Pomoc w ustawieniu RED DASPELL 15kW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pomoc w ustawieniu RED DASPELL 15kW

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74783
      marx
      Uczestnik

      Proszę o weryfikację ustawień dla mojego kotła:
      Kocioł: RED Daspell 15kW
      Typ palnika: HT PellHard+ 20
      Sterownik: ecoMAX 850 P2
      Rok: 2017

      Paliwo: Pellet Lava 6mm

      Ogrzewane jest ok 120m2 domu – (7 kaloryferów + 4 obiegi podłogowe)
      Ściany domu Porotherm 38 (bez docieplenia).

      Ustawienia kotła:
      Temp. zadana kotła: 65st C
      Modulacja mocy:
      – 100% Moc nadmuchu – 38%
      – 100% Praca podajnika – 6s
      – 50% Histereza H2 – 6st C
      – 50% Moc nadmuchu – 34%
      – 50% Praca podajnika – 4,5s
      – 30% Histereza H1 – 3st C
      – 30% Moc nadmuchu – 29%
      – 30% Praca podajnika – 2,5s
      – Histereza kotła – 15st C
      – Min moc kotła FL – 15%
      – Max moc kotła FL – 90%

      Ustawienia serwisowe: – czy tu poza wprowadzeniem rzeczywistej wydajności podajnika powinno się coś ustawiać?
      Ustawienia palnika:
      Rozpalanie:
      – Czas testu zapłonu – 60s
      – Dawka paliwa – 60s
      – Detekcja płomienia – 25%
      – Nadmuch rozpalania – 40%
      – Czas rozpalania – 6 min
      – Nadmuch po rozpaleniu – 35%
      – Czas nadmuchu po rozpaleniu – 40s
      – Czas rozgrzewania – 30s
      – Czas pracy z mocą minimalną – 4min

      Praca:
      – Tryb termostat – NIE
      – Czas cyklu PRACA – 20s
      – Wydajność podajnika – 9,6kg/h – do ustalenia i wprowadzenia danej
      – Kaloryczność paliwa – 5kWh/kg
      – Pojemność zbiornika – 50kg – Mieści się 150kg. Czy można to zmienić?

      Wygaszanie:
      – Max czas wygaszania – 12min
      – Min czas wygaszania – 3 min
      – Moc przedmuchu – 85%
      – Czas Przedmuchu – 40s
      – Przerwa przedmuchu – 15s
      – Start przedmuchu – 50%
      – Stop przedmuchu – 3%

      Czyszczenie:
      – Czas czyszczenia rozpalanie – 85s
      – Czas czyszczenia wygaszanie – 2min
      – Nadmuch czyszczenia – 100%
      – Praca siłownika PRACA – 85s
      – Pauza siłownika PRACA – 15min
      – Praca siłownika WYGASZANIE – 85s
      – Pauza siłownika WYGASZANIE – 3min

      Nadzór:
      – Czas nadzoru – 0min
      – Czas podawania – 0,5s
      – Czas cyklu – 70s
      – Moc nadmuchu – 30%

      Proszę o weryfikację ustawień oraz o podanie jakiego hasła użyć do ustawień serwisowych. Po przeważeniu pelletu będę musiał wprowadzić wartość.
      Ponadto nurtują mnie takie kwestie:
      Przez ok 2 miesiące mam już w liczniku ponad 800 rozpaleń – Czy tak ma być? Jaka jest żywotność grzałki?
      W popielniku zauważam żarzące się niedopałki – Jak temu zaradzić? (zmniejszenie nadmuchu zapewne)
      Mimo nastawionej temp kotła 65st. C, pracuje on do 74-76st C i dopiero przechodzi w postój – Czy to ok?

    • #74799
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Podnieś temperaturę zadaną na 70.
      Zmień histerezy:
      H2 – 10
      H1 – 5
      Zbyt małe histerezy sprawiają, że kocioł przechodzi do wygaszania z dużą ilością paliwa na palniku i przekracza nastawę na kotle.
      Hasło do serwisu: 3456
      Jaką masz rzeczywistą wydajność podajnika?
      Zmniejsz nadmuchy na każdym progu to zniwelujesz niedopałków popielniku.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74798
      marx
      Uczestnik

      Rzeczywista zmierzona wydajność to: 8,2kg/h

    • #74797
      marx
      Uczestnik

      To co ustawiłem:
      Temperatura zadana kotła: 70stC
      Wydajność: 8,2kg/h

      – 100% Praca podajnika – 7,3s – co odpowiada 15kW
      – 50% Praca podajnika – 3,7s – co odpowiada 7,5kW
      – 30% Praca podajnika – 2,5s – co odpowiada 5kW

      H1=5stC
      H2=10stC

      Efekt jest taki, że kocioł nie osiąga zadanej 70st, a krąży wokół temp 66-68 i nie przechodzi do nadzoru/wygaszania.
      Nurtują mnie jeszcze poziomy na dmuchów. Czy muszą być ustalone, żeby na każdym poziomie mocy był „FLAME na 100%”?

    • #74796
      Markus
      Uczestnik

      Możesz albo zwiększyć czasy podawania na poziomch 50 i 30.
      Albo zmniejszyć histetezy H1 i H2, ta aby kocioł dłużej pracował z większą mocą.
      Pozdrawiam

    • #74795
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł pracuje prawidłowo. W okresie zimowym częste wygaszanie palnika po osiągnięciu temperatury jest szkodliwe. Zauważ że każde rozpalani i wygaszanie to strata, ponieważ wychładzasz kocioł przedmuchami. W przypadku dużych odbiorów ciepła kocioł po wygaszeniu w krótkim czasie ponownie się odpali.
      Bilans cieplny zawsze będzie dążył do wyrównania. W chwili obecnej kocioł pracuje długo na małej mocy. Po wygaszeniu kocioł będzie musiał uzupełnić energię, którą odebrała instalacja i będzie pracował z mocą 100%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74794
      Markus
      Uczestnik

      Witam.

      To w takim razie, jaka jest wg SERWISU optymalna (maksymalna zalecana) ilość rozpaleń w ciągu doby?

      Pozdrawiam

    • #74793
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Z praktycznego punktu widzenia to dobrze byłoby, gdyby kocioł wygasił się raz dziennie celem przedmuchania i oczyszczenia palnika.
      W okresie zimowym cogodzinne rozpalanie i wygaszanie kotła jest niepotrzebne. Każde wygaszanie i rozpalanie to strata ciepła przez komin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74792
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Z praktycznego punktu widzenia to dobrze byłoby, gdyby kocioł wygasił się raz dziennie celem przedmuchania i oczyszczenia palnika.
      W okresie zimowym cogodzinne rozpalanie i wygaszanie kotła jest niepotrzebne. Każde wygaszanie i rozpalanie to strata ciepła przez komin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      OK, tylko jak to osiągnąć aby było także ekonomiczne?

      U mnie bywa tak, że piec w 20 -30 minut osiąga zadaną temperaturę i się wygasza a po następnych 30 minutach startuje od nowa.
      Tak jakbym miał za dużą moc na 100% mocy.
      Natomiast bywa i tak, że pali cały dzień, choć jest to rzadkość i zdarza się przydużych odbiorach na początku i nie przeskakiwaniu 50% mocy.
      Co i tak w dłuższym czasie skutkuje częstym rozpalaniem.

      Mam ustawione:
      – 100% 15kW
      – 50% 7kW
      – 30% 5,8 kW
      – H 70o
      – H1 5o
      – H2 10o
      Podawanie ważyłem wielokrotnie i mam rzędu 19.1kg/h

      Mogę spróbować zbić podawanie na 100% aby nie zostawało za dużo na palniku przy przejściu na 50% co powinno wydłużyć pracę na tym progu. Ewentualnie
      Ewentualnie zwiększyć H2 aby wcześniej przeszedł na 50% mocy.
      Wydaje się, że to drugie (zwiększenie H2) będzie lepszym rozwiązaniem, choć może nie zadziałać i będzie trzeba także zmodyfikować podawanie na 100% mocy.

      Co sugerujecie?

    • #74791
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zmniejsz do 13 kW moc na 100%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74790
      Patrol
      Uczestnik

      Witam

      Z praktycznego punktu widzenia to dobrze byłoby, gdyby kocioł wygasił się raz dziennie celem przedmuchania i oczyszczenia palnika.
      W okresie zimowym cogodzinne rozpalanie i wygaszanie kotła jest niepotrzebne. Każde wygaszanie i rozpalanie to strata ciepła przez komin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      OK, tylko jak to osiągnąć aby było także ekonomiczne?

      U mnie bywa tak, że piec w 20 -30 minut osiąga zadaną temperaturę i się wygasza a po następnych 30 minutach startuje od nowa.
      Tak jakbym miał za dużą moc na 100% mocy.
      Natomiast bywa i tak, że pali cały dzień, choć jest to rzadkość i zdarza się przydużych odbiorach na początku i nie przeskakiwaniu 50% mocy.
      Co i tak w dłuższym czasie skutkuje częstym rozpalaniem.

      Mam ustawione:
      – 100% 15kW
      – 50% 7kW
      – 30% 5,8 kW
      – H 70o
      – H1 5o
      – H2 10o
      Podawanie ważyłem wielokrotnie i mam rzędu 19.1kg/h

      Mogę spróbować zbić podawanie na 100% aby nie zostawało za dużo na palniku przy przejściu na 50% co powinno wydłużyć pracę na tym progu. Ewentualnie
      Ewentualnie zwiększyć H2 aby wcześniej przeszedł na 50% mocy.
      Wydaje się, że to drugie (zwiększenie H2) będzie lepszym rozwiązaniem, choć może nie zadziałać i będzie trzeba także zmodyfikować podawanie na 100% mocy.

      Co sugerujecie?[/quote]

      Zwykle jest to nieosiągalne -zapotrzebowania na ciepło liczy się najczęściej dla t zewnętrznej -18C lub -20C, więc jeśli kocioł jest dobrany na takie warunki, to tylko wtedy będzie mógł pracować z mocą nominalną (bez wygaszeń, ewent. z jednym wygaszeniem/czyszczeniem na dobę), a ile takich dni mamy w roku każdy wie…
      Jakby tego było mało 90% sprzedawców nakłania jeszcze klienta na wyższe moce „weź Pan 20kW albo i 25kW, bo cena podobna do 12-15kW i lepiej mieć zapas”.
      W pozostałym okresie (kiedy jest cieplej) pojawia się więc problem przewymiarowania.
      Dla mnie do 13-14 rozpaleń na dobę jeszcze wypada korzystniej w spalaniu niż praca z ciągłym podtrzymaniem płomienia (moc grzałki też skalkulowana).
      Matematycznie przyjmując stały strumień paliwa 0,9kg/godz dostajemy już ponad 21 kg / dobę, a to tylko moc w okolicy 4,5kW, więc daje to jakiś obraz.
      U siebie obniżałem moc max do 11-12kW (kocioł 15) + można jeszcze kombinować z histerezami i przedziałami obniżeń i w zasadzie to tyle bez bufora..

    • #74789
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję,
      Zeszłej zimy miałem coś koło 14 rozpaleń na dobę.
      Tylko u mnie występuje zjawisko przeskakiwania niskich progów. Tylko przy dużych odbiorach zdarzało się, że na 30% pracował na tyle długo, że wypalał nadmiar i zaczynało się skakanie między 30 a 50%.
      Pali na 15kW a potem 50 i 30% przeskakuje w parę minut. Dlatego kombinuję ze zmniejszaniem mocy. Do tego kombinuję z nadmuchem bo mam trochę spieku.

      Sytuacja trochę się zmieni jak wsypię nowy (porządny) towar. Tu zacznie się zabawa od nowa.

      Jak na razie sezonu jeszcze nie rozpocząłem.
      Miałem parę dni na minusie a obecnie jadę na kominku.

      Pozdrawiam

    • #74788
      Robert
      Uczestnik

      Witam
      czy mozesz podac jakie masz podawanie pelletu przy 100%,50%,30%
      po wazeniu mam 19,2kg/h i chcem to porownac z moimi nastawami
      Z góry dziękuję

    • #74787
      Robert
      Uczestnik

      Witam
      czy mozesz podac jakie masz podawanie pelletu przy 100%,50%,30%
      po wazeniu mam 19,2kg/h i chcem to porownac z moimi nastawami
      Z góry dziękuję

    • #74786
      marx
      Uczestnik

      Chciałem zapytać SERWIS:
      – jak wpływa na pracę kotła podpięcie czujnika temp powrotu?
      – jak wpływa na pracę kotła podpięcie czujnika temp zewnętrznej?

      Kocioł i jego sterownik mogą pracować bez obu tych czujników i tak u mnie to pracuje. Ciekawi mnie jak zmieniłaby się praca kotła jakby miał te sygnały z czujników. Może SERWIS w skrócie opisać te mechanizmy i zależności jakie wystąpią po ich wpięciu.

    • #74785
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czujnik powrotu w sterownikach Plum pełni funkcję sterowania zaworem czterodrogowym w celu ochrony powrotu kotła. Funkcja ta zapewnia utrzymanie wysokiej temperatury powrotu.

      Czujnik zewnętrzny służy do sterowania pogodowego instalacją grzewczą. Zmienia on zadana temperaturę na obiegu w funkcji zmiany temperatury zewnętrznej. Kocioł niezależnie od temperatury zewnętrznej (zarówno latem jak i zimą) musi pracować na wysokiej temperaturze (nastawa minimum 70 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.