TRYB POGODOWY CO

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem TRYB POGODOWY CO

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #75554
   PawPac
   Uczestnik

   Witam,

   Chciałbym ustawić tryb pogodowy. Nie bardzo rozumiem o co chodzi w nastawach: NASTAWA -10, NASTAWA +10. W moim przypadku nastawa -10 ma wartość 35 a +10 ma 50. Temperatura na zewnątrz ok 7 – 10 st.C. Nastawa zaworu (odczyt wartości zadanej) w panelu starowania wynosi 39 – 49 st.C a odczyt wartości mierzonej 62 st.C. Programator zamyka zawór i schładza obieg (aż za mocno). Gdy zamieniłem wartościowo te parametry -10 na 50 a +10 na 35 odczyt w. mierzonej wynosiła stale 36 st.C.

   Proszę o pomoc w ustawieniu tych parametrów aby tryb pogodowy spełniał swoją funkcję i wyjaśnieniu o co chodzi w nastawach -10, +10.

   Pozdrawiam.

  • #75559
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Parametry „Nastawa -10” i „Nastawa +10” określają jakie temperatury nastawy zaworu mają się ustawiać przy temperaturach zewnętrznych -10oC i +10oC. Wszystkie wartości pośrednie są wyliczane z prostej wyznaczanej poprzez te dwa punkty.

   Dla grzejników warto wstępnie ustawić:
   Nastawa -10 – 45oC
   Nastawa +10 – 30oC

   Dla podłogówki zalecam:
   Nastawa -10 – 28oC
   Nastawa +10 – 25oC

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75558
   PawPac
   Uczestnik

   Witam,
   Dziękuję za odpowiedź.

   Ustawiłem na próbę tak:
   Nastawa – 10 – 65 st.C (jak kocioł)
   Nastawa + 10 – 50 st.C
   temp. na zewnątrz 11 – 13 st.C

   I tak, nastawa zaworu wskazywała 49 st.C gdy temperatura zaworu spadła poniżej 49 np 46 st.C zawór zaczął się otwierać z gorącą wodą ale po chwili (po ok 2 minutach) nastawa zaworu wskazywała 20 st.C i zawór się zamknął (bez przerwy w ruchu) po 2 minutach znowu wskoczyła temp. 49 st.C zawór zaczął się otwierać po 2 minutach wskoczyła temp. 20 st.C zawór się zamknął i tak co chwila. Temperatura zaworu (odczyt) spadała nie mogąc osiągnąć nastawy bo co chwila zawór się zamykał, otwierał w odstępach około 2 minutowych.

   –> czy to normalne? (jeśli tak to w jakim celu?)

   Pozdrawiam

  • #75557
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Takie ustawienia są tragiczne.
   Zauważ że już przy temperaturze -10 na zewnątrz zawór otworzy się maksymalnie i nie masz żadnego podmieszania. Jeżeli temperatura spadnie na przykład do -15 to nie będziesz miał możliwości podnieść temperatury ogrzewania.

   Poza tym jeżeli rzeczywiście potrzebujesz takich temperatur na instalacji to oznacza że grzejesz całkowicie nieizolowany budynek i musisz ustawić temperaturę na kotle na 75-80oC.

   Nastawa 20 stopni na zaworze może wynikać z błędu w programie. Napisz zgłoszenie na serwis, a podjedzie serwisant i wgra nowy soft.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75556
   PawPac
   Uczestnik

   Witam
   Dziękuję za odpowiedź.

   Teraz już wiem skąd u mnie takie ustawienia. Przez błąd w programie podwyższałem zakresy temperatur żeby osiągnąć odpowiednią temperaturę. Błąd w programie zamykał zawór i przez to była za niska temperatura.

   Własnie napisałem zgłoszenie serwisowe.

   A tymczasem ustawiłem zawór w trybie NORMALNY CO ustawiając temperaturę na 45 st.C.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.