Heiztechnik Q EKO DUO 25kW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Heiztechnik Q EKO DUO 25kW

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75065
      Robert W
      Uczestnik

      Witam użytkowników oraz ekipę serwisu,

      Od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego o pow ok 210mkw. Zdecydowałem się na kocioł w podajnikiem slimakowym Q EKO DUO 25kW. Przyznam się że przez pierwszy miesiąc za bardzo nie zaglebialem się w to jakie mam spalanie i co dzieje się w piecu. Wygarnialem czyscilem i zasypywalem regularnie. Jednak po tym okresie postanowiłem trochę poprawić pracę Kotła i nie wiem czy służbie robię. Zauważyłem że po pewnym czasie na krawędziach palnika jest sporo sklejonego koksu żużlu, nie wiem jak to nazwać. Ustawienia pieca miałem z automatu mój hydraulik mówił że najlepiej nie ruszać ich. Jednak pauzę podawania postanowiłem zwiekszyc. Przez okres dwóch tygodni zwiekszalem co sekundę dwie dziennie. Dzisiaj doszedłem z 50sek na 68. Żar o dziwo jest w tym samym położeniu i nie zszedł nic niżej. Obroty dmuchawy zostały na poziomie 2. Na sciankach kotla oraz na ruszcie osadza się również wg mnie to sadza. Już raz czyscilem najwyższa komorę pieca i wygarnalem ponad 10l wiadro. Teraz sukcesywnie oczyszczam ścianki Kotła. Nie wiem cały czy ustawienia mam dobre. Temperatura nastawy Kotła 60st. Przy 58 zaczyna pracować spada do 54 i spowrotem nabija do 60 wyłącza dmuchawe po czym wzrasta do 64 i znowu spada. W zaliczeniu fotki ustawienia otworu wentylatora i zdjęcia z paleniska. Proszę o ocenę czy że zdjęć spalanie wygląda na dobre.

    • #75069
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ze zdjęć wynika że masz palnik stały. Nie jestem pewny czy talerz paleniska jest dociśnięty do komory powietrznej.
      Wydłużając pauzę czasem lepiej dopalisz bardzo spiekalny węgiel a czasem szybciej spalisz palnik. Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć że wszędzie tam gdzie u znajomych uruchamiałem kotły i użytkownicy nie zmieniali nastaw fabrycznych wszystko pracuje do dzisiaj bez problemu. U klientów do których jadą serwisanci usunąć problem zawsze są poprzestawiane nastawy. Może to przypadek, a może nie.
      Ktoś jednak ustalił nastawy na podstawie wieloletnich doświadczeń i wątpię aby domorosły „palacz” miał większe doświadczenie w tej kwestii po krótkim czasie użytkowania.

      Zauważ, że palnik nie pracuje przez cały czas z mocą którą ustawiasz za pośrednictwem czasu pauzy. Występują też stany podtrzymania i w nowych sterownikach HT tronic 700 moc 30%. Zmieniałeś pauzę i nie widziałeś różnicy w wielkości złoża na palniku, ponieważ prawdopodobnie palnik ma zbyt krótkie cykle pracy aby kopiec mógł zmienić swoją wysokość. Problem może się pojawić w przypadku większych odbiorów ciepła.

      Na zdjęciu płomień jest bardzo jasny więc myślę, że powinieneś skrócić pauzę do 50.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75068
      Robert W
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź. Zmieniłem nastawy paczy podawania na 50 sekund. Jednak po dwóch godzinach zauważyłem że do popelnika spada żar. Wydaje mi się że jest to dosyć mało ekonomiczne spalanie jeżeli z podajnika spada żar zamiast popiołu. Ustawiłem na 55 sekund rano zobacze jakie zmiany zaszły.

    • #75067
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdź na włączonej dmuchawie czy popiół wrzucany z paleniska do okoła będzie spadał swobodnie do popielnika czy może będzie rozdmuchiwany na wszystkie strony.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.