Wysoka temperatura podajnika

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Wysoka temperatura podajnika

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75235
      Leszek
      Uczestnik

      Witam forumowiczów i serwis.

      Od miesiąca próbuje obniżyć temperaturę podajnika wydaje mi się że jest za wysoka, jednak bez skutecznie.
      W tej chwili temperatura podajnika waha się w granicach 38-46C (częściej powyżej 40C)
      Zanim zacząłem ustawiać piec temperatura podajnika była 55C

      Ustawienie pieca Q Eko Duo 17
      z retortą obrotową, sterownik HT Tronic 500 :

      Temperatura kotła 60C
      Czas pauzy podajnika 50
      Obroty w czasie pracy 2
      Wentylator otwarty na 2 cm

      Krotność podawania 2
      Czas oczekiwania 8
      Obroty w podtrzymaniu 1

      Ekogroszek skarbek z Piekar
      Wartość opałowa: 26 MJ/kg

      Napowietrzenie kotłowni – jest
      temperatura w kotłowni około 26-27C
      Powierzchnia ogrzewania około 170m2
      CWU z pompą obiegową załączaną w określonych godzinach około 3 razy na dobę jest podgrzewana woda w zbiorniku 270l (pompa ciepła Supraeco 270-2X – obecnie wyłączona)

      Z tego co wyczytałem na forum temperatura powinna utrzymywać się w granicach 36-42C

      Proszę o wskazówki

      Dodam jeszcze przebieg z trzech cykli pracy kotła

      1 cykl (z załączoną pompą CWU)
      W czasie pracy temperatura spada w przypadku gdy załączy się poma CWU spada do 40C z 45C natomiast w podtrzymaniu osiąga 47C a temperatura kotła około 70C.

      2 cykl
      Następnie po przejściu w tryb pracy temperatura wzrasta o stopień do 48C i pod koniec pracy spada do 46C w czasie podtrzymania temperatura spada do 43C i do końca podtrzymania wzrasta do 45C temperatura kotła w podtrzymaniu wzrasta do około 65C.

      3 cykl
      Po przejściu w tryb pracy temperatura podajnika wzrasta o stopień do 46C i pod koniec pracy spada do 45C w czasie podtrzymania temperatura spada do 41C

      Za kilka godzin podam temperaturę do jakiej spadnie (mam nadziej) w czasie podtrzymania.
      Po około 2-3 cyklach temperatura w podtrzymaniu to 39-44C do nastopnego uruchomienia podgrzewania CWU prawdopodobnie tak będzie się utrzymywała.

      Czy jest możliwość obniżenia temperatury podajnika, czy można złagodzić narastanie temperatury po podgrzaniu CWU?
      Proszę o sugestie i podpowiedź.

    • #75260
      Dymek
      Uczestnik

      Podłącze się pod temat. Posiadam Q Eko Duo 25 z tego co się rozeznałem to są te same palniki różnią się tylko wielkośćią tależa paleniska? U mnie temp podajnika waha się od 28 do 38 stopni. 28 zazwyczja w pracy, natomiast do 38 dochodzi w podtrzymaniu. Pytanie do serwisu właśnie ile ta temperatura powinna standardowo wynosić? lub innaczje powyżej jakiej temp powinniśmy sie tym zacząć martiwć.

      Kolego co do twojego przypadku to wydaje mi się ze pomocne było by zdjęcie palnika podczas pracy. Jeżeli temp podajnika wzrasta to prawdopodobnie zaniża się żar w retorcie i będzie potrzba zmiana parametrów.

    • #75259
      Leszek
      Uczestnik

      Dymek temperatura podajnika zależy od temperatury panującej w kotłowni.
      Do temperatury w kotłowni należy dodać 10-15C, w moim przypadku jeżeli mam 27C dodam 10-15C to temperatura powinna mieścić się z zakresie 37-42C.

      Co do moich ustawień to nie jestem pewien ale nie są najgorsze na tą chwilę po kolejnym kilku godzinach temperatura w podtrzymaniu spadła do 37C, z tej temperatury jestem zadowolony, nawet bardzo ale wszystko do czasu uruchomienia pompy CWU i prawdopodobnie tu muszę zrobić korektę ustawień.
      Na tą chwilę jak widać u mnie temperatura podajnika stopniowo spada, zobaczę co się będzie działo jak załączy się pompa CWU.

      Zdjęcia postaram się wrzucić wieczorkiem, ale tak naprawdę wszystko mówią temperatury podajnika, co do samego popiołu to jest w porządku.

    • #75258
      Dymek
      Uczestnik

      Hmm nie do konca chyba jest taka zależność. u mnie w kotłowi jest gorąco bo nie mam do końca zaizolowanych rurek i wymiennika, napewno jest powyżej 30 stopni a podczas pracy temp podjanika mam poniżej 30 stopni. W podtrzymaniu jest ona wieksza dochodzi do tych 38 stopni bo nie pracuje wentylator czyli nie ma chłodzenia, no i żar na pewno schodzi niżej niż w pracy.

    • #75257
      Leszek
      Uczestnik

      Co do tej zależności to taką podają serwisanci, mam nadzieje że nie wprowadzam w błąd:-)
      Co do rurek to dokładnie dzisiaj zakupiłem ocieplacze i chce zakładać wieczorem mam nadzieje że zbije chodź o 2 stopnie.
      Dymek a jakie masz ustawienia pieca, bo twoje temperatury podajnika przy wysokiej temperaturze w kotłowni wydają się być w porządku.
      Jak długo trzyma ci w podtrzymaniu i jaką różnice masz temperatur (tem. kotła – tem. powerotu), ile metrów ogrzewasz?

    • #75256
      Marcin
      Uczestnik

      Witam Panów, wydaje mi się, że mogą być zasadniczo dwie przyczyny:

      1. za nisko schodzący żar ( złe ustawienia, duży ciąg kominowy )
      2. wysoka temperatura w kotłowni ( skoro w kotłowni podajecie ok 26 stopni, to czujnik może wskazywać 41-42 stopnie ).

    • #75255
      Leszek
      Uczestnik

      Gieronimo zgadzam się temperaturę postaram się zbić ocieplę rurki chodź dużo ich nie ma, przy otwartym oknie w kotłowni temperatura spada ale to nie jest dla mnie dobre rozwiązanie.
      Co do ustawień czekam na sugestie.

      Mama pytanie odnośnie temperatury w kotłowni.
      Czy jest coś takiego jak zalecana temperatura w kotłowni, w jakim zakresie powinna się mieścić?

    • #75254
      Marcin
      Uczestnik

      A jak wygląda żar w podtrzymaniu i w pracy? Jest kopiec?

    • #75253
      Leszek
      Uczestnik

      Kopiec pod koniec pracy jest, w podtrzymaniu wyrównuje się z retortą.
      W potrzymaniu piec pracuje około godziny.

    • #75252
      Marcin
      Uczestnik

      no i jakiej średnicy i wysokości jest komin?

    • #75251
      Leszek
      Uczestnik

      komin 200 wysokość około 6 m

    • #75250
      Marcin
      Uczestnik

      i czy mocno podskakuje temperatura w podtrzymaniu? Tzn. rozumiem z pierwszego posta, że temp. kotła ustawiona jest na 60 stopni, do ilu podskakuje w podtrzymaniu?

    • #75249
      Leszek
      Uczestnik

      przeważnie o 5 C do 65C po CWU nawet do 72C

    • #75248
      Dymek
      Uczestnik

      Dokładnie tak jak pisze Geronimo i dokładnie w takiej kolejności. Dlatego pisałem że pomocne będzie np foto palnika – będzie odrazu widać czy jest kopczyk czy żar sie zapada i jest krater.

      Nie ma mnie teraz w domu więc nie jeste w stanie podac ustawień – ale kocioł ustawia się i tak pod groszek którym sie pali, a ja pale jakimś tanim badziewiem. Dom 170m lącznie z garazem ktory nie jest ogrzewany. kocił ustawiony na 65 stopni powrót w granicach 60 podczas normalnej pracy. Natomiast ile kocioł stoi to nie wiem nie sprawdałem nigdy ale w takich temp jak teraz to dlużej stoi niż pracuje.

    • #75247
      Marcin
      Uczestnik

      coś mi się wydaje, że żar Ci się zaniża w podtrzymaniu, komin może być za duży i zaniża żar, co powoduje wzrost temperatury podajnika. Sugerowałbym rozejrzeć się za regulatorem ciągu na wyczystkę lub rurę.
      Miałem podobny problem, po założeniu RCK temperatura max 3 stopnie ponad zadaną i temperatura podajnika w granicach 27 do 32 max. Dodatkowo dziwna jest ta temperatura w kotłowni – aż 27 stopni?
      Jakiej średnicy masz to napowietrzenie kotłowni?

    • #75246
      Leszek
      Uczestnik

      RCK czytałem trzeba było by przerobić trochę z drzwiczkami, napowietrzanie rura 160, tak sobie myślę czy zmniejszając moc z 50 na 55s nie skrucę czasu w podtrzymaniu?

    • #75245
      Marcin
      Uczestnik

      nie musisz zakładać na drzwiczki, ja mam na rurę, która wychodzi z kotła do komina – szlifierka, silikon wysokotemperaturowa i max 30 min roboty

    • #75244
      Dymek
      Uczestnik

      U mnie też przechodził temp zadana o jakieś 5 stopni czasem nawet wiecej – zmnijeszyłem czas podawania z 10s na 8s (mniej wegla na palenisku mniejsza temp po odstawieniu kotła – trzba tylko pilnować zeby nie zaniżyć paleniska) i przymknełem mocniej klapkę na wentylatorze jednoczesnie zwięszając dmuchawne o 1. Jak kotłowani mała tak jak u mnie i rury z wymiennikiem nie ocieplone to może być tak gorąco 🙂

    • #75243
      Leszek
      Uczestnik

      dobry pomysł założyć na rurę, na to nie wpadłem

    • #75242
      Leszek
      Uczestnik

      Dymek piszesz o czasie oczekiwania tak z 10s na 8s a dmuchawę zwiększyłeś w podtrzymaniu o 1

    • #75241
      Dymek
      Uczestnik

      tak jeżeli chodzi o czasy.
      dmuchawe w pracy (bo zmniejszasz szczelinę więc żeby dostarczyć tyle samo powietrza musisz zwiększyć obroty). w podtrzymaniu dmuchawe mam ustawioną na 0

    • #75240
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przepraszam za brak odpowiedzi ale przegapiłem temat.

      Temperatura podajnika zazwyczaj jest o 10-15 stopni C wyższa niż temperatura w kotłowni.

      Wzrost tej temperatury rzadko wynika z cofania się żaru. Najczęściej podczas postoju temperatura wzrasta poprzez promieniowanie żeliwnych elementów rozgrzanego palnika.

      W przypadku, gdy żar schodzi do kolana temperatura wzrasta powyżej 70.

      W przypadku kotłów o mocy 15-48 kW warto ustawić czas oczekiwania na 8-10 min i krotność podawania na 2 (przysłona na dmuchawiec otwarta na 1 cm).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75239
      Leszek
      Uczestnik

      Witam

      Tak jak wcześniej pisałem ociepliłem rurki w kotłowni i nie myliłem się temperatura w kotłowni spadła o 2 stopnie C.
      Zmieniłem również moc kotła (Czas pauzy podajnika) z 50 na 55 sekund.
      Temperatura w momencie przejścia w stan pracy w pieszym cyklu po podgrzaniu CWU miała wartość 37C z czego jestem bardzo zadowolony, poczekam z 2 dni i na bieżąco będę informował o temp. podajnika.
      Dołączam również kilka fotek z kotłowni (kotłownia to malutkie pomieszczenie za garażem) za jakość przepraszam:-)
      … po upływie około 20 minut w podtrzymaniu temperatura podajnika spadła do 34C:-)

    • #75238
      Leszek
      Uczestnik

      Od wczoraj temperatura podajnika utrzymuje się w granicach 31-34C, temperatura w kotłowni 25C
      piec osiąga temperaturę do 64-65C z 60C zadanej, temperaturę na kotle będę zwiększał stopniowo do zalecanej:-)(wszystko w swoim czasie)
      Dla zainteresowanych tematem dodam jeszcze ważną zmienię, wczoraj zmieniłem kratkę na wydajniejszą do napowietrzania kotłowni, kratka wpuszcza więcej powietrza 🙂

    • #75237
      Leszek
      Uczestnik

      Gieronimo uzyskałem toje temperatury na tą chwile mam 27-30C cały czas sukcesywnie spadania muszę po pracy zwiększyć krotność z 8-10, problem został rozwiązany.
      Pozdrawiam wszystkich

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.