Dudnienie w rurach podczas pracy pieca

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Dudnienie w rurach podczas pracy pieca

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #75305

   Piec, jak na załączniku. Ustawiony na max 70 stopni. W trakcie pracy słuchać dudnienie w rurach. Jakby powietrze, które się przeciska. Wygląda na to, że gdzieś w zamkniętym obwodzie – piec – mieszalnik – piec. Uzupełniłem wodę w tym obiegu – w zasadzie nie brakowało. Dalej słuchać jakby przepychanie bąbli powietrza. Po wygaszeniu pieca przestaje – pomimo w sumie najwyższej temperatury właśnie wtedy.

   Jedyne, co zmieniałem to nawiew. Czy możliwe, że przegiąłem i że to się bierze z faktu, że ogień z palnika sięga teraz rusztu z wodą i bezpośrednio go „opala”? Jak wysoki powinien być płomień i jakiego koloru?

   h71177e6_2016-12-11.JPG

   Olek
   hf4604cd_2016-12-11.JPG

   h7166abc_2016-12-11.JPG

  • #75334
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Może u Ciebie występować miejscowe podgotowywanie wody w ruszcie wodnym.
   Bardzo duży płomień może być wynikiem zbyt dużej mocy na palniku (zbyt duże podawanie).
   Sprawdź wydajność podajnika (przeważenie ciągłego podawania przez 10 min) i zrobimy ustawienia.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75333

   Chciałbym, ale nie do końca rozumiem:

   1) Podgrzewanie –> na skutek zbyt dużej mocy –> poprzez zbyt duże podawanie? A nie zbyt duży nawiew? Co powinienem tu zmienić?

   2) Przeważenie – ok, jak to zrobić? Rozumiem, że nie na włączonym piecu. Gdzieś w ustawieniach serwisowych, czy jak?

   AS

  • #75332
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Moc kotła i palnika wynika z ilości spalanego paliwa (jeżeli podamy za dużo powietrza to spalimy szybciej paliwo na palniku). Ustawienia zrobimy jak wykonasz przeważenie.

   Sprawdzenie wydajności podajnika:
   1) Wyłącz kocioł.
   2) Zdejmij łącznik elastyczny od strony palnika i włóż końcówkę węża do pustego worka po pellecie.
   3) Włącz podajnik na 10 min.
   4) Po 10 minutach zważ to co podajnik wsypał do worka.
   5) Wynik pomnóż przez 6 (10 min x6 = wydajność podajnika na godzinę).

   Po otrzymaniu od Ciebie wydajności podajnika podpowiem jakie ustawić nastawy.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75331

   Hej,

   chwilę mi zajęło, żeby obczaić, jak uruchomić podajnik przy wyłączonym kotle. Udało się, ale za pierwszym razem coś się wyłączyło przy 5 minutach – pewnie coś ruszyłem albo grzebałem w menu. Za drugim razem się udało. Próba 10 minut, wynika na różnych wagach: 2,88-2,92. Tarowałem, więc wynik netto.

   Przy 2,9 mój wynik to 17,4 kg / h.

   Proszę o parametry 🙂

   AS

  • #75330
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Zakładami że masz kocioł o mocy 25 kW.

   Praca 100% – 5s
   Przerwa 100% – 12s
   Nadmuch 100% – 31%

   Praca 50% – 5s
   Przerwa 50% – 20s
   Nadmuch 50% – 28%

   Praca 30% – 5s
   Przerwa 30% – 30s
   Nadmuch 50% – 24%

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75329

   Ok, wprowadziłem parametry. Nie razie nie widzę różnicy innej niż to, że przy histerezie 15 st (55-70) uruchamia się częściej kocioł i chyba wizualnie szybciej ubywa pelletu w zbiorniku.

   W każdym razie dudnienie nie ustąpiło. Występuje wyraźnie od temperatury kotła 60+ i kończy się w postoju, co daje mi impuls, że nie chodzi o samą temperaturę, ale o to, co się dzieje podczas działania pieca/kotła.

   Pomimo tych parametrów, co wyżej, jęzory ognia dalej potrafią sięgać na 5 cm powyżej rusztu. Czy jakiś inny parametr mam dostosować?

   Wrzucam zdjęcia instalacji wodnej za piecem. Dudnienie słyszalne jest jakby ze zbiornika wyrównawczego. Czy możliwe, że mam zapowietrzony ten krótki obwód piec-wymiennik-piec? Czy jest jakaś inna metoda odpowietrzenia niż uzupełnienie wody? Uzupełniałem 2 tygodnie temu. Kiedyś tego dudnienia w ogóle nie było i uzupełniałem raz na rok.

   Proszę o dalsze sugestie, bo temat jeszcze nierozwiązany.

   hf0d176e.JPG

   h9a4f864.JPG

   AS

  • #75328

   Od strony płomienia to wygląda tak, jakby płomień był za długi. Odbija się od ściany naprzeciwko palnika i zakręca do góry, przekraczając regularnie wysokość rusztu o 5-7 cm. Proszę o kontakt telefoniczny w ciągu dnia na 608615749.

  • #75327
   Patrol
   Uczestnik

   na jakim biegu masz ustawioną pompę kotła? odpowietrznik masz automatyczny z tego co widać – nakrętka na nim jest odkręcona?

  • #75326

   chodzi o taki przełącznik jak na zdjęciu? nie wiem sprawdzę. w jakim położeniu powinna być i co jeżeli jest w niewłaściwym?

   h3c2c640.jpg

  • #75325
   Patrol
   Uczestnik

   zacznij może od tego:
   http://www.komfort.info.pl/pompa-pracuje-lecz-do-instalacji-nie-dociera-dostateczna-ilosc-ciepla

   odpow. automatyczny to dojrzałem teraz, że jest w obiegu zamkniętym,a czy w obiegu kotłowym masz odpowietrznik?

  • #75324

   Odpowietrzenie pompy – ok, dziękuję zastosuję.

   Odpowietrznik w obiegu kotłowym – gdzie mam takiego szukać? Czy ta pompa nie jest w obiegu kotłowym (kocioł-pompa-wymiennik)?

  • #75323
   Patrol
   Uczestnik

   Odpowietrzenie pompy – ok, dziękuję zastosuję.

   Odpowietrznik w obiegu kotłowym – gdzie mam takiego szukać? Czy ta pompa nie jest w obiegu kotłowym (kocioł-pompa-wymiennik)?

   pompa tak, ale pytanie czy gdzieś odpowietrznika instalator nie zastosował na obiegu kotłowym – jeden masz na obiegu zamkniętym:
   http://www.ogrzewanie24.eu/759-660-large/odpowietrznik-automatyczny-z-zaworem-stop-1-2-valvex.jpg

  • #75322

   Coś takiego gdzieś wystawało, chyba koło pompy. Tak, widać to na załączonym powyżej zdjęciu. Jak to odpowietrzyć?

  • #75321

   Na pompie kotła poluzowałem śrubę, chwilę (minuta) pozwoliłem, żeby coś tam pociekło. Nic specjalnego w takcie się nie działo – żadnych dźwięków lub efektów.

   Czy pokrętło na pompie jest we właściwej pozycji?

   Co do tego żółtego czopa, to nie wiem, co z nim robić. Proszę o instrukcje.

   A może ja mam problem z odczytem temperatury na piecu? Może rzeczywista temperatura jest wyższa i dlatego bulgota? Zauważyłem przetarcie kabla idącego gdzieś do górnej części kotła od sterowania – może to mieć jakiś związek?

   AS

  • #75320

   Na pompie kotła poluzowałem śrubę, chwilę (minuta) pozwoliłem, żeby coś tam pociekło. Nic specjalnego w takcie się nie działo – żadnych dźwięków lub efektów.

   Czy pokrętło na pompie jest we właściwej pozycji?

   Co do tego żółtego czopa, to nie wiem, co z nim robić. Proszę o instrukcje.

   A może ja mam problem z odczytem temperatury na piecu? Może rzeczywista temperatura jest wyższa i dlatego bulgota? Zauważyłem przetarcie kabla idącego gdzieś do górnej części kotła od sterowania – może to mieć jakiś związek?

   AS

   hbe19f69.JPG

   he448a11.JPG

   hf368938.JPG

  • #75319

   Obserwowałem znowu – nie wygląda na zapowietrzony w ogóle. W trakcie luzowałem raz jeszcze nakrętkę przy pompie kotła. Koło 60 stopni pojawiają się jakby bąble i rytmiczne. Drgania czuć, kiedy przyłożyłem ręce do obudowy (góry) kotła. Nie wyczuwałem tego dudnienia na mieszalniku, ani na pompie, sprawdziłem też zbiornik wyrównawczy (ten na górze) – również spokój. Ewidentnie problem jest w samym kotle. I znowu – koło 70 stopni przestaje, bo ogień idzie na podtrzymanie. Po wygaszeniu od razu spokój – chociaż ma max temperaturę – nic się złego nie dzieje.

   Pytanie do serwisanta: które parametry palenia zmienić, żeby powodował gotowania wody? Nie chcę tego robić na ślepo.

   AS

  • #75318
   Patrol
   Uczestnik

   ruszt wodny, jak pisał serwis, to główny powód lokalnego przegrzewania.. standardowo powinien być lekko nachylony, a jak nie jest to są przypadki usunięcia problemu przez niewielkie odchylenie kotła od pionu lub inne kombinacje – najlepiej pytaj o możliwości usunięcia takiego rusztu, bo to więcej szkód niż pożytku.
   Zwiększ bieg pompy na max czyli III i niech tak pochodzi jakiś czas, no i naturalnie wróć do nastaw kiedy było ok, czyli zmniejsz ten nadmuch…

   A z odpowietrznikiem po stronie wtórnej nic nie rób, po stronie pierwotnej/kotłowej pytałem czy jest taki zamontowany – jeśli by był, a za nim pompa to powietrze mogłoby być zasysane.

  • #75317

   dzięki Patrol – pomagasz.

   wrzuciłem 3ci bieg pompy, pozwolę jej tak popracować do rana.

   mam jeszcze kilka dodatkowych pomp – instalator miał fantazję – czy jest sens je też odpowietrzać przy czymś takim?

   dziwi mnie w ogóle ten temat, bo piec stoi o 4 lat i gwizdy świsty były tylko wtedy, kiedy mi się przegrzewał – potrafił dochodził do 90 stopni, ale to było dawno.

   może od tego kichania się coś przestawiło z tym rusztem – nie wiem

   jeżeli nachylać piec to w którą stronę do przodu, czy do tyłu? jakiś pomysł?

   na razie zmniejszyłem nadmuch o kilka % dla 100%, 50% i 30%.

   zastanawiam się, jakim problemem oprócz kasy jest wymiana pieca – ma z nim cały czas jakieś problemy, znajomi mają piec, który działa cicho (żadnego odgłosu spadającego pelletu ze ślimaka), prawie bezszelestnie i nie sprawdzi tego typu akcji

   zastanawiam się też, na ile to bulgotanie jest po prostu niebezpieczne, bo że potrafi mnie w nocy obudzić, to już wiem …
   hdf4f595.JPG

  • #75316
   Patrol
   Uczestnik

   Kotła bym nie tykał, podałem to tylko jako jeden z przykładów na rozwiązanie problemu – przez niewłaściwy ruch możesz sobie niepotrzebnego bajzlu narobić – pytaj serwis o możliwość pozbycia się rusztu wodnego jeśli inne zabiegi nie pomogą.
   Jeśli po stronie kotła, czyli obieg otwarty, masz jeszcze pompę lądującą zasobnik CWU to możesz ją też sprawdzić, a pozostałych bym nie ruszał, bo to niezależny obieg zamknięty.
   Sprawdź jeszcze stan filtra skośnego przed pompą kotła i ewentualnie pompą ładującą cwu jeśli jest w obiegu otwartym – wszelkie zanieczyszczenia zmniejszają przepływ wody i generują problemy
   https://www.youtube.com/watch?v=NEA0fY7xFBQ (oczywiście kocioł i pompa off, zamknij zawory przy pompie i podłóż jakieś wiadro)
   dodatkowo wykorzystując w kotle spust wody możesz jej trochę upuścić i sprawdzić pod kątem zanieczyszczeń

  • #75315
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Zwiększ nadmuchu na 100% w trybie standardowym o 2-3% lub korektę nadmuchu +5% w trybie FL.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75314

   Nic się nie zmienia. Zmiana parametrów nic nie dała.

   Zacznijmy od podstaw:

   1) Czy Fuzzy Logic w jakiś sposób wykorzystuje standardowy tryb regulacji, czy ma swoją własną logikę?

   2) Czy jest sens zmiany parametrów 100%, 50% i 30% skoro jest włączona opcja Fuzzy Logic?

   3) Jaka jest wartość Fuzzy Logic?

   4) Powyższa rada odnośnie 5+ % dla FL korekta nadmuchu nie do końca ma sens. Przypominam, że oryginalnie miałem wartość korekty jako 100% (i już wtedy dudniło). Z parametrów, które otrzymałem wynikało 90%. Jaki sens ma wzrost wartości o 5% w takiej sytuacji? Na wszelki wypadek zwiększyłem wartość oryginalną 100% do 105% – również nie zauważyłem różnicy.

   Co dalej?

   AS

  • #75313
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   W tym modelu sterownika tryb Fuzzy Logic nie korzysta z nastaw trybu standardowego.
   Do regulacji FL masz moc maksymalną, minimalną, korektę podawania i nadmuchu.
   Ustaw moc maksymalną na 85%, minimalną na 25%, korektę nadmuchu na 100% i korektę podawania na 85%.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #75312

   Świetna rada. Zmieniłem parametry. Dudni bardziej, smali ruszt mocniej.

   Max moc kotła: 70 -> 85
   Min moc kotła: 5 -> 25
   Korekta nadmuchu 100 (bez zmian)
   Korekta podawania 85 (bez zmian)

   Jesteście w stanie przyjąć zlecenie (odpłatnie) i naprawić kocioł? Tak, czy nie? Za ile i na kiedy?

   AS

  • #75311

   Czy te jęzory powinny być takie długie?

   https://youtu.be/mfHAo_r65Ek

  • #75310
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Spróbuję się włączyć do tematu i może uda mi się coś pomóc.
   Mam pytanie dotyczące miejsca dudnienia/bulgotania, czy słyszysz ten odgłos wewnątrz kotła czy dopiero na instalacji bądź gdzieś na grzejnikach?

   Pozdrawiam

  • #75309

   Dziękuję za chęć pomocy.

   Dudnienie, odgłos bąbli, jakby rytmiczne przepychanych, dochodzi zdecydowanie z samego kotła, wygląda na to, że z rusztu. Na instalacji kotła (zewnętrznym obiegu do wymiennika) czuć te bąble w formie rezonansu. Natomiast zdecydowanie bardziej jak się przyłoży rękę do obudowy kotła od góry. Np. na samej pompie kotła już znacznie słabiej. Jeszcze inaczej – rury wizualnie nie drgają, ale przenoszą drganie z kotła. Drganie zdecydowanie nie tylko odchodzi ale zanika po zaprzestaniu kontaktu ognia z rusztem.

  • #75308

   Czy taki ogień jest właściwy?

   https://youtu.be/E9g2kZ8J6SY

   Może problem jest z odczytem temperatury? Na tylnej stronie kotła są jakieś 2 sondy. Co one sprawdzają? Jak głęboko powinny być umieszczone? Co się będzie działo, jeżeli są uszkodzone? Patrz zdjęcie.

   hae1ecdf.JPG

  • #75307
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Kocioł ewidentnie pracuje na zbyt dużej mocy. Przejdź na tryb standardowy i ustaw według nastaw, które podałem we wcześniejszym poście.

   Pozdrawia
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.