Pomoc w ustawieniach RED PELLET DUO, palnik Xmini35

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pomoc w ustawieniach RED PELLET DUO, palnik Xmini35

Oglądasz 25 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74756

      Witam, proszę o pomoc w ustawieniach mego pieca. Powierzchnia domu 200m2, pustak dziurawka + 15 cm styropian. W całym domu podłogówka, w łazience dodatkowo jeden kaloryfer. Temperatura na dole 24st.C, na górze 25st.C. Wydajność podajnika 8,8 kg/h.

    • #74782
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Praca 100% – 11s
      Nadmuch 100% – 40%
      Histereza H2 – 10
      Praca 50% – 8s
      Nadmuch 100% – 35%
      Histereza H2 – 5
      Praca 30% – 5s
      Nadmuch 100% – 30%
      Histereza kotła – 15

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74781
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Możesz sam obliczyć parametry nastaw za pomocą arkusza patrola.
      kalkulator mocy: chomikuj.pl/Patriq80/Dokumenty/moc+palnika+ver2,4698668923.xlsx

      Z powietrzem jest trochę większy problem.
      Ustawiasz to na oko. Pomocna może się okazać strona http://www.moderator.com.pl/pl/serwis/dzial-techniczny/faq-najczesciej-zadawane-pytania.html także zamieszczona przez patrola w komentarzukomentarzu

      Pozdraiwam

    • #74780

      dziękuję, popróbuję i zobaczę co wyjdzie

    • #74779

      Ustawienia na standard czy fuzzy logic, kocioł na 65 czy 70 stC ustawić?

    • #74778
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Na początek ustaw na 70 stopni z histerezą 15 stopni.
      Trybu Fuzzy Logic nie zaleca nawet producent.

    • #74777

      Nie wiem co nie tak. Czy ustawię większe czy mniejsze parametry na piecu, to zawsze spala mi podajnik na 4 dni (105kg). Ostatnio nawet w domu zmniejszył temperaturę o 2 stopnie i to samo. Co jest nie tak?

    • #74776
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie wiem co nie tak. Czy ustawię większe czy mniejsze parametry na piecu, to zawsze spala mi podajnik na 4 dni (105kg). Ostatnio nawet w domu zmniejszył temperaturę o 2 stopnie i to samo. Co jest nie tak?

      Witam,
      Jakiej mocy masz piec?
      Jak obniża sz temperaturę? Masz jeden termostat pokojowy os którego obniża sz temperaturę na Mieszacz podłogi?

      Ogólnie jest tak, że piec grzeje tak często jak szybko odbierasz ciepło.
      Na poczatu sezonu musisz wygrzać podłogę i nagrzać pomieszczenia.
      To zajmuje trochę czasu.
      Czy w łazience masz termostat na kaloryfery? Jak nie to zakręcie go na jakiś czas.
      Jak masz skonfigurowany mieszacz?
      Jaka temperaturę dajesz na kaloryfer.

      Jaki masz komin?
      Masz zawirowywacz spalin?
      Masz regulator ciągu?
      Jak masz rozwiązany pobór powietrza do kotłowni?

      U mnie zostało jeszcze rozwiązać temat komina i powinno być ok. Mam komin do pieca na drewno a nie na Pellet i to powoduje wyciaganie ciepła z pieca.
      U mnie przy -20 idzie pojemnik na około 3 do 4 dni.
      Przy temperaturze w około 0 pojemnik (105kg) wystarczał na około 5 do 7 dni.

    • #74775

      Witam, palnik mam x mini35, więc moc pieca mogę ustalić na 35kW. Wszędzie podłogówka na dole jeden sterownik ecoster 200 plus 1 termostat na oddzielny pokój. Na gorze 4 oddzielne termostaty, łazienka bez regulacji + kaloryfer zakręcony. Zdaje się że dom wygrzany, wilgotność na pozionie 30-40%, wentylacja mechaniczna z gruntowym odzyskiem ciepła. Mam 2 mieszacze, dół (24st.C) i góra (38st.C). Komin fi 200, dwu wentylacyjny 8m (wystający ponad linię dachu, dla lepszego ciągu). Zawirowacz spalin – nie wiem czy mam, a gdzie powinien się znajdować? gdzie go szukać? Regulator ciągu – brak. Pobór powietrza do kotłowni z komina wentylacyjnego plus brak drzwi pomiędzy kotłownią, a garażem.

    • #74774

      zapomniałem dodać że teraz jest ustawiony według tego kalkulatora z chomika i wykorzystuje piec moc około 14kW

    • #74773
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Zawirowywacz to spiralna wkładka w rurę odprowadzającą spaliny. Wsuwasz ją w otwór spalinowy dostępny przez górne drzwiczki.
      Powoduje dłuższe oddawanie ciepła ze spalin w kolumnie wodnej.

      Moc palnika a moc pieca to dwa osobne parametry.
      palnik masz do 35kw ale piec może nie być w stanie tego odebrać.
      Z drugiej strony jak masz piec 35kw to granie nim pochłonie masę paliwa.

      Przy kominie jaki masz regulator ciągu by się przydał.
      Twoje rozwiązanie z wentylacją wydaje się być niezgodne ze sztuką.
      Co z tego, że masz podwójną wentylację ja ona głównie będzie wyciągowa, a w szczególnych przypadkach może zasysać spaliny.

      Z mieszaczami wygląda to tak, że góra dostaje wysoką, jak na podłogę, temperaturę, której nie ograniczasz w łazience, która może ci to ciepło odbierać.
      Nie obserwujesz przegrzania łazienki? Może warto sterować mieszaczami od temperatury zewnętrznej. W taki sposób podasz na podłogę tyle ciepła ile potrzeba a nie całość.

      Ja mam tylko cztery obiegi podłogi i steruję nimi za pomocą RTL-ów, które mam ustawione na max 32 stopnie (czy coś koło tego).
      Do tego mieszacz podaje temperaturę zależną od pogody i ustawiłem go tak aby przy zerze dał około 36 do 37 stopni.
      Na razie obserwuję, że to wystarcza na utrzymanie temperatury w domu. A i nie robię obniżeń nocnych.

      W zeszłym roku miałem średnie spalanie na poziomie 22 kg na dzień ale wtedy miałem marne paliwo oraz mase kombinowałem z ustawieniami.

      Teraz mam dużo lepsze i droższe paliwo i dopiero zobaczę jak to będzie działać.

    • #74772
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Andmax z Twoich informacji wynika, ze nie posiadasz napowietrzenia kotłowni – musisz je bezwzględnie wykonać (najlepiej zgodnie z projektem domu).

      W przypadku komina o tak dużej średnicy musisz ograniczyć nadmuchy na poszczególnych progach mocy.
      Regulator ciągu kominowego w Twoim przypadku byłby wskazany – zbyt duży ciąg kominowy zmniejsza sprawność kotła i tym samym zwiększa spalanie paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74771

      Witam,
      Piec mam na 25 kW, co do wentylacji, to w kotłowni i garażu jest wentylacja grawitacyjna. Co do komina, to chodziło mi o to, że pustak jest 3 komorowy (2 komory wentylacyjne i 1 komora gdzie jest wsadzony ceramiczny wkład kominowy). Temperaturę troszkę zmniejszyłem, ale nie zauważyłem aby w łazience było za gorąco. Obecnie spróbuje zamontować regulator ciągu kominowego i zobaczymy czy coś zmieni.

    • #74770
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Regulator coś pomoże ale nie spodziewaj się szału.
      Te piece po prostu pochłaniają paliwo.
      Z drugiej strony jak policzyć ile faktycznie dom potrzeba je energii to okaże się że spalanie to odzwierciedla.
      Jak przyjmiesz, że w kilogram pelletu jest koło 5kw a ty potrzebujesz powiedzmy 10kw to okaże się, że twoje 40 kg ledwo zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło.
      Możesz próbować kombinować z instalacją, zmieniać temperatury a w finale wyjdzie, że ucierpi tylko twój komfort.
      Ja kręciłem ustawieniami w zeszłym sezonie i wiele z re go nie wyszło.
      Teraz mam dobrej jakości paliwo i musze trochę pokombinować z ustawieniami bo się lekko spieka ale szaleć nie będę. Na przyszły sezon w planie jest ściągnąć kogoś od komina aby dostosować go do pieca. Może wsadzić nierdzewke albo jakas końcówkę regulujące.

      A i zawsze można poszukać tańszego paliwa. Jackjj ma jakiegoś dostawcę, niestety ne w moim region. Mi zostało płacić po 840zl/t

    • #74769
      Markus
      Uczestnik

      Witam,
      Piec mam na 25 kW, co do wentylacji, to w kotłowni i garażu jest wentylacja grawitacyjna. Co do komina, to chodziło mi o to, że pustak jest 3 komorowy (2 komory wentylacyjne i 1 komora gdzie jest wsadzony ceramiczny wkład kominowy). Temperaturę troszkę zmniejszyłem, ale nie zauważyłem aby w łazience było za gorąco. Obecnie spróbuje zamontować regulator ciągu kominowego i zobaczymy czy coś zmieni.

      Witam

      Chyba mam podobny kocioł. Mam Q Pellet DUO 25kW z palnikiem Xmini 35. Główny problem tutaj, to szybkie wychładzanie. Ja mam około 11m komin, wprawdzie z wkładem o średnicy 140 mm ale ciąg jest duży. I druga sprawa to ruszt wodny, który schładza kocioł podczas postoju, ale i podczas rozpalania.

      Ja zmontowałem zawirowywacz dostępny u producenta strona 19 katalogu .
      Zwirowywacz.JPG

      Na kominie mam nasadę kominową SmartFlow. Do końca nie jestem zadowolony, zastanawiam się nad montażem dodatkowo regulatora RCK w wyczystce.

      No i jeszcze jedna modyfikacja, którą podpowiedział mi jeden z serwisantów. Otóż na ruszt wodny ułożyłem płytki szamotowe (te o grubości około 3 cm).
      Miedzy płytkami i od ścian kotła pozostawiłem odległość po 2 cm. Na płytkach tych osadza się popiół i jest trochę więcej od sprzątania, ale kocioł szybciej się nagrzewa i wolniej stygnie (koszt nie jest duży bo jedna płytka kosztuje około 3,50 zł a potrzeba około 6 szt.)

      Mój dom to szereg około 210 m2, grzejniki na 3 poziomach.
      obecne moje dobowe spalanie to:
      we wrześniu 0,75 worka,
      w październiku 0,9 worka,
      w listopadzie 1,4 worka
      i w grudniu 1,7 worka
      Jak temperatura spada poniżej 0 stopni bierze 2 worki.
      Nie wiem ile weźmie w mrozy, w zeszłym roku w grudniu 2016 i styczniu 2017 spalił po 1 tonie, ale było to przed tymi modyfikacjami.

      Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

      Markus.

    • #74768

      Dziękuję za informację, na pewno po próbuje.

    • #74767
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki Markus,
      Z tego co pamiętam były na forum pytania o szamot w kotle.
      Na przykład:Szamot w kotłach ht ?? i było coś w temacie Przeróbka pieca zasypowego na pellet..

      Ciekawi mnie to, że serwis ci coś takiego doradził.
      Też mam ten piec i zastanawiałem się nad wrzuceniem szamotu na ruszt.
      Jak będziesz miał dodatkowe informację to proszę pisz, chętnie skorzystam.

    • #74766
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Taką modyfikacje podpowiedział mi gość z niezależnej firmy zajmującej się obsługą kotłów pelletowych.
      Natomiast zwróć uwagę, że zarówno na naszym forum, jak i innych, pojawiają się płyty szamotowe, w kontekście okładania ścian wewnętrznych kotła, lub wręcz zmniejszania przestrzeni wewnętrznej paleniska. Oczywiście takie działanie powoduje wprowadzenie pewnego rodzaju izolatora miedzy ogniem z palnika a ścianą, za którą znajduje się woda, którą należy podgrzać. I może to pogorszyć odbiór ciepła z palnika, przez kocioł.

      Te płytki szamotowe, które z odstępami położyłem ( po przycięciu ich) na ruszcie wodny, stanowią swoisty deflektor, sprawiają że ogień z palnika od razu nie ucieka do góry do kolumny wymiennikowej. Temperatura max podajnika waha mi się między 30 -35 – 40, w zależności od temperatury zewnętrznej (im zimniej na zewnątrz, tym podajnik ma niższą temperaturę).

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74765
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Markus po części masz rację montując płytki – płytki oddalone od ścian poza płomieniem akumulują ciepło jednakże należy uważać, aby nie zablokować przepływu spalin.

      Szamot umieszczony powyżej rusztu nie zadziała jak deflektor, ponieważ elementy te są zbyt zimne aby dopalić tlenek węgla (spala się powyżej 900 stopni C).
      Przepływ spalin przez kocioł jest stały przy tych samych ustawieniach – nie można przegrodą spowolnić spalin (można je ukierunkować lub zawirować).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74764
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Markus po części masz rację montując płytki – płytki oddalone od ścian poza płomieniem akumulują ciepło jednakże należy uważać, aby nie zablokować przepływu spalin.

      Szamot umieszczony powyżej rusztu nie zadziała jak deflektor, ponieważ elementy te są zbyt zimne aby dopalić tlenek węgla (spala się powyżej 900 stopni C).
      Przepływ spalin przez kocioł jest stały przy tych samych ustawieniach – nie można przegrodą spowolnić spalin (można je ukierunkować lub zawirować).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam

      Pisząc o płytkach szamotowych – użyłem zwrotu „swoisty deflektor”. Ale zacząłem trochę szukać w necie i na stronie http://www.anoda-m.pl
      znalazłem taki opis deflektora:

      Deflektor jest to odpowiednio ukształtowany element zmieniający kierunek przepływu płynu (płomienia, gazu) stosowany w kominach, osłonach silników samochodowych i lotniczych, na dachach samochodów ciężarowych – oraz w kotłach na paliwa stałe.

      Stosowany w kotle z palnikiem retortowym lub innym wykorzystującym podajnik automatyczny spalający ekogroszek, pellet lub inne paliwa, pełni bardzo istotne funkcje:
      – Rozbija płomienie z palnika (jako odchylacz);
      – Tworzy nielaminarny przepływ spalin – rozprowadza płomień w komorze spalania, kieruje go również w stronę bocznych ścian. Jednocześnie chroni on górną część komory spalania przed bezpośrednim działaniem płomieni;
      – Nagrzany do wysokiej temperatury – kumuluje energię cieplną w swojej masie i wspomaga proces dopalania niespalonych cząstek paliwa na powierzchni.

      Sumarycznie powoduje to bardziej równomierne rozłożenie płomienia i spowolnienie przepływu spalin poprzez wydłużenie drogi spalin od palnika do czopucha, efektem czego jest:
      – poprawa sprawności kotła;
      – obniżenie temperatury spalin mierzonej na „czopuchu”
      – wydłużenie żywotność kotła;
      – czystsze spaliny (aspekt ekologiczny);
      – zmniejszenie zużycia paliwa – wymiar ekonomiczny.

      Myślę, że kilka z tych opisanych funkcji można przypisać płytkom szamotowym umiejscowionym odpowiednio ma ruszcie wodnym.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74763
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Funkcje deflektora są opisanie trafnie jednakże nie można tego zastosować identycznie w całości do każdego przypadku.

      „Sumarycznie powoduje to bardziej równomierne rozłożenie płomienia i spowolnienie przepływu spalin poprzez wydłużenie drogi spalin od palnika do czopucha, efektem czego jest:
      – poprawa sprawności kotła;
      – obniżenie temperatury spalin mierzonej na „czopuchu”
      – wydłużenie żywotność kotła;
      – czystsze spaliny (aspekt ekologiczny);
      – zmniejszenie zużycia paliwa – wymiar ekonomiczny.”

      Powyższe stwierdzenie nie jest prawidłowe. Deflektor o odpowiednim kształcie i umiejscowieniu jest w stanie dopalić niedopalone gazy. W przypadku, gdy umiejscowimy go nad rusztem wodnym jego temperatura jest zbyt niska aby dopalił tlenek węgla.
      Może on ukierunkować przepływ spalin ale nie go spowolnić – jeżeli by spowolnił spaliny to co się dzieje z namiarem spalin wyprodukowanych przez palnik? Stosując dodatkowe przegrody zmniejszające przekrój kanału przepływu zwiększamy prędkość przepływ spalin w tym miejscu.

      W jaki sposób deflektor obniży temperaturę spalin? W celu obniżenia temperatury spalin należy przekazać więcej ciepła do wymiennika. Dołożenie elementów pełniących funkcję izolatora płomienia i gazów od ściany płaszcza wodnego powoduje spadek sprawności i podwyższenie temperatury spalin.

      Reasumując płytki szamotowe umieszczone na ruszcie zwiększą pojemność cieplną kotła jednakże w kwestii zmniejszenia zużycia paliwa nie pomogą.

      Stosowanie dodatkowych elementów do kotłów nie jest proste i opiera się na długotrwałych badaniach i testach. W internecie krąży wiele mitów na temat poprawy sprawności kotłów – jedne są prawdziwe, a inne można porównać do teorii o płaskiej lub pustej ziemi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74762
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Dzięki za tak obszerną analizę tematu płytek szamotowych na ruszcie wodnym. Cieszę się, że to rozwiązanie jest akceptowalne przez Serwis.

      Myślę, że jeszcze jest jeden argument za płytami szamotowymi na ruszcie wodnym.
      Wiele się mówi, że ruszt wodny podczas postoju, powoduje szybsze wychłodzenie kotła.
      Gorące płyty szamotowe opóźniają wychłodzenie i tu zauważyłem pewne wydłużenie czasu postoju kotła.
      Oczywiście tak jak napisał Serwis, wymaga to długotrwałych badań i testów w określonych warunkach.
      Ja moją konkluzje oparłem na zapisach z Econetu 300, ale nie jestem w stanie zapewnić porównywalnych warunków.
      Stąd, są to moje bardziej subiektywne odczucia.
      Ale zawsze lepiej mieć dobre samopoczucie.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74761
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł wolniej się wychładza, ponieważ szamot zmagazynował energię cieplną, którą oddaje nawet po wyłączeniu palnika.
      Zauważ tylko, że w pierwszej kolejności szamot pochłonie cześć energii na rozgrzewanie wiec bilans wyjdzie na zero.
      Szamot na pewno nie zaszkodzi jeżeli nie utrudnia przepływu spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74760
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Kocioł wolniej się wychładza, ponieważ szamot zmagazynował energię cieplną, którą oddaje nawet po wyłączeniu palnika.
      Zauważ tylko, że w pierwszej kolejności szamot pochłonie cześć energii na rozgrzewanie wiec bilans wyjdzie na zero.
      Szamot na pewno nie zaszkodzi jeżeli nie utrudnia przepływu spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam,
      To może wstawienie wkładki szamotowej, która zgra się z rusztem wodnym?
      Pionowe płytki szerokości rur rusztu wodnego i wysokości takiej aby weszły przez środkowe drzwiczki.
      Oczywiście coś co utrzyma te płyty na miejscu.

      Tylko tak jak napisałeś bilans może być zerowy z tendencją na plus bo szamot powinien odebrać część ciepła ze spalin.

      Pozdrawiam

    • #74759
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Moje płytki szamotowe ułożone są poziomo na ruszcie, ale tak aby między nimi było około 2 cm „fugi” – między płytkami oraz między płytkami i ścianami kotła z każdej strony. Płytki zostały odpowiedni docięte. Wszystko zależy od wymiarów wewnętrznych kotła.
      Z tym że ja mam dobry ciąg, który próbuję regulować nasadą kominową SmartFlow.
      Być może, przy mniejszym ciągu te odstępy należy pozostawić większe, trzeba to w każdym przypadku sprawdzić indywidualnie.

      I druga sprawa. Teoretycznie bilans wychodzi na zero, bo najpierw szamot musi się nagrzać, potem oddaje ciepło podczas postoju (pewnie z małym plusem o którym pisał MateuszZurek). Ale jest dodatkowy plus. Mamy dłuższy okres pracy kotła i dłuższy okres postoju. Kocioł rzadziej się włącza. Nie są to jakieś wielkie zmiany czasu postoju, ale zawsze coś.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74758
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Bez wykonania badań i pomiarów ciężko jest określić co przyniósłby montaż pionowych płytek szerokości rusztu. Musisz pamiętać, że w skrajnym przypadku możesz nawet obniżyć sprawność o kilka procent – ograniczając powierzchnię wymiennika, który odbiera ciepło ze spalin i przekazuje do wody. Elementy ceramiczne stosuje się do dopalania gazów zazwyczaj kosztem sprawności.
      Przykładowo możesz mieć kocioł o mocy 30 kW (sprawność 90%) bez szamotu, po wyłożeniu komory szamotem sprawność 90% uzyskasz tylko dla 25 kW.
      Sprawność może Ci zwiększyć rozbudowanie wymiany ciepła (większy lub bardziej zaawansowany technicznie wymiennik).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 25 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.