Q Pellet Duo 25 kW – Konfiguracja parametrów pracy

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q Pellet Duo 25 kW – Konfiguracja parametrów pracy

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #75595
   Łukasz Pałka
   Uczestnik

   Witam

   Jestem nowym użytkownikiem zarówno forum, jak i kotła Q Pellet Duo 25kW. Kocioł będzie pracował w domu 220 m2 powierzchni (tylko grzejniki bez podłogówki) + CWU 2 zbiorniki połączone szeregowo o łącznej pojemności 280 l.

   Na podstawie innych tematów na forum starałem się skonfigurować pracę kotła, ale ze średnim skutkiem.
   Testowo kupiłem pellet Olimp Stelmetu, po przeważeniu wydajności podajnika wyszło mi podawanie 15 kg/h. Tak też skonfigurowałem w menu serwis.

   Spróbowałem zastosować poniższe ustawienia z innego tematu:

   Moc nadmuchu 100% – 40 %
   Praca podajnika 100% – 8s
   Moc nadmuchu 50% – 35%
   Praca podajnika 50% – 5,5 s
   Moc nadmuchu 30% – 30%
   Praca podajnika 30% – 2,5s

   Obecnie temp. zadana kotła to 65 – histereza kotła 15
   Temperatura zadana CWU 55 – histereza 10

   Z moich obserwacji wynika, że przy tych nastawach kocioł absolutnie nie chce dojść do temperatury zadanej. Mam też pewne wątpliwości co do modulowania mocy dmuchawy, w zasadzie na poziomie od 30 do 65% nie słychać za dużych różnić jeśli chodzi o intensywność pracy nadmuchu, powyżej 70 nagle robi się huragan w palenisku (postrzępiony płomień, mocno rozchodzący się po przeciwstawnej ściance bocznej kotła – od razu widać że za mocno dmucha). Moim zdaniem brakuje tu płynności w przejściach pomiędzy poziomami mocy nadmuchu.

   Przy nastawach do 40% mocy maksymalnej ogień palił się głownie w palniku, wytwarzając sporo ciemnego dymu. Skutkiem tego palnik momentalnie się przegrzewał wyrzucając alarm i następowało wygaszanie pieca.

   W związku z tym, aby w ogóle mogło się w kotle palić, bez przegrzewania palnika, zmieniłem nastawy do poziomu:
   Moc nadmuchu 100% – 70 %
   Praca podajnika 100% – 9s
   Moc nadmuchu 50% – 60%
   Praca podajnika 50% – 6 s
   Moc nadmuchu 30% – 55%
   Praca podajnika 30% – 3s

   Z tego co widzę na innych tematach, nikt nie musi tak wysoko ustawiać pracy dmuchawy, w moim przypadku niżej po prostu nie chce się palić.

   Zauważyłem jeszcze, że w trakcie postoju, jak piec już dojdzie do temperatury zadanej, palnik wydaje dźwięk przypominający starą lodówkę/chłodziarkę 🙂 Wnioskuje, że jest to dźwięk wolno obracającego się wentylatora – tak jakby cały czas pracował podczas postoju (żadna z ikon funkcyjnych na sterowniku nie wskazuję na pracę ani pomp ani wentylatora). Czy to normalne, że wnetylator pracuje podczas postoju?

   Dodam, że z uwagi na sezon, grzeje tylko CWU.
   Z przegrzewaniem palnika zastanawiałem się nad słabym ciągiem kominowym, ale przed tym piecem, przez 12 lat miałem założony piec miałowy, prześwit komina ograniczony był wowczas rurą żaroodporną z uwagi na wykwity sadzy na kominie, obecnie rura jest wyciągnięta, nie ma też żadnego strażaka na dachu, nie sądzę wiec, aby występowały tu problemy z brakiem ciągu kominowego.

   Czy spotkaliście się z podobnymi problemami?

  • #75600
   Łukasz Pałka
   Uczestnik

   Czy mogę prosić serwis o opinię w sprawie działania nadmuchu palnika?

  • #75599
   Marcin
   Uczestnik

   Witam, jesteś pewien, że wentylator obraca się podczas postoju pieca? To jest chyba niemożliwe i wydaje mi się, że mogłoby to wskazywać na zbyt duży ciąg kominowy, a nie za mały. Przemawiało by za tym również wyciągnięcie przez Ciebie wkładu z komina. Ciąg musiałby być naprawdę wielki, żeby tak przeciągało przez dmuchawę. Najlepiej nie czekaj na info na forum, ale dzwoń. Namiary w zakładce SERWIS

  • #75598
   Łukasz Pałka
   Uczestnik

   Przy czym dźwięk obracania wentylatora ustaje w momencie wyłączenia pieca z pradu,w związku z tym nie sądzę aby było to wywołane ciągiem kominowym,musi być raczej spowodowane sterownikiem.Wczoraj podczas rozpalania zanim dmuchawa się dobrze rozkrecila to w kotłowni gęsto od dymu się zrobiło. Skontaktuje się z serwisem telefonicznie w takim razie

  • #75597
   Łukasz Pałka
   Uczestnik

   Przyjechal serwis i wymienił sterownik palnika na nowy,okazało się ze uszkodzone było sterowanie dmuchawa.Obecnie wygląda na to,że wszystko ładnie dziala

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.