HT DasPell- eksploatacja

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT DasPell- eksploatacja

Oglądasz 32 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75810

      Witam zastanawiam się na zakupem kotła HT DasPell 20 kW. Chciałbym uzyskać opinii użytkowników tego kotła a konkretnie jak wygląda jego eksploatacja.

      Jak często trzeba czyścić piec ?
      Na ile dni wystarczy w sezonie grzewczym zasypanie jednego zasobnika (200 dm3)?
      Ile paliwa zużywane jest latem do podgrzania ciepłej wody?
      Jak wygląda kontakt i pomoc serwisu dla tego pieca?
      Czy piec jest awaryjny (ma jakieś słabe strony- podzespoły, które psują się notorycznie)?
      Czy piec jest kłopotliwy w utrzymaniu?
      Czy nie ma problemu z dostępnością paliwa oraz w jakiej cenie można kupić pellet dobrej jakości?

      Mile widziane inne spostrzeżenia użytkowników dotyczące tego kotła.

    • #75843
      Patrol
      Uczestnik

      Witam zastanawiam się na zakupem kotła HT DasPell 20 kW. Chciałbym uzyskać opinii użytkowników tego kotła a konkretnie jak wygląda jego eksploatacja.
      Witam; ja mam 15kW i wystarcza na ogrzewanie powierzchni 220m2; reszta poniżej

      Jak często trzeba czyścić piec ?
      zależy jak ustawisz kocioł – za niskie temperatury, nieodpowiednia dawka powietrza zasyfią kocioł; chyba raz na miesiąc to takie minimum, a częściej na pewno nie zaszkodzi

      Na ile dni wystarczy w sezonie grzewczym zasypanie jednego zasobnika (200 dm3)?
      wróżek tu nie ma, bo to sprawa indywidualna (nie piszesz co ogrzewasz, jaka powierzchnia itd)
      po kilku dniach i tak musisz zamieszać pelletem w zasobniku, bo się tworzy lej i na łyżkę rury podajnika nic nie wleci – jak dla mnie to jest największa wada konstrukcji zasobnika; pellas ma ciekawsze rozwiązanie

      Ile paliwa zużywane jest latem do podgrzania ciepłej wody?
      obecnie grzeje głównie podłogę w łazience, pokój dzieciaków + cwu 140L i mam strumień paliwa 0,5kg/godz., latem przejdę pewnie na elektryczną grzałkę cwu;

      Jak wygląda kontakt i pomoc serwisu dla tego pieca?
      przez forum i telefon bardzo fajnie; ale żeby ściągnąć serwisanta do domu to trzeba się uzbroić w cierpliwość;

      Czy piec jest awaryjny (ma jakieś słabe strony- podzespoły, które psują się notorycznie)?
      nie wiem nic na temat awaryjności daspell, poszukaj informacji użytkowników Q pellet duo, bo to praktycznie to samo, chyba tylko rusztem awaryjnym się różnią

      Czy piec jest kłopotliwy w utrzymaniu?
      poza konstrukcją zasobnika to nie ma się czego przyczepić; jak już pisałem lepsze byłoby coś takiego http://www.pellasx.pl/produkty-dane-techniczne-palnikow-na-pellets-pellas/zasobniki-silosy-pellasx-boilers.html; a w tym co jest nie dość że tworzy się lej to jeszcze ponad 20kg na dnie się marnuje niewykorzystane;

      Czy nie ma problemu z dostępnością paliwa oraz w jakiej cenie można kupić pellet dobrej jakości?
      Zdichu nie napisałeś skąd jesteś więc trzeba by szklaną kulę odpalić; ja nie mam problemu z dostępnością; kupuje noname 6mm 15kg za 13 pln z przewagą drzewa liściastego – lepiej mi się pali niż iglasty barlinek czy lava;

      Mile widziane inne spostrzeżenia użytkowników dotyczące tego kotła.

      jak wyżej

    • #75842
      Walery05
      Uczestnik

      Witam ja też zastanawiam się na zakupem kotła HT DasPell 12 lub 20 kW. Mam dylemat jaką moc wybrać. Dom 150 m2 plus garaż 25m2, parter plus poddasze. Ocieplenie: ściany 15 cm styropian, połoga 20 cm, dach 30 cm wełny. Grzanie wody 200l. Dom na górce trochę wieje. Chciałbym uzyskać opinie

    • #75841
      Patrol
      Uczestnik

      Walery: spokojnie 15/12 kW starczy

    • #75840
      Walery05
      Uczestnik

      Patrol dzięki za odpowiedź.
      Ale moje obawy co do mocy to :
      czy jak zimą przyjdą silne mrozy po -23 to czy ta12/15 da radę grzać dom i wodę (tego roku praktycznie zimy nie było)
      I mam pytanie mimo słabej zimy ile kg spaliłeś pelletu

    • #75839
      Patrol
      Uczestnik

      Moje spalanie będzie miarodajne dopiero najbliższej zimy,. Jak sam pisałeś ostatnia zima była cienka, a ponadto było to pierwsze grzanie w nowym domu; w każdym razie z tego co pamiętam strumień paliwa średnio wychodził wtedy ok 1.1, 1.2 kg/h, maksymalnie było chyba 1,5 przy dziadowskim pellecie; zresztą wówczas ustawienia miałem bliskie serwisowych i dość długo eksperymentowałem. Przed zakupem wersji 15kW też miałem dylemat, bo nawet mój instalator się motał w zeznaniach proponując często 25kW, tak jak to robi wielu sprzedawców, żeby mieć święty spokój ( dla wielu lepiej jak spalasz nieekonomicznie w przewymiarowanym kotle niż jakbyś miał mieć pretensje, że mocy brakuje -co raczej mało prawdopodobne). Poświęciłem trochę czasu na własne obliczenia zapotrzebowania na ciepło (założona temp -20) i się potwierdziło, że nawet 15kW jest z lekkim zapasem. Zresztą powinno się tu pisać bardziej o palniku i jego możliwościach, bo wersja kotła 20kW ma chyba ten sam model co 15kW tylko kocioł będzie miał pojemność wodną większą o 15L, a palnikiem wyregulujesz moc i tak wedle uznania. Dodam, że oznaczenie 15kW nie oznacza, że nie wyciśniesz więcej ciepła.

    • #75838
      Walery05
      Uczestnik

      Patrol jeszcze raz dzięki.
      Rozmawiałem dzisiaj doradcą technicznym heiztechnika też mówił , że powinno wystarczyć 15 kw ale jak bym chciał 20 kw to nie mam co się obawiać bo przy tych piecach przewymiarowanie nie jest groźne, ponieważ palniki czy w 15 czy 20 są te same a kocioł dochodzi do zadanej temperatury i się wygasza.
      Powiedział mi że 20 na dłuższą metę będzie ekonomiczniejsze ale tu mam wątpliwości?
      A co do instalatora i sprzedawców to chyba wszędzie jest tak samo mi też mówili że 25 kw na te metry.

    • #75837
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Patrol czy moglbys podać ustawienia swojego kotla a dokładnie ustawienia- modulacja mocy czyli nadmuch i czas podawania, histereza 1i 2 oraz jaką masz ustawione histereze kotła
      Dodam ze mam 220 powierzchni do ogrzania a mam kocioł 20 kW i jak na razie eksperymentuje z ustawieniami
      Pozdrawiam i z gory dzięki za pomoc

    • #75836
      Patrol
      Uczestnik

      moje ostatnie ustawienia to:
      temp zadana: 61
      tryb pracy fuzzy logic:
      100% moc nadmuchu: 44% / 9 sek
      50% moc nadmuchu: 33% / 5.2 sek
      30% moc nadmuchu: 24% / 1.9 sek
      histereza 4 st

      ustawienia serwisowe:
      ustawienia palnika > praca >
      czas cyklu praca: 25 sek
      wydajność podajnika: 6.5 kg/h
      kaloryczność: 4.9

      nadzór:
      czas nadzoru: 30min
      czas podawania 1.8 sek
      czas cyklu: 30 sek
      moc nadmuchu: 23%

      po przeróbce instalacji będę kombinował z wyższymi temp. kotła (70-75), ale na chwilę obecną powyższe parametry sprawdzają się dobrze i nie pozwalają na częste, niepotrzebne wyłączenia i ponowne rozpalanie

    • #75835
      Walery05
      Uczestnik

      Witam Panowie mam pytanie, ponieważ mam dostęp do dobrego pelletu liściastego w dobrej cenie ale 8 mm. I teraz czy ht dasPell 20 kw bez problemu sobie z nim poradzi. Człowiek z działu technicznego mówi że 6 jest dla tego palnika lepsza. Dlaczego?

    • #75834
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Mam także kocioł 20 kW aktualnie palę 6 pelletem, ale jak mnie zapewniali to z 8 nie będzie problemu pewnie chodzi o czas rozpalenia , 8 pewnie potrwa trochę dłużej ale moim zdaniem dużej różnicy nie będzie.

    • #75833
      Walery05
      Uczestnik

      Biper dzięki za odpowiedź . Chodzi mi tylko oto czy to wszystko będzie sprawnie działać i że jak kupie teraz w dobrej cenie 4 – 5 ton to żebym się nie wkopał.
      I mam pytanie napisz czy jesteś z pieca zadowolony i ile ci spalił w ten sezon.

    • #75832
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Zadowolony jestem bardzo, prosty w obsłudze i czyszczeniu nawet żona ogarnia. Z tego co pamiętam mnie zapewniali że spokojnie można stosować paliwo 6 i 8 także powinno działać bez problemu. To będzie dopiero 2 sezon więc się okaże teraz , mam nadzieję nie przekroczyć 4 ton , w poprzednim spaliłem 5 ton ale od początku września ogrzewałem samą podłogówką bo wykańczałem dom (temp.19 stopnie poszło 1,5 tony) pod koniec grudnia się wprowadziłem temp 23 stopnie grzejniki plus podłogowe

    • #75831
      Sławomir Nosek
      Uczestnik

      Mam pytanie. W ciągu kilku dni muszę się zdecydować na wybór kotła i jego moc. Myślę poważnie nad dwoma kotłami: HT DasPell lub Q Pellet Duo. Dom ma po podłogach ok. 245 m (użytkowej ok. 170 m), na górze sporo skosów), w tym garaż w bryle 36 m, kotłownia 7 m, 24 cm Ytong ocieplony 15 cm grafitem. poddasze 25 i 30 cm wełny, 12 cm styropianu pod posadzką.

      Na dole podłogówka + grzejniki, w garażu 1 grzejnik, góra łazienka i korytarz podłogówka, reszta grzejniki.

      Instalator przekonuje mnie do pieca 25 kW (Q Pellet), może jednak wystarczyłby 20 Kw (Daspell) lub 15 kW Q Pellet.

      Proszę o podpowiedź.

    • #75830
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli budynek jest zaizolowany tak jak napisałeś i wykonanie tej izolacji jest dokładne to spokojnie można przyjąć około 0,8 kW na 10 m kwadratowych powierzchni użytkowej. Przy takim założeniu kocioł o mocy 15 – 20 kw będzie wystarczający.
      Moja pomoc w doborze opiera się wyłącznie na Pańskich informacjach więc, aby ją potwierdzić należałoby zweryfikować jakość wykonania izolacji.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75829
      Walery05
      Uczestnik

      Witam Patrol czy teraz twoje ustawienia się jakoś zmieniły, bo ja mam ustawioną temp 70 st i nie wiem czy te powyższe będą dla mnie dobre kocioł daspell 20kw. proszę o odpowiedź .
      Dzięki.

    • #75828
      Patrol
      Uczestnik

      Cześć,
      generalnie kosmetyczne zmiany tylko wprowadziłem na sterowniku, m.in. przy nowym pellecie korygowałem wydajność podajnika, zrezygnowałem też z trybu nadzór, czyszczenie palnika dałem co 33 godz., nastawa temp zadanej to 58, powrót mam ok 55-56 i to chyba tyle. Kocioł chodzi non stop modulując sobie moc, obecne spalanie ok 14-15kg/dobę.
      Pozdrawiam

    • #75827
      Walery05
      Uczestnik

      Witam czyli zadaną masz tylko 58. Ja mam 70 a histereze na 15 czyli minimalną 55 tak radził dział techniczny , piec dochodzi przy tej pogodzie ok 40 min do zadanej i wychładza się tyle samo spala ok 25 kg dom 160 m.
      Czy możesz coś doradzić ?

    • #75826
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Walery05 mam ten sam piec 20 kw dom około 160m podłogowe plus grzejniki
      U siebie mam ustawienia jak Patrol z małymi zmianami. Otóż w modulacji mocy nadmuch 100% obniżyłem do 40% ponieważ płomień był postrzępiony czyli za duży nadmuch. Obniżyłem także temp. Zadaną kotła na 65 st oraz tryb nadzór ustawiny na 30 minut czas podawania 3s czas cyklu 72s.
      Temp zadaną obniżyłem ponieważ w trybie nadzoru kocioł dochodził do 90s i przechodził w tryb wychładzania a przy 65 st dochodzi do 88 st i się wychładza. Tryb nadzoru ustawiłem ponieważ kocioł szybko osiąga zadaną temp a przy odbiorze ciepła ( praca pompy) po wygaszeniu temp KPP tła szybko spada i następuje ponowne rozpalenie. Z tryben nadzoru ograniczyłem rozpalanie kotła w ciągu doby o kilka rozpaleń a cl za tym idzie ograniczyłem eksploatacje palnika.
      Pozdrawiam nie koniecznie musisz stosować moje ustawienia poprostu na razie testuj różne i znajdź odpowiednie dla Siebie.

    • #75825
      Patrol
      Uczestnik

      Witam czyli zadaną masz tylko 58. Ja mam 70 a histereze na 15 czyli minimalną 55 tak radził dział techniczny , piec dochodzi przy tej pogodzie ok 40 min do zadanej i wychładza się tyle samo spala ok 25 kg dom 160 m.
      Czy możesz coś doradzić ?

      zadaną mam niską, bo u mnie jest wymiennik płytkowy, dlatego w krótkim obiegu kotłowym nie mam obaw o temp. powrotu. Co do porad to chyba zależy na kogo się trafi z działu technicznego, bo nie jest to zawsze ten sam serwisant. Są propozycje palenia ciągłego (non stop, bez dużych wahań i częstego wygaszania), jak i opcja z histerezą kilkanaście st. z ewentualną jakąś tam ilością rozpaleń w ciągu doby. Tryb nadzór, a w sumie bardziej postój, nic nie daje przy dużych odbiorach ciepła, bo dopóki pompy pracują to kocioł szybko się wychładza. Trzeba więc eksperymentować.

    • #75824
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Mam pytanie odnośnie palenia ciągłego kotła czy faktycznie nie okaże się to ekonomiczniejsze tylko co wtedy musiałbym zmienić w ustawieniach. Pewnie tryb nadzoru wyłączyć, ale co dalej bo aktualnie temp. zadana kotła 65 st histereza kotła 15 st
      Pozdrawiam

    • #75823
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spalać można dowolny pellet z drewna jednakże nastawy wstępne ustalone są da pelletu 6 mm więc w przypadku 8 mm należy się bardziej przyłożyć do regulacji.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75822
      Patrol
      Uczestnik

      @biper74
      musiałbyś powalczyć trochę z ustawieniami modulacji na najniższym poziomie, tak żeby po osiągnięciu temp. zadanej palnik schodził z mocą do ustawień zbliżonych np. do trybu nadzór, albo opcja druga wydłużyć czas nadzoru (max jest chyba godzina) tak żeby nie przechodzić w postój, a wystarczy przecież ok 40min do wychłodzenia.
      Na pewno mniejsza ilość rozpaleń wydłuży żywotność grzałki, ale znowu jej wymiana to nie jakiś wielki majątek.
      Minusem ZBYT NISKIEJ MOCY będzie np. sadza na wymienniku kotła. Paliwo, które stopniowo wystyga, nie zostanie całkowicie spalone, tylko osiądzie jako syf. Stąd opinia, że niska moc zwiększa spalanie (zmniejsza sprawność), co w pierwszej chwili wydaje się bez sensu, bo przecież wrzucaliśmy mniej pelletu na ruszt. Jak jest w rzeczywistości to sam się przekonasz po ilości znikających worków paliwa i stanie wymiennika.
      Z drugiej strony praca z przerwami to zmniejszone rachunki za prąd (podajniki, dmuchawa, ewent. pompy).
      Chętnie bym zobaczył test dwóch kotłów pracujących w tym samym czasie, w tych samych warunkach jeśli chodzi o odbiory ciepła, temp. otoczenia itp. z różnym rodzajem sterowania, tj. włącz/wyłącz vs praca ciągła.

    • #75821
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Patrol
      Pozostaje chyba pierwzsza opcja czyli regulacja na poziomie 50% i 30% w modulacji mocy chociaż nie wiem czy gra jest warta świeczki. Dłuższy tryb nadzoru odpada ponieważ po spadku temperatury do 50st płomień jest zbyt mały by kocioł z tryby nadzoru przeszedł bezpośrednio do trybu praca- kocioł sie wygasza a natępnie rozpala.Już to przerabiałem.
      Myślałem właśnie o tym by pompę ogrzewania podłogowego podłączyć tak by ogrzewało 24h i zmniejszyć w moc kotła tak by dochodził do zadanej temp odbiór ciepła by powodował małe wychłodenie i tak w kółko.
      Co do wymiany palnika koszt około 300 zł palnik plus koszt wymiany
      Pozdrawiam

    • #75820
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Może warto się zastanowić nad buforem ciepła. Nie jestem ekspertem ale czytałem o takim rozwiązaniu i może mieć uzasadnienie ekonomiczne. Zamiast 30-50% mocy palnik może pracować w nominalnej.

    • #75819
      Patrol
      Uczestnik

      […] Dłuższy tryb nadzoru odpada ponieważ po spadku temperatury do 50st płomień jest zbyt mały by kocioł z tryby nadzoru przeszedł bezpośrednio do trybu praca- kocioł sie wygasza a natępnie rozpala.Już to przerabiałem.

      Wygląda na to, że w nadzorze dawki paliwa/powietrza są zbyt małe, bo kocioł nie powinien się wygaszać i rozpalać. Prawidłowo ma przejść z nadzoru w postój (jeśli nadzór jest na tyle krótki) lub (to o co nam chodzi) wrócić do normalnej pracy zwiększając moc palnika

      […[
      Co do wymiany palnika koszt około 300 zł palnik plus koszt wymiany

      Palnik? nasz model x mini to tak od 3800pln w górę, a jeśli chodziło Ci o grzałkę to serwis miał je ostatnio chyba po 75 pln, wymienić można samemu, dostęp jest w miarę dobry

    • #75818
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku każdej regulacji nie można zapominać o regulacji mocy na poziomie 50 i 30%. Jeżeli to opuścimy to w przypadku, gdy kocioł zmniejsza moc przed osiągnięciem temperatury będzie pracował na mniejszej sprawności co zwiększa spalanie. W przypadku stale ogrzewanego budynku kocioł rzadko pracuje na mocy 100% – głównie jest to 50%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75817
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć Koledzy

      Postanowiłem nieco odświeżyć temat….

      Jak tam u Was szukacie nowych alternatyw czy czekacie na obniżki cen za pelet?

      U mnie w ubiegłym roku płacilem 850 zł za tonę w tym roku 1600 zł za tonę….

       

       



      @Patrol
      , @Mateusz

      Jesteście to jeszcze?

      😉

    • #75816
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      W tym roku zapłaciłem po 1690 zł/t i jak przywieźli to mówili, że już mają po 1900 zł/t.

      Próbowałem zorganizować temat pompy ciepła ale mam problem z dodaniem instalatora i do tego jak pytałem HT to powiedzieli, że mają produkcję zarezerwowana do przyszłego roku. Do tego jak pytałem o cena to poszła dobre 15% w górę.

      Na ten moment, poza ceną pelletu, nie mam innego ciśnienia na zmianę. No i nie dostanę dopłaty z Czystego Powietrza bo mam kominek nie spełniających wymogów uchwały antysmogowej a elektro filtrów praktycznie nie ma.

      Zmienię na PC ale dopiero jak się sytuacja ustabilizuje i może zwiększę instalacje fotowoltaiczną.

      Patrol ma trochę większe ciśnienie. Musi w tym roku  zmienić piec. Może się wypowie.

    • #75815
      Patrol
      Uczestnik

      U mnie ustawowy termin do końca 2023. Na razie kiepsko z dostępnością PC, ceny zabijają, ale idzie coś wyrwać tylko trzeba polować. Zapasów na zimę nie robię, bo liczę, że kocioł odstawię przed kolejnym sezonem, ale coraz czarniej to widzę…



      @Mateusz
      Żurek masz kominek z płaszczem?

       

    • #75814
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie,

      Zwykły, bez rozprowadzenia ciepłego powietrza.

      Stwierdziłem, że będę palił rekreacyjnie a nie robił kotłownie w salonie.

      Niestety jest taki bum na PC, że jeszcze będzie z tego płacz i zgrzytanie zębami. Tak jak to gdzieniegdzie jest z fotowoltaiką.

      Jest szansa, że odroczą uchwałę antysmogową. Przy obecnych zawirowaniach jest nie do zrealizowania.

    • #75813
      Patrol
      Uczestnik

      A to nie wiedziałem, że taki rekreacyjny wkład blokuje dotacje – myślałem, że tylko źródła ogrzewania (jak kominek z płaszczem). No zobaczymy jak to wpłynie na obciążenie sieci, a jaki jest jej stan to wiadomo. Kociołek mam świeżo po przeglądzie [ tu podziękowania dla jak zawsze sympatycznego serwisu HT ], więc jeśli nie będzie PC, a ceny pelletu dalej będą szybować to wrzucę coś może na ruszt…

    • #75812
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety aby dostać dotację wszystkie źródła ciepła w domu muszą spełniać założenia uchwały antysmogowej.

      W tym wypadku kominek musi mieć eko design i/lub 80% sprawności albo zamontowany elektro filtr albo trwała blokada paleniska.

      Nie pamiętam czy to ma być 80% sprawności i Eco design czy stosowane są zamiennie.

Oglądasz 32 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.