Piec na pellet – FAQ/User guid/Cook book itp

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Piec na pellet – FAQ/User guid/Cook book itp

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75018
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Czy ktoś kiedyś spotkał się z porządnym poradnikiem jak ustawiać piec na pellet, na co zwracać uwagę, jaki powinien być płomień itd?

      Szukam już chwilę czegoś co zbiera doświadczenia w korzystaniu z takiego pieca i szczerze dziwię się, że producent nie dostarcza takiej instrukcji dla użytkownika.
      Co robić jak mamy nowe paliwo.
      Co robić po sezonie.
      itp

      Zwłaszcza nowi użytkownicy by na tym skorzystali ale i innym by się to przydało.

      Może ktoś już myślał aby coś takiego spisać?

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #75026
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Na tym forum poruszaliśmy już bardzo dużo kwestii dotyczących ustawień kotłów na pellet. W większości przypadków były one zbędne.

      Kocioł pelletowy jest stosunkowo prostym urządzeniem, którego regulacja nie powinna być dokonywana codziennie , ani raz w tygodniu.

      Regulacji dokonujemy przy zmianie paliwa lub gdy paliwo leży dłużej niż pół roku.

      Podstawowe sprawy przy regulacji:
      1) Sprawdzenie wydajności podajnika i wprowadzenie do sterownika.
      2) Ustawienie podawania paliwa na poszczególnych progach mocy.
      3) Doregulowanie nadmuchu aby paliwo nie spadało niespalone z palnika (płomień koloru żółtego). Czerwony płomień – zbyt mało powietrza, biały płomień – zbyt dużo powietrza.

      To jest cała regulacja kotła.

      Regulowanie spalania przy każdym przyjściu do kotła jest bezcelowe. W przypadku, gdy komin nie jest przewymiarowany oraz jest zamontowany regulator ciągu kominowego spalanie jest podobne w okresie zimowym jak i letnim.

      Anomalia przy spalaniu występują w przypadkach, gdy kocioł podłączony jest do zbyt dużego komina i komin nie posiada regulatora ciągu kominowego. W takim wypadku spalanie przy różnej pogodzie będzie zawsze inne i może sugerować konieczność doregulowania kotła – regulacja taka pomoże tylko chwilowo więc nie ma na nią skutecznej recepty.

      Podsumowując:
      W przypadku, gdy kocioł podłączony jest do dedykowanego komina z regulatorem ciągu kominowego (regulator zamontowany w zbyt dużym kominie nie rozwiąże problemu) ustawienia spalania wykonujemy przy zmianie paliwa lub gdy paliwo długo leży w kotłowni (zmienia się wilgotność).

      W przypadku, gdy kocioł nie będzie używany w sezonie letnim należy go dokładnie wyczyścić, zamknąć wszystkie drzwi i otworzyć wyczystkę znajdującą się bezpośrednio na kominie (powietrze nie będzie przepływało przez kocioł).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75025
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Bardzo dziękuję za odpowiedź.
      Właśnie czegoś takiego mi brakowało.

      Niestety mam komin pod zwykły piec węglowy więc jest mocno przewymiarowany.
      Zamontowałem regulator ciągu i dość dużo to dało.
      Czy jest jakaś możliwość doprowadzenia takiego komina (200×200) do stany odpowiadającego piecowi Q PELLET DUO 15kw?
      Oczywiście bez wstawiania wkładu z nierdzewki?
      Może jakąś końcówkę zmniejszającą ciąg i niwelującą działanie wiatru?

      Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

    • #75024
      Markus
      Uczestnik

      Smartflow.
      Nie ma tego jeszcze, ale będę chciał to u siebie zainstalować.

    • #75023
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Smartflow.
      Nie ma tego jeszcze, ale będę chciał to u siebie zainstalować.

      Pomysł fajny ale jak z wpadaniem deszczu do komina?

      Inna sprawa to sam montaż i regulacja.
      Rzuciłem okiem na instrukcję montażu i regulacji i od razu powiem, że jest to dla mnie nie wykonalne.
      Montaż jestem sam w stanie zrobić ale z regulacją będzie duży problem.

      Na szczęście jest niedaleko przedstawiciel handlowy to może będzie w stanie coś doradzić i ewentualnie to zamontować.

      Ciekawe czy ktoś ma doświadczenie z takimi nasadami i czy serwis jest w stanie powiedzieć czy takie rozwiązanie jest akceptowalne przy przewymiarowanym kominie.

    • #75022
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nasady kominowe tego typu pomagają w ograniczeniu ciągu kominowego i niwelują zjawisko ciągu wstecznego (wiatr wiejący do komina).
      W jednym z przypadków po zamontowaniu takiej nasady na komin 200 mm ciąg kominowy spadł o 40-50% przy maksymalnym ograniczeniu przepływu jakie umożliwiała regulacja.

      Możesz zwiększyć opory kotła montując zawirowywacz do rury kominowej w wymienniku.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75021
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Nasady kominowe tego typu pomagają w ograniczeniu ciągu kominowego i niwelują zjawisko ciągu wstecznego (wiatr wiejący do komina).
      W jednym z przypadków po zamontowaniu takiej nasady na komin 200 mm ciąg kominowy spadł o 40-50% przy maksymalnym ograniczeniu przepływu jakie umożliwiała regulacja.

      Możesz zwiększyć opory kotła montując zawirowywacz do rury kominowej w wymienniku.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam,
      Dziękuję za odpowiedź.
      Zawirowywacz już mam zamontowany.
      Niestety nie jestem w stanie stwierdzić czy coś daje.
      Prawdopodobnie przy takim kominie jego efekty mogą nie być zauważalne.

      nie wiem czy mam rację ale wydaje mi się, że przy kominie 200×200 dodatkowa nasada regulująca/ograniczająca przepływ może mieć większe znaczenie niż sam zawirowywacz.
      Natomiast kombinacja trzech: regulator, zawirowywacz i nasada mogą doprowadzić komin do pożądanych parametrów.

      Tutaj zdaję się na sugestię serwisu gdyż się na tym nie znam.
      Wiem, że nie chcecie napisać czegoś w stylu „definitywnie taka nasada rozwiąże problem” gdyż wtedy ktoś może się do tego przyczepić jak nasada nic nie da.

      Skontaktuję się z przedstawicielem w Tarnowie i zobaczę co oni sugerują.

      Pozdrawiam
      Mateusz

    • #75020
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nasada z pewnością pomoże ale nie mówię że rozwiąże problem dyfinitywnie.
      W przypadku, z którym miałem styczność ciąg kominowy przez założeniem nasady wynosił około 20Pa, a po założeniu spadło do 10-12 Pa.

      Ciąg był mierzony mikromanometrem więc pomiar był rzetelny.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.