Aktywny termostat kotła – spadek temp.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Aktywny termostat kotła – spadek temp.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #74962
   Patrol
   Uczestnik

   Witam
   Serwis: opierając się na Waszych doświadczeniach czy można określić jak wpłynie codzienne wychładzanie kotła do niskich temp. rzędu 27C na jego żywotność?
   Chodzi o cykl jak na załączonym wykresie – aktywny termostat kotła odstawia go w postój na prawie 9godz dziennie
   (pompa obiegu kotłowego wyłączana przy 30st., temperatura kotła i powrotu w całym zakresie praktycznie się pokrywa);
   pomijam już dłuższe nagrzewanie po takiej przerwie, chodzi jedynie o wpływ na sam wymiennik kotła/jego żywotność.

   Attachments:
  • #74971
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   W przypadku wychładzania się kotła latem nie ma to większej wagi.
   Problem może pojawić się w przypadku, gdy kocioł użytkowany jest w ten sposób w okresie , gdy pracuje ogrzewanie domu. W tym przypadku wymiennik kotła może korodować. Spada również sprawność spalania, ponieważ temperatura w komorze spalania jest zbyt niska.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #74970
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   Co tam Patrol wykminiłeś że jak się wyłącza kocioł to jednak zużywa mniej paliwa? Bardzo dużo znajomych jak wychodzi z domu to wyłącza kocioł z podajnikiem

  • #74969
   Patrol
   Uczestnik

   Wiadomo, tak jak z autem – 'pali’ najmniej jak silnik wyłączony.
   A poważnie to zachciało się kombinowania, bo zmieniłem ecostera200 na wersję Touch (tak na marginesie dodam, że bez problemu działa na 5V z naszym Rcontrol890), no i takie „pół lato” mu zapodawałem. Jak widać postój długi, przy tym podłogówka cały czas działa i jest wystarczająca temp. za wymiennikiem (zielony wykres – praktycznie prosta), więc się nie 'wystudza’.
   Kocioł odpala się zgodnie z harmonogramem i w miarę szybko podbija z okolic 30C do zadanej 75C. Jak przyjdą mrozy to zobaczę, może będzie po staremu (bez termostatu kotła) albo wyżej ustawię próg odstawienia pompy kotła, tak żeby na kotle min 40C zostawało. O grzałkę trochę można powalczyć jak warunki pozwolą.

  • #74968
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Zasada zawsze jest jedna.
   Kocioł spala tyle ile budynek zużywa ciepła. Można oszczędzać poprzez wyłączanie instalacji jednakże budynek, który się wychłodzi (ściany, stropy itp) trzeba ponownie nagrzać zużywając dodatkową energie. Bilans wyjdzie mniej więcej na zero.

   W przypadku gdy straty kominowe są duże ze względu na nieprawidłowy komin do kotła – np 180-200 mm średnicy do kotła 12-20 kW to stratą jest nawet postój, ponieważ wymiennik jest wychładzany przez duży przepływ zimnego powietrza przez nadwymiarowy
   komin.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #74967
   Piotr Michalak
   Uczestnik

   Patrol,
   u mnie z buforem wygląda to mniej więcej tak: Daspell.png

  • #74966
   Patrol
   Uczestnik

   Wychłodzenie mi nie grozi – dobra izolacja, więc w przedziale 8-9 godz. może być raczej minimalne wahnięcie rzędu dziesiątych stC. Poza tym czuwa nad tym termostat, więc gdyby nawet doszło do spadku temp. o wartość zadaną na termostacie to palnik wystartuje.
   Takie wykresy jak przy buforze to ideał. Widać też, że temp. spada u kolegi do ok 37st jak zakładam bez negatywnego wpływu na kocioł.
   Ja przy teście zszedłem trochę niżej i tylko to mnie zastanawiało jaką minimalną wartość można uznać za bezpieczną w przypadku, gdy chodzi o takie jednorazowe rozpalenie kotła w ciągu doby w okresie zimowym.. W pozostałym przedziale czasowym praca już po 'normalnemu’, tj. Tk-Hk.

  • #74965
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Warto tylko pamiętać że każde rozpalanie kotła z niskiej temperatury (poniżej 45 stopni C) wiąże się z kondensatem na wymienniku, który skraca żywotność korpusu kotła (stal koroduje).
   Można oszczędzić kilka procent rocznie ale można też kilka lat wcześniej kupić nowy kocioł.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #74964
   Patrol
   Uczestnik

   można coś ugrać w okresie przejściowym, a na zimę założenia i tak nieosiągalne (albo dla ryzykantów) tzn długi postój, z działającą pompą, bez spadku poniżej 40C;

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.