moduł internet (sterowanie zaworem i termostatami)

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem moduł internet (sterowanie zaworem i termostatami)

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75433
      klos-stg
      Uczestnik

      Witam…
      po pierwsze nie wiem czy w ogóle to jest możliwe przy moim piecu
      eko duo 17 z sterownikiem ht 500

      mianowicie czy ktoś ma i czy w ogóle jest dostępny do dokupienia moduł internet, bo zastanawiam się czy nie kupić czegoś takiego i nie sterować temperaturą pracy kotła…

      ostatnia zima zjadła mi 6 ton groszku
      (dom 120m2 plus piwnica ok 50m2 skręcona na dwójeczkę na grzejnikach) dom w dobrych gaciach 15cm grafitowy plus dach w całości 15 cm wełna na przekładkę 5cm pod jętkami też 15 plus 5

      jako, że jestem żółtodziobem w temacie pieca to chciałbym się dowiedzieć czy takie rozwiązanie zmniejszyłoby pobór grochu…

      dodatkowo czy macie coś takiego na wylocie komina jak jakaś zasuwa cugu czy coś (widziane przy defro)

      jakieś wskazówki ??

    • #75449
      qpa666
      Uczestnik

      z modułem nie pomogę ale co do spalania to są dwie opcje albo groszek do d…y albo złe ustawienia. jak tak mialem w piecu q pellet duo.

    • #75448
      klos-stg
      Uczestnik

      podejrzewam jednak to drugie czyli nastawy do d…

      bo na różnym grochu paliło tak samo….

      czy to pieklorz za 900 zl czy czeski za 600 zl

      Czy normalne jest to, że sadza w wyczystce po sezonie sięga pewnie z 60cm jak nie dalej??

      trochę zmęczony już jestem czytaniem o piecach chyba trzeba wezwać kogoś do ustawienia tego ustrojstwa…

      znacie kogoś w Starogardzie Gdańskim kto się tym zajmuje?? bo jak rozpalę piec i tona pójdzie w miesiąc jesiennej pogody to zacznę płakać 😛

    • #75447
      qpa666
      Uczestnik

      Wezwij serwis.
      Moim zdaniem jedyne sensowne rozwiązanie

    • #75446
      Olaf Meller
      Uczestnik

      Osobiście od siebie dodam, że 15cm wełny na dachu to jest mało. Jeśli jeszcze jest to wełna o niskim współczynniku lambda, to być może tu leży problem.

    • #75445
      klos-stg
      Uczestnik

      15cm + plus 5cm = 20cm wełny o średnim współczynniku…

      dodatkowo jak pisałem wcześniej…

      jest to ocieplenie całego dachu plus strop pod jętkami

      no i u góry w sumie trzyma ciepło także ocieplenie raczej jest spoko…

      dodatkowo dodam, że na grzejniki zawór trójdrożny puszcza tylko max 45 stopni przy mrozach, a
      przy jesiennej pogodzie raczej jest to 35 stopni max.
      piec jest ustawiony na 60 stopni

    • #75444

      Witam.

      Na poczatek proponuje regulator ciagu kominowego. Spowoduje to, ze ograniczysz cieplo tracone przez komin.

      Po drugie jak masz zle nastawy to albo zniszczysz palenisko, albo będziesz miał niedopalony węgiel w popielniku.

      Po trzecie. Jaka utrzymujesz temp. w pomieszczeniach? Jaka izolacyjnosc okien, drzwi, posadzki. Czy wentylacja nie ma za dużego ciagu? Czy bojler masz w pomieszczeniu zimnym?

      Ja przy podobnej powierzchni i temp. średniej w pomieszczeniach 21 stopni i kotle 25kw zuzylem 2,5 tony ekogroszku za 700 zl za tonę.

    • #75443

      Witam,
      Posiadam eko duo 17 z HT500 z modułem internetowym.
      Moduł internetowy w HT jest bardzo ubogi. Właściwie służy tylko do zweryfikowania czy piec działa i jak działa (jest wykres temepratur pieca, CWU) i to jest pomocne przy testowaniu ustawień.
      Dodatkowo można ustawić temperaturę na piecu oraz temp CWU i to by było chyba na tyle… może Inveo w przyszłości rozwinie możliwości zdalnej administracji tak jak to wygląda w ecoal 😉

    • #75442
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nieprawidłowe nastawy objawiają się niedopalaniem paliwa lub zaniżaniem się żaru w palenisku.

      Ilość spalanego paliwa jest ściśle uzależniona od ilości ciepła odbieranego przez budynek (temperatura w pomieszczeniach, jakość izolacji – nie ilość, wentylacja itp).

      W przypadku bardzo dużego spalania w okresie zimowym sugeruję wykonać sprawdzenie domu w zimny dzień kamerą termowizyjną – koszt niewielki, a efekty od razu są widoczne (czasem pozory mylą i okazuje się, że piękna izolacja jest źle wykonana).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75441
      klos-stg
      Uczestnik

      W przyszłym tygodniu wpadnie zobaczyć polecany instalator, żeby zobaczyć co się dzieje…
      ze wstępnych ustaleń twierdzi, że piec po prostu jest przedmuchiwany
      chociaż popiół jest nie najgorszy wiadomo jakieś spieki się pojawiają

      temp. pomieszczeń w ok 22 stopni

      zobaczymy czy to coś poradzi…
      a jak nie to się zainwestuje w regulator ciągu :p
      no i za radą serwisu w zimny dzień przeleci się chatę kamerą termowizyjną …

      co do posadzek to pewnie ocieplane są standardowo jakąś 5cm styropianem… szczerze nie mam pojęcia co tam wrzucili.
      a okna to
      6-cio komorowy SALAMANDER bluevolution 82
      3-szybowe zespolenia szyb o współczynniku Ug=0,5 W/m2K

    • #75440
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Moim zdaniem (skromnym) zmienić należy dwie rzeczy.

      Zawór powinien być 4-drogowy – tym sposobem będzie ochrona powrotu pieca. Przy 3-drogowym wysyłasz 35C to wraca na powrót do kotła bardzo zimna woda i piec wciąż jest wychladzany, co na pewno nie idzie mu na dobre i dodatkowo obciąża Twoją kieszeń. Chyba, że masz jakieś inne zabezpieczenie powrotu o którym nie napisałeś.

      Po drugie regulator ciągu ograniczy stratę kominowa, nie jest to wielki wydatek.

      A na pewno warto wezwać Serwis fabryczny jeśli potrzebujesz wiedzy u źródła.

      Pozdrawiam

    • #75439

      Witam

      „Ilość spalanego paliwa jest ściśle uzależniona od ilości ciepła odbieranego przez budynek (temperatura w pomieszczeniach, jakość izolacji – nie ilość, wentylacja itp).”

      Pan z Serwisu się rozpędził, gdyż wentylacją uciekać może nawet do 30% ciepła między innymi dlatego robi się wentylację mechaniczną z rekuperacją). Ilość ciepła odbieranego przez budynek jest równa ilości ciepła traconego przez budynek (. Dodatkowo ilość izolacji ma znaczenie, bo jest różnica w poprawnym ociepleniu 2cm styropianem i 15 cm styropianem (są na to wykresy). Proponuję nie używać skrótów myślowych, gdyż nie jest to forum tylko dla profesjonalistów.

      Klos-stg jeżeli masz 5cm styropianu na podłodze i dodatkowo ogrzewanie podłogowe to możesz mieć tam spore straty.

      Potwierdzam. Ochrona powrotu jest przydatna. Jest tak jak pisze egorys.

    • #75438
      Piotr Michalak
      Uczestnik

      Witam

      „Ilość spalanego paliwa jest ściśle uzależniona od ilości ciepła odbieranego przez budynek (temperatura w pomieszczeniach, jakość izolacji – nie ilość, wentylacja itp).”

      Pan z Serwisu się rozpędził, gdyż wentylacją uciekać może nawet do 30% ciepła między innymi dlatego robi się wentylację mechaniczną z rekuperacją). Ilość ciepła odbieranego przez budynek jest równa ilości ciepła traconego przez budynek (. Dodatkowo ilość izolacji ma znaczenie, bo jest różnica w poprawnym ociepleniu 2cm styropianem i 15 cm styropianem (są na to wykresy). Proponuję nie używać skrótów myślowych, gdyż nie jest to forum tylko dla profesjonalistów.

      Klos-stg jeżeli masz 5cm styropianu na podłodze i dodatkowo ogrzewanie podłogowe to możesz mieć tam spore straty.

      Potwierdzam. Ochrona powrotu jest przydatna. Jest tak jak pisze egorys.

      Myślę, że wszystko co napisałeś nie wyklucza niczego, co napisał Serwis. Ilość ciepła odebranego przez budynek jest funkcją ilości zuzytego paliwa. Mam na myśli ilość odebranego ciepła przez budynek w każdy sposób, tj. zarówno na ogrzanie, jak i straty. Więc Serwis ma rację.

      Na ilość spalonego paliwa oprócz jakości i ilości izolacji ma wpływ prawidłowa regulacja pracy kotła, sama jakość paliwa oraz prawidłowy dobór reszty urządzeń pracujących w instalacji.

      Myślę, że podstawa jeśli chodzi o samą kotlownie to zawór 4-drogowy, regulator ciągu. Kocioł dobrej jakości już masz:)

    • #75437

      Myślę, że wszystko co napisałeś nie wyklucza niczego, co napisał Serwis. Ilość ciepła odebranego przez budynek jest funkcją ilości zuzytego paliwa. Mam na myśli ilość odebranego ciepła przez budynek w każdy sposób, tj. zarówno na ogrzanie, jak i straty. Więc Serwis ma rację.

      Na ilość spalonego paliwa oprócz jakości i ilości izolacji ma wpływ prawidłowa regulacja pracy kotła, sama jakość paliwa oraz prawidłowy dobór reszty urządzeń pracujących w instalacji.

      Myślę, że podstawa jeśli chodzi o samą kotlownie to zawór 4-drogowy, regulator ciągu. Kocioł dobrej jakości już masz:)

      Nie do końca. Sam napisałeś, że ilość izolacji ma znaczenie. Serwis twierdzi, że nie. Serwis pisze, że straty przez wentylację nie mają znaczenia, co nie jest prawdą.

      Piszesz: „Ilość ciepła odebranego przez budynek jest funkcją ilości zuzytego paliwa. Mam na myśli ilość odebranego ciepła przez budynek w każdy sposób, tj. zarówno na ogrzanie, jak i straty.”
      Niestety ale nie masz racji, gdyż straty nie są odbierane przez budynek. Dlatego uważam, że Serwis nie powinien używać skrótów myślowych. Dla mnie odpowiednim sformułowaniem by było: ilość zużytego paliwa jest ściśle uzależniona od ilości ciepła traconego przez budynek.” Bo głównym zadaniem ogrzewania jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. A ilość ciepła jaką musimy dostarczyć aby utrzymać temperaturę na stałym poziomie jest równa ilości ciepła traconego przez te pomieszczenie.
      Sam serwis to potwierdza w następnym zdaniu: „W przypadku bardzo dużego spalania w okresie zimowym sugeruję wykonać sprawdzenie domu w zimny dzień kamerą termowizyjną – koszt niewielki, a efekty od razu są widoczne (czasem pozory mylą i okazuje się, że piękna izolacja jest źle wykonana).

      Co do zaworu 4D jako podstawa kotłowni to się nie zgodzę. Znam kotłownie bez zaworu 4D i działają lepiej niż większość kotłowni z zaworem 4D. A to dlatego, że 99,99% instalatorów nie umie takiego zaworu dobrze zamontować. Aby cieszyć się tym zaworem i korzystać z grawitacyjnej ochrony powrotu to przede wszystkim średnica instalacji nie może być mniejsza niż średnica zaworu 4D. Wtedy jest szansa, że może to zadziałać. No i istnieją inne rozwiązania ochrony powrotu, zresztą których schematy znajdują się na tym forum.

    • #75436
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Chyba nie napisałem mojej opinii wystarczająco jasno. Postaram się sprostować.

      Stwierdzeniem że najważniejsza jest jakość izolacji chciałem uwydatnić problem pseudo fachowców robiących izolację. Grubość izolacji ma zasadnicze znaczenie. Poprostu nie rozwijałem kwestii oczywistej. Zwrot ” nie ilość” dotyczył tylko jakości izolacji (teraz sobie uświadomiłam źe można to było zrozumieć dwojako).

      W nawiasie wymieniałem co składa się na odbiór ciepła przez budynek. Wymieniłem temperaturę w pomieszczeniach, izolację, wentylację itp. Wentylacja ma zasadnicze znaczenie dla ilości spalanego paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75435

      Witam

      Chyba nie napisałem mojej opinii wystarczająco jasno. Postaram się sprostować.

      Stwierdzeniem że najważniejsza jest jakość izolacji chciałem uwydatnić problem pseudo fachowców robiących izolację. Grubość izolacji ma zasadnicze znaczenie. Poprostu nie rozwijałem kwestii oczywistej. Zwrot ” nie ilość” dotyczył tylko jakości izolacji (teraz sobie uświadomiłam źe można to było zrozumieć dwojako).

      W nawiasie wymieniałem co składa się na odbiór ciepła przez budynek. Wymieniłem temperaturę w pomieszczeniach, izolację, wentylację itp. Wentylacja ma zasadnicze znaczenie dla ilości spalanego paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam

      Dlatego bezpieczniej będzie nie używać skrótów myślowych, gdyż nie jest to forum tylko dla profesjonalistów 🙂

      Pozdrawiam

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.