Pomoc dla początkującego :)

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pomoc dla początkującego :)

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75946
      Robert Gierula
      Uczestnik

      Witam serdecznie wszystkich,

      Od trzech tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem nowiutkiego Q EKO DUO 25 aut POG z dmuchawą Wpa07 (rok prod. 2010). Na początek tej wieloletniej „nieznajomość” chciałbym uzyskać naprawdę podstawowe informacja co do działania tego pieca, ewentualnych ustawień przed zbliżającą się zimą, tak abym mógł na początek wyciągnąć przynajmniej 50% jego możliwości.
      Zostałem w jakimś stopniu przeszkolony przez technika, aczkolwiek pewnie dużo z tych informacji przekazanych gdzieś mi już uleciało. Jak wspomniałem dopiero się uczę fachu palacza, wiec niuanse zostawiam sobie na deser, a teraz drodzy koledzy poproszę o podstawową wiedzę. Z góry dziękuję

    • #75956
      zientas
      Uczestnik

      no to zacznijmy od początku,
      aby móc palić trzeba kupić paliwo, potem trzeba rozpalić i pamiętać o tym aby nie brakowało paliwa.
      za większość odpowiada automatyka.
      aby coś więcej powiedzieć musisz napisać więcej, jakie masz obwody grzewcze, czym steruje piec, czy masz czujkę pogodową i termostat pokojowy?

    • #75955
      Robert Gierula
      Uczestnik

      he, początek dobry 🙂 etap paliwa jest pod kontrolą.
      posiadam dom z dwoma poziomami. na każdej poziomie jest po 5 grzejników i ok. 30m2 podłogówki. Posiadam czujkę pogodową, ale nie mam termostatu pokojowego i regulator pracy kotła to Menuet.

    • #75954
      zientas
      Uczestnik

      no dobra jak już ci sie pali w piecu to:
      przy takiej pogodzie ustaw sobie temperaturę pieca na 50C
      jak temperatura na zewnątrz zacznie spadać to przestawisz na wyższą tak aby mieć 60-65C
      czym steruje czujka pogodowa, temperaturą pieca czy temperaturą obiegów i których, według mnie powinna podłogówką.
      pamiętaj że piec najlepiej pracuje jeśli pracuje to znaczy spala a nie pracuje w podtrzymaniu.
      przy twojej wielkości pieca i ociepleniu budynku jakie ja mam to można z 600m2 ogrzewać lub więcej.
      Jeśli piec jest w podtrzymaniu to osadza się na nim sadza i mawet potrafi spływać po ściankach smolista substancja.
      napisz konkretnie co chcesz wiedzieć bo tak to trudno coś pisać.
      na kaloryferach masz termostaty więc nimi ustawisz temperaturę w pomieszczeniach, podłogówka to pewnie łazienki i może kuchnia, do tych obwodów powinieneś mieć mieszacz i temperaturę na te pentle przy dzisiejszych temperaturach 27-28C, więc podłoga i tak będzie zimna.
      wodę użytkową możesz ustawić na 50C przy 3 osobach a na 55 przy czterech, chyba że każdy ma inne godziny kompania wtedy 50C starcza.

    • #75953
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli ustawiamy temperaturę zadaną na kotle nie należy sugerować się temperaturą zewnętrzną. Zjawiska fizyczne takie jak skraplanie się pary wodnej na zimnych ściankach wymiennika nie występują sezonowo. Ustawianie zbyt niskiej temperatury zadanej w czasie występowania wyższej temperatury zewnętrznej w takim samym stopniu skraca żywotność wymiennika poprzez zainicjowaną skroplinami korozją jak w okresach zimowych.
      Sugeruję ustawienie temperatury zadanej minimalnie na 65 stopni C. Ewentualnych obniżeń należy dokonywać zaworem mieszającym.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75952
      Robert Gierula
      Uczestnik

      No dobrze, ale jeśli zmienię nastawę kotła na 65stopni to automatycznie uzyskam większą ilość odbieranego ciepła po przez większą ilość spalanego paliwa. No a jak kolega wyżej napisał przy tej temperaturze na zewnątrz i 15cm ocieplenia nie potrzebuje produkować takiej ilości ciepła. No chyba, że się mylę co zależności większa nastawa kotła, a ilość spalanego paliwa.

    • #75951
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura kotła nie powinna być temperaturą instalacji. Jeżeli podnosi Pan temperaturę na kotle to jednocześnie musi Pan zmniejszyć temperaturę instalacji zaworem mieszającym.
      Zużycie paliwa jest uzależnione od ilości odbieranego ciepła przez obiekt ogrzewany.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75950
      zientas
      Uczestnik

      chyba rozmawiamy innym językiem (ja i serwis), choć ich rady są cenne a nawet bardzo.

      Dlaczego nie sterować temperaturą pieca??
      Ja latem mam ustawioną temperaturę pieca na 50C bo grzeje tylko wodę, w okresach przejściowych na 55C a zimą 60C,
      dlaczego tak? bo jak zimą na piecu trzymałem 50C to po uruchomieniu ogrzewania w garażu piec nie był w stanie osiągnąć 50C a nawet jak osiągał to na moment i znowu sie uruchamiał, bo odbiór ciepła był za duży.
      I trzeba pamiętać o tym aby nie skaraplała się woda na piecu o czym pisał serwis, ale woda nie będzie ci się skraplała latem przy 50 a nawet przy 45C na piecu, ale zimą już może bo powrót wody może być znacznie zimniejszy. Pamiętaj że piece na pelet węgiel i inne badziewie mają sprawność ok 55-60% czyli ok 40-45% energii ucieka w kominem, to znaczy ze przy temperaturze pieca 65C więcej energi ucieknie w komin niż przy temp pieca 50C.
      Latem po co ustawiać 60 skoro jak mam ustawione 50 to i tak uruchamia sie 2x dziennie, rano jak się wszyscy wykompią i wieczorem też po kompaniu.
      poza tym na grzejnikach potrzeba więkaszą temperaturę i są większe różnice między zasilaniem a powrotem.
      ponadto w przypadku kolegi pogodówką można sterować pętle podłogowe ale jeśli ma tylko pętle w łązienkach i może w kuchni to bym na dzisiejszą pogodę ustawił w tych pętlach zasilanie na poziomie 30-32C a resztę głowice na kaloryferach.
      Pamietaj że cyferki na głowicach odpowiadają temperaturą w pomieszczeniu.
      U mnie w łazience ustawienie na 2=21C. na 3=23C na 4=25C
      więc u ciebie podłogówka będzie grzała cały czas będziesz miał przyjemną (nie zimną) podłogę a kaloryfery będą dogrzewać. Jeśli na podłodze chcesz odczuwać ciepło to temperatura podłogi musi być powyżej 34C.
      Co tu więcej pisać, raczej musisz sobie to ustawiać przestawiać i obserwować, ponadto po przestawieniu np temp na podłogówce o 1-2C musisz czekać na efekty jeden lub 2 dni. I pamiętaj aby podłogówkę właściwie wygrzewać.

      Pozdrawiam
      zientas

    • #75949
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Kolego Zientas, nie przeczę, że nie masz racji, ale z tą podaną sprawnością to trochę przesadziłeś. Taką sprawność posiadają tzw. śmieciuchy starej daty. Nowy podajnikowy powinien hulać ze sprawnością około 80 %.
      Co do temperatury, to nie chodzi tu tylko i wyłącznie o skraplanie, ale dzięki tym dodatkowym dziesięciu stopniom uzyskujesz całkiem innej jakości spalanie. Przy temperaturze 50 stopni może, a nawet powinna wydzielać się na ściankach sadza, natomiast przy temperaturze powyżej 65 stopni ścianki kotła powinny być szare.
      Faktem jest, że w komin pójdą spaliny o wyższej temperaturze i to spowoduje spadek sprawności około 0,2 % (różnica 20 stopni na temperaturze spalin do temperatury spalania około 1000 stopni).
      Jednakże dla równowagi doprowadzenie do zupełnego spalenia węgla, który nie osadzi się w postaci sadzy i nie pójdzie z pyłem w komin spowoduje zysk sprawności powyżej 0,5 a nawet 1%.
      Ja u siebie przez cały rok trzymam temperaturę 65 stopni.

      Pozdrawiam

    • #75948
      Robert Gierula
      Uczestnik

      OK, zrodziło mi się pytanie serwisu. Napisał Pan, że Pan trzyma temperaturę 65st cały rok. W lato też? Ja tam nie miałem w planie palić non stop groszkiem przy wysokich temperaturach w piecu, ale tylko przepalać drzewem w celu zagrzania wody.

      Do Pana zientas proszę o info jak to u Pana wygląda.

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.