Q-Eko20 Duża ilość popiołu

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q-Eko20 Duża ilość popiołu

Oglądasz 38 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75349
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.
      Na wstępie przypomnę jaki dom, kocioł i ustawienia…..
      Dom ok 150m2 (parter, piętro, strych niski nie użytkowy + piwnica pod całą powierzchnią domu).
      Ściana trójwarstwowa: max+5cm styropian+cegła, w tym roku doszedł styropian 5-8cm + tynk, strych ocieplony pianą 20cm. 12 grzejników, termostaty na 10 z nich.

      Ustawienia mojego sterownika (HT-tronic 500):
      – obr. dmuchawy 2
      – czas oczek. 10 min
      – krotność podawania 2
      – czas dmuchawy podt, 5 sek
      – czas pauzy 57sek
      – czas pracy podajnika 10 sek
      – temp. wył. dm/pod 35 st C
      – histereza kotła 2st C
      – czas pracy CWU 30 min
      – czas przesyp. 5 min
      – przesłona aktualnie otwarta na ok 75% (przy mniejszym prześwicie pojawiało się w kotle dużo sadzy).

      Aktualnie palę groszkiem KWK Wesoła:
      Wartość opałowa | iepło spalania robocze | Zawartość popiołu | Zawartość siarki | Wilgotność wewnętrzna
      28-28,9 MJ/KG 28MJ/KG 3-6% 0,3-0,6% 2-7%

      dokładnie stąd: http://www.hurtowniaopalu.pl/sklep/ekogroszek_5-25mm_k3/workowany_po_25kg_kp8/ekogroszek_kwk__wesola_25_kg_p20

      Problem tym że aktualnie mam bardzo dużo popiołu z częściowymi spiekami z tego węgla. Z 5 worków węgla wyciągam 1,5-2 worki popiołu(5-7 dni palenia przy obecnej pogodzie) , lub inaczej .. taca na popiół jest pełna po 2 dniach palenia. Zdaję sobie sprawę ze aktualnie większość ciepła idzie w komin gdyż temp. zewnetrzne to powodują iż termostaty w większości pozamykane.

      Zdjęcia popiołu:
      h7944b5f.jpg

      h17ec5b4.jpg

      Mają Państwo jakieś sugestie w kwestii leszego spalania węgla?

    • #75388
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Węgiel z kopalni Wesoła charakteryzuje się wysoką spiekalnością co nie sprzyja pełnemu spalaniu w tym kotle. Do standardowych kotłów Eko polecałbym ekogroszek o wartości opałowej 24-26 MJ.

      Drugą ewentualnością może być brak powietrza do spalania. Czy do kotłowni doprowadzone jest powietrze zewnątrz budynku (zetka)?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75387
      Marcin
      Uczestnik

      Nie bardzo wiem co to zetka. Jeżeli chodzi o napowietrzenie kotłowni to jest otwór 22x16cm.

      W ubiegłym sezonie opalałem głównie Ekoretem z Juliusza oraz tą Wesołą .. i tyle spieków i popiołu nie było – wtedy wyciągałem max 1 worek popiołu z 5-6 worków węgla.

      Jaki ekogroszek zatem polecany jest przez serwis? Jakis konkretny?

    • #75386
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Raczej nie polecam żadnej marki, ponieważ to jest loteria. Warto kupić kilka worków na próbę i następnie dokupić zapas na zimę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75385
      Marcin
      Uczestnik

      Dyplomatyczna odpowiedź 🙂
      Pozdrawiam

    • #75384
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Odpowiedź podyktowana doświadczeniem.
      Polecałem kiedyś węgiel pieklorz z konkretnego składu ale pewnego razu klient stwierdził, że robią się spieki. Po rozmowie z Panem ze składu dowiedziałem się, że pieklorz jest z kopalni Kazimierz Juliusz (niska spiekalność -dobre spalanie) oraz Bobrek (wysoka spiekalność – spiekanie się na palniku). Jak w takim wypadku można polecić konkretną markę jeżeli nic nie jest stałe. Większość węgli na składach to mieszanki.
      Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd i dlatego wolę zasugerować test poprzez zakup kilku worków.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75383
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.

      Jasne, rozumiem.
      W zeszłym sezonie częściowo paliłem właśnie Ekoretem z Juliusza i faktycznie popiołu było zdecydowanie mniej bo po tygodniu palenia (ok 5-6 worków groszku) wyciągałem max 1 worek popiołu.
      Później zakupiłem groszek z Wesołej i również nie było aż tak dużo popiołu (porównywalnie z ekoretem), a w tym sezonie mega dużo popiołu… i to pewnie kolejne potweirdzenie tego o czym Państwo piszą.

      Jednak moje pytanie – czy ustawieniami kotła można jeszcze jakoś skorygować sposób spalania węgla (ustawienia aktualne w pierwszym poście).

      Pozdrawiam
      Marcin

    • #75382
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam.

      Piszesz, że w roku ubiegłym było w porządku, a czy czyściłeś komorę powietrzną palnika?
      Może z tego powodu brakuje powietrza do spalania?

      Pozdrawiam

    • #75381
      Marcin
      Uczestnik

      Komora powietrzna palnika ? NIe wiem o której komorze mowa.

    • #75380
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Otwórz dolne drzwi, a zobaczysz dużą czarną cylindryczną puszkę. Od spodu jest przykręcona pokrywa jedną śrubą – trzeba ja odkręcić i wysypać popiół. W przypadku, gdy nigdy nie była otwierana warto wcześniej spryskać śrubę WD40. Po otwarciu komory odkręć też wentylator i wyczyść kanał pomiędzy wentylatorem a komorą powietrzną palnika (jeżeli nigdy nie była czyszczona to może być pełna.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75379
      Marcin
      Uczestnik

      Fakt, tam nigdy nie zaglądałem. Mówiąc o wentylatorze masz na myśli wentylator dmuchawy na zewnątrz kotła czy jest drugi właśnie w tej komorze?

      Wygaszę piec i spórbuję się pobawić.

    • #75378
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, chodziło mi o tę na zewnątrz kotła.

      Pozdrawiam

    • #75377
      Marcin
      Uczestnik

      Witam po chwilowej przerwie.
      Wyczyściłem kocioł zgodnie ze wskazówkami – wraz z komorą powietrzną i wentylatorem …
      Piec czyszczony w czwartek wieczorem, po czym zasypany 5 workami groszku. Wczoraj wieczorem otwieram i … popiołu do połowy wysokości tej puszki powietrznej palnika. Po 4 dniach palenia (z podajnika ubyło ok 70% wegla, wyjąłem caluteńki wypchany worek popiołu.

      Coś chyba nie halo jest.. tym bardziej ze na początku tego sezony ten sam węgiel nie dawał aż tyle popiołu.

    • #75376
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Napisz proszę jak wygląda ten węgiel, czy jest szary, pospiekany w szlakę lub też jest czarny z cząstkami niespalonego węgla.

      Pozdrawiam

    • #75375
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.
      Rozumiem ze chodzi o popiół – jest szary i częściowo pospiekany. Czarnego węgla w nim nie ma.
      Zdjęcia sa w pierwszym poście.

      Pozdrawiam

    • #75374
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Że zdjęcia wynika, że 90% odpadu to przepalona szlaka i jasne bryły a tylko 5-10% stanowią niedopalone cząstki (chyba że źle widzę).

      W takim wypadku oznacza to że paliwo jest spalane prawidłowo a ilośč popiołu wynika po prostu z jakości paliwa.

      Możesz zrobić sobie mały test.
      Zasypując do pustego zbiornika ( poziom wyznacz na wysokości ramki na wlocie do podajnika) równo 100 kg paliwa. Oczyść popielnik i palenisko z popiołu aby nie było błędu.
      Po spaleniu wybierz popiół i go zważ.
      Następnie oddziel palne cząstki węgla od popiołu i zważ je.

      Uzyskasz procentowy udział całego odpadu oraz procentowy udział niedopalonego paliwa.
      Będziesz wiedział wszystko.

      Jeżeli cząstek palnych będziesz miał mniej niż 0,5 kg to pytanie czy warto coś zmieniać.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75373
      Marcin
      Uczestnik

      Witam.

      popiół wygląda dokładnie tak jak piszesz… i co zresztą widac na fotkach.
      Dopalam waśnie dostawę tego węgla … i w pierwszym kroku zrobię zmianę węgla i się okaże…
      Jakoś nie bardzo mi się uśmiecha oddzialać niedopalony węgiel z popiołu i to ważyć 🙂

      Jeszcze pytanie .. czy ewentualnie przytkany komin może mieć wpływ na takie spalanie ? Pytam ponieważ po zeszłym sezonie nie czyściłem komina (poza wyczystką).. Nie sądzę żeby był jakoś mega mocno zasmolony (sprawdzę) ale pytam czysto teoretycznie.

      Pozdrawiam

    • #75372
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Metoda ta jest trochę czasochłonna ale pozwala dużo wyjaśnić.
      Komin jest odpowiedzialny za wyciąganie spalin, większe znaczenie ma sprawny kanał napowietrzający (bez powietrza nie ma spalania).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75371
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Witam wszystkich na forum oraz Servis.
      Mam podobny problem z popiolem z calej doby, jest go cala taca z popielnika. teraz juz sie troche pogodziłem z tym ze trzeba codziennie wynosic.Tego co widze to moj opał tez nie jest idealny(sklad opalu) brak oznaczen kalorycznosci itd. posiadam q eko 20 kw i cały czas pracuje nad ustwieniami.
      tem.zadana 65
      czas pauzy podajnika 45s
      obroty dmuchawy 2
      oslona na dmuchawie przyslonieta tak ze otwor w najszerszym miejscu ma ok1cm.
      bede kontrolowal co sie dzieje.
      ok30-40% niedopalonyopał, reszta to troche popiolu pomieszane z spalonym groszkiem, nie zamienia sie w popiół tylko zostaje w całosci, tak jak mówie jest spalony całkowicie

    • #75370
      Marcin
      Uczestnik

      Witam po chwili przerwy.

      W moim przypadku faktycznie problemem się groszek. Kupując węgiel z wesołej (w tym samym miejscu co rok temu) otrzymałem niestety jakieś inne g***o gdzie zawartość popiołu była nie na zadeklarowanym poziomie 8% a ok 30% w rzeczywistości.

      Aktualnie zacząłem palić innym groszkiem od innego dostawcy i muszę przyznać że w sosunku do poprzedniego towaru jest spora poprawa. Aktualnie groszek pali się 5 dni i teraz dopiero popielnik jest pełny.. jednak nie do tego stopnia co przy poprzednim węglu po 2 dniach spalania.
      Dzisiaj wyczyszczę piec dokładnie i będę widział ile tego jest.

      Pozdrawiam

    • #75369
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czarny58 wydłuż pauzę do 50 s a będziesz miał mniej niedopałków w popielnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75368
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Witam Serwis.
      Już próbowałem wydłużyć i jeszcze zostawiamy niedopalony. Podejrzewam że opal też nie jest najlepszy. Po rozmowie z serwisem w środę,wysłałem zdjęcia niedopalony go eko i dostałem odpowiedź
      Czas podawania skrocic do 7
      Obroty dmuchawy 3
      Krotnosc podawania 3
      w piątek rano będę w domu i sprawdzę

    • #75367
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Mam jeszcze problem z dużą ilością sadzy. Przekrój komina 150,przesłana na wentylatorem jest odsłonięto na ok 1cm. Pięć stoi w odległości niecałych 2 metrów od drzwi wejściowych centralnie na wprost ich. Sa zrobione otwory na powietrze ok 9 po 5cm obwodu, po rozmowie z serwisem zastanawiam się czy to nie za mało powietrza wpada do kotłowni, ogólnie w kotłowni jest bardzo ciepło.
      Może jest też inna przyczyną. W poniedziałek będzie nowy opal prosto z kopalni, to porównamy że starym, może to też wina eko groszku. Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki.
      Pozdrawiam

    • #75366
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W jaki sposób masz skrócić czas podawania na 7? Kto Ci tak doradził?

      Wrzuć zdjęcia podczas spalania na forum.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75365
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Witam.
      wysałałem e mail do serwistanta i on doradził mi takie ustawienia bo zobaczeniu zdjec. postaram się zraz wrzucic

    • #75364
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      tak to wyglądało przed rozmową z serwisem. Pan Iwanicki tak się nazywa.
      a wiec ustawienia byly takie.
      czas pauzy podajnika 50
      obroty dmuchawy 2
      zadana temperatura 65.
      krotność podawanie własnie zmieniłem na 2
      czas podawania tez juz zmieniłem na 10

      Attachments:
    • #75363
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      zalącznik1

    • #75362
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      zalącznik1

    • #75361
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      zalącznik2

      Attachments:
    • #75360
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik
    • #75359
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik
    • #75358
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik
    • #75357
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      przepraszam za moją haos w pisowni,poprostu chce to jakoś ogarnoć. Mój opał też pewnie nie jest idealny. Zrobilem rundke to kotła i teraz tak to wyglada.

    • #75356
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      zalącznik2

    • #75355
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W popiele masz bardzo mało niedopalonego węgla. W większości to popiół.
      Płomień na zdjęciu wygląda na pomarańczowy ale skoro nie ma przesypu to nie zwiększaj nadmuchu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75354
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Witam.
      Właśnie tak myślałem żeby już nic nie zmieniać.
      Eko groszek też nie do końca jest taki jak powinien,taca takiego popiolu na 24 to już norma. Dział przywiozła opal prosto z kopalni także będę porównywal

    • #75353
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Zastanawia mnie jeszcze ta ilość sadzy,raz w tygodniu trzeba wyczyscic

    • #75352
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł nie pracuje bez przerwy tylko przechodzi do trybu podtrzymania. W podtrzymaniu powstaje większość sadzy. Czyszczenie raz w tygodniu przy kotle na paliwo stałe jest zalecane.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75351
      Lukasz Piegzik
      Uczestnik

      Witam.
      Dziękuję za informację.znalazłem optymalne ustawienia już, ilość popiolu raczej się już nie zmieni winy jest jednak opal. Zakupiłem eko groszek z Janiny luzem i już widać różnice choćby w granulaucie. Poinformuję o wynikach.
      Pozdrawiam

Oglądasz 38 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.