Nie mogę dogrzać domu – jak ustawić piec na 100%?

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Nie mogę dogrzać domu – jak ustawić piec na 100%?

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75847
      jarek serafin
      Uczestnik

      Cześć – Witam wszystkich na forum!
      Tak jak w temacie nie mogę dogrzać domu. Prześledziłem forum i kilka razy zmieniałem niektóre ustawienia pieca aby (jak mi się wydaje) wyciągnąć 100% z tego pieca i niestety nadal nie mogę w domu podnieść temperatury. Do instalacji grzewczej posiadam programator / regulator firmy Euroster 2006tx. Programator ten jest bezprzewodowy i ustawiony jest w centralnej części domu jednorodzinnego na klatce schodowej. Na regulatorze tym mam zadaną temperaturę 20.8stC a jest 19.9 od tygodnia (piec chodzi w zasadzie nonstop).Chciałbym dogrzać dom i utrzymać temperaturę 21 – 22 stC. Dodam jeszcze, że jak przestawię programator do mniejszego pokoju z kaloryferem to wskazuje on 20.2 – 20.4 stC. Czy można jeszcze więcej wyciągnąć z moje pieca – jeśli tak to w jaki sposób.
      Aby wyprzedzić kilka pytań – krótki opis.
      Kilka danych dotyczących budynku.
      Mieszkam w nim 3 sezon. Ściany są z białego pustaka 24 i na to 15 cm styropian. Budynek podpiwniczony – piwnica ocieplana (ale kaloryfery poskręcane na 1 -2) Dach ocieplony wełną 20cm. Parter 65m2 w tym podłogówka 60m2 (plus jeden kaloryfer) i jedno pomieszczenie 5m2 tylko kaloryfer. Poddasze użytkowe 100m2 około 15m2 podłogówki a reszta w pokojach kaloryfery. Razem pow. 165m2 (kaloryfery na max)+ 80m2 piwnica i 40m2 garaż (gdzie kaloryfery poskręcane na 1.)
      Piec – HT EKO 15kw podłączony do komina z wkładem o średnicy 20cm.(podajnik bez retorty)
      Ustawienia pieca (aktualnie testowane) :
      Dmuchawa WAP 07 – 0 (ekogroszek wypala się do końca, popiół prawie bez spieków). Dmuchawa nawet z ustawieniem 0 pracuje dosyć intensywnie z innego tematu dowiedziałem się , że ten wentylator tak ma.
      Sterownik HT Tronik 520
      Podajnik – podawanie co 55sek przez 8 sek
      Załączanie pompy CO od 50 stC na 5sek z przerwami na 20sek.
      Nastawa na kotle 65 stC
      Podłogówka ustawiona na max..
      Działanie pieca – piec grzeje do 50stC pompa CO załącza się przy 50stC temperatura jeszcze dobija do 53 stC. Piec ma włączone pompę CO przez około 5min, temp. spada do 42stC i zaczyna grzać przez 12 min do 50stC poczym pompa CO się załącza piec dobija jeszcze do 53stC – tak w koło.
      Dodam jeszcze ze ekogroszek z firmy ekobran z Braniewa: ciepło spalania 27MJ/kg a wartość opałowa 24MJ/kg..
      Temperaturę zadaną w domu mogłem osiągnąć jak na zewnątrz było około 0stC jak przyszły mrozy poniżej -10, -14 stC to nie mam szans.
      Pytanie do forumowiczów albo serwisantów- czy można coś poprawić.

    • #75853
      krystian
      Uczestnik

      Witam mam kocioł 25KW z podajnikiem ,miałem taką sytuacje że dwa dni niemogłem rozgrzać pieca po wyżej 55 st a wcześniej paliłem drzewem na dodatkowym ruszcie i tak się zakleił smołą,sadzą ,wszystkie komory.Po solidnym wyczyszczeniu jak ręką odją powodzenia

    • #75852
      jarek serafin
      Uczestnik

      U mnie piec bez problemu dochodzi do 65 stC (nastawa kotła). Jak przestawię regulator w ciepłe miejsce (np w okolicach kaloryfera) to do pieca idzie informacja, że jest uzyskana zadana temperatura i zawory już nie puszczają ciepła na dom a piec dochodzi do 65 stC – 68 stC. Natomiast co do wyczyszczenia pieca to w zimowym okresie trochę częściej przesiaduję w domu, więc robota dookoła domu jest robiona na bieżąco – czyszczenie pieca też.
      Mam nadzieje, że jest możliwość poprawienia ustawień pieca, tak aby był wydajniejszy. Może mogę moją instalacje ulepszyć? Może mam za duże straty ciepła w kominie? Czytałem na którymś forum o urządzeniu regulującym ciśnienie w kominie – może to by pomogło?

    • #75851
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności skróć czas pauzy podajnika do 50 s i przysłoń przysłonę na dmuchawie, aby pozostała szczelina nie większa niż 2 cm. W takiej konfiguracji powinien się pojawić większy kopiec żaru na palenisku (docelowo 3-4 cm). Jeżeli będzie jeszcze zbyt mały to skróć pauzę do 45 s.

      Dodatkowo ustaw:
      Czas oczekiwania – 8 min
      Krotność podawania – 2
      Czas dmuchawy podtrzymania – 5 s
      Obroty dmuchawy podtrzymania – 1

      Montaż regulatora ciągu w kominie ustabilizuje pracę kotła (zwłaszcza w czasie wietrznej pogody).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75850
      jarek serafin
      Uczestnik

      Witam!
      Ustawiłem zgodnie z zaleceniami. Z tym, że ja miałem od początku sezonu grzewczego przysłonę w wentylatorze zamkniętą – a teraz zgodnie z sugestią będę dostarczał więcej powietrza i trochę więcej ekogroszku. Kopiec na palenisku zawsze miałem około 3-4cm ale może się taki utrzyma bo więcej (ekogroszku) ale i też szybciej spali.
      Natomiast nie wiem czemu ma służyć przestawienie czasu oczekiwania (miałem ustawione 25min.), krotności podawania (miałem 3), czas dmuchawy podtrzymania (miałem 20 s.), obr.dmuchawy podtrzymania (miałem 20) – z tego co się orientuję to są parametry odpowiedzialne za podtrzymanie w piecu a u mnie podtrzymanie działa dobrze. No chyba, ze zbyt długi czas dmuchawy w podtrzymaniu i zbyt duże obroty w podtrzymaniu wychładzały ten piec? Ale jak już wspominałem piec działał dobrze. Prosiłbym o wyjaśnienie?
      Pogoda się poprawiła, temperatura jest około 0 stC. więc sytuacja powinna się poprawić. Dam znać.

    • #75849
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Parametry podtrzymania, które podałem wynikają z testów i obserwacji przeprowadzanych przez Heiztechnik na palnikach. W podtrzymaniu przy sprawnym kominie i napowietrzeniu kotłowni żar nie wygaśnie nawet bez przedmuchów. Podawanie powyżej przerwy 20 min (10 min x 2) ma sens w przypadku bardzo słabego ciągu kominowego [lecz ustawianie powyżej 30 min (10 min x 3)]. Zbyt małe podawanie w podtrzymaniu kończy się zaniżeniem żaru i przejściem w tryb pracy bez węgla na palniku co wpływa na zużycie palnika i zmniejszenie sprawność spalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.