HT EKO DUO 17KW PARE PYTAN PRZED ZAKUPEM

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT EKO DUO 17KW PARE PYTAN PRZED ZAKUPEM

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75615
      mawer102
      Uczestnik

      Witam

      Planuje zakup ww. pieca tylko mam kilka pytań do uzytkowników jak i producenta:
      planuje palic co jakis czas drewnem oraz wegem na rusztach wodnych jaki jest czas uzytkowania tych rusztów dlatego tez wybieram duo czy sa one tylko przeznaczone do celu awaryjnego gdy nie ma pradu i 2-3 godz. i koniec palenia czy moze byc dowolny czas palenia.
      czy ht od poprzednika prócz obudowy i ceny czyms sie w srodku rozni od poprzednika?
      czy opłaca sie dokupic ruszt obrotowy bo mój fachowiec strasznie go zachwala?

      pozdrawiam

    • #75637
      Olaf Meller
      Uczestnik

      Wypowiem się jako użytkownik. Dokładnie ten sam piec mam od 3 lat, 3 sezony grzewcze (CWU i CO) i 2 sezony letnie (tylko CWU).

      Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie używałem rusztu awaryjnego i gdybym teraz kupował piec, to kupiłbym wersję tańszą, bez rusztu, tylko sam palnik na ekogroszek.

      Co do palenia na ruszcie, to wydaje mi się, że jak zabraknie prądu, to i tak piec jest bezużyteczny, bo przecież nie zadziała elektronika, nie zadziała dmuchawa, no i przede wszystkim nie zadziałają pompy.
      Ruszt używa się raczej wtedy gdy coś się stanie z podajnikiem, paleniskiem, ewentualnie jak chcesz przyoszczędzić na węglu. Ale niech mnie serwis poprawi jeśli źle rozumuję.

      Co do czasu palenia na ruszcie, to jak pisałem, nigdy go nie używałem, ale mam sąsiada który posiada podobny piec, tylko innej firmy. Zimą gdy siedział w domu, bo nie miał roboty, to palił właśnie drewnem na ruszcie. Było to w zasadzie palenie stałopalne, przez tydzień, albo dwa palił na ruszcie non stop. Wada tego jest taka, że drzewo strasznie osmoliło mu piec, trudniej też się czyści komin, no i trzeba dokładać co 2-4 godziny. A do tego ostatecznie wcale nie wychodzi dużo taniej, bo jak obliczył, to miesięcznie piec zjadał ponad 2m3 drewna.

      A co do rusztu obrotowego, to akurat tutaj mam porównanie również z moim sąsiadem. Kiedyś kupiliśmy jakiś podły ekogroszek w leroymerlin. Efekt był taki, że odkupiłem od sąsiada ten węgiel, bo u niego jest palnik zwykły i robiła się skorupa na palenisku. U mnie obrotowy palnik dawał radę, było trochę spieków, ale nie narzekałem na ten węgiel. Palenie nim wychodziło bardzo ekonomicznie 🙂

    • #75636
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Jeśli chcesz ruszt awaryjny to tylko żeliwny. Mniej problemów z czyszczeniem kotła. Poza tym palenie na ruszcie awaryjnym nie jest bezobsługowe. Musisz tego pilnować gdyż łatwo jest zagotować kocioł.

    • #75635
      mawer102
      Uczestnik

      Jeśli chcesz ruszt awaryjny to tylko żeliwny. Mniej problemów z czyszczeniem kotła. Poza tym palenie na ruszcie awaryjnym nie jest bezobsługowe. Musisz tego pilnować gdyż łatwo jest zagotować kocioł.

      tz? sterownik nie nadzoruje wtedy pracy kotła?

    • #75634
      Olaf Meller
      Uczestnik

      Jak palisz na ruszcie, to sterownik może sterować jedynie dmuchawą.

      Problem jest taki, że jak piec osiągnie temperaturę, to sterownik wyłączy dmuchawę. Ale w piecu masz nadal wsad który jest gorący i pomimo że dmuchawa nie dmucha, to może się wytworzyć taki ciąg w kominie, że nadal będzie się ostro palić. Sterownik nie ma możliwości odcięcia powietrza, żeby stłumić ogień w palenisku. Dlatego należy pilnować pieca.

      Jeśli będziesz często palił i obserwował piec, to z czasem nauczysz się jak go obsługiwać gdy palisz na ruszcie pomocniczym, ale nie zmienia to faktu, że taki piec potrzebuje nadzoru i pewnej dozy uwagi.

    • #75633
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Wielu użytkowników nie czyta nawet instrukcji. To nie kocioł z miarkownikiem. Przesłona zawsze w jakimś stopniu będzie otwarta i tak jak pisze faloxx, sprzyjające warunki mogą doprowadzić do zagotowania kotła. Do tego błędy w instalacji np: podłączenie kotła w układzie zamkniętym bez należytych, poprawnie wykonanych zabezpieczeń i nieszczęście gotowe.

    • #75632
      mawer102
      Uczestnik

      uwagi trafne i przydatne. Nadal jednak ma watpliwosci czy opłaca sie kupowac eko duo skoro ma ruszt wodny wiec wydawało mi sie ze załozenie producenta jest ze spalanie opału jest dobrowolne bez jakis przeciwskazan a nie ze to rusz awaryjny bo co mi daje ruszt wodny tylko szybszy czas nagrzewania w razie awari??. W instrukcji obsługi za wiele nie pisze o ruszcie wodnym tylko o zeliwnym moze SERVIS sie wypowie i ostatecznie odpowie na moje pytanie jak to wreszcie jest.

    • #75631
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      @mawer102 najlepiej zapytać wujka googla na temat rusztu wodnego jest dostępnych sporo materiałów i opinii na ten temat. Oczywiście by nie było to nie jest żadna krytyka produktów Heiztechnika. Osobiście uważam, że konstrukcja kotłów gospodarza jest bardzo dobra i nawet z rusztem wodnym gdyż jest on stosunkowo wysoko co w znacznym stopniu ogranicza generowanie sadzy.

    • #75630
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Mawer 102:
      Ruszt wodny w kotłach Eko Duo umożliwia ciągłe spalanie paliw zastępczych takich jak drewno czy węgiel. Tak jak piszą inni użytkownicy spalanie trzeba indywidualnie ustawić do warunków kotłowni (komina).

      Ruszt żeliwny w kotłach Eko służy raczej jako palenisko awaryjne, ponieważ należy je rozłożyć przed każdorazowym użyciem demontując wcześniej deflektor. Komora spalania w tych kotłach jest mniejsza niż w Eko Duo. Faktem jest że spalanie na takim ruszcie jest efektywniejsze, ponieważ ruszt nie wychładza paleniska.

      W celu opanowania spalania na ruszcie należy przyswoić kilka założeń:
      1) Rozpalamy palenisko z jednej strony (przód, tył lub bok) i po podpaleniu wsadu nie czekamy przy otwartych drzwiach do czasu zajęcia się ogniem całego wsadu – po podpaleniu zamykamy drzwi i włączamy START.
      2) Nie dokładamy nowego paliwa na żar. Przed dołożeniem paliwa przesuwamy pozostały żar pod jedną ścianę (boczną, przód lub tył) i dokładamy nową dawkę paliwa. Paliwo nie zapali się nam wtedy w całej objętości zasmolając kocioł poprzez spalanie z niedoborem tlenu. Paliwo będzie się spalało warstwowo więc wymiennik nie będzie mocno zabrudzony, a temperatura kotła będzie bardziej stabilna.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75629
      Olaf Meller
      Uczestnik

      Ja z pytaniem w kwestii formalnej do serwisu.

      Gdzie i jak w kotle HT Eko Duo zakłada się ruszt żeliwny? Mam ten piec i nie dostałem żadnego dodatkowego rusztu żeliwnego. Mój kocioł wygląda w środku tak jak tu na stronie, zdj nr 3:

      https://heiztechnik.pl/index.php/kotly-z-podajnikiem/ht-eko-duo

      Myślałem, że ruszt pomocniczy to te rury, czyli środkowe drzwiczki i tam się wkłada opał.
      A jeśli tak nie jest, to czy ruszt pomocniczy trzeba kupić oddzielnie? Bo ja go nie dostałem razem z piecem.

    • #75628
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kotły Eko Duo wyposażone są w ruszt wodny (rury nad palnikiem. Nie montuje się tam rusztu żeliwnego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75627
      mawer102
      Uczestnik

      witam

      Minimalna optymalna temperatura pracy kotła jest około 65 stopni a jaka jest dopuszczalna max temperatura pracy pieca?

    • #75626
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Maksymalna temperatura możliwa do ustawienia przez użytkownika to 85 stopni C. W szczególnych przypadkach, gdy jest taka potrzeba można ustawić nawet 90 stopni C (w przypadku, gdy instalacja została zaprojektowana na wysoki czynnik).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75625
      Markus
      Uczestnik

      To tak przy okazji pytanie do SERWIS1.

      Jaka jest przez producenta zalecana (polecana) ustawienia temp kotła i histereza kotła :

      Temp Kotła 75 , HK 15 czy tez 80 HK 20 , czy też inne ustawienie.

      Chodzi mi o parametry z punktu widzenia żywotności kotła.

      Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

    • #75624
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zazwyczaj zalecamy minimalna nastawę do kotłów na pellet 70 stopni C. W rzeczywistości warto ustawić 75 stopni C i Histerezę kotła na 15 stopni C. Takie ustawienie powoduje, że kocioł, który się wyłączy przy 75 odpali się przy 55-60 stopniach – kocioł zawsze będzie miał zapas energii do grzania instalacji.
      Ustawienie 80-85 stopni C jest potrzebne zazwyczaj w dużych instalacjach.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75623
      Markus
      Uczestnik

      W moim przypadku (dom ponad 220 m2) mam jeszcze niestety stare rury (grube, przewidziane do grawitacji) oraz grzejniki żeliwne.
      Wydaje mi się że lepiej chodzi z wyższą temperaturą . Tylko czy ustawić 80 i HK 20 , teraz mam 78 i HK 15

      Pozdrawiam

    • #75622
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      78 i 15 jest ok.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75621
      mawer102
      Uczestnik

      rozumie ale bardziej mi chodziło czy temp pracy kotła 70 -80 stopni nie jest szkodliwa dla kotła czy wręcz przeciwnie?

    • #75620
      Markus
      Uczestnik

      Wg danych producenta temperatura maksymalna pracy kotła to 85 stopni.
      Przy zadanej 78 stopni u mnie kocioł pelletowy przy wygaszaniu dochodzi do 80 – 81 stopni,
      Natomiast przy histerezie 15 stopni rozpoczyna rozpalanie przy 63 i schodzi w zależności od rozbioru do około 60 stopni.
      Czyli mniej więcej pracuje w zakresie 60 -80 stopni. Na ścinach kotła nie mam żadnych smolistych nalotów, jest sam pył, który schodzi gdy się go zmiata szczotką.

    • #75619
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Temperatura rzędu 80-85 stopni C nie jest szkodliwa dla kotła. Jedynym mankamentem może być kamień który będzie narastał w wymienniku w przypadku, gdy kocioł i instalacja są zalane woda o wysokim stopniu twardości.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75618
      bladawiec
      Uczestnik

      Dzień dobry.
      Własnie trafiłem na ten wątek Mam kocioł HT Q eko duo. 17 kW. I W moim sterowniku nie da się ustawić tak dużej histerezy kotła bo ma tylko max do 5 stopni. A tu wyczytałem jak Serwis radzi aby była ona na poziomie 15 stopni. To jak to jest?

    • #75617
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W kotłach na ekogroszek palnik jest cały czas rozpalony więc idealna histereza to 2 stopnie C.
      Histereza 15 jest dla kotłów pelletowych z automatycznym rozpalaniem/wygaszaniem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.