zasilanie awaryjne kotłowni

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem zasilanie awaryjne kotłowni

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75538
      michalxj
      Uczestnik

      Witam Szanownych Forumowiczów,

      Ze względu na częste wyłączenia prądu w mojej okolicy planuję wykonanie zasilania awaryjnego do kotłowni. W zawiązku z tym podstawowe pytanie to zapotrzebowanie na energię urządzeń w które kotłownia jest wyposażona. Pompy, sterowniki = 400W z zapasem 30%. Teraz kocioł – RED Q PELLET DUO 25kW. I tu potrzebuję pomocy – czy ktoś wie:

      1) moc zapalarki
      2) max moc wentylatora nadmuchowego
      2) moc motoreduktora od podajnika

      Wydaje mi się, że to w sumie 1+2+3 to będzie ok. 200W nominalnie (w kolejności 60W + 60W + 90W motoreduktor) więc z zapasem 250W.

      Czyli przetwornica 800W dający „czysty sinus” na wyjściu 220V powinna dać radę i do tego akumulator 2x125Ah i wytrzymać ok 6-8h ….

      Pozdrawiam

    • #75546

      Witaj.

      Moc motoreduktora i wentylatora masz podaną na ich tabliczce znamionowej.
      Co do zapalarki to jej moc może być podana w instrukcji.

      Pamiętaj jeszcze o zasileniu sterownika kotła.

      Ogólnie moc potrzebna do zasilenia kotła powinna być podana na tabliczce znamionowej kotła (taki wymóg CE).

    • #75545
      michalxj
      Uczestnik

      Dzięki za sugestię ale nie mogę się dostać do tabliczek bez kompletnego demontażu motoreduktora …. albo ich tam nie ma. Sprawdzałem zarówno z przodu jak i z tyłu…….

      Eksperymentalnie podłączyłem kotłownię do przetwornicy dającej 300W (max 500W) i wszystko pracowało bez problemu tj. kocioł – wentylator i podajnik oraz pompy (4x wilo pico i 1x laddomat). Nie pracowała tylko zapalarka więc dla niej 100W powinno wystarczyć.

      Wstępnie planuję zasilacz awaryjny 400W/12V i baterię akumulatorów 2 x 6V/225Ah kwasowe. Na max 12 godzin pracy powinno dać radę.

      Pozdrawiam

    • #75544
      Patrol
      Uczestnik

      Błędne założenia. Grzałka pobiera niecałe 400W. Resztę już opisałem w tym temacie: https://heiztechnik.pl/index.php/forum/6-koty-z-podajnikiem/3353-q-pellet-duo-15kw-podlogowe-a-pobor-pradu#4992

    • #75543
      michalxj
      Uczestnik

      No to policzmy dokładnie:

      pompy 4x Stratos PICO 25/1-4 max 25W – 100W
      pompa LFP Erga – 10W
      pompa Laddomat/LM-6 max – 95W
      sterownik kotła + moduły – 30W
      SUMA: 235W

      No i teraz Q Pellet Duo 25kW:
      motoreduktor: – 90W (?)
      wentylator: – 60W (?)
      zapalarka: – 400W (?)
      SUMA: 550W

      Całość wychodzi 785W. Wg mnie powinien być zapas ok. 20% więc zasilacz powinien mieć możliwość pracy przy obciążeniu 1000W. To bardzo dużo…..

      Dodatkowo przeczy to wynikowi eksperymentu który wykonałem. Całośc (za wyjątkiem pompy Erga i zapalarki) poszła na inwerterze o mocy nominalnej 300W bez kłopotów.

      Podnoszę więc jeszcze raz pytanie może ktoś wie jaka jest moc:

      1) motoreduktora
      2) wentylatora
      3) zapalarki

      w kotle Q Pellet Duo 25kW – palnik EcoBurner.

    • #75542
      Patrol
      Uczestnik

      Robisz test przy niepełnym obciążeniu, więc musiało wyjść ok – taki eksperyment przeczy temu co chcesz osiągnąć – przy teście to prawie połowa pełnego obciążenia, a chcesz mieć jeszcze zapas.
      Wiadomo, że uwzględniając współcz. jednoczesności zapotrzebowanie będzie niższe – nie wszystko działa non stop na mocy max, ale jak wybierzesz mniejszy zasilacz to zwróć uwagę na prąd ładowania prostownika – jak kupiłem volt sinuspro1000W, ale zasilam z niego również odbiory spoza kotłowni (m.in. oświetlenie w ciągu komunikacyjnym, żeby w nocy nie latać ze świeczką jak będzie zanik zasil.)
      Dla przykładu model 1000VA będzie miał do dyspozycji 20A, a wersje 500VA i 800VA 10A, co przy wybranej pojemności aku odbije się wyraźnie na czasie ich ładowania.

      Jak chcesz mieć pewność to wyślij swoje zapytanie do serwisu, a najlepiej podłącz amperomierz , a jeśli nie masz to zasil wszystkie odbiory z jednej listwy podłączonej do tego typu watomierza:
      http://www.ceneo.pl/15223602
      stosunkowo tani i dostępny w każdym markecie,

      pozdrawiam

    • #75541
      michalxj
      Uczestnik

      Dzięki za krytyczne uwagi i sugestie.

      Po dłuższej analizie wyszło że:

      1) zapotrzebowanie szczytowe kotłowni wynosi 850W (wszystko włączone i pracuje ma maksa – czyli rozpalanie kotła/grzałka + pompy itp

      2) zapotrzebowanie w czasie pracy: 300W

      do tego muszę zasilić odbiory z poza kotłowni – oświetlenie awaryjne, zasilacze komputerów, router, napęd bramy etc.

      W sumie zasilacz musi obsłużyć 1,2kW. Do tego ew. coś przyjdzie w przyszłości więc skłaniam się do sinusPRO-2500 W 24V. Model „o oczko” słabszy 2000W jest nie wiele tańszy a i tak muszę walczyć z 24V i łączeniem akumulatorów więc chyba niewiele stracę na przewymiarowaniu.

      Mam przy okazji pytanie – czy Twoje zasilanie pracuje na akumulatorach żelowych (ceny trochę wysokie 😉 czy znalazłeś inne efektywne rozwiązanie problemu?

      Pozdrawiam MJ

    • #75540
      Patrol
      Uczestnik

      Ja mam AGM 100Ah – tańszy od żelowego.
      850W na samą kotłownie to dużo wyszło – wg mnie niepotrzebnie zakładasz jednoczesną pracę wszystkich odbiorników na pełnej mocy – zobacz, ze po rozpaleniu po odstawieniu grzałki zapotrzebowanie spada znacznie, do tego wszystkie pompy chyba nie pracują na najwyższych biegach. Brama też nie lata non stop, a w razie czego można ją ręcznie otworzyć. Do kompa mam osobno małego ups’a z aku 7Ah, bo szkoda żeby ciągnął z baterii zasilającej kotłownie.
      U mnie szczytowo nie przekroczyło 0,5kW (kocioł w fazie rozpalania, dwie pompy energooszczędne 3-5W, cyrkulacja 8W, pompa ładująca cwu 25W, sterownik, siłownik mieszacza).
      Jednak jeśli bardzo chcesz mieć małą 'elektrownię’ a różnica $ między 2,5 a 2kW jest nieistotna to bierz 2,5 – mają ten sam prąd jałowy.

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.