wysoka temperatura

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem wysoka temperatura

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75901
      roman kukuł
      Uczestnik

      mam kociol ht eko 25 kw i dwa problemy 1. to spora ilosc sadzy na wymienniku kotla 2. kociol w podtrzymaniu osiaga temperature 85 st. mimo ze jest ustawiony na 65 st. prosze o wskazowki.

    • #75928
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wprowadź ustawienia:
      Czas pauzy podajnika – 50s
      Obroty dmuchawy – 2 (dmuchawa WPA 07), 1 (dmuchawa WPA 06)
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5s
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Obroty dmuchawy wzrost – 1
      Przysłonę na dmuchawie odsłoń całkowicie.

      Przy dobrych ustawieniach na palniku podczas pracy powinieneś mieć kopic żaru wysokości około 3-4 cm od płaszczyzny palnika.

      W przypadku gdy sytuacja się nie poprawi to napisz, a wprowadzimy jeszcze inne korekty.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75927
      roman kukuł
      Uczestnik

      witam

      dzieki za wskazowki

      zminilem nastawy tak jak mowiles tylko ta przyslona na dmuchawie calkowicie
      otwarta nie spowoduje przedmuchiwania kotla nie chcialbym aby tak drogi opal
      w polowie uciekal przez komin

      pozdrawiam

    • #75926
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Bez obawy, to że powietrze się przedostaje przez palnik to nie pozwala na wygaśnięcie paleniska.
      Ponadto powietrze to inicjując niewielkie spalanie powoduje dogrzewanie wymiennika, czyli nie jest to żadna strata.

      Pozdrawiam

    • #75925
      roman kukuł
      Uczestnik

      witam

      moje spostrzenie po otwarciu przyslony na maxsa to pelno
      szlaki takze to chyba zly pomysl

    • #75924
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Otwarcie przysłony to nie był zły pomysł.
      Po otwarciu przysłony powinieneś niestety dokonać korekt mocy dmuchawy.

      Pozdrawiam

    • #75923

      WItam

      Mam taki sam problem jak kolega „drzycha” i ten sam kocioł.

      Wygląda to następująco:
      Gdy przysłonę dmuchawy mam zamkniętą to podnosi mi temperaturę na podtrzymaniu do 80 stopni C.
      Gdy przysłonę dmuchamy uchylę to podnosi mi temperaturę na podtrzymaniu do 90 stopni C i włącza się zabezpieczenie pieca. Uruchamia się wymuszony rozbiór na grzejniki i CWU.

      Były sugestie ze strony serwisu, że mam zbyt mocny ciąg kominowy. Mam komin fi200mm. Po ograniczeniu przekroju o ok. 90% sytuacja jest bez zmian.

      Teraz, aby mieć odpowiednie spalanie mam nastawy (sterownik 522):
      1)Nastawa pieca 60 stopni C.
      2)przysłona dmuchawy zamknięta,
      2) prędkość wentylatora WPA-07 6 bieg
      3) czas pauzy 100 sekund.
      4) czas podtrzymania 13 minut
      5) krotność 2

      Kopiec ok 3 cm podczas pracy kotła. Płomień żółto-pomarańczowy. Temperatura czopucha ok.75 stopni podczas pracy kotła.

      Przy podtrzymaniu kopiec się pali. Dopiero zaczyna się tlić, gdy zrówna się z paleniskiem.

      Macie jakieś propozycje? Bo mam za małą moc kotła i nie jest w stanie sprostać rozbiorowi.

    • #75922

      Przypomnę. Mam kocioł HT EKO 25kW.

      Zauważyłem, że jak mam otwarte drzwi popielnika to na podtrzymaniu działa poprawnie tj: podnosi temperaturę o ok. 6 stopni i płomień gaśnie.

    • #75921
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W jaki sposób ograniczyłeś przekrój komina – realne zmniejszenie ciągu daje regulator ciągu kominowego lub otwarcie wyczystki kominowej.

      W dobrej wierze sugeruję Ci obniżenie czasu pauzy do 50 s i zmniejszenie obrotów dmuchawy na 1-2 (przy dużym kominie obroty ustawiamy jak najniżej – na 100% masz spalanie w głąb kolana i za jakiś czas będziesz zgłaszał blokowanie się palnika i zrywanie zawleczek.

      Sprawdź parametry:
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5s
      Obroty dmuchawy wzrost – 1

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75920
      Olaf Meller
      Uczestnik

      na 100% masz spalanie w głąb kolana i za jakiś czas będziesz zgłaszał blokowanie się palnika i zrywanie zawleczek.

      W związku z powyższym mam pytanie. Jaki wzrost temperatury jest dozwolony, taki aby było wiadomo, że żar nie schodzi w głąb kolana i nie niszczy palnika?
      I drugie pytanie, jaką wytrzymałość ma palnik przy założeniu że jest prawidłowo eksploatowany?

      /olaf

    • #75919
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wykonując wieloletnie doświadczenia otrzymujemy odpowiednie parametry spalania, które przekazujemy użytkownikom. Uzyskujemy również informacje, mówiące nam o przypadkach ustawień sterownika, które niszczą palnik.
      Przykład: jeżeli uzyskujemy pewną moc przy standardowym kominie (średnica 160 – 8 m wysokości) to nie ma fizycznej możliwości, aby wydłużając pauzę ( zmniejszając ilość węgla) i zwiększając obroty dmuchawy przy większym kominie uzyskać prawidłowe spalanie na palenisku.

      Palniki, w którym spalany jest suchy ekogroszek oraz są dobrze ustawione parametry spalania powinien wytrzymać około 6-7 lat bez konieczności wymiany podzespołów.
      Elementy, które mogą zużywać się poprzez zaniżanie się żaru to tuleja zabieraka (warto ją profilaktycznie wymienić co 2 lata), zabierak (jeżeli się zużyje to wymieniamy również tuleję), wianek zębaty (sytuacje skrajne z bardzo dużym nadmiarem powietrza), kolano żeliwne (sytuacje skrajne z bardzo dużym nadmiarem powietrza).
      Elementy, które zużywają się poprzez stosowanie mokrego węgla to ślimak, kolano żeliwne, rura podajnika i zbiornik paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75918
      Olaf Meller
      Uczestnik

      Przyznam szczerze, że nie bardzo zrozumiałem pierwszą część wypowiedzi. Czy można bardziej łopatologicznie, dla laika?
      Konkretnie u mnie nastawa pieca to 68 stopni, a wzrost temperatury następuje zazwyczaj do 73 stopni, czasem przy silnych wiatrach nawet do 75.

      A co do drugiej części wypowiedzi, to wynika z niej że będę musiał zrobić przegląd palnika na wiosnę, Bo piec działa nieprzerwanie już 2,5 roku.

    • #75917

      „W jaki sposób ograniczyłeś przekrój komina – realne zmniejszenie ciągu daje regulator ciągu kominowego lub otwarcie wyczystki kominowej.” – zamontowałem szyber.

      „W dobrej wierze sugeruję Ci obniżenie czasu pauzy do 50 s i zmniejszenie obrotów dmuchawy na 1-2 (przy dużym kominie obroty ustawiamy jak najniżej – na 100% masz spalanie w głąb kolana i za jakiś czas będziesz zgłaszał blokowanie się palnika i zrywanie zawleczek.” – właśnie problem jest taki, że podczas pracy nie mam spalania w głąb kolana. Kopiec jest na ok 3 cm. Taki problem pojawia się w momencie podtrzymania.

      Sprawdź parametry:
      „Obroty dmuchawy podtrzymania – 1” – tak mam ustawione
      „Czas dmuchawy podtrzymania – 5s” – tak mam ustawione
      „Obroty dmuchawy wzrost – 1” – mam na 0, ponieważ nie ma problemu z rozpalaniem.

      Zauważyłem, że w podtrzymaniu zaciąga powietrze przez dmuchawę. Jest to taka ilość powietrza, że zdmuchuje płomień w zapalniczce. Po otwarciu popielnika piec pracuje tak jak powinien, tzn. w podtrzymaniu zostaje kopiec i podnosi się temperatura pieca o ok. 5-7 stopni.

    • #75916

      Wczoraj cały dzień paliłem z uchylonymi drzwiczkami od popielnika. Kocioł pracował jak powinien. Popiół taki jak się należy, temperatura na kotle wzrastała o ok.7 stopni na podtrzymaniu. Jak się otwierało drzwiczki wsadowe to czuć było „buchające” ciepło. Teraz jestem zadowolony ze spalania. Tylko jak utrzymać moje zadowolenie bez konieczności otwierania drzwiczek popielnika? Czy uchylony popielnik stanowi jakieś zagrożenie?

      Zauważyłem też, że kocioł pracuje ok. 10 godzin bez rozbioru. Czy opłaca mi się go wygaszać na ten czas? Ile zużywa on węgla, aby utrzymywać siebie w stanie podtrzymania (krotność 2, czas oczekiwania 10min)? Po wykonaniu raz takiej czynności po 12 godzinach temperatura na kotle z 65 stopni spadła mi do 45 stopni.

    • #75915
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Fallox chodzi mi o to, że w przypadku, gdy wiemy jak spala się węgiel w palniku przy zadanych przez nas ustawieniach i i wiemy jaki wpływ maja zmiany poszczególnych parametrów to ustawianie stanowczo różnych parametrów na tym samym palniku będzie się wiązało ze zużyciem palnika. Budowa palnika jest identyczna, a węgiel różni się pomiędzy sobą zazwyczaj o około 25 – 30% czyli w przypadku, gdy do spalenia 1 kg węgla potrzebujemy „x” powietrza to niemożliwe jest że ktoś ma węgiel, gdzie do kilograma węgla dostarczy dwa razy więcej powietrza i nie będzie z tego żadnych konsekwencji.

      Kridor zamontowanie szybra jest po części rozwiązaniem jednakże niezalecanym – w przypadku kotła bez dmuchawy rozwiązanie jest prawie bezpieczne.Co w przypadku, gdy ciąg kominowy ze względu na pogodę spadnie , ty będziesz miał przymknięty szyber, a dmuchawa będzie wdmuchiwała tyle samo powietrza co poprzednio – spaliny zostaną wypchnięte do kotłowni, a co dalej może się stać to kwestia wyobraźni.
      Regulator ciągu ustawia klapkę w zależności od zmieniającego się ciągu więc ciąg jest w miarę stabilny.
      To, że na palniku masz minimalny kopiec to przy tak dużym nadmuchu nie świadczy o tym że nie spala Ci się paliwo w kolanie – mogę Ci tylko podpowiedzieć, że mieliśmy kilku klientów, którzy tak się upierali przy swoich racjach, a później byli zdziwieni że palnik się uszkodził.
      W celu ustabilizowania kopca w podtrzymaniu musisz przymknąć przysłonę na dmuchawie.

      Otwieranie drzwiczek jest dość niebezpieczne, lepiej byłoby, gdybyś otworzył drzwiczki wyczystkowe w kominie.

      Kotła nie opłaca się wygaszać, ponieważ musisz zawsze wypchnąć żar. Później ponownie trzeba kocioł rozpalić i nagrzać ponownie więc oszczędności będą minimalne.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75914

      Witam

      Niestety, ale przy zamkniętej przysłonie też mi żar wpada.
      Mam komin fi200, wysokość 7m. Materiał ceramika.

      Tak więc nie mam pomysłu jak ustabilizować pracę kotła. Proponujecie RCK, ale czy on na pewno zda egzamin? Nie chcę wyrzucać pięniędzy w błoto.

    • #75912
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Regulator ciągu kominowego osłabi ciąg kominowy, ponieważ wpuści do komina powietrze z kotłowni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75913
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Regulator ciągu kominowego osłabi ciąg kominowy, ponieważ wpuści do komina powietrze z kotłowni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75911

      Do jakiej głebokości w palenisko może schodzić żar podczas pracy?

    • #75910

      Witam

      Regulator ciągu kominowego osłabi ciąg kominowy, ponieważ wpuści do komina powietrze z kotłowni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Znam zasadę działania regulatora. Tylko czy ten element rozwiąże mój problem? Znaczy się czy napewno to wina ciągu kominowego?

      Robiłem pomiary i prędkość wiatru w kominie ciepłym to 2,5 m/s. Przekrój komina mam fi200mm. Czy ta wartość jest oki?

      Pomiar wykonywany w miejscu wyczystki czopucha i wyczystki komina. Pomiar wykonany zaraz po wejściu kotła w podtrzymanie.

    • #75909
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ciąg kominowy, przy tak dużym kominie na pewno jest zbyt silny dla tak małego kotła.
      Zmniejszenie ciągu kominowego spowoduje zmniejszenie ilości powietrza przepływającego przez palnik. Zmniejszenie ilości powietrza sprawi, że żar nie będzie zaniżany w głąb paleniska.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75908

      Witam po dłuższej przerwie.

      Zamontowałem regulator ciągu kominowego wedle zaleceń serwisu. Problem z zapadaniem się żaru zniknął. Temperatura wzrasta max. o 10 stopni w podtrzymaniu. W piecu pali się stabilnie.

      Dlatego też uważam, że każdy powinien mieć zamontowany regulator. Z początku byłem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, ale jak go zamontowałem to się przekonałem.

      Niestety pojawił się problem. Wieniec mi się zdeformował na kołnierzu. Dodatkowo w tamtym miejscu pękł (nie jest to wynikiem mechanicznego uszkodzenia). Reszta wieńca jest niezdeformowana. Nie wiem z jakiego powodu. Rozumiem, że może to być od temperatury, ale przecież takie są jego warunki pracy. Poproszę o sugestie.

    • #75907
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Elementy palnika pracują w wysokiej temperaturze jednakże w przypadku, gdy paliwo spalane jest w nadmiarze powietrza (zbyt duży nadmuch lub zbyt duży ciąg kominowy) temperatura w palenisku jest wyższa od prawidłowej co przyspiesza zużywanie się elementów palnika. Przyspieszone zużycie objawia się wypalaniem i deformacją żeliw.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75906

      Chciałbym zakupić ten wieniec. W jaki sposób to się u Was odbywa?

      Mam kocioł HT eko25kW.

    • #75905
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyślij zamówienie na zamowienia@heiztechnik.pl. W zamówieniu napisz dokładny adres, numer telefonu i nazwy zamawianych części.
      Przesyłkę wysyłamy za pobraniem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75904

      Witam

      Po jakim czasie powłoka malarska wewnątrz kotła (dokładnie na rurkach wodnych i wokół paleniska) się wypala i odpada?

    • #75903
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zazwyczaj wypala się w pierwszych tygodniach użytkowania lecz zależy to od intensywności pracy kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.