HT DasPell + HT Tronic 850 i integracja z inteligentnym budynkiem

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT DasPell + HT Tronic 850 i integracja z inteligentnym budynkiem

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74823
      Artur
      Uczestnik

      Witajcie,
      mam pytanie dotyczące integracji z systemem inteligentnego budynku. Zrobiłem system bazujący na darmowym programie Domoticz. Steruje roletami, alarmem, oświetleniem, gniazdami oraz ogrzewaniem. Ogrzewanie mam zrealizowane w taki sposób, że w każdym z pokoi jest czujnik temperatury. Na rozdzielaczu od podłogówki głowice termoelektryczne. Prosty kod ogarnia sterowanie głowicami, a dodatkowy przekaźnik załącza/rozłącza styki w sterowniku odpowiedzialne za termostat pokojowy. Wszystko działa idealnie, wahania w większych pokojach z panelami to 0,4C, a na przykład w małej łazience z płytkami 0,1C w każdą stronę. Teraz pytanie – czy ktoś pobierał informacje z kotła, bezpośrednio ze sterownika? Czy serwis/producent udostępnia zestawy instrukcji do komunikacji? Chciałbym uniknąć ładowania miliona czujników na rury, żeby mieć odczyty. Chociaż mam już nawet pomysł jak zrobić bardzo dokładny zdalny odczyt poziomu paliwa z powiadomieniami na komórkę 🙂 Ale po co wyważać otwarte drzwi, skoro piec to wszystko wie. chart.jpeg

    • #74841
      marx
      Uczestnik

      Te sterowniki produkuje firma http://www.plum.pl/ to może tam trzeba zapytać.

    • #74840
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Pytałem o coś takiego serwis plum i stwierdzili, że nie wystawiają api do sterownika econet.
      Zasugerowali, że niektórzy parsują stronę wystawianą na ip modułu internetowego.

    • #74839
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jakie masz głowice termoelektryczne i czego używasz do sterowania?
      Zastanawiałem się nad spięcie takich głowic od podłogówki z arduino lub Rasbery Pi i sterowanie otwarciem na podstawie odczytanej temperatury z powrotu podłogówki oraz temperatury z czujnika pogodowego podpiętego do pieca.

      Tylko zastanawiam się czy taki siłownik jest 0/1 czy ma możliwość otwarcia na 50%?

    • #74838
      Artur
      Uczestnik

      To może od początku…
      Mózg systemu – raspberry pi z zainstalowanym Domoticzem. Do tego bramka Xiaomi Gateway, łączy się po WiFi i po IP realizuje wymianę danych z raspberry. Do bramki „od drugiej strony” podłączone bezprzewodowo czujniki ruchu, otwarcia/zamknięcia drzwi oraz temperatury – wszystko od Xiaomi, bo ładne. W obudowie rozdzielacza siedzą dwa Sonoff 4ch, też połączone z WiFi (z racji tego, mam w domu dwa routery działające w roamingu – jak jeden padnie, to zostanie drugi). Sonoffy mają wgrany firmware ESP Easy, żeby łączyć się z Domoticzem. Do nich podłączone są głowice termoelektryczne Salus założone na rozdzielacz. Co ciekawe – głowice miały za mały skok i nie domykały zaworów, więc w każdym włożona jest moneta 1zł. Latem zawsze można wygrzebać i na dwa piwka wystarczy. Wszystko działa w systemie włącz/wyłącz, a czujniki raportują temperaturę co godzinę, co w zupełności wystarcza (ale mam nowy budynek, bardzo dobrze docieplony – 20cm styropianu na ścianach, stropie i podłodze + trzyszybowe okna + rekuperacja). Do tego dołożony przy sterowniku kotła ESP8266 na NodeMCU, który ma podłączony przekaźnik, którym steruje Domoticz. Przekaźnik zwiera/rozwiera piny termostatu pokojowego w sterowniku kotła – jeśli we wszystkich pomieszczeniach temperatura jest równa lub wyższa zadanej, załącza opcję termostatu na kotle. Jeśli w conajmniej jednym pomieszczeniu temperatura jest niższa, wyłącza opcję i piec się załącza. A dzisiaj dołożyłem jeszcze dwa czujniki, które mierzą temperaturę kotła i powrotu – jeśli nie chcą wystawić API, to nie ma sensu dokupować żadnych modułów do sterownika i „rzeźbić w gównie”.

    • #74837
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziekuje za tak dokladny opis.
      Sprawdzę sobie te podzespoły i może coś u siebie wykombinuję.

      Co do sterownika.
      Możesz jeszcze spróbować podłączyć się bezpośrednio do pieca.
      Moduł internetowy jak i panel sterujący podpięty jest po rs 385 więc może z tego da się coś sensownego odczytać. Tylko wtyczka jest chyba rj45 lub rj11.
      Moduł internetowy wpiety jest w trójnik równolegle z panelem pieca.

      Pozdrawiam

    • #74836
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jeszcze jedni.
      Jak chcesz o coś zapytać producenta to pisz na maila: serwis.ogrzewnictwo@plum.pl

      Mając moduł internetowy możesz używać aplikacji na telefon. To sugeruje, że jest jakis sposób dorwania się do tych danych. Pytanie czy warty 700 +pln i czy da się do tego dorwac.
      O to ni pytałem ale wydlo mi się to bez sensu skoro mam dostęp do modułu internetowego z sieci lokalnej.

    • #74835
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik nie posiada dodatkowej komunikacji. Nie ma możliwości sterowania kotłem w inny sposób jak poprzez panel kotła lub moduł internetowy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74834
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Sterownik nie posiada dodatkowej komunikacji. Nie ma możliwości sterowania kotłem w inny sposób jak poprzez panel kotła lub moduł internetowy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam,
      Wiem, że takiej opcji nie ma, ale czy nie da się choćby odczytać danych po RS385, którego używa panel pieca oraz moduł internetowy?
      Chodzi o coś w stylu podsłuchy tego co idzie na tym interfejsie.

      Pozdrawiam

    • #74833
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Producent sterownika nie umożliwia takiej możliwości.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74832
      marx
      Uczestnik
    • #74831
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie ma możliwości sterowania kotłem online poprzez router.
      Plum wykorzystał do modułu internetowego router TPlinka jednakże nie pełni on swojej pierwotnej funkcji (tylko wygląda podobnie). Ponadto moduł ten jest połączony ze sterownikiem kotła dedykowanym kablem EcoLink2 (coś na kształt bramki komunikacyjnej). Wyłącznie oryginalny moduł internetowy umożliwia zdalny dostęp do kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74830
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie ma możliwości sterowania kotłem online poprzez router.
      Plum wykorzystał do modułu internetowego router TPlinka jednakże nie pełni on swojej pierwotnej funkcji (tylko wygląda podobnie). Ponadto moduł ten jest połączony ze sterownikiem kotła dedykowanym kablem EcoLink2 (coś na kształt bramki komunikacyjnej). Wyłącznie oryginalny moduł internetowy umożliwia zdalny dostęp do kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74829
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Pogrzebałem trochę po tym co się dzieje na stronie ecoNet dostępnej lokalnie i udało mi się dorwać do danych zwracanych w JSON
      Przykładowy link to
      [IP lokalne econet]/econet/regParams

      W domoticz trzeba skonfigurować wirtualne urządzenie HTTP/HTTPS poller
      W URL podajesz [IP lokalne econet]/econet/regParams
      w Polecenie dajesz skrypt lua, który będzie parsował twojego JSON-a
      Odświeżanie: czas w sekundach
      login i hasło jest oczywiste
      DomoticzJSON.png

      A potem dodajesz czujnik i zaczyna działać:
      DomoticzTempExt.JPG

      Skrypt parsujący wrzucasz do katalogu [Katalog Domoticz]scriptslua_parsers

      Ja parsuję JSON-a za pomocą skryptu:
      — Parsowanie JSON-a o następującej strukturze
      — {
      — „settingsVer”: 40585,
      — „editableParamsVer”: 18,
      — „schedulesVer”: 1,
      — „remoteMenuVer”: {

      — },
      — „currentDataParamsEditsVer”: 0,
      — „curr”: {
      — „tempExternalSensor”: 3.3556785583496094,
      — „thermostat”: 1,
      — „pumpCOWorks”: true,
      — „mode”: 3,
      — „mixerPumpWorks4”: false,
      — „mixerPumpWorks5”: false,
      — „mixerPumpWorks1”: true,
      — „mixerPumpWorks2”: false,
      — „mixerPumpWorks3”: false,
      — „contactGZCActive”: false,
      — „tempCO”: 60.663795471191406,
      — „fuelLevel”: 84,
      — „tempOpticalSensor”: 99.999984741210938,
      — „pumpCO”: true,
      — „tempCOSet”: 70,
      — „statusCWU”: 0,
      — „mixerTemp3”: null,
      — „mixerTemp2”: null,
      — „statusCO”: 0,
      — „boilerPower”: 80,
      — „pumpCWUWorks”: false,
      — „mixerTemp5”: null,
      — „pumpFireplace”: false,
      — „mixerTemp4”: null,
      — „pumpSolar”: false,
      — „mixerTemp1”: 34.541149139404297,
      — „mixerSetTemp4”: 35,
      — „mixerSetTemp5”: 35,
      — „pumpCirculation”: true,
      — „pumpSolarWorks”: false,
      — „mixerSetTemp1”: 35,
      — „mixerSetTemp2”: 35,
      — „mixerSetTemp3”: 35,
      — „pumpCWU”: true,
      — „boilerPowerKW”: 10.949594497680664,
      — „tempCWUSet”: 48,
      — „contactGZC”: false,
      — „pumpCirculationWorks”: false,
      — „fuelStream”: 2.1056911945343018,
      — „transmission”: 0,
      — „tempFlueGas”: 55.233829498291016,
      — „pumpFireplaceWorks”: false,
      — „tempFeeder”: 32.550285339355469,
      — „tempCWU”: 48.891960144042969,
      — „fanPower”: 25.0
      — }
      — }
      — funkcja zaokrąglająca liczbę
      function round(what, precision)
      return math.floor(what*math.pow(10,precision)+0.5) / math.pow(10,precision)
      end
      — Pobierz ciało JSON-a
      s = request[’content’];

      — pobranie danych z JSON z
      local s = domoticz_applyJsonPath(s,’.curr.tempExternalSensor’)
      — aktualizacja sprzętu o ID 2
      domoticz_updateDevice(2,”,round(s,2))

    • #74828
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Tak tylko jaki jest cel takiego działania?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74827
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Tak tylko jaki jest cel takiego działania?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam,
      W moim przypadku dobranie się do temperatury zewnętrznej pozwoli uzależnić temperaturę wody wpuszczane do podług.
      Obecnie ma RTL a zamierzam zmienić je na siłowniki.

      Dodatkowo chciałbym sprawdzić czy konfiguracja siłownika na zaworze 4D działa poprawnie.

      A i jeszcze inny powód. Obserwuje dziwne działanie mojego układu. Jego przyczyną jest mi nie znana. Dokładniejsze dane może pokażą w jakiej sytuacji to się zdarza.

      Inny przykład. Zrzut konfiguracji. Jest komenda, która zwraca chyba większość danych.

      Wiec powodów można produkować ile się chce. A jak ktoś ma już moduł internetowy to można się tym pobawić.

      Pozdrawiam

    • #74826
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W takim przypadku to rzeczywiście jest słuszne.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74825
      Patrol
      Uczestnik

      https://github.com/twkrol/econetanalyze
      na dole jest link do dyskusji na elektrodzie – może się komuś przyda

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.