
   +10 – +22
   0 – +25
   -10 – +30.
   Co do spieków to napisz mi jakie masz ustawione obroty dmuchawy i na początek zmniejsz je o jedną jednostkę.
   Napisz też jaki masz typ dmuchawy i jak długą masz pauzę podajnika.

   Pozdrawiam

  • #76075
   justine79
   Uczestnik

   W pomieszczeniach mam 23 stopnie. Mialam już takie ustawienia zaworu, ale wtedy podłoga była zimna. Teraz jest letnia, przy takich ustawieniach. Dmuchawe mam WPA 06. Pauza -50, obroty 2, w podtrzymaniu 1.

  • #76074
   SERWIS
   Uczestnik

   Ustaw obroty dmuchawy najpierw na 3.

  • #76073
   zientas
   Uczestnik

   Twoje ustawienia temperatur są błędne – za wysokie, ale i te podane przez serwis niestety też za niskie.
   jeśli przy twoich ustawieniach czyli pod koniec dnia i wieczorem masz 23C w domu to znaczy że pierwsze ustawienie jest prawie ok, ja wolę niższe temperatury w granicach 21,5-22.
   Moje ustawienia są takie
   10 = 27
   0 = 30
   -10 = 35
   przy twoich ustawieniach jeśli temperatura w nocy spadnie do -20 nadal w podłogę będziesz miała pompowaną temperaturę jak przy 0 st.
   za to jak zastosujesz ustawienia servisu to jeśli przy +10 ustawisz 22C to podłoga będzie miała 18-19C i nie nagrzeje ci to mieszkania do 22-23C.
   Ja najpierw określiłem ile mam spadku temp w pomieszczeniach w stosunku do temp czynnika i niestety zajęło mi to rok zanim zastosowałem powyższe ustawienia – nieliniowe bo jak widzisz między +10 a 0 różnica jest mała
   Co do spalania to niestety aby podgrzać tak podłogówkę (5C) to niestety trzeba spalić.
   Jeśli ci nie dopala to znaczy że masz za duże podawanie w pracy, a spieki to masz za dużo powietrza.
   dla czego tak się nie dzieje w dzień – bo piec długo pracuje w podtrzymaniu gdzie parametry są dobrze ustawione, polecam zmniejszyć nadmuch i podawanie w trybie praca, ale obserwować bo o ile to nie weim 10% może 30%.
   co do tego że piec długo dochodzi to zadanej temperatury to zobacz czy jest tak nad ranem kiedy piec się ustabilizuje po nocnej zmianie temperatury. Po prostu wieczorem temperatura szybko spada i w ciągu 1-2h zamiast 35C zaczynasz pompować 40C w podłogówkę, a piec tego nie wyrówna w ciągu chwili, poza tym podłogówka odbierze więcej ciepła więc na powrocie będzie większa różnica którą trzeba wyrównać. Niestety im chcesz mieć cieplej tym spalić musisz więcej.
   na początek ustabilizuj temperaturę w pomieszczeniach i czasy podawania i nadmuchu.
   jeszcze wydaje mi się że rano masz w mieszkaniu większe temperatury niż wieczorem, szczególnie jeśli nie jest w nocy zbyt zimno, tak do -5C.
   u mnie wahania temperatur w ciągu doby nie przekraczają 0,5 do 1C a bardziej są uzależnione od wiatrów niż temperatur zewnętrznych.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.