Analiza wykresu temperatur

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Analiza wykresu temperatur

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75672
      michalto
      Uczestnik

      Witam
      drugi sezon ogrzewam nowy dom o pow. 130m3 (kubatrura 340m3), ocieplony 15cm styro.grafit, okna 3szybowe, parter 45m2 podłogówki a na poddaszu i w łazienkach w sumie 8 grzejnikow. Piec z podajnikiem ślimakowymi obrotową retortą, zbiornik na wegiel na zamowieni 500m3 (pełny zaladunek to 400kg suchego ekogroszku). Ten sezon rozpocząlem 25 wrzesnia. Na pełnym zbiorniku (400kg) palilem rowne 31dni gdzie temp zew wahały sie od 0 do 8stC – w srodku 22-23st. Czyli spalanie to ok13kg na dobe. Obecnie temp nizza na zewnatrz wiec spalanie z pewnoscia bedzie większe.

      Problem polega na tym iz kociol mam podpiety do internetu gdzie mam mozliwosc anazlizowania na wykresie temperatur zadanych na piecu, zaworach, podlogowce, cwu, na zewnatrz. (załączone foto).
      Bardzo prosze o przeanalizowanie dlaczego temp kotla waha sie w tak duzym przedziale od 70 do nawet 45st C przy zadanej temperaturze 61stC oraz temp zaworu czyli temp podłogówki waha sie od zadanych 29st i wzrasta az do 45 szybko spadajac zamast utrzymywac sie tak jak to widac na wykresie miedzy godz 10:20 a 15:20?
      Czy to wina ustawien parametrów spalania w podtrzymaniu?
      Prosze o podpowiedzi.

      Ponizej podaje obecne parametry na sterowniku:
      histereza co: 2st
      co max 70st
      co min 40st
      temp. zal. pomp 45
      czas pracy pod. 10s
      czas pauzy pod. 80s
      czas dmuch. podtrz, 15s
      krotność podawania 1
      czas oczekiwania 10min
      czas obrotu pod. 65
      obroty dmuchawy 0
      obroty dmuch. podt. 1
      czas odł. pomp. co. 20min
      czas przesypu 5 min
      tryb pracy zawory ZIMA
      piorytet cwu WYŁ
      nast. co. wzrost 10 st
      czas pracy cwu 20 min
      obroty dmuch wzrost 1
      pryb pracy zaworu POGODOWY PODŁOGOWY
      czas pracy zaworu 20 s.
      czas pauzy zaw 5s.
      histereza zaworu 5st

      Jesli któreś z ustawien są zle i mialy by wplyw na spalanie prosze o propozycje zmian.

      Attachments:
    • #75694
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Sprawdź temperaturę powrotu. może być zbyt niska i schładza kocioł. Miałem podobny problem. Zrobiłem dodatkowy obieg kotłowy, pompa na 1.5W i przydławiona zaworem. Utrzymuje w tej chwili 10st różnicy zasilanie/powrót. Kocioł spada max 4st poniżej zadanej oraz podbija maksymalnie dwa stopnie w podtrzymaniu.

      Jaki masz siłownik zaworu, strasznie skacze ta temperatura na zaworze. Powinna być prawie linia prosta.

    • #75693
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Michalto temperatura na mieszaczu tak skacze ponieważ masz ustawioną histerezę zaworu na 5oC – ustaw na oC.

      Druga sprawa to niska moc kotła (pauza podajnika 80s – bez mocy nie możesz oczekiwać stabilnej pracy.

      Ustaw czas pauzy na 50s, obroty dmuchawy na 2 (przysłona otwarta na 2 cm), czas dmuchawy podtrzymania na 5s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75692
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Tak przy okazji, jakie powinny być ustawienia dla siłownika zaworu 3D , 90st, 120s przy ogrzewaniu podłogowym?

    • #75691
      michalto
      Uczestnik

      Pytanie do Serwis1. Cytuje: histereze zaworu masz ustawiona na 5stC – ustaw na….. No wlasnie na ile bo nie napisales.

    • #75690
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czas otwarcia zaworu w serwisie wpisujemy 120s.

      Nastaw na podłogę powinna zostać dobrana do budynku – zazwyczaj do dobrze zaizolowanego budynku nie ustawia się więcej niż 28oC.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75689
      michalto
      Uczestnik

      Siłownik AFRISO

    • #75688
      michalto
      Uczestnik

      Witam

      Michalto temperatura na mieszaczu tak skacze ponieważ masz ustawioną histerezę zaworu na 5oC – ustaw na oC.

      Druga sprawa to niska moc kotła (pauza podajnika 80s – bez mocy nie możesz oczekiwać stabilnej pracy.

      Ustaw czas pauzy na 50s, obroty dmuchawy na 2 (przysłona otwarta na 2 cm), czas dmuchawy podtrzymania na 5s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ponawiam pytanie do Serwisu. Jaka ma byc ustawiona histereza zaworu?

    • #75687
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Ja mam takie ustawienia. Od razu opisze dlaczego.
      – czas pracy – 1s. Z doświadczeń wydedukowałem , że w mojej instalacji to około 0,5/1st różnicy.
      – czas pauzy – 35s, wynika z bezwładności czujnika. Czujnik u mnie przy tym czasie pracy zaworu potrzebuje ok 30-33s by pokazał różnice temperatury 0,5/1st
      – histereza – 1 st. Chcę utrzymywać stałą temperaturę czynnika +-1st.
      – amplituda – 5 st. Jeśli temperatura czynnika przekroczy 5st sterownik zamyka zawór.
      Przy tych ustawieniach mam w miarę stabilną pracę zaworu. Ok 3-5 korekty na cykl pracy kotła. Jedyna wada to długie dochodzenie do temperatury zadanej po zamknięciu zaworu. Może SERWIS1 doradzi co mógłbym zmienić.

    • #75686
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Uzupełniam : Histerezę ustawiamy na 1oC.

      Długie dochodzenie do temperatury zadanej na kotle czy na zaworze?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75685
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Witam

      Uzupełniam : Histerezę ustawiamy na 1oC.

      Długie dochodzenie do temperatury zadanej na kotle czy na zaworze?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Zaworze 🙂

    • #75684
      michalto
      Uczestnik

      Po wprowadzeniu sugerowanych ustawien ok godz 10 temperatura na kotle całkiem oszalała. Proszę o prozpozycje zmian. foto w załaczniku

      Attachments:
    • #75683
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dragster na długie dochodzenie do temperatury ma wpływ czas pracy i pauzy zaworu.

      Ustaw czas pracy zaworu na 3 s, a pauzy na 20 s. Zbyt długi czas pauzy i krótka praca objawia się małą elastycznością – wolno reaguje na cokolwiek.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75682
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Witam

      Dragster na długie dochodzenie do temperatury ma wpływ czas pracy i pauzy zaworu.

      Ustaw czas pracy zaworu na 3 s, a pauzy na 20 s. Zbyt długi czas pauzy i krótka praca objawia się małą elastycznością – wolno reaguje na cokolwiek.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Oki, zmienię tak jak było fabrycznie i poobserwuje jak się zachowuje. Co prawda na tych ustawieniach wydawało mi się ze sporo wachluje tym zaworem.

    • #75681
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Michalto spróbuj zaobserwować czy podczas postoju kotła na palenisku jest usypany kopiec czy raczej pali się na równo.
      Czy podczas normalnej pracy na palenisku jest kopiec żaru?

      Dragster fabryczny czas pracy zaworu jest ustawiony na 5s, zasugerowałem 3 s ponieważ zakładam że masz szybki siłownik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75680
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Witam

      Dragster fabryczny czas pracy zaworu jest ustawiony na 5s, zasugerowałem 3 s ponieważ zakładam że masz szybki siłownik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      120s, Afriso ARM343

    • #75679
      michalto
      Uczestnik

      Podczas normalnej pracy płomień jest wysoki a kopiec jest usypany jak w instrukcji oblslugi czyli prawidlowy. W momencie dojscia do temp zadanej płomien praktycznie znika a kopiec z czasem maleje i zanim wentylator sie wlaczy, poda kolejna partie wegla i rozpali ten zar to temp spada juz na etapie proby wzniecenia dostaecznego zaru.

    • #75678
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Masz głowice termostatyczne na grzejnikach?

    • #75677
      michalto
      Uczestnik

      Tak mam. Nie elektroniczne, zwykle ze skalą od 1do 6 SCHLOSSER Heiztechnika.

    • #75676
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Z tego co widzę masz 3 pompy. Podłogówka, CO i CWU. Czy na pętli od CO masz różnicowy zawór upustowy?. Jaką masz pompę na CO?

    • #75675
      michalto
      Uczestnik

      nie za bardzo wiem jak to wygląda ten róznicowy zawor spustowy…. załacze foto to moze cos wypatrzysz:)

      i przy okazji palenisko.

    • #75674
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Zdejmij głowicę termostatyczną z jednego grzejnika, np w łazience. Masz w układzie 4D więc temperatura powrotu jest wypadkową 2 obiegów grzewczych a jeśli zamkną się grzejniki to jednego, podłogówki. Być może to schładza piec. Pompy są zwykłe bez auto adapt a zaworu różnicowo upustowego na obiegu grzejnikowym nie widzę to tym bardziej jeden grzejnik powinien być otwarty.

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.