HT DasPell GL 12 – nowy użytkownik

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT DasPell GL 12 – nowy użytkownik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74656
      barthez
      Uczestnik

      Witam wszystkich użytkowników kotłów na pellet,

      Od niedawna dysponuję piecem HT DasPell GL 12 (HT-tronic 850), który obecnie nie przysporzył mi wielu negatywnych wrażeń.

      Martwi mnie kilka spraw, które nie są poruszone (albo nie mogę ich zlokalizować):

      • Piec działa na sterowaniu FL ze sterowaniem pogodowym. Czy w związku z tym ustawienia max. moc kotła FL powinna ustawiać nadmuch i płomień do zadanej % mocy? Pomimo zmiany z 100% na 75% nie zauważyłem zmiany w spalaniu. Pelet dopala się jednakowo.
      • Krzywa grzewcza – w związku z tym, że mam dobrze ocieplony dom to pozwoliłem ustawić sobie krzywą grzewczą na 0,1 (na mieszaczu podłogówki). Co w porównaniu z wcześniejszą krzywą (0,3) nie zmieniło średniej spalania pieca. Temperatura na zewnątrz była bardzo zbliżona.
      • Robię zestawienie spalania pieca i od samego początku (nie licząc pierwszego zasypu) spalanie jest na poziomie 20 kg/dzień. Pełen zasyp (8 worków) wystarcza mi na 6 dni. Rozumiem wszystkie kwestie wygrzania domu ale mam wrażenie, że jest to trochę dużo biorąc pod uwagę parametry domu. Pelet od samego początku jest certyfikowany na din plus. Temperatura w domu od 21 do 24 st.C.

      Parametry domu:

      Hidden Content
      You must be logged in to see hidden content.

      Ile trwało wygrzanie Waszych domów? Lepiej jest wygrzewać dom na FL czy kombinować ustawień „z ręki”?
      Czy istnieje możliwość redukcji spalanego peletu na sterowaniu FL?

      Mam świadomość tego, że na pytania można odpowiedzieć „to zależy” ale interesuje mnie Wasza opinia.

      Pomimo mojej dłuższej lektury mam nadzieję, że znajdzie się ktoś przebrnie przez cały post 🙂

      pozdrawiam

    • #74660
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowanie FL korzysta z parametrów trzech progów mocy. W trybie pracy FL kocioł częściej się odpala/wygasza. W trybie standardowym w okresie zimowym można ograniczyć ilość odpaleń (można ręcznie dość mocno zmodulować moc).
      Jakiej średnicy komin wykorzystałeś do podłączenia kotła – ma to ogromne znaczenie podczas postojów kotła.

      Spalanie paliwa jest uzależnione od izolacji budynku, rodzaju wentylacji i sposobu użytkowania budynku (temperatura w pomieszczeń).
      W domu energooszczędnym warto zainwestować w rekuperację, ponieważ wentylacja grawitacyjna (jeżeli działa, a nie jest pozamykana) generuje duże straty ciepła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74659
      barthez
      Uczestnik

      Witam,

      Czy są sprawdzone sposoby modulacji mocy dla kotłów 12 kW? Parametry najczęściej sprawdzające się w użytkowaniu czy należy uczyć się tylko na indywidualnym przypadku i rozpocząć od sposobów podanych na forum (ważenie peletu itd?

      Posiadam komin systemowy Konekt o średnicy 180-200 (jutro dokładnie sprawdzę średnicę), Połączenie jest prosto z pieca, nie ma użytych kolanek.

      Wentylację mam działającą 3 kominy wentylacyjne (jednego w kuchni jeszcze nie odkryłem) + 2 kominy wentylacyjne w łazience. Na temat rekuperacji kiedy indziej przeprowadzimy dyskusję akademicką.

      pozdrawiam

    • #74658
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Komin o średnicy 180-200 będzie poprawnie obsługiwał kotły od 40-100 kW (zależnie od wymagań producentów) – znaczenie ma tez oczywiście wysokość. Musisz ograniczyć ciąg kominowy regulatorem ciągu, ponieważ w postoju będziesz miał duże straty ciepła.
      Kominy wentylacyjne to jedna część wentylacji grawitacyjnej,m, drugą częścią są otwory wpuszczające powietrze do budynku – wentylacja działa gdy określona ilość powietrza wchodzi przez nawiewniki i tyle samo wychodzi. Jeżeli nie ma nawiewników to wentylacja nie działa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.