Sadza

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #78159
      zbuku
      Uczestnik

      Witam Wszystkich.

      Ostatnio zaobserwowałem zwiększone osadzanie się sadzy (nie pyłów), zapewne jest to spowodowane faktem iż na pomorzu ostatnio jest dość ciepło i piec częściej pracuje w podtrzymaniu.

      Ustawienia w podtrzymaniu mam następujące:
      – czas pracy dmuchawy 20 s
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu 10 (przepustnica otwarta)
      – krotność podawania 3 (choć dzisiaj zmieniłem na 2)
      – czas oczekiwania 10 min

      Czy ustawienia mam prawidłowe?

      Dodam że raz na tydzień wybieram ok 1 wiaderka 15l sadzy i uważam że jest jej za dużo, da się to jakoś zmienić?

    • #78172
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Po ostatniej rozmowie z producentem palników usłyszałem, że ponoć najlepiej jest jeśli w podtrzymaniu dmuchawa nie pracuje.
      Trochę się z nimi nie zgadzam ale jak dłużej pomyślałem to rzeczywiście ma to jakiś sens.
      Dlatego też na próbę ustaw krotność na trzy (jeśli będzie wywalało węgiel to nawet na cztery) a obroty dmuchawy w podtrzymaniu na „0”.
      Odpisz co do efektów.
      Poza tym słyszałem, że powodem wytwarzania sadzy może być zbyt niska temperatura kotła. Podnieś ją na 70 0C i też powinno się poprawić (dotyczy to zwłaszcza węgli wysokoenergetycznych)

      Pozdrawiam

    • #78171
      zbuku
      Uczestnik

      puki co zmniejszyłem czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu ( z 20 na 7 s) oraz obroty dmuchawy w podtrzymaniu ( z 10 na 3).

      Trochę boję się całkowicie wyłączyć dopływ powietrza ze względu na ryzyko wygaszenie kotła.

      Temperaturę na kotle mam ustawioną na 65C ale w algorytmie 0

    • #78170
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam Zbuku

      Sam nigdy nie praktykowałem, ale słyszałem, że kotły potrafią same się odpalić nawet po kilkugodzinnym barku prądu. Podobno po trzech godzinach bez problemu kocioł się odpala.
      W związku z tym nie obawiaj się, że kocioł ugaśnie.
      Czas oczekiwania ma być 10 minut a krotność 4

      Pozdrawiam

    • #78169
      grzegorz
      Uczestnik

      ja też zmniejszyłem obroty dm. w podtrzymaniu z 6 na 2. Zobaczę czy będzie mniej sadzy i pyłu.
      I JESZCZE PYTANIE: jakie zadanie ma parametr obroty dm. wzrost? Ja mam ustawione na 2 (sterownik menuet)

      pozdrawiam

    • #78168
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Obroty dmuchawy wzrost jest to parametr, który powoduje wzrost prędkości podawania powietrza w momencie przemieszczania się paliwa.
      Proponuję, abyś parametr ten pozostawił bez zmian.

      Pozdrawiam

    • #78167
      zbuku
      Uczestnik

      Witam

      Postanowiłem wyzerować czasy i obroty w podtrzymaniu a tu „zonk” parametr czasu mam minimalną wartość 5s (nie da się ustawić na zero), niestety nie miąłem okazji przekonać się jaka jest reakcja dmuchawy (obroty ustawiłem na 0)gdyż piec cały czas pracował a ja musiałem wyjechać, może jutro uda mi się to zaobserwować.

      Jestem ciekawy gdyż obroty dmuchawy ustawione na 0 w trakcie pracy pieca nie wyłączają jej – minimalnie powietrze jest podawane (przekonałem się o tym osobiście), czy tak samo będzie w podtrzymaniu?

      p.s.
      – temperatura pieca podniesiona na 70C
      – czas oczekiwania na 10 min
      – krotność na 4

      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu 0s
      – czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 5s

      To są obecne moje ustawienia, o wynikach poinformuję za jakiś czas.

    • #78166
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Bez obaw, tak małe obroty dmuchawy nie wzbudzą paleniska. Czekam na opis efektów.

      Pozdrawiam

    • #78165
      grzegorz
      Uczestnik

      po tygodniu stwierdzam, że u mnie zmniejszenie obrotów w podtrzymaniu z 6 na 2nic nie dało, pyłu wybrałem dzisiaj tyle samo. Testuję dalej, dzisiaj dałem obr. w podtrzymaniu na 0 i podniosłem temp z 67 na 70 stopni

      pozdrawiam

    • #78164
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam Gregory

      Obawiam się, że nie do końca Cię zrozumiałem.
      Jeśli idzie o pył to niestety taka jest „zaleta” naszych kotłów. Patrząc na spalanie pod kątem ekologii dążymy do zminimalizowania emisji pyłu, ale niestety zostaje on w kotle.
      Co do zmniejszania obrotów w podtrzymaniu to ma to wpływ na ilość sadzy.
      Pył unoszony jest w trakcie spalania (podczas pracy dmuchawy) i nie da się go zminimalizować temperaturą kotła gdyż jest to już całkowicie przepalona lotna substancja.
      Zmniejszyć emisję pyłu można poprzez obniżanie obrotów w trybie praca ale do tego może być konieczne również zmniejszenie ilości węgla co wpłynie również na spadek mocy kotła. Możesz spróbować to zrobić o ile kocioł przechodzi w podtrzymanie co świadczyłoby o nadmiarze mocy.

      Pozdrawiam

    • #78163
      zbuku
      Uczestnik

      witam

      dzisiaj miałem luźniejszy dzień i poświeciłem go miedzy innymi zrobieniem porządku w kotłowni i oto moje obserwacje:
      – dmuchawa pomimo braku możliwości wyzerowania parametru CZASU PRACY DMUCHAWY W PODTRZYMANIU i przy jednoczesnym zerowym parametrze OBROTY DMUCHAWY W PODTRZYMANIU – nie obraca się
      – sadzy jest mniej ale nie wiem czy to czasem nie przez ostatnie mrozy

      Postanowiłem gruntownie wyczyścić kocioł razem z czopuchem i przewodem dymnym łączącym kocioł z kominem, tak na marginesie nagroda NOBLA dla tego co wymyślił te poziome wnęki w poziomym płaszczu wodnym, co ja się nakląłem czyszcząc je.

      Podczas wspomnianego czyszczenia właśnie w owych wnękach znalazłem coś co przypominało mąkę no i sadze. Czym mógł być ten biały proszek?

    • #78162
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Szczeliny w poziomej przegrodzie są dla zawirowania spalin i co za tym idzie, zwiększenia wymiany ciepła.
      Biały proszek to prawdopodobnie idealnie wypalona sadza.

      Pozdrawiam

    • #78161
      zbuku
      Uczestnik

      Po 8 godzinach bez prądu piec się rozpalił !!!

      co prawda żar był prawie na samym dole kolana ale nie zgasł.

      Wiec bez obaw, koledzy z serwisu mieli rację.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.